Спорт Арена

Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром денеска по повод освојувањето на двојната круна за сезоната 2012/2013, организираше прослава која се одржа на платото од паркот “Јане Сандански”, каде што играчите и стручниот штаб на македонскиот кошаркарски првак ја споделија радоста со своите навивачи, симпатизери, граѓани на Општина Аеродром. Да потсетиме, избраниците на тренерот Алеш Пипан со максимални 4:0 во финалната серија беа подобри од гевгелиската екипа на Кожув. Љубителите на кошарката заедно со навивачката група “Фемили“ ги поздравија своите херои. Кошаркарите им се заблагодарија сите што ја дадоа поддршката кон освојување на втората титула по ред и се надеваат и веруваат дека повторно ќе се слави и наредната година. Градоначалникот на Општина Аеродром вели дека наредната година наскоро ќе биде изградена и новата сала “Јане Сандански“ каде што кошаркарите ќе продолжат да ги играат своите натпревари и се разбира посакува нови успешни резултати на МЗТ Скопје. Граѓаните, ги имаше од помладата и постарата ...
сите 15 | | | веќе видена

Крајот го краси делото, Вардар е пред финишот има „две меч топки“ за да ја одбрани титулата. Се шеташе Вардар од рајот до пеколот во оваа сезона, направи добра „зимница“, потоа тежок пост и ја потроши за повторно да се врати на врот, му остануваат два натпревари, а му треба една победа за да ја осигура титулата. Првата е во Автокоманда против Металург. „На тој терен тешко се игра добар фудбал. Свесни сме дека победникот може да го одлучи еден потег или едно невнимание, па затоа мора полна концентрација во текот на целите 90 минути“, вели Милевски. Последниот пат во Автокоманда, Вардар не помина добро, лошо е сеќавањето на загубениот натпревар со 3-2. „Извлековме поуки од таа средба и нема да се повтори таква деконцентрација. Самодовербата во тимот е вратена после резултатската позитивна серија“, за клубскиот сајт вели Милан Илиевски. Тренерот Милевски потенцира дека бодовни калкулации за тоа како да се стигне до титулата нема. Математиката не го интересира Вардар, вели дека тоа е едноставно, на победа на ...
сите 54 | | | веќе видена

Освојувањето на титулата првак на Европа само му помогна на Френк Рибери при одлуката и во продолжението од неговата кариера го носи дресот на минхенски Баерн со кој потпиша нов договор. Спрема новиот договор францускиот интернационале ќе остане Баварец до лето 2017-та година со можност соработката да биде продолжена на уште една година доколку двете страни бидат задоволни. Рибери во Баерн дојде во 2007. година од Марсеј и досега за клубот од Минхен одигра 156 натпревари и постигна 53 гола. Покрај тоа, со клубот од Минхен освои девет трофеи, а таа цифра ќе може да ја заокружи веќе наредниот викенд откако неговиот тим ќе се бори за Купот на Германија против составот на Штутгарт.
сите 11 | | | веќе видена

Беа постигнати голем број на голови оваа сезона во ракометната Лига на шампиони, а само еден играч го доби приматот за надобар погодок во оваа натпреварувачка сезона. Македонскиот машки претставник Металург имаше одлични резултати, се пласираше помеѓу осумте најдобри во Европа, но ниту еден ракометар од четата на Червар не се најде на листата. Покрај Михаил Јурецки, членот на полски Киелце, во изборот се најдоа уште Угарде, Нарсис, Продановиќ, Балиќ, Лацковиќ, Руесга и др., а само седум најубави беа избрани, нив можете да ги проследите на официјалната страна за Лигата на шампионите (ЕХФ). Комплетниот избор на ЕХФ можете да го погледнете тука , додека својот глас можете да го дадете тука
сите 3 | | | веќе видена

Женската репрезентација на Македонија доживеа пораз и во вториот натпревар во Зрече против домашната репрезентација на Словенија, во рамки на подготовките за квалификациите за Евробаскетот 2015. На втората средба, Словенките победија убедливо со 81:56, иако на полувремето Македонија имала достижна негатива од 7 поени. Потсетуваме, на првата средба играна во саботата, Словенија победи со 74:59. По завршувањето на три-дневниот престој во Словенија, каде нашата репрезентација одигра два силни пријателски дуели, тимот се враќа во Скопје каде ги продолжува подготовките пред заминувањето за Израел на турнирот кој почнува на 7-ми јуни. Во Скопје на нашиот состав ќе се приклучат и Славица Димовска и Елена Раденковиќ кои не отпатуваа за Словенија, по што селекторот Горан Јовановиќ ќе има неколку дена да го скрати списокот на конечните 12 кои ќе патуваат на квалификациите.
сите 2 | | | веќе видена

Бранителот на трофејот на Ролан Гарос, Рафаел Надал мораше добро да се намачи за да се пласира во второто коло, откако Германецот Даниел Брандс се покажа како тврд “орев“ за шпанскиот тенисер. Брандс најави изненадување освојувајќи го првиот сет, а кога во вториот успеа да избори тај-брејк, навивачите на Рафа веќе започнаа да стравуваат, особено кога Германецот ги освои првите три поени во 13-от гем. Меѓутоа, кога Надал успеа да врати мини-брејк и да има предност во своја корист се дојде до целосен пресврт. Брандс после тоа падна на физички и психички план, па во наредните два сета не успеа да пружи позначаен отпор. Надал во наредното коло ќе игра против победникот од дуелот Мартин Клижан (Словачка) и Мајкл Расел (САД). Изненадување приреди австралискиот натпреварувач Ник Киргиос кој го совлада Чехот Радек Степанек со максимални 3:0 по сетови 7:6 (7:4), 7:6 (10:8) и 7:6 (13:11). Исто така, елиминиран е уште еден фаворит Јирген Мелцер од Австрија, откако беше поразен од Холанѓанецот Игор Сијслинг со резултат ...
сите 12 | | | веќе видена

Вчерашната трка за Големата награда на Монако ја одбележа и неколку инциденти. Најпрвин Бразилецот Фелипе Маса на Ферари, како и на еден тренинг, се удри во оградата, потоа дојде до контакт со Чилтон и Бјанки, па Грожан и Рикиардо и на крајот Раиконен и Перез. Најлошо од сите помина Маса, а тој после деталните медицински прегледи е пуштен од болница. Да потсетиме, победник на улиците во Монте Карло беше возачот на Мерцедес, германскиот натпреварувач, Нико Розберг.
сите 4 | | | веќе видена

Вчера во Москва, Русија беше приреден вистински спектакл, кога на “Легенд“ турнирот се појавија некои од најголемите имиња на боречките спортови во последните години. Според многумина, се случи вистинско изненадување откако огромниот Боб Сап беше поразен во дуелот со Александар Емелианенко. Во рингот (главна борба на вечерта), во првата рунда рускиот борец успеа многу брзо да го испрати противникот на подот.
| | веќе видена

На Фајнл фор турнирот во Скопје, во финалето екипата на РК Вардар ПРО го совлада составот на Тинекс Пролет со резултат 14:13 (6:6) и на тој начин стана првак во кадетска машка конкуренција оваа сезона. Во борбата за третото место Битола беше подобра одСтруга со 23:19 (11:11). Претходно во полуфиналните пресметки, Вардар ПРО ја совлада Битола со 24:19 (12:7), додека Тинекс Пролет беше поуспешна од Струга по изведувањето на пеналите 21:19 – 16:16 (7:7). Табела: 1. Вардар ПРО 2. Тинекс Пролет 3. Битола 4. Струга За најдобар стрелец беше Кристијан Бошковски од составот на Битола, за најдобар играч Тоше Ончев од Вардар ПРО, а за најдобар голман неговиот клупски колега Никола Ќизиќ. Ол Стар тим: Голман – Кизиќ Никола – Вардар ПРО Лево крило – Кристијан Јованов – Тинекс Пролет Лев бек – Тоше Ончев – Вардар ПРО Среден бек – Кристијан Костовски – Тинекс Пролет Десен бек – Марио Левковски – Тинекс Пролет Десно крило – Кристијан Бошевски – Битола Пикер – Филип Петковски – Битола
сите 50 | | | веќе видена

Српскиот кошаркарски репрезентативец Милош Теодосиќ сериозно ја повреди ногата во текот на неговиот настап во полуфиналето на регионалната ВТБ лига. Во победата над Химки од 74:72, со што ЦСКА израмни на 1:1, плејмејкерот Теодосиќ после 15 дадени поени со болна гримаса го напушти теренот. Руските медиуми наведуваат дека лекарите се обидоа да му помогнат да се врати во игра, но безуспешно. Дека се работи за сериозна повреда потврди и тренерот на московска ЦСКА, Еторе Месина: “Скоро извесно е дека го загубивме Теодосиќ до крајот на сезоната. Сериозно ја повреди потколеницата“, рече Месина. Моментно не се знае сеуште колку е сериозна повредата, но останува дилемата дали Теодосиќ ќе настапи за “орлите“ на овогодинешното Европско првенство во Словенија (04-22 септември). Во Јесенице, Србија се наоѓа во групата Б заедно со Македонија, потоа Босна и Херцеговина, Литванија, Латвија и Црна Гора.
сите 14 | | | веќе видена

Откако беше донесена одлука од страна на Лиценцната комисија за доделување евро лиценци на екипите на Шкендија и Тетекс, се урнаа сите надежи дека ова лето за фудбалскиот клуб на Работнички ќе биде европско. “Романтичарите“ го имаат обезбедено четвртото место оваа сезона во Првата македонска фудбалска лига (1МФЛ), а од друга страна без шанси за освојување на една од трите најдобри позиции. Па така, двата последни дуели со Хоризонт Турново на гости и Тетекс дома ќе бидат само чиста формалност. Работнички во есенскиот дел не се покажа во најдобро светло, но во пролетниот со новиот тренер Жикица Тасевски стана вистински хит, не само што ја реализираше примарната цел, обезбедување на опстанок во лигата (спој на искуство и младост), туку и се најде во можност за учество на европските натпреварувања наредната година. Подобрувајќи ја ефикасноста, совладувајќи многу екипи, помеѓу кои и најверојатно новиот шампион Вардар, а при тоа и забележан бод против еден од најнезгодните тимови во првенството, Металург. Од ...
сите 2 | | | веќе видена

Единсон Кавани, феноменалниот уругвајски фудбалер, напаѓач и соиграч на македонскиот интернационалец Горан Пандев во италијанскиот клуб на Наполи, дефинитвно е еден од најбараните играчи на европскиот пазар. Долго се говореше за овој најдобар стрелец во Серија дека ќе се пресели во англиската Премиерлига. Најпрвин се спомнуваше заминување во Челзи, а во последно време претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис се обидуваше да направи замена со Манчестер Сити, така што во Наполи би дошол Босанецот Един Џеко, а Кавани во англискиот премиерлигаш. Но, во изминатиот викед шпански “Спорт“ пренесува нови информации. Тие говорат дека челниците на Реал Мадрид се договориле со Уругваецот, кој ги прифатил нивните услови. Сеуште не е официјално, но изгледа дека првите луѓе на италијанскиот клуб прифатиле тоа што пред нив се појавило како понуда од страна на “кралскиот“ клуб. Понудата е 45 милиони евра, но и уште еден нивни играч, чие име засега не е познато.
сите 5 | | | веќе видена

На фејсбук протфилот на кошаркарскиот клуб на Кожув од Гевгелија, по завршувањето на финалната серија во првенството против МЗТ Скопје Аеродром, беше објавена фотофрафија од добиените медали за второто место, и наместо сениори пишува сениорки. Кошаркарскиот клуб Кожув е навреден. Како што велат се навредени од страна на Кошаркарската федерација, бидејќи наместо за сениори добија медали за сениорки. На Фејсбук профилот на овој кошаркарски клуб беше објавена фотографијата со наслов: Скандал од КФМ!. За потсетување старо-нов шампион е МЗТ Скопје кој во финалната серија беше подобар од Кожув со максимални 4:0.
сите 5 | | | веќе видена

Погледнете неверојатен гол на српската ракометарка Андреа Лекиќ која од наредната сезона ќе настапува за македонскиот ЖРК Вардар СЦБТ (заедно со црногорското брзо десно крило Радичевиќ). Средниот бек, кој оваа сезона го освои трофејот во Лигата на шампионите со унгарскиот состав на Ѓер се наоѓа во одлична форма, ја споредуваат со феноменалниот Ивано Балиќ во машка конкуренција. Прави што сака.. Освен европската титула, Лекиќ го освои и националниот куп во Унгарија, во неделата, го совладаа Ференцварош со 36:28, а српската ракометарка не само што го направи најдобриот потег на натпреварот, туку нешто што на нитуедна ракометарка досега не и успеало..
сите 4 | | | веќе видена

Пет кандидати ќе бидат во трката за претседателското место во Меѓународниот олимписки комитет, откако Жак Рог реши да поднесе оставка на оваа позиција. Белгиецот кој на оваа функција го наследи Хуан Антонио Самаранч во 2001 година, во септември ќе ја предаде позицијата на некој од петте досегашни кандидати за негов наследник. Според пишувањата на медиумите, потврдени кандидати во претседателската трка во ИОК се Денис Освалд (Швајцарија), Томас Бах (Германија), Сеп Мианг (Сингапур), Ричард Карион (Порторико) и Ву Чинг Куо (Тајван). Можноста за пријава на својата кандидатура најверојатано ќе ја искористи и Украинецот Сергеј Бобказич, кој најдоцна до 10-ти јуни треба да ги достави документите до ИОК. Изборот на новиот престедател на олимпиското движење ќе биде одржан на 10 септември во Буенос Аирес.
сите 9 | | | веќе видена

Богатиот сопственик на новиот француски прволигаш Монако, Дмитриј Риболовљев ќе се обиде во летниот преоден рок, покрај останатите европски ѕвезди, го ангажира и српскиот репрезентативец Бранислав Ивановиќ, играчот кој му донесе трофеј на Челзи во Лига Европа во финалето против Бенфика. Риболовљев најпрвин се обиде да го ангажира Компани од Манчестер Сити, но управата на англискиот клуб ја одби понудата. Тренерот Клаудио Раниери го препорача Ивановиќ на управата на Монако. Стратегот, спрема тврдењата на англиските медиуми, навистина го цени квалитетот на капитенот на српскиот национален тим. Се наведува дека францускиот клуб е подготвен да му понуди на Челзи околу 25 милиони фунти за Србинот, но проблем е што повратникот на клупата на “сините“, Жозе Мурињо сака да го задржи дефанзивецот. Монако е на праг да го ангажира и Радамел Фалкао од мадридски Атлетико. Управата на шпанскиот клуб ја прифати понудата од 51 милион фунти, а Колумбиецот мора да ги мине лекарските прегледи пред да потпише договор. Исто така, ...
сите 37 | | | веќе видена

Мајами Хит со убедлива победа над Индијана Пејсерс од 114:96 поведе со 2:1 во финалната серија на Источната конференција. Скоро целата прва четвртина помина во игра кош за кош. Во самиот финиш на делницата играчите на Мајами заиграа подобро, а потоа истото го направија и во вториот квартал и многу брзо со кошот на Џејмс стекнаа прва двоцифрена предност (32:42). Гостите од Флорида беа навистина ефикасни и расположени. Последица од тоа беше френшајз рекордот по бројот на постигнати поени за едно полувреме во плеј-оф меч – 70. На одмор заминаа со максимални плус 14, 70:56 со само една загубена топка. Се доближија домашните кошаркари на седум поени негатива во првата половина на третиот период, но гостите го одбија тој налет и во последниот квартал влегоа со плус 15. Таму целосно се распадна играта на Индијана, Реј Ален со својата втора тројка на мечот ја мина и границата од 20 поени разлика (78:99). До крајот на мечот, гостите рутински ја одработуваа работата (96:114). Целата прва петорка на “Жешките“ постигна ...
сите 55 | | | веќе видена

Сигурно ќе речете, во Скопје се случуваат чудни работи, но позитивни за ракометот во Македонија, на која без дилеми и се љубоморни сите во регионот. Како што се дознава, пред три месеци газдата на машкиот клуб и првиот човек на македонскиот ракомет Михајло Михајловски и новиот сопственик на ЖРК Вардар, Русинот Сергеј Самсоненко разговараа на темата богатиот Русин да купи и машки клуб кој исто така ќе се вика Вардар, но ќе игра под името ЖРК Вардар. Неверојатно, но вистинито – имено, Самсоненко неодамна купи дури 13 најдобри светски ракометарки, го доведе во ЖРК Вардар СЦБТ, т.н. “дрим-тим“ кој наредната сезона би направил “бум“ во Лигата на шампионите со тренерот Индира Кастратовиќ, се разбира доколку би се пласирале првин преку квалификациите. Но, најверојатно тоа не задоволува, па желбите се да се има и силен машки клуб, за кој навистина се потребни многу повеќе пати отколку за женски клуб. На сајтот на женскиот клуб се објави соопштение: “Ве известуваме дека нашиот ЖРК Вардар одлучи да формира своја машка ...
| | веќе видена

Бразилецот Нејмар го одигра својот последен натпревар во дресот на екипата на Сантош против Фламенго, мечот заврши без голови 0:0. Нејмар нема многу време одмор, бидејќи веќе во понеделник треба да биде во Барселона каде што треба да ги помине лекарските прегледи и петгодишна соработка. Талентираниот напаѓач тешко се раздели од својот долгогодишен клуб, а пред самиот почеток имаше мала церемонија, едноставно не можеше да ги запре солзите. Пред 21-годишниот Нејмар следува огромен предизвик, тоа е каталонскиот клуб и соиграч на најдобриот фудбалер на светот Меси. Пред овој талентиран играч се надеваме го чека една блескава кариера.
сите 36 | | | веќе видена

Фудбалерите на Тетекс во новата сезона ќе играат во Втората македонска лига, но и во квалификациите за Лига Европа како освојувач на 21. Куп на Македонија со победата од 7:6 над Шкендија по изведувањето пенали во финалето. По регуларните 90 минути натпреварот заврши без победник, 1:1, а мрежите не беа повторно затресени ни по 120 минути игра. Резултатот беше отворен во 15-та минута, кога Ејупи ја донесе Шкендија во водство. Сепак, текот на мечот се смени само неколку минути подоцна, откако голманот на Шкендија заработи црвен картон поради играње со рака надвор од шеснаесетникот. По ова, теренската иницијатива ја презеде Тетекс и почна да создава можнности. Резултатот беше израмнет во 69-та минута, кога Дарко Мицевски постигна одличен погодок. До крајот на мечот немаше погодок, а резултатот остана ист и по 120 минути игра, иако Ттеекс го диктираше темпото. Во пенал рулетот, херој беше голманот на Тетекс, Манчевски, кој одбрани два пенали и беше најзаслужен за освојување на трофејот. Хендикеп за Шкендија беше ...
сите 27 | | | веќе видена

next