Спорт Арена

Утре (в петок) со почеток во 20:00 часот на Националната Арена “Филип Втори“ во Скопје, екипата на Вардар ќе го пречека германскиот бундеслигаш Шалке 04 во еден ревијален меч, а секако приритет и главното фокусирање на управата и стручниот штаб на “црвено-црните“ е насочено кон првенството каде што ги дели чекор од освојување на титулата. Претседателот на клубот, Зоран Шишковски потенцираше дека гостувањето на едног големо име во Европа како што е Шалке претставува голема чест, но и изрази жалење што се игра на неработен ден, а тука секако се надоврзува и самиот викенд, па тоа би можело да биде една пречка за поголема посетеност на овој спектакл. “Се разбира голема чест што ќе пречекаме еден таков клуб, како што е Шалке, се надеваме дека на самиот натпревар на трибините ќе присуствуваат што поголем број на гледачи да го проследат овој ревијален меч. Секако, македонската лига е поважна, титулата ја посакуваме. Се надевам на една добра партија против германскиот тим. Петок е неработен ден, значи врзан викенд. ...
сите 65 | | | веќе видена

Натпреварувачката комисија на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) во корелација со раководството на федерацијата донесе одлука финалето од Купот на Македонија меѓу екипите на Шкендија и Тетекс да се одигра в недела, 26.05.2013 во 20:00 часот на националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Натпреварот ќе се одигра без присуство на гледачи. Поради националистичките извикувања, слогани, прекршување на кодексот на трибина на самото финале за трофејот е донесена ваквата одлука, судијата Александар Ставрев и делегатот Тони Ивановски решија да го прекинат натпреварот по само половина час игра.
сите 19 | | | веќе видена

Тежок нокаут доживеа во саботата Звезда од поразот против Партизан, не се опорави, па загуби на „Маракана“ и од Слобода со 1-2, а после победата во Смедерово со 0-2, Партизан со 8 бодови предност на едно коло до крајот ја прослави ШЕСТАТА ТИТУЛА по ред! Голем успех, шест години да владее некој од вечните ривали, не се памети, Партизан и тоа го направи и уште еднаш потврди дека е апсолутен деспот во Србија и со 25 освоени титули се израмни со Звезда. Новиот тренер на Звезда, португалецот Са Пинто изјави дека „во следната сезона ќе прават тим за шампионска титула“, но тоа во Србија предизвикува потсмев, фразата „следна сезона“ веќе е темел за вицови. Партизан на полусезоната имаше 11 бодови предност, таа до пред дербито се стопи на само 2 бода, но после меѓусебната пресметка и колото после, скокна на шампионски 8 разлика. Двата клуба во оваа полусезона направија смени на тренери, во Звезда дури тројца, после она емотивно заминување на легендарниот Роберт Просинечки, мораше да замине и неговиот наследник ...
сите 2 | | | веќе видена

Натпреварот уште од самиот старт беше многу неизвесен, а после продолженија играчите на Хитси имаа причина да бидат среќни, но и загрижени, посебно поради играта на Пејсерси. Најдобриот играч во НБА лигата Леброн Џејмс имаше трипл-дабл учинок (30 поени, 10 скока, 10 асистенции) во победата на Мајами Хит 103:102 против Индијана во првиот финален натпревар од Источната конференција. Вејд додаде 19 поени, шест скока и пет асистенции, а Бош уфрли 17 коша. На спротивната страна, Џорџ имаше 27 поени и Вест 26, се обидуваа да направат т.н. “брејк“, но не успеаја во целта. Во завршните моменти се играше по ситстем “кош за кош“, а Пејсерси направија предност после кош и фаул (99:96) преку Џорџ, но веднаш во наредниот напад Крис Бош врати со иста намера. Потоа, следуваше можеби и лоша одлука на тренерот Вогел, која “Кралот“ Џејмс знаеше да ја искористи. Веше повлечен на клупата одличниот дефанзивен центар Рој Хиберт и тоа буквално “значеше“ победа на Мајами во Американ Ерплејнс арена. НБА, плеј-пф, финале (до четири ...
сите 38 | | | веќе видена

Македонската женска сениорска репрезентација ги започна подготовките за настап во бараж двомечот со шпанската селекција за пласман на Светското првенство оваа година кое ќе се одржи во нашиот северен сосед, Србија. Познати се арбитрите кои ќе делат правда на двата натпревари, најпрвин во Скопје на 1 јуни во СРЦ “Кале“ (20:15 ч.) судии ќе бидат Петер Херсег и Петер Суди од Унгарија. Делегат е Владимир Сокол од Хрватска. На реваншот на 7 јуни во Сориа во Полидепортиво Мунисипал Лос Пахаритос ќе судат Денис Енгкеболе Стенранд и Андерс Каерлунд Бирч од Данска, додека за делегат е означен Берндт Дугал од Германија. Бараж натпревари, СП Србија (07-22 декември 2013): Први натпревари: 1 јуни Македонија-Шпанија Словачка-Романија Франција-Хрватска 2 јуни Турција-Данска Исланд-Чешка Холандија-Русија Германија-Украина Шведска-Полска
сите 3 | | | веќе видена

По победата против Мега Визура во 13-то коло од српската кошаркарска Супер лига го обезбедија пласманот во АБА регионалната за наредната натпреварувачка сезона, односно стана претпоследниот 13-ти учесник. Тимот од Нови Сад победи со резултат 85:88. Први стрелци во победничкиот состав беа Драган Зековиќ со 21 поен, Никола Калиниќ со 16 и Миле Илиќ со 14 поени, додека на спротивната страна најдобро се истакнаа Лука Дрца со 16 и Бобан Марјановиќ со 15 поени. Уште еден патник треба да се дознае за настап во наредната сезона во Јадранската лига, која ќе биде втора за македонскиот претставник МЗТ Скопје Аеродром, најблиску до последната “виза“ е хрватската Цедевита каде што настапува македонскиот интернационалец Владо Илиевски, а своите шанси ги бара и Џоли како претставник на таа земја. Листа на учесници во АБА лига за сезона 2013/2014: МЗТ Скопје Аеродром (Македонија) Партизан (Србија) Црвена Звезда (Србија) Мега Визура (Србија) Војводина (Србија) Цибона (Хрватска) Задар (Хрватска) Цедевита /Џоли (Хрватска) ...
| | веќе видена

Финалето на Купот на Македонија се прекина…за ука и поука за на век! Аирлија промоција на дополнувањето на законот за спорт и спортски натпревари кој ги третира националистичките вербални навреди и гнасни скандирања. После овој храбар потег на организаторот, односно на делегатот и судијата, дали некој тоа од повисоки инстанци го аминувал или не, не е важно, се демонстрираше на Арената Филип Втори и тоа на Финале на Куп… НУЛТА ТОЛЕРАНЦИЈА! Сме се изнагледале разни ексцеси, тепачки од големи размери, влегувања во терен, пресметки покрај стадион и на трибини, се и сешто, и чат-пат некоја казна, ама ваков ладнокрвен и оправдан потег, да се прекине натпревар поради националистички навреди, до сега не сме виделе. Аферим, така треба! Доста е, се претера! Или ќе има фудбал или не, да се исвиркува химна и да се слушаат оние дегутантни и здосадени скандирања со најприземен простачки вокабулар… е нема повеќе! После ова, оние запалени агрестивни момчиња што би се рекло ЌЕ МИ СВИРАТ НА…во купатило кога ќе се ...
| | веќе видена

Фудбалската федерација на Македонија в четврток ќе одлучи кога ќе се одржи, односно продолжи финалниот куп натпревар на Националната Арена “Филип Втори“ во Скопје помеѓу екипите на Шкендија и Тетекс. В четврток во Скопје за пријателскиот натпревар со Вардар доаѓа германскиот бундеслигаш Шалке, додека во петок е на програмата тој спектакл и ФФМ проценува дека куп мечот помеѓу Тетекс и Шкендија може да се доигра в недела, но пред празни трибини. Тренерите на двете екипи, Горазд Михајлов и Артим Шаќири ја делеа разочараноста од прекинот на средбата поради националистичките извокувања и речиси во еден глас истакнаа дека спортот беше поразен од политиката. “Натпреварот не ни почна како што треба, а потоа следуваа и прекините. За жал, спортот не можеше да се справи со политиката, што и не е прв пат, сцени кој што најмалку ги посакуваме. Ќе направиме се овој финален меч за куп трофејот да се одигра до крај. Се надеваме дека на крајот ќе стигнеме до триумфот“, беа зборовите на Михајлов, тренерот на Тетекс. Шаќири, ...
сите 3 | | | веќе видена

ralph lauren polo ralph lauren polo shirts polo ralph lauren factory store cheap polo ralph lauren cheap ralph lauren polo На Националната Арена “Филип Втори“ во Скопје се одигра финалниот натпревар помеѓу младинските фудбалски екипи на Металург и Ренова. Славеа “металурзи“ со резултат 5:4 по изведувањето на пеналите, откако во регуларниот дел немаше победник 1:1. Двата гола беа постигнати во првото полувреме, поведе Металург со погодокот на Иванов од пенал, а израмни Љума од еден убав слободен удар. Во пенал-рулетот младинците на Ренова двапати не беа прецизни од белата точка, а противникот еден. Славеничкиот гол го постигна Димов за големо славје на тимот од “Автокоманда“. Пехарот на победничкиот тим и го предаде претседателот на ФФМ Илчо Ѓорѓиоски. Ова е голем успех за фудбалската школа на Металург откако вчера и кадетите на овој клуб го освоија куп пехарот во кадетското финале совладувајќи го ФК Шкупи со 2:1. Фото извор: Нова Македонија
| | веќе видена

ralph lauren polo ralph lauren polo shirts polo ralph lauren factory store cheap polo ralph lauren cheap ralph lauren polo Македонската тениска репрезентација стартуваше со триумф во групата Д во Третата европска група од Дејвис купот. Денеска во Сан Марино беше совлада Турција со резултат 2:0 и на тој начин се реванширавме за поразот на домашен терен. Предраг Русевски донесе почетно водство откако беше подобар од Џем Илкел со резултат 2:0 по сетови 6:4 и 7:5. Втората радост ја донесе Шендрит Деари кој го совлада Анил Јуксел со резултат 2:0 по сетови 7:5 и 6:4. На тој начин, немаше потреба да се одигра двобојот во дубл конкуренција. Во вториот натпревар, Албанија ја совлада селекцијата на Азербејџан со резултат 3:0. Нашите претставници во понатамошниот дел од натпреварувањето ќе се борат за полуфинале и потоа пласман во Втората евро-африканска зона.
сите 32 | | | веќе видена

ralph lauren polo ralph lauren polo shirts polo ralph lauren factory store cheap polo ralph lauren cheap ralph lauren polo Во рамките од осмото коло од плеј-оф разигрувањето за шампион на Македонија денеска во спортската сала “Парк“ во Струмица, гостуваше битолски Пелистер. Екипата на Зоми Мак М славеше со резултат 31:27 (13:13) и на тој начин теоретски го обезбедија третото место веднаш зад двата најдобри клуба Металург и Вардар ПРО кое обезбедува излез на меѓународна сцена за наредната сезона, поточно во ЕХФ купот. Струмичките “рисови” повторно одиграа еден натпревар во кој противникот можеше да го држи резултатот во егал само 30 минути. Во второто полувреме струмичани ја консолидираа одбраната и веднаш тоа се одрази на резултатот.Водството на Зоми Мак М во второто полувреме константно се зголемуваше се до највисоки 27:19 во 50-та мин. До крајот одиграа рутинирано за нова победа и зацврстување на третото место. Најефикасен беше Пецаковски со седум погодоци, Везенковски постигна шест, Чантурија и Павловски ...
| | веќе видена

Кошаркарите на Задар не успеаја да ја искористат меч топката за влез во финалето на хрватското кошаркарско првенство. Во вториот меч од полуфиналето, Цедевита славеше убедливо со 91:61. Клучниот завршен меч ќе се одигра во Задар. Први стрелци кај победникот беа Миро Билан со 18 поени (девет скока) и Горан Сутон со 11 поени и исто толку скока. Македонскиот интернационалец Владо Илиевски имаше свој придонес во победата, нашиот плејмејкер имаше шест поени (2/4 за три), додаде три дефанзивни скока, една загубена топка, пет асистенции и заработи една лична грешка. Кај Задар се истакнаа Нуркиќ и Красиќ со по 10 поени.
сите 2 | | | веќе видена

Во последниот сезонски натпревар во својата сала, вечерва Металург без многу напор го победи тимот на Тинекс Пролет, со резултат 32:16 (18:10). Во натпревар без резултатски притисок одигравме онолку добро колку што беше потребно за висока победа и нови бодови, и сега сме на само два натпревари од големата пресметка со екипата на Вардар ПРО. Тинекс Пролет добро го отвори натпреварот и поведе со 0:2, но Металург брзо се врати во игра и, со своја серија од 4:0, го презеде водството, кое го задржа до крајот на средбата. Веќе кон средината на првиот дел стекна осетна предност, најпрво од четири гола, 9:5 (14. минута), потоа од седум, 13:6 (21. минута), за на крајот од првиот дел и цели осум гола, 18:10. Второто полувреме не го смени односот на силите. Металург продолжи да ја полни мрежата на противникот, а разликата рапидно порасна на +10 (44), потоа на + 13 (51), се до крајните +16, со истекот на времето. Ветеранот Алушовски продолжи со својата голгетерска серија и постигна пет гола. На последните четири средби ...
сите 11 | | | веќе видена

Бразилскиот фудбалски интернационалец, Адриано ја продолжи соработката со шпанскиот гигант Барселона до лето 2017-та година. Имено, каталонскиот клуб денеска објави на својата официјална веб страница дека Адриано ќе остане и во наредните четири сезони. Да потсетиме, Бразилецот на Ноу Кам стигна во 2010-та година од составот на Севиља каде што настапи вкупно пет и пол сезони. Во актуелната сезона во шпанската Примера одигра 23 првенствени натпревари и притоа беше стрелец на пет погодоци.
сите 3 | | | веќе видена

Уште на самиот почеток македонското куп финале помеѓу тетовските екипи на Шкендија и Тетекс започна со исвиркување на македонската химна од страна на навивачката група на ФК Шкендија. Дополнителен проблем за играчите беше дождот. Поради националистички слогани и извици по само десетина минути игра беше создаден првиот прекин. Играчите на екипите влегоа во соблекувалните, откако главниот судија Александар Ставрев по консултација со делегатот одлучија да се прекине средбата. Неколку илјади навивачи од навивачките групи на двете, “Балисти“ и “Војводи“ го следеа мечот. “Етничка Албанија“ и “УЧК, УЧК“ се дел од извиците кои ги користеа членовите на навивачката група на тетовкса Шкендија, а шиптарски п…. од страна на членовите на навивачите на Тетекс. Ваквите сцени сосема непотребно ја нарушуваат уште повеќе сликата на фудбалски план во Македонија, се знае дека треба да се почитуваат препораките и правилата на УЕФА кои најстрого забрануваат националистички пораки на фудбалските стадиони. По 12 минути мечот ...
сите 45 | | | веќе видена

Македонскиот интернационалец Перо Антиќ, играч на позицијата крилен центар, на последниот натпревар од регуларниот дел во грчкото кошаркарско првенство помеѓу неговата екипа Олимпијакос и Аполон Патра, постигна неверојатен кош од половина терен, но надвор од регуларното време. Играчите се поздравуваа по убедливата победа на тимот од Пиреа, кои во плеј-офот влегоа од првата позиција и каде што во четвртфиналето силите ќе ги одмери со екипата на Аполон, а серијата се игра до две победи.
сите 5 | | | веќе видена

Ѕвездата Марио Гетце (20) нема да игра во германското финале во Лигата на шампионите в сабота за Борусија Дортмунд против Баерн Минхен на “Вембли“. Откако се здоби со повреда на мускулот на ногата во реванш мечот од полуфиналето против Реал во Мадрид, репрезентативецот на Германија се врати на тренинзи во вторникот, но повторно многу брзо се пожали на болки на повредениот мускул. “Финалето беше моја голема цел, и во последните седмици многу се борев да заиграм. Неописливо сум многу разочаран што нема да можам да и помогнам на својата екипа на овој голем натпревар. Имам доверба во комплетната екипа и секако ќе патувам со неа како поддршка и мотивација надвор од теренот“, рече Гетце. Ова е многу лоша вест за “жолто-црните“, кои се надеваа дека Марио ќе биде подготвен до сабота. Порасна во Борусија и сега веќе е познато дека нема повеќе да настапи за тимот од Дортмунд и дека мечот во Мадрид му беше последен за “милионерите“. Како што веќе од претходно е познато, наредната сезона ќе го носи дресот фактички на ...
сите 32 | | | веќе видена

Делегација на фудбалскиот тим Јувентус предводена од претседателот на тимот Андреа Ањели потоа Џузепе Марота, Алдо Маца, тренерот Антонио Конте и голманот Џиџи Буфон, гостувала кај папата Францис во Рим. „Папата направил проповед за мирот и остави прекрасни впечатоци кај фудбалските луѓе со својата скромност и човечност, изјави Ањели. На Буфон посебен впечаток му оставил бројот на високи свештеници кај Светата Столица, кои признале дека ги следат настапите на “Старата Дама” и дека се навивачи на тимот. Тие му честитале на Јувентус за освоената 29-тата титула во фудбалскиот шампионат на Италија, која „црно-белите“ од Торино ја обезбедија на супериорен начин по одлично одиграната сезона.
| | веќе видена

hermes hermes birkin hermes birkin bag hermes outlet Најдобриот тенисер на светот, Србинот Новак Ѓоковиќ денеска го слави 26-от роденден, а навивачите ширум светот и бројни фан-клубови на социјалните мрежи веќе му подготвија различни изненадувања, честитки и подароци. Македонскиот фан клуб на Новак Ѓоковиќ по повод 26-от роденден направи еден видео запис каде голем број на македонски фанови можеа да му го честитаат роденденот. Според информациите, нема да има посебни прослави, бидејќи Ѓоковиќ внимателно ја подготвува својата тактика и со максимални тренинзи пред Грен слем турнирот во Франција, Ролан Гарос. http://youtu.be/r13PIcgTNJ8
сите 22 | | | веќе видена

Стратегот на македонскиот кошаркарски клуб МЗТ Скопје Аеродром и селектор на македонската кошаркарска репрезентација, Алеш Пипан е многу блиску да стане тренер на словенечкиот клуб Унион Олимпија, пренесува “Спортандо“. Пред неколку седмици, македонскиот тренер Сашо Филиповски доби отказ од клубот кој моментно го води неговиот асистент Миро Алиловиќ. Унион Олимпија оваа сезона го освои осмото место во АБА лигата и не успеа да избори пласман во европските купови, во домашното првенство по девет одиграни натпревари се наоѓа на второто место со учинок од шест победи и три порази, додека лидер во првенството е Крка со максимален ефект. Поранешната словенечка ѕвезда, Рашо Нестеровиќ вели дека Алеш Пипан треба да биде нов тренер на Унион Олимпија. “Пипан е најдобриот тренер во Словенија, оценет повеќе надвор отколку на домашно тло, одлично соработува со младите, им дава прилика со својот потенцијал и талент да го извлечат максимумот од себе. Сега е време тој да стане тренер на Унион Олимпија“, вели Нестеровиќ за ...
| | веќе видена

next