Македонскиот министер за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска (лево), и српскиот премиер Ивица Дачиќ (десно) го отворија новиот заеднички центар на граничната полиција кај Табановце. [Facebook] Балканските држави формираат заеднички центри на граничната полиција за справување со зголемениот број нелегални имигранти, првенствено од Африка и Азија, кои поминуваат низ регионот на пат кон Западна Европа. Србија и Македонија отворија заеднички центар на граничниот премин Табановце на крајот од минатиот месец. Околу 4 милиони луѓе поминуваат низ овој премин годишно, што го прави еден од најфрекфентните во регионот. „И по однос на овие случаи [на надворешна нелегална имиграција], но и кога граѓани од нашите две држави се обидуваат нелегално да бараат азил во западноевропските земји, ние преку директна размена на информации и заеднички активности настојуваме да делуваме во превенирање на ваквиот тип на појави“, рече македонскиот министер за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска. Јанкуловска рече дека Македонија, ...
| | веќе видена

Неодамнешна студија покажа дека во Црна Гора расте поддршката за членството во НАТО. [AФП] Позитивното јавно мислење во Црна Гора за пристапувањето на земјата во НАТО порасна во изминатите шест месеци. Подгоричкиот Центар за демократија и човекови права, организација која го следи процесот на евроатланска интеграција во Црна Гора, минатиот месец објави извештај кој покажува дека 38 отсто од граѓаните ја поддржуваат интеграцијата во НАТО, што претставува зголемување од 6 отсто во однос на март. Ненад Копривица, извршен директор на центарот, рече дека иако 45 отсто од граѓаните не го поддржуваат членството во Алијансата, тој број полека се намалува. „Политичките партии што учествуваат во власта јавно ја поддржуваат интеграцијата во НАТО, додека поголем дел од партиите во опозиција се против интеграцијата во НАТО. Противниците на интеграцијата во НАТО сметаат дека граѓаните мора да одлучат за прашањето на референдум и сметаат дека резултатите од референдумот ќе бидат негативни“, рече Копривица за SETimes . Црна ...
сите 4 | | | веќе видена

Приватизацијата на „Пристаниште Белград“ е меѓу оние што се предмет на истрага. [Никола Барбутов/SETimes] Српското обвинителство за организиран криминал подигна обвиненија против 63 лица по завршувањето на прелиминарната истрага за приватизациите во земјата. Истрагата беше спроведена минатата година по налог на ЕУ. Во 2011 година Европската комисија ја прогласи за контроверзна приватизацијата на 24 српски претпријатија и побара полициска истрага за процесите. Прашањата околу процесот на приватизација во Србија создадоа блокада на патот на земјата кон пристапувањето во ЕУ. Законот за приватизација во Србија, кој беше усвоен во 2001 година, беше изготвен со дупка: од купувачите не се бара да го откријат целосно својот идентитет. Тоа доведе до стотини тендери во кои купувачите беа претставени како странски инвеститори, но всушност беа Срби кои користеа лажни претпријатија за да ги купат државните претпријатија и да го искористат нивниот имот за голем профит, според истражните извештаи на Антикорупцискиот совет ...
сите 4 | | | веќе видена

Експертите велат дека скапите лекови и ниските плати на лекарите создаваат можности за корупција во здравствениот сектор на Хрватска. [Габриел Петреску/SETimes] Експертите и активистите ја повикуваат Хрватска да ги зајакне антикорупциските напори, особено во здравствениот сектор. Индексот за перцепција на корупцијата на Хрватска изнесува 48 поени, под просекот на ЕУ од 62,2 отсто, според Трансперенси интернешнал Хрватска. Во неодамнешен случај, хрватското Биро за разбивање на корупцијата и организираниот криминал подигна обвинение против 364 лица, од кои многумина се, наводно, лекари по општа медицина, и производителот на генерички лекови Фармал, за здружување за вршење кривично дело, мито, злоупотреба на службената должност и вршење и поттикнување на злоупотреба на службената должност. „Поединците кои ја користат јавната служба за лична корист им нанесуваат огромна штета на мнозинството лекари, кои совесно си ја работат својата работа и, што е уште полошо, ја рушат довербата на пациентите во здравствениот ...
| | веќе видена

Фатос (лево), Јехона (трета од лево) и Саранда Богујевци се три од петте деца кои го преживеале нападот на српската паравоена единица Шкорпиони на 28-ми март 1999 година. [Никола Барбутов/SETimes] Уметничка изложба во Белград, која е поздравена како чекор напред во односите меѓу Србија и Косово, ја раскажува приказната за албанско семејство кое било жртва на српските воени злосторства. Децата Саранда, Фатос, Јехона, Лирије и Генц Богујевци го преживеале нападот на српската паравоена единица Шкорпиони на 28-ми март 1999 година. Единицата отвори оган врз 19 Албанци во Подуево, убивајќи 14 од нив, од кои многумина биле членови на семејството Богујевци. Српската антитерористичка единица ги спасила децата и ги одвела во болница во Приштина. Со помош на британските лекари, откако НАТО влезе во Косово, тие биле евакуирани во Манчестер, Англија, каде што сега живеат. Во текот на изминатите десет години децата ја составувале уметничката изложба за својот живот пред и по пролетта 1999 година. Саранда, Фатос и Јехона ...
| | веќе видена

Најмалку 10 високи воени офицери се вмешани во корупциски скандал во Грција само неколку месеци откако поранешниот министер за одбрана, Акис Цохаѕопулос (лево), беше осуден на 20 години затвор под обвинение за корупција. [AФП] Грчката влада објави дека ќе ги измени процедурите за доделување договори и ќе ги стави договорите од oбласта на одбраната под зголемен парламентарен надзор, по корупцискиот скандал во кој се вмешани најмалку 10 високи воени офицери, за примање мито за да ги одобрат договорите за странски производители на оружје. Пензионираниот вицеадмирал Василис Марцукос апелираше до владата да ги реорганизира процедурите за набавка на стока од областа на одбраната и да даде пример за сите што се вклучени во корупција. „Треба да има строги казни за секој корумпиран офицер, бидејќи тие немаат право да го валкаат името на грчките вооружени сили, кои се единствената државна институција на која граѓаните ѝ веруваат“, рече Марцукос за SETimes . По откривањето на скандалот, премиерот Антонис Самарас вети ...
| | веќе видена

Албанија потпиша договор со британската компанија „Краун ејџентс“ за ревизија и помош во реформите во царинската управа. [AФП] Албанската влада одлучи да побара помош од странски експерти во спроведувањето на реформите на земјата на нејзиниот пат кон членството во ЕУ и справување со криминалот и корупцијата. ЕУ не ѝ даде на Албанија кандидатски статус минатиот месец, барајќи од земјата да преземе дополнителни реформи со акцент на овие две прашања пред да го разгледа нејзиниот капацитет на пролет. Властите велат дека помошта од странски експерти ќе го зголеми темпото на реформите и ќе ја обезбеди многу потребната експертиза за позитивни промени. „Денес нема недостиг на албански стручњаци, но странските советници и нивните искуства се неопходни во некои области. Нашата економија мора да се запознае со сите варијабли на меѓународната средина“, рече за SETimes Ѓерѓ Буџуку, директор на Конфиндустрија, албански текстилен индустриски гигант. Владата доби поттик да побара странска експертиза поради нејзиното ...
| | веќе видена

Босанските студенти се собраа на 21-ви декември 2013 година во Сараево на протести против одлуката на владата да одбие учество во проектот за стипендирање и размена на студенти на ЕУ, Еразмус+. [AФП] И покрај контроверзноста околу програмата за размена на студенти и стипендии на ЕУ, Еразмус+, во Босна и Херцеговина (БиХ), Европската комисија ги повика властите во земјата барем делумно да учествуваат. За да учествува во новата програма 2014-2020, која е замена за програмата Еразмус Мундус која се спроведуваше во периодот меѓу 2004 и 2013 година, земјата мора да плаќа годишна сума од 115.000 евра и да потпише договор со Европската комисија. Одобрение беше потребно од министерствата за образование на двата ентитета бидејќи БиХ нема државно министерство за образование, но Министерството за образование на Република Српска (РС) ја отфрли програмата, предизвикувајќи протести низ целата земја во декември. Властите во РС истакнаа дека не се противат на тоа да им се даваат можности на студентите, но рекоа дека се ...
| | веќе видена

Бошњакот Џулбо Кадиќ (лево) и Србинот Радојко Виларет работат на реконструкцијата. [Facebook.com/USTIBAR] Бошњакот Џулбо Кадиќ, 73 и Србинот Радојко Виларет, 55, кои живееја во соседни села пред конфликитите во 1990 година во регионот, работеле заедно во градежно претпријатие во Прибој. Претпријатието престанало со работа во 1991 година кога се распаднала Југославија. Повеќе од 20 години подоцна, Кадиќ и Виларет повторно работат заедно. Двајцата се дел од групата што го реновира месџидот во Устибар. Месџид е муслиманско свето место каде што се вршат религиозни услуги, ритуали и собири. Помало е од џамија и нема минариња. Месџидите често се градат во помали села и градови и може да ги користи заедницата. Устибар е село во Босна и Херцеговина (БиХ), во општината Рудо во Република Српска, само неколку километри оддалечено од Србија. Во селото има 300 жители од кои 10 отсто се муслимани. Месџидот, изграден пред 85 години, останал недопрен во текот на Втората светска војна и на регионалните конфликти во ...
| | веќе видена

Полициските инспектори бараат докази пред резиденцијата на германскиот амбасадор на 30-ти декември во Атина. [AФП] Властите во Грција продолжуваат со потрагата по најмалку четворица неидентификувани осомничени, кои испукале 60 куршуми од aвтоматска пушка кон официјалната резиденција на германскиот амбасадор во Атина минатиот месец. Инцидентот од 30-ти декември потсети на минатите напади врз дипломатски цели, и се случи само неколку дена пред Грција да го преземе шестмесечното ротирачко претседателство на ЕУ во 2014 година. Никој не беше повреден во нападот, за кој властите велат дека бил спроведен со две автоматски пушки АК-47. Резиденцијата се наоѓа на видливо место на фрекфентна улица -- на неколку стотина метри од хрватската амбасада -- која води до зелените североисточни предградија на Атина. Атинскиот аналитичар Јанис Михалетос изјави за SETimes дека целта на нападот, резиденцијата на германскиот дипломатски претставник, е многу симболична. „Истата ја претставува Тројката [меѓународни кредитори на ...
сите 2 | | | веќе видена

Српскиот здравствен систем има потреба од големи реформи, пред земјата да пристапи во ЕУ. [AФП] Србија презема чекори за подобрување на својот здравствен систем кој се соочува со бројни проблеми, сега кога земјата започнува преговори со Европската унија. Годишниот Еуро хелт консумер индекс, кој го нарачува Европскиот совет, го рангираше здравствениот систем на Србија како најлош од 35 држави, веќе втора година по ред. Индексот за 2013 година ги рангира европските здравствени системи според 48 индикатори, покривајќи шест области кои се основни за здравјето на потрошувачите: правата и информираноста на пациентите, пристапноста на лекувањето (време на чекање), медицински исход, опсег и дофат на услугите што се нудат, како и на лековите. Индексот ја воведе превенцијата како нова област, со осум индикатори. Извештајот се составува со комбинирање на јавни статистички податоци, анкети со пациенти и независно истражување што го спроведува шведското претпријатие за истражување Хелт консумер пауерхаус лтд. Застарената ...
| | веќе видена

Поставувањето знаци на латиница и кирилица е дел од напорите за помирување меѓу земјите во регионот. [Нада Божиќ/SETimes] Хрватските и српските организации на граѓанското општество ги здружија напорите за постигнување нормални односи меѓу двете земји со цел да се надминат непријателствата што се влечат од неодамнешните конфликти во регионот. Јавната дебата во Хрватска се фокусира на поставувањето двојазични знаци на јавните институции во Вуковар, кои ја вклучуваат и српската кирилична азбука, „Сметам дека воведувањето билингвизам ќе придонесе за нормализација на односите меѓу Хрватска и Србија, но и ќе биде позитивен пример во ЕУ“, рече за SETimes претходно оваа година Весна Шкаре-Ожболт, поранешен хрватски министер за правда. Вуковар, град со околу 26.000 жители во источна Хрватска, останува симбол на хрватско-српскиот конфликт. Надвор од градот се наоѓа местото на едно од најзначајните воени злосторства што се случија по распадот на Југославија, со оглед на тоа што 264 луѓе загинаа од српската војска во ...
| | веќе видена

Некои турски граѓани со грчко потекло организираат продажба на стари работи за да се преселат во Турција. [Серја Јесилкај/SETimes] Неодамна, во ресторан во ексклузивен кварт во европскиот дел на Истанбул, на вечера се собра група грчки иселеници, наречена „Хава баба“, за да се забавуваат и да дискутираат за тоа што им значи Турција на Грците денес. Групата вклучува грчки граѓани на Турција чии семејства биле дел од турската култура уште од османлиско време, а некои од нив биле имигранти во Грција со години пред да се вратат дома. „Групата порасна од само неколку луѓе на неколку стотици во седумте години откако постои“, рече Анастасија Кутри, членка на групата, за SES Türkiye . DELETE Кутри рече дека дошла во Истанбул да ја проучува динамиката помеѓу грчката и турската култура, а потоа се вработила во „Финансбанк“. Но и други фактори, вклучувајќи носталгија, социо-културни врски, па дури и патриотизам, играат улога во нивната одлука да се вратат во Турција, вели Костас Кристофоридис, поранешен раководител на ...
| | веќе видена

Министрите за електрична енергија на Албанија и Косово потпишаа договор за изградба на нов далновод ќе што ги поврзува двете земји. [Aлбанско Министерство за енергија] Балканските држави се обидуваат да ги подобрат своите мрежи на електрична енергија за да ги стабилизираат своите енергетски пазари и да обезбедат стабилна и пристапна електрична енергија за своите граѓани. Косово и Албанија минатиот месец потпишаа договор за изградба на 240-километарски далновод од 400 киловолти, кој ги поврзува нивните електрични мрежи. Германската влада е примарен финансиер на проектот, со доделени 33 милиони евра за косовскиот дел од далноводот и 42 милиони евра за албанскиот дел. Далноводот ќе биде завршен за две години и ќе ги оптимизира електричните системи на двете земји, според соопштението на Косовскиот систем за пренос на електрична енергија и оператор на пазарот. „Тоа ќе го зголеми преносниот капацитет, безбедноста и сигурноста на косовскиот и албанскиот систем на електрична енергија и, исто така, ќе влијае на ...
| | веќе видена

Евангелос Венизелос, водач на партијата Панхеленско социјалистичко движење (ПАСОК), вели дека некои граѓани систематски ја злоупотребуваат забраната за запленување имот во земјата. [AФП] Грчката влада делумно го укина двегодишниот мораториум за запленување имот со цел да им помогне на реструктуираните банки во земјата повторно да почнат со одобрување кредити, велат властите. Банките сега ќе можат да ги запленуваат домовите на луѓето кои не ги враќаат кредитите, изземајќи ги за период од една година домаќинствата чиј годишен нето доход изнесува помалку од 35.000 евра и оние со домови чија вредност е помала од 200.000 евра. „Најдоброто сценарио е тоа што уште една година многу луѓе ќе ги задржат своите домови, но потоа владата ќе гласа за целосно укинување на забраната“, рече Костис Чацидакис, грчкиот министер за развој. „Тоа е фер, избалансирана регулатива, што се воведува без јасна согласност на тројката, но јас би сакал да верувам во [нејзиното] разбирање.“ Тројката ЕУ-ММФ-ЕЦБ инсистираше на тоа Грција да ...
| | веќе видена

Официјални претставници на турската Агенција за соработка и за координација (ТИКА) ја претставуваат техничката опрема на судот во Гостивар, во Македонија. [ТИКА] Турција помага во правните реформи во Босна и Херцеговина (Бих), во Македонија и во Косово, преку обезбедување на инфраструктура, на технологија и на знаење за поефективно функционирање. Официјални претставници на турската Агенција за соработка и за координација (ТИКА) изјавија дека имаат спроведено бројни проекти наменети за развивање на правосудните институции, главно судовите и обвинителствата. „Улогата на ТИКА е да ги сподели турските искуства со други земји, преку партнерства за соработка“, рече Теоман Тирјаки, програмски координатор на ТИКА во Македонија, за SETimes . „Се надеваме дека спроведените проекти ќе придонесат за поефективно функционирање на правниот систем.“ ТИКА е активна во Косово од 2009 година, кога помогна да се изгради и да се опреми уставниот суд на земјата. „Почнавме од нула. Немаше никаква инфраструктура. Тие [Турција] ни ...
| | веќе видена

Ромските музичари го пречекаа Горан Бреговиќ (десно) во ромската населба Горица во Сараево. [avaz.ba] Композиторот и музичар од Босна и Херцеговина (БиХ) Горан Бреговиќ се стекна со меѓународна слава како еден од врвните современи музичари од регионот. Преку неговата фондација, Бреговиќ се надева дека ќе им ја даде на ромските деца истата шанса што тој ја имал, обезбедувајќи им можност за музичко образование. Бреговиќ (63) компонирал песни за уметници како Иги Поп и Цезарија Евора. Неговата музика носи регионални теми и претставува мешавина на поп-музика и традиционална полифонична музика од Балканот. Во декември Бреговиќ го посети Сараево, неговото родно место, за да ја отвори фондацијата, која го носи името на приградската населба во главниот град населена со ромски заедници. „Само образован човек е слободен човек, а тоа кај Ромите е најголем проблем“, рече Бреговиќ за време на презентацијата на 9. декември. „Тие немаат време за образование, бидејќи се принудени да заработуваат за живот. Според нашите ...
сите 2 | | | веќе видена

Српската и косовската стопанска комора постигнаа два договори во Брисел за подобрување на бизнис односите. [Здружени европски стопански и индустриски комори] Србија и Косово ги подобруваат трговските односи во обид кој според властите е од взаемна полза за економскиот раст и нормализацијата на односите. Стопанските комори на двете земји потпишаа два договори за унапредување на арбитражата за решавање на трговските спорови и градење институции за поттикнување на трговијата. Двете комори потпишаа договори под покровителство на Еурочемберс -- Европското здружение на стопански и индустриски комори -- засновани на процесот на Бриселскиот договор што беше постигнат за нормализација на односите Белград-Приштина. Довербата и сигурноста се предуслови за развој на соодветен бизнис, рече Арналдо Абрузини, генерален секретар на Еурочемберс. „Арбитражата, посредувањето и алтернативните механизми за решавање на споровите можат да придонесат за доверба и стабилност во деловните односи. Со оглед на тоа што се процедури кои ...
сите 6 | | | веќе видена

Најголемиот дел од нерегистрираните деца на Балканот се Роми. [АФП] Балканските земји се трудат да обезбедат извод од матичните книги на родените на сите новороденчиња, во обид да го намалат бројот на негистрирани раѓања за повеќе деца да добијат здравствена грижа, образование и социјални придонеси, како и да не бидат толку ранливи во однос на ризикот од трговија со луѓе. Експертите велат дека Конвенцијата за правата на децата на Обединетите нации пропишува дека пријавувањето при раѓање е човеково право и неговото игнорирање би можело да биде штетно за благосостојбата на децата. „Има поголем ризик децата да станат жртви на трговија со луѓе затоа што не можат соодветно да се идентификуваат“, изјави за SETimes „Отворена порта“, невладина организација со седиште во Скопје што им помага на жртвите на трговија со луѓе. Во Косово, повеќе од 8 отсто од децата се непријавени, а повеќето од нив се Роми, Ашкали и Еѓипќани. За да го решат проблемот, Министерството за внатрешни работи на Косово, во соработка со ЕУ, ...
сите 14 | | | веќе видена

Уметничкиот директор на „Огнот на Анадолија“ ја поздравува публиката на настап во Романија. [Огнот на Анадолија] Светски-познатото турско танцувачко друштво „Анадолу атеси“ имаше успешна турнеја во балканските земји во 2013 година, давајќи пример за тоа како уметностите можат да ги премостат културните разлики во регионот. Меѓународно позната како „Огнот на Анадолија“, на 29. март, групата настапи пред 12-илјадна публика во Сараево. На 6. декември друштвото по десетти пат настапи во салата „Палатулуи“ во Букурешт пред 5 000 луѓе, а потоа, на 8. декември настапи пред 4 500 луѓе во „Националната палата на културата“ во Софија. Групата планира во текот на 2014 година да посети и други главни градови на Балканот. На настапот во Софија присуствуваа високи официјални претставници и дипломати, вклучувајќи го и бугарскиот министер за надворешни работи, Кристијан Винегин, заменик-министерот за култура, Велислава Крастева, и турскиот амбасадор, Сулејман Гокче. Светла Русева, од музичката компанија „Дегрис“, со седиште ...
| | веќе видена

next