Спорт Арена

Американската анти-допинг агенција го суспендираше на две години олимпискиот атлетски шампион Шон Крофорд, бидејќи не ги известил надлежните за својот престој во пресрет на тестирањето на недозволени супстанци. Тренерот на Крофорд, Боби Керси вели дека олимпискиот шампион од Игрите во Атина 2004-та год. во трката на 200 метри, минатото лето ја заврши кариерата, додека атлетскиот сојуз на САД тврди дека тој само оваа година испрати известување околу тоа. “Не разбирам. Цела година не носел патики за спринт. Не разбирам како дозволија ова да се случи. Тоа е погрешно, еден ден ќе излезе вистината на виделина“, рече Керси.
сите 4 | | | веќе видена

Вистинска драма се одвива во Бостон (САД), откако полицијата успеа да лоцира двајца мажи кои се осомничени за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон во кој загинаа тројца, а повредени беа 178 личности. Едно лице беше уапсено додека едно убиено во размената на пукање. На улиците на Бостон и предградието на Вотертаун, се наоѓаат голем број на специјални единици и припадници на ФБИ. Како што наведуваат светските медиуми, полицијата реагираше на дојава за кражба на возила и експлозии, а осомничените на полицијата отворија оган во кој еден осомничен беше убиен додека вториот е во бегство. Челниците на полицијата апелираа до граѓаните да останат во своите куќи додека оваа ситуација не се реши. Спрема неофицијални информации станува збор за студенти, Сунил Трипатју и Мајк Мулугети.
сите 54 | | | веќе видена

Според зборовите на тренерот на полскиот ракометен клуб Виве Киелце, нема сомнение дека македонскиот шампион Металург ќе игра максимално сериозно, со сите сили да возврати за двата порази во групната фаза од Лигата на шампионите. Првиот меч Металург-Киелце ќе се игра в недела со почеток во 17:00 ч. пред максимално исполнета Арена “Борис Трајковски“, пред 7000 гледачи. Според Вента, тимот од “Автокоманда“ ќе игра со сите расположиви сили и со полна пареа, затоа што влогот е огромен, пласман на Фајнл фор турнирот во Келн (Германија). “Го следев мечот во СЕХА лигата, во полуфиналето помеѓу Металург и Вардар ПРО. Нашиот противник настапи со сите играчи, освен со двајца, бидејќи се жалат на повреди. Не знам дали четата на Червар штедеше сили, но сигурен сум дека ќе игра со сите сили и со полна пареа против нас. Без дилеми очекувам многу тежок, цврст двомеч, една голема 120-минутна битка. Се надевам на еден добар ракомет, нашата предност ја гледам на реваншот, кој ќе се одигра на наш терен“, рече тренерот на ...
сите 38 | | | веќе видена

Возачот на Ферари оствари најдобро време на првиот официјален тренинг пред четвртата овосезонска трка во Формула 1 шампионатот, Големата награда на Бахреин. Бразилецот имаше најдобар круг на патеката “Сакир“ со вкупно време од 1:34.487 мин., со само 77 илјадити делови од секундата побрзо од својот тимски колега, Фернандо Алонсо. Трето време имаше Нико Розберг во Мерцедес, кој беше скоро една и пол десетинка зад Маса. Резултати од првиот тренинг, Бахреин: 1 Фелипе Маса (Ферари) 1:34.487 2 Фернандо Алонсо (Ферари) + 0,077 3 Нико Розберг (Мерцедес) + 0,134 4 Себастијан Фетел (Ред Бул) + 0,303 5 Пол ди Реста (Форс Индија) + 0,462 6 Џенсон Батон (Мекларен) + 0,582 7 Марк Вебер (Ред Бул) + 0,614 8 Адријан Сутил (Форс Индија) + 0,632 9 Кими Раиконен (Лотус) + 0,858 10 Роман Грожан (Лотус) + 1,124 11 Серхио Перез (Мекларен) + 1,153 12 Валтери Ботас (Вилијамс) + 1,296 13 Луис Хамилтон (Мерцедес) + 1,305 14 Жан-Ерик Верњ (Торо Росо) + 1,527 15 Даниел Рикардо (Торо Росо) + 1,998 16 Пастор Малдонадо (Вилијамс) + 2,011 ...
сите 52 | | | веќе видена

Продолжуваме со прегледот на најдобри потези од регуларниот дел од сезоната во НБА професионалната кошаркарска лига. На ред се топ асистенциите, како најдобра доаѓа од страна на членовите на Лос Анџелес Клиперс, на релација Џамал Крофорд-Блејк Грифин. Да потсетиме, челните луѓе на НБА лигата одредија кога ќе започне првата рунда од плеј-офот. Датумот е 20-ти април, кога силите ќе ги одмерат екипите на Њујорк Никс и Бостон Селтикс во “Медисон Сквер Гарден“.
сите 8 | | | веќе видена

Мечот од Копа Либертадорес помеѓу чилеанскиот Хуанчипато и бразилскиот Гремио заврши со вистински хаос и општа тепачка на теренот. Гремио поведе благодарение на голот на Зе Роберто, а Чилеанците се вратија со погодокот на Мигел Ацевала. По завршувањето на средбата, кога играчите тргнаа кон соблекувалните избија конфликти. Тренерот на Гремио и некогашен стратег на Реал Мадрид, Вандерлеи Луксембурго се наведува дека ги започнаа овие нереди со што предизвика поединци во противничкиот состав. Полицијата после неколку минути успеа да ја смири оваа тепачка..
сите 6 | | | веќе видена

Денеска стартува Фајнл фор турнирот во Еврохолд Балканската кошаркарска лига (БИБЛ) во Самоков (Бугарија). Ќе настапат четири екипи во завршницата, домаќинот Рилски Спортист, вториот бугарски претставник Левски, израелскиот Галил Гилбоа и македонскиот клуб Куманово 2009. Избраниците на Љубисав Луковиќ ќе играат во првото полуфинале против бранителот на титулата, Галил Гилбоа со почеток во 18:00 ч. Неговиот тим го имаше своето деби во оваа лига сезонава. И покрај фактот што успеа да се квалификува на Ф4 во Самоков, за време на официјалната прес-конференцијата тој рече дека неговите играчи ќе се обидат да се направи уште еден изненадување. “Тоа е нормално, откако сме тука, да се има амбиции да се освои титулата. Сите тимови заслужуваат да ја имаат, но нема да жалиме ако успееме ние во таквата намера. Од друга страна, многу сум среќен што стигнавме на Фајнл фор, откако успеавме да совладаме неколку многу силни тимови за да бидеме тука. КК Куманово дојде до Самоков да се бори за првото место и покрај отсуството ...
сите 32 | | | веќе видена

Уште една француска репрезентативка стави потпис на договорот со ЖРК Вардар СЦБТ. Средниот бек на репрезентацијата на Франција, Алисон Пино, во наредната сезона ќе настапува за екипата со можност за продолжување на соработката и на подолг рок. По Амандин Лејно, Сираба Дембеле и Клодин Менди, Пино е четвртата Французинка што стана Вардарка и што ќе го носи дресот во наредната сезона. Најдобрата ракометарка во светот за 2009 година прогласена од ИХФ, во Скопје доаѓа по една сезона помината во романската екипа Олчим Влчеа. Со романскиот дрим-тим, Пино стигна до полуфиналето во Лигата на шампионите и сезоната ја заврши со 12 погодоци во ЛШ. По елиминацијата на Олчим Влчеа во полуфиналето од Ѓер, 24-годишната Французинка реши да го напушти романскиот тим со кој лани потпиша едногодишен договор. Олчим Валчеа беше првото интернационално искуство во нејзината кариера. Претходно Пино две сезони играше за Мец (2009-2011), а пред тоа три сезони беше во Изи ле Мулино (2006-2009). Во репрезентативанта кариера со ...
сите 19 | | | веќе видена

Италијанскиот Газета дело Спорт пишува дека Златан Ибрахимовиќ бара куќа во Милано, а неговата сопруга утре треба да отпатува во градот на модата да ги разгледа агенциските понуди, Ибра изборот за куќа и го оставил на понежната половина. Според тоа, медиумот заклучува дека Ибрахимовиќ летово планира да се врати во Италија и дека неговиот трансфер во Јувентус е многу веројатен. Сега Јуве кова планови како да го обезбеди парите за посакуваниот трансфер од двете страни. Ибрахимовиќ неодамна изјави за Си Ен Ен дека за најубав град за живеење за него на светот е Милано. Нема забуна, Ибра би живеел во Милано, но Торино не е далеку и не би му претставувало проблем. За Ибрахимовиќ уште пред мечот со Барселона во ЛШ се пишуваше дека бара поголем предизвик од ПСЖ, не толку клубски, колки што француското првенство му е неатрактивно, а многу му пречат и новите даноци што ги воведе Владата на Франција.
сите 12 | | | веќе видена

Берта Гомез, мајката на уругвајскиот напаѓач на Наполи, Едисон Кавани, во локалното радио изјавила дека нејзиниот син и се доверил дека ќе го напушти Наполи. За Кавани се чини дека нема клуб кој не се интересира, сите го посакуваат, најупорни се Манчестер Сити, Челзи, Реал Мадрид и покрај тоа што Наполи му има одредено астрономска цена. Англиските клубови дури и нема да прават проблем и се подготвени да ја платат откупната клаузула од 53 милиони фунти. „ Јас го посоветував уште еднаш добро да размисли пред дефинитивно да реши. Може да отиде било каде, но никаде нема да го сакаат како во Наполи и во тој град. Неапол просто живее за фудбал“, изјавила уште Берта Гомез.
сите 21 | | | веќе видена

Луцидниот играч за врска на Барселона, Сеск Фабрегас раскажува дека навива и му држи среќа на големиот ривал Реал Мадрид да го добие двобојот со Борусија Дортмунд и во финалето на ЛШ да има „Ел Класико“. Барселона и Реал Мадрид пред две години се сретнаа во полуфиналето на ЛШ, минатат година имаа шанса за да се гледа „Ел Класико“, но шпанските гиганти не ги поминаа Челзи и Баерн Минхен. „ Посакувам финале Барселона-Реал Мадрид, тоа би бил многу важен меч за историјата на фудбалот“, изјави Фабрегас за радио RAC 1 , а пренесува goal.com „Сепак, прво ние мора да мислиме на полуфиналето со Баерн Минхен, тоа ќе биде многу тежок и за нас важен натпревар“, веднаш во следната изјава Фабрегас се врати во реалноста и уште дополни дека неговиот тим е во добра форма, а голем мотив им е и враќањето на Тито Виланова и Абидал.
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот женски ракометен шампион Металург беше непријатно изненаден на гостувањето во Прилеп, откако беше поразен од домаќинот Жито Прилеп со три гола разлика (25:22). Во редовите на прилепскиот состав најефикасна беше Мркиќ со девет голови, а исто толку кај Металург постигна левиот бек Мирјета Бајрамовска. Наредниот натпревар ќе се одигра в среда (24-ти април) во салата “Автокоманда“. Финалната серија за шампионската титула во домашното првенство ќе стартиува на 27/28 април, кога ќе се одигра првиот натпревар. Резултати СКОПСКО Супер женска лига Кичево-Кожувчанка 17:21 Металург Скопје-ЖРК Вардар 12:29 Жито Прилеп-Металург 25:22
сите 9 | | | веќе видена

Отиде на шест месеци, а го крена Ал Раед на, до сега за нив, невидена позиција. Со денешното реми против Ал Итихад (1 -1), Влатко Костов го доближи Ал Раед до историски пласман. Ал Раед никогаш не бил пласиран подобро од 8 место, а тоа е границата за да се игра во „Кралскиот Куп“ на Саудиска Арабија. Откако Костов го презеде клубот тој се искачи на 8 позиција, сега има два бода повеќе од конкурентот Ал Шолах, направи 5 бодови разлика од Наџран кој имаше бод повеќе, а сега 4 помалку и испадна од трката. Во последното коло на Костов со Ал Раед им треба победа токму против Наџран кој го води Ѓоко Хаџиевски за да ја зачува историската позиција на Ал Раед и овој клуб за прв пат да игра во „Кралскиот Куп“.
сите 5 | | | веќе видена

Финецот Јарко Ниеминен направи сензација на “Мастерс 1000″ турнирот во Монте Карло. 49-тиот на светската АТП листа го исфрли светскиот број седум, Хуан Мартин дел Потро, по победата со 6:4, 4:6, 7:6. Ова беше прва победа за Ниеминен против Дел Потро и една од најзначајните во кариерата на Финецот, кој до овој момент не можеше да освои сет против шампионот од УС Опен 2009 во четирите средби помеѓу нив. Во наредното коло, Ниеминен ќе се соочи со Новак Ѓоковиќ, кој успеа да го елиминира Хуан Монако во три сета – 4:6, 6:2, 6:2.
сите 41 | | | веќе видена

Некогашниот тренер Тим Гровер откри како Мајкл Џордан вечерта пред петтиот натпревар против Јута Џез бил буквално труен. „ Бевме сместени во хотелот Парк Сити и сите знаеја дека Булси таму отседнуваат пред мечот со Јута. Мајлл вечерта огладне, а собното послужување не работеше. Му порачав пица од блискиот ресторан. Пет лица ни ја донесоа пицата, ми беше сомнително, а само Џордан јадеше, никој друг од играчите. Ноќта ме разбуди телефонот, Џордан се превиткуваше од болки, веднаш знаевме дека не е грип туку дека е труење со храна. Намерата беше јасна, некој од играчите да биде оневозможен да настапи, а јадеше само Мајкл“, се присеќа и раскажува Гровер. Таа петта средба остана запаметена по тоа што изнемоштениот Џордан постигна 38 кошеви, Чикаго го доби мечот со 90-88, а сликата кога Џордан после натпреварот буквално му се сруши на раце на Скоти Пипен и така го изнесоа од салата го обиколи светот. „Невиден натпревар на болниот Џордан, каква храброст“, беа зборовите на коментаторот Марв Алберт. Никој тогаш не ...
сите 3 | | | веќе видена

Грчкиот кошаркарски клуб на Панатинаикос во својата “ОАКА“ Арена пред повеќе од 20.000 илјади гледачи ја пречека Барселона (Шпанија) во натпревар кој можеше “Зелените“ да ги одведе во Лондон. Тоа не се случи, бидејќи Каталонците славеа со резултат 70:60. По само две минути игра во последната четвртина Барселона водеше со 57:40. До крајот на мечот Каталонците беа проблеми ја задржаа предноста и на крајот триумфираа со двоцифрена разлика. Резултатот во оваа серија е израмнет на 2:2, а патникот на Фајнл фор турнирот ќе се дознае во Шпанија во петтиот дуел помеѓу двете екипи. Најефикасен во гостинската екипа беше Хуан Карлос Наваро со 17 поени, додека кај домаќините 15 коша даде Брамос. Панатинаикос-Барселона 60:70 (10:20-17:11-11:20-22:19) ПАНАТИНАИКОС: Брамос 15, Мациулис 11, Укиќ 4, Лазме 12 (12 ск), Царцарис 1, Дијамантидис, Гист 4, Бенкс, Ксантопулос, Јанопулос, Скордилис, Скорцијанитис 13. БАРСЕЛОНА: Сада, Уертас 10, Абринес 2, Наваро 17, Јасикевичиус 5, Тодоровиќ, Валас, Инглс 5, Рабаседа, Лорбек 8, ...
сите 43 | | | веќе видена

Младен Петриќ промаши и тоа што не може ниту да се замисли дека е можно да се промаши. Сите европски медиуми се осудуваат да коментираат дека тоа е најголемото промашување во историјата на фудбалот. Петриќ со едната нога беше дури и зад гол линијата, а сепак некако го префрли голот на Јунајтед. Таква шанса до сега никој не „утнал“, напаѓачот на Фулам ќе се памети долго, кој зне дали и ќе се повтори некогаш.
сите 3 | | | веќе видена

Напаѓачот на ПСЖ, Златан Ибрахимовиќ е пред враќање во Италија. Тоа го тврди лично агентот на шведскиот играч. “Ибрахимовиќ во Јуве? Никогаш не кажувај никогаш. Златан никогаш не криел дека Италија е негов втор дом. Засега на Ибра му е добро во Пари Сен Жермен. Сепак, никој не знае што ќе се случи во иднина”, рече Мино Рајола. Агентот кој често се вплеткува во скандали и беше критикуван од медиумите и клубови дека намерно поттикнува клиенти да менува често тимовите, одби да коментира, дали кон Ибрахимовиќ има барања од други клубови. “Во Италија Златан може да се врати во Интер, Јувентус или Милан. Може да отиде во Реал или Манчестер Сити. Ништо не се знае. Јасно е само дека до крајот на сезоната тој ќе игра за ПСЖ”, беа зборовите на Рајола за “Ла Република“. Неговиот клиент е најскапиот фудбалер на ПСЖ.
сите 9 | | | веќе видена

ЖРК Вардар СЦБТ е првиот финалист во плеј-офот за шампионската титула во Скопско Супер лигата. Вториот финалист ќе биде познат по завршувањето на дуелот во Прилеп меѓу домашниот РК Жито Прилеп и бранителот на титулата ЖРК Металург. Пласманот во финалето избраничките на тренерот Индира Кастратовиќ го потврдија со уште една супериорна победа над РК Металург Скопје во вториот полуфинален натпревар во Автокоманда на кој триумфираа со 12:29 (4:15). И овој меч како и првиот на кој беа домаќини во „Кале“ (35:18), заврши со +17 гола разлика или со вкупно 34 гола позитива за Вардарки во двата полуфинални натпревари во плеј-офот. Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ и на реваншот во Автокоманда ја потврдија улогата на фаворит. И покрај речиси недостижната предност од првиот меч, нашиот тим не препушти ништо на случајот. Уште на стартот Вардарки поведоа со 3:0, а да не беа петте погодени стативи, сигурно ќе имавме и многу поубедливо водство по првите десет минути. Добро поставената одбрана на ЖРК Вардар СЦБТ не им остави ...
сите 12 | | | веќе видена

Украинскиот боксер Владимир Кличко на Олимпијадата во Атланта 1996-та год. освои олимписки златен медал. После две децении повторно посакува да ја реализира истата цел, на наредните Олимписки игри во Рио де Жанеиро 2016-та год. Помладиот од браќата украински шампиони, и светски првак во тешка категорија во верзиите ИБФ, ВБА, ВБО и ИБО, 37-годишниот Владимир вели дека нема да се повлече во наредните три години. “Посакувам во Рио да освојам злато, тоа беше желба на мојот покоен тренер Емануел Стјуарт. Светскатата асоцијација на аматерскиот бокс, АИБА, сега рабори на тоа право на настап на ОИ да имаат и професионалните боксери и очекувам дека ќе боксувам во Бразил. Напорно ќе тренирам и во наредните три години“, рече Владимир Кличко. Големиот боксер и хуманист, Владимир Кличко моментно се подготвува за мечот и одбрана на титулата против Италијанецот Франческо Пјанета закажан за 4-ти мај 2013 год.
сите 2 | | | веќе видена

next