Во Собранието официјално почна постапката за донесување нов Закон за спречување корупција и судир на интереси. Овој закон обединува материја од два закона – ...
сите 21 | | | веќе видена

Со двегодишен план и стратегија за справување со аерозагадувањето и дополнителни 1,5 милион евра за интервентни мерки за две години квалитетот на воздухот во ...
сите 33 | | | веќе видена

„Раниот детски развој е многу важен за понатамошниот развој на личноста. Ние се грижиме за секое дете и инвестираме токму во детската заштита, a со тоа и во ...
сите 22 | | | веќе видена

Нашите две земји се пример за новата реалност на Балканот, изјави премиерот Зоран Заев по состанокот со неговиот бугарски колега Бојко Борисов, што се одржа ...
сите 54 | | | веќе видена

Експремиерот Никола Груевски преку Србија премина во Унгарија, а четнички баојнети го обезбедуваа до Хоргош, изјави Војислав Шешељ ов емисијата „После ручка“ ...
сите 24 | | | веќе видена

Здружението за сончева енергија „Солар Македонија“ ја одржа првата работилница за претставување на новите услуги кон нејзините членки со цел подигнување на ...
сите 15 | | | веќе видена

Гневот поради еден случај не смее да се исфрла врз други, реагира преку соопштение новата независна пратеничка група во врска со притворите што беа изречени ...
сите 16 | | | веќе видена

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива од државата. Тие ...
сите 30 | | | веќе видена

Кабинетот на Иванов ги потврди информациите дека средба меѓу Миле Јанакиевски, обвинет, притвореник и екс министер за време на владеењето на Никола Груевски со ...
сите 408 | | | веќе видена

Никола Груевски да ја отслужи затворската казна во Македонија, а не да му биде даден азил во Унгарија, бара американскиот Стејт департмент во пораката упатена ...
сите 366 | | | веќе видена

Државниот завод за статистика, во партнерство со УНИЦЕФ и УНФПА, викендов почнува со собирање податоци за состојбата на децата и жените во земјата во рамките ...
сите 37 | | | веќе видена

Петнаесетина невладини организации, меѓу кои и Хелсиншкиот комитет, „Цивил“, Македонското здружение на младите правници, „Евротинк“, МОФ, „Транспаренси ...
сите 154 | | | веќе видена

Досега е прибрана документација на повеќе од 400 страници, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола Груевски од Унгарија. ...
сите 49 | | | веќе видена

Македонија веќе со денови ја мачи прашањето Како побегна Никола Груевски? Дали за тоа помогнале вработени во полицијата кои биле во добри односи со поранешниот ...
сите 238 | | | веќе видена

next