Се проценува дека во светот има 21 милиони жртви на трговијата со луѓе. [AФП] Тоа беше чудна сцена во центарот на Белград: тинејџерка седeше пред продавница со модринки на лицето и со врзани раце. Друга девојка стоеше до неа со лента на устата, држејќи знак на кој пишуваше: „Таа не може да побара помош“. Трета девојка, облечена во лекарски мантил, „оперираше“ на кукла, отстранувајќи ѝ го срцето. Настанот во октомври се одржа по повод одбележувањето на Денот за борба против трговијата со луѓе, како дел од кампањата „Црвено ѕвоно“ на Црвениот крст, за подигање на свеста и за едуцирање на населението во врска со трговијата со луѓе. Трговијата со луѓе на Балканот е сè уште многу присутна, но државите од регионот работат, како заеднички, така и независно, на решавање на прашањето, Фондацијата „Вок фри“ во октомври го објави својот Глобален индекс на ропството за 2013 година, кој дава процена за бројот на луѓе во модерно ропство во 162 држави. Во индексот Босна и Херцеговина (БиХ) и Србија го делат 59-тото место, ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонија беше избрана за членка на Советот за човекови права на ОН. [АФП] Според аналитичарите, изборот на Македонија за членка на Советот за човекови права на ОН ги призна напорите на земјата да ги почитува и унапредува принципите на меѓународното право, „Како членови на Советот, наша главна цел ќе биде да придонесуваме кон глобалното промовирање на човековите права“, рече министерот за надворешни работи, Никола Поповски. Поповски рече дека Македонија силно го поддржуваше основањето на Советот во 2006 година, како најсоодветен форум за промовирање и за бранење на фундаменталните права и слободи преку универзално партнерство и дијалог. „Советот треба да биде гласот на поддршката и [средството за] акција за сите оние чии права се повредени во разни делови на светот“, додаде Поповски. Тоа е причината зошто Македонија побара да биде членка на Советот составен од 47 земји, при што со тоа што ќе продолжи да ги промовира принципите на меѓународното право, таа ќе биде забележителен член, додаде тој. Македонија ...
сите 10 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама (лево) и македонскиот премиер Никола Груевски вршат смотра на почесната гарда за време на посетата на Рама на Скопје овој месец. [AФП] Водачите во Албанија и Македонија се надеваат дека 2014 година ќе донесе поголема соработка меѓу соседните земји, особено во поглед на подобрувањето на економијата, патната и железничката инфраструктура и енергетските проекти. „Подготвени сме да отвориме нови патеки на соработка и да ја зајакнеме економската соработка со конкретни идеи и проекти за заеднички развој“, рече албанскиот премиер Еди Рама. „Македонија останува проактивно ангажирана за унапредување на добрососедските односи и регионалната соработка. Веруваме дека сите предизвици може да бидат надминати со конструктивна политика во духот на европската соработка и духот на доброседството“, рече македонскиот премиер Никола Груевски. Водачите на двете влади се состанаа овој месец во Скопје, за да ја реафирмираат посветеноста на нивните земји на добрососедските односи и да подготват план за ...
сите 9 | | | веќе видена

Генерал Љубиша Диковиќ, началник на Генералштабот на српските армиски сили (десно) и генерал Патрик де Русиер, претседавач на воениот комитет на ЕУ, ја отпоздравуваат почесната гарда во Белград на крајот од октомври. [Никола Барбутов/SETimes] Додека Србија чека датум за почеток на преговорите со ЕУ, земјата ја реформира својата војска во согласност со стандардите на Унијата. Генерал Љубиша Диковиќ, началник на Генералштабот на српските армиски сили, рече дека армијата исполни 80 отсто од условите што ги бара ЕУ. Mајор Јован Кривокапиќ, портпарол во Министерството за одбрана, рече дека секоја реформа што е воведена во одбранбениот сектор е спроведена во согласност со стандардите на ЕУ. „Едни од најважните реформи се усвојувањето на стратешките документи во областа на безбедноста и одбраната, спроведувањето на клучните системски закони и воспоставувањето демократска и цивилна контрола на армијата“, рече Кривокапиќ за SETimes . „Народното собрание, владата, судовите и јавноста воведоа демократска и цивилна ...
| | веќе видена

Србија го реформира својот правосуден систем во согласност со стандардите на ЕУ. [Никола Барбутов/SETimes] Српското Министерство за правда се надеваше дека новиот закон за кривична постапка ќе го доближи домашното судство до европските стандарди и ќе ја зголеми неговата ефикасност, но повеќе од еден месец откако започна неговата примена, властите сметаат дека ќе бидат потребни измени во истиот за да биде успешен. Законот, кој почна да се применува од 1-ви октомври, наидува на проблеми во областа на обвинителските истраги, институт карактеристичен за англосаксонското право, кој веќе постои во другите поранешни југословенски републики. Пред 1-ви октомври истрагите ги вршеа истражни судии. По измените во законот, одговорноста за истрагите и обвиненијата беше префрлена на обвинителството. Министерството за правда се надеваше дека измените ќе ја зголемат ефикасноста на истрагите и судските процеси. „Во 39-те дена на примената на законот за кривична постапка, Вишото јавно обвинителство, заедно со Обвинителството ...
| | веќе видена

Мевлид Јашаревиќ стои на раскрсница со автоматска пушка АК-47 откако пукаше на Американската амбасада во Сараево на 28-ми октомври 2011 година. [AФШ] Човекот осуден за здивеното пукање во 2011 година на Американската амбасада во Сараево, ќе отслужи 15 години затвор. Meвлид Јашаревиќ беше осуден во средата (20-ти ноември) од страна на Апелацискиот суд на Одделот II за организиран криминал, економски криминал и корупција. Тој испука повеќе од 100 куршуми на амбасадата во рок од 50 минути, на 28-ми октомври 2011 година, пред да биде ранет од снајпер и уапсен. Еден полицаец беше ранет во нападот, но немаше жртви. Јашаревиќ рече дека сакал да го искаже своето незадоволство од статусот на Муслиманите во земјата, Европа и светот. Затворската казна беше изречена по повтореното судење поради жалбата на одбраната за првата пресуда од декември 2012 година. На првото судење Јашаревиќ беше осуден на 18 години затвор. Судијата Хилмо Вучиниќ, претседател на Апелацискиот суд на државниот суд, рече дека пресудата покажува ...
| | веќе видена

Учесниците на националната дискусија за говорот на омразата во Македонската академија на науките и уметностите. [Maкедонска академија на науките и уметностите] Македонија го одбележа Денот на толеранцијата на 15-ти ноември со национална дискусија за говорот на омразата, во обид да обезбеди поголема верска толеранција и етничко разбирање. Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), со поддршка на ОБСЕ, ги покани академиците, политичарите, граѓанското општество и верските водачи откако во медиумите се појави видео-снимка на која имам од Гостивар повикува на бојкот на македонските производи и услуги. Снимката беше најнова од серијата инциденти на верска основа, кои предизвикаа тензии. Сите учесници на дискусијата го осудија говорот на омраза и рекоа дека не треба да се штедат напори за постигнување единство и поголемо разбирање меѓу општествените чинители. Дискусијата заврши со заклучок да се подготви декларација за соработка за сите верски заедници во Македонија, која ќе биде наскоро потпишана, ...
| | веќе видена

Демонстрантите протестираат во Тирана против предлогот за носење на сириското хемиско оружје во Албанија за уништување. [Линдита Комани/SETimes] По протестите на екологистите и граѓанското општество, и наведената загриженост за безбедноста, Албанија го одби предлогот за уништување на хемиското оружје од Сирија на нејзина територија. Премиерот Еди Рама рече дека е во принцип за елиминирање на хемиското оружје, но дека е невозможно земјата да учествува во операцијата. „Ако некои други држави [заедно со Албанија] преземеа чекори и станеа дел од операцијата, ќе бев подготвен денес да кажам: Ова е нашиот план; ова е нашиот договор со партнерите; видете колку малку ризикуваме и колку добиваме од морален аспект како нација и физички како држава со тоа што сме дел од оваа операција“, рече Рама. Некои албански експерти изразија жалење поради, како што ја нарекоа, пропуштената можност да се подигне кредибилитетот на Албанија меѓу нејзините сојузници и да се трансформира земјата од корисник на безбедноста во давател на ...
сите 9 | | | веќе видена

Косовските Срби во Митровица одат од организираните места за средба до избирачките места, на изборите на 17-ти ноември. [Хариет Салем/SETimes] Две недели откако крадци ги нарушија локалните избори во косовскиот град северна Митровица, гласачите излегоа на гласање во неделата (17-ти ноември) и успешно ги завршија првите локални избори што се одржаа на целата територија на Косово откако истото прогласи независност. „Многу сум задоволен што денес немаше инциденти“, рече Жан-Клод Шлумберг, шеф на мисијата на ОБСЕ во Косово. Шлумберг рече дека гласањето се одвивало непречено од почеток до крај и им се заблагодари на сите оние што беа задолжени за безбедноста -- косовската полиција, ЕУЛЕКС и КФОР -- и политичките ентитети, за нивниот придонес за мирната атмосфера. Успехот на изборите, кој нашироко се сметаше за клучен тест за надежите на Србија и Косово за европска интеграција, долго време беше под знак прашање, со оглед на тоа што многу косовски Срби велеа дека нема да учествуваат, претпочитајќи да бидат ...
| | веќе видена

Политичарот Надан Видошевиќ (десно, во 2009 година) минатата недела беше уапсен за корупција во Хрватска. [AФП] Бројот на апсења за корупција во Хрватска кои вклучуваат високи функционери во јавниот сектор полека расте, што покажува дека државата е решителна во своите антикорупциски напори, велат официјалните претставници и експертите. На 12-ти ноември хрватската Канцеларија за спречување корупција и организиран криминал го уапси Надан Видошевиќ, хрватски политичар, бизнисмен и претприемач, под обвинение за злоупотреба на службената должност и овластувања во хрватската Стопанска комора, со која тој раководеше 18 години. Видошевиќ е осомничен за учество во финансиски махинации во комората, заедно со своите соработници. Според полицијата, осомничените се обвинети за проневера на 4,3 милиони евра од комората. „Охрабрувачки е да се види дека државата се обидува да се избори со корупцијата. Но, украдените пари сè уште не се враќаат во онаа мера во која би требало. Досега во буџетот се вратени 1,2 милиони, што е ...
| | веќе видена

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган (лево) и македонскиот премиер Никола Груевски (десно) вршат смотра на почесната гарда за време на посетата на Ердоган на Скопје во 2011 година. [АФП] Темата на неодамнешната работилница која привлече експерти од целиот регион во Измир беше улогата на Турција во промовирањето на мирот, на стабилноста и на економскиот просперитет во Западен Балкан . Користејќи ги своите политички релации, економската присутност и граѓанските иницијативи, меката моќ на Турција има позитивно влијание во Западен Балкан, рекоа експертите на настанот во организација на универзитетот „Јасар“, што се одржа на 1. ноември. Сенада Село Сабиќ од „Институтот за развој и меѓународни односи“ (ИРМО), со седиште во Загреб, рече дека Турција има голема амбиција да го поддржи и да го поттикне мирното решавање на конфликтите во Западен Балкан. Еден ваков пример беше медијаторството на министерот за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, помеѓу Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) во 2010 година, со што се стави ...
сите 7 | | | веќе видена

Екстремистите го користат Интернетот насочувајќи се кон младите во регионот. [Нада Божиќ/SETimes] Екстремистите го користат Интернетот за да ги промовираат своите идеологии, велат експертите, посочувајќи го истражувањето за радикализацијата во сајбер просторот од страна на Центарот за развој на граѓанското општество во Зрењанин и белградската Фондација за отворено општество. „Босна, Косово и Србија се ист пазар. Јутјуб каналите на екстремистичките организации, форумите и страниците на социјалните мрежи се повеќе од доволни и без граници или контрола, така што тие можат да го шират својот екстремизам низ целиот регион многу лесно“, рече за SETimes Фахрудин Кладичанин, истражувач коавтор и координатор на академската иницијатива од Нови Пазар „Форум 10“. Кладичанин вели дека најголем ризик од онлајн екстремизмот е фактот дека истиот може да се шири лесно и дека е насочен кон младите. „Тие ги користат социјалните мрежи како „Фејсбук“ за да ги придобијат и мобилизираат младите луѓе. За десничарските екстремисти ...
| | веќе видена

Многу ученици во регионот велат дека биле изложени на некаков вид насилство. [AФП] Неодамнешниот инцидент во средно училиште во Босна и Херцеговина (БиХ) го шокираше регионот и го покрена прашањето за насилството меѓу младите во училиштата. На снимката од средно училиште во Тузла, во источна БиХ, се гледа како три девојчиња, на возраст меѓу 15 и 17 години, тепаат своја 15-годишна соученичка на 4-ти ноември. На снимката, која ја снимил друг ученик, се гледа како три девојчиња ја зграпчуваат својата соученичка и ја влечат до паркингот пред училиштето, каде што ѝ ја пресекуваат косата. Жртвата е повеќепати удирана и клоцана. Според извештаите, трите девојчиња нападнале една пријателка на жртвата претходниот ден и жртвата тоа го видела. Трите девојчиња се обиделе да ја заплашат жртвата да не каже никому што видела. „Мојата ќерка претрпе голем шок. Роднините ни се јавуваат, нé прашуваат што се случило. Јас не знам што да им кажам. Лекарите препорачаа мирување некое време. Не знам кога мојата ќерка ќе биде ...
| | веќе видена

На државните универзитети во БиХ има 300 турски студенти и непознат, но многу поголем, број на приватните универзитети, велат официјалните претставници. [Mики Трајковски/SETmes] Сè поголем број студенти од Турција студираат на балканските универзитети за да ги унапредат своите професионални цели, при што претставуваат мост за соработка со земјите од каде што потекнуваат. Официјалните претставници на универзитетите во Македонија и во Босна и Херцеговина (БиХ) рекоа дека интересот го поттикнале договорите за соработка потпишани со институтциите за високо образование во Турција, но, исто така, и силните врски меѓу нивните земји. На Меѓународниот универзитет во Струга 282 студенти од Турција студираат информатичка технологија и право, додека 230 студенти студираат на медицинскиот факултет на универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Иако Министерството за образование нема статистички податоци, секој универзитет води список на студентите по националност. Бројот на турските студенти на универзитетот „Гоце Делчев“ во ...
сите 3 | | | веќе видена

Косовската исламска заедница, предводена од муфтијата Наум Тернава (на фотографијата горе), издаде соопштение против приклучувањето на косовските Муслимани на војната во Сирија. [Косовска исламска заедница] Косовската исламска заедница (БИК) апелираше до младите во земјата да се држат понастрана од војната во Сирија и ги повика оние кои се приклучија на борбите да им се вратат на своите семејства во Косово. Повикот уследи откако косовската полиција потврди дека се уапсени шест лица под обвинение за тероризам и нелегално поседување оружје, од кои најмалку двајца се бореле во Сирија. „Испративме порака и им укажавме на оние кои одат по тој пат да не бидат жртва на групите и поединците кои сакаат да прават ,џихад’ преку трагедијата на сирискиот народ“, се вели во соопштението на организацијата на 13-ти ноември. Одењето во Сирија и учеството во борбите нема никаква врска со исламските принципи, туку служи за одржување во живот на режимот на Башар ал Асад, како и за страдањето на сирискиот народ, се вели во ...
| | веќе видена

ЕУЛЕКС и косовската полиција спроведоа рација во казиното „Апекс гејмс“ во Приштина, за кое постојат сомневања дека организира нелегално коцкање. [Лаура Хасани/SETimes] Албанија и Косово преземаат мерки против нелегалното коцкање, во обид да се поткопа високопрофитабилната криминална мрежа која ги потхранува другите елементи на организираниот криминал и на тероризмот, велат експертите. Скоро 6.000 полицајци минатиот месец спроведоа масовна операција низ цела Албанија, затворајќи многу објекти за нелегално коцкање, конфискувајќи 4.000 автомати за коцкање и подигнувајќи кривични обвиненија против стотици сопственици. Властите му доделија на Лунеда Суфали, новиот државен надзорник за игрите во Албанија, 24-часовно полициско обезбедување, поради стравувањата од одмазда. Премиерот Еди Рама рече дека нелегалното коцкање претставува најмасовна и најдобро организирана криминална активност во историјата на Албанија. „[Нелегалното коцкање] секојдневно ги уништува животите на семејствата. ...Иднината на оваа земја не ...
| | веќе видена

Србија се надева дека ќе пристапи во ЕУ до 2020 година. [AФП] Српските власти ја одредија 2020 година како краен рок за пристапувањето на земјата во ЕУ, но на тој пат остануваат голем број предизвици, вклучително и финансирањето на реформите и косовското прашање, велат официјалните претставници и експертите. „Ние не криеме дека нашата цел е Србија да стане полноправна членка на ЕУ во 2020 година и ние таа задача ќе ја оствариме“, рече српскиот потпретседател на владата, Александар Вучиќ на крајот од октомври. Маја Познатов, од веб-порталот Еурактив, кој ги покрива европските прашања и интеграцијата, изјави за SETimes дека владата си постави амбициозен план. „Рокот е донекаде реален. И на Хрватска ѝ требаа шест-седум години да преговара со ЕУ. Но, Србија е оптоварена со прашањето на Косово, крупно политичко прашање што ќе се појави во текот на разговорите“, рече Познатов. ЕУ сака Белград и Приштина да ги продолжат преговорите за подобрување на нивните односи. Тоа е главен политички услов за двете држави на ...
| | веќе видена

Припадниците на џихадистичката група „Намза Абдуалмуталиб“ трчаат за време на обука во близина на Алепо во јули 2012 година. Постои загриженост дека странските регрути во конфликтот би можеле да претставуваат опасност ако се вратат во своите татковини, делумно и поради воената обука во Сирија. [AФП] Иако бројот на странци кои отидоа во Сирија да се борат против режимот заедно со екстремистичките опозициски фракции и понатаму е мал, бројката наводно скокна за неколку стотини во изминатава година, поради фактори како што се веб-страниците и мрежите на терен кои ја охрабруваат „џихадистичката должност“. Безбедносните власти проценуваат дека околу 1.000 доброволци џихадисти од цела Европа се сега во Сирија, во споредба со само 250 на крајот од 2012 година, според написот од 21-ви октомври во германски Der Spiegel , во кој се цитира доверлив извештај на германските разузнавачки служби. Екстремистичките фракции за кои станува збор се различни групи кои се категоризираат себеси како „џихадисти“, вклучително, но не ...
| | веќе видена

Корупцијата во БиХ продолжува негативно да влијае врз владеењето на правото во земјата, според Европската комисија. [AФП] Истрагата околу наводите за злоупотреба на финансии и перење пари во Фабриката за тутун во Сараево е еден од случаите на корупција на највисоко ниво во Босна и Херцеговина (БиХ). Секторот на финансиската полиција на Федерацијата на БиХ (ФБиХ) поднесе три извештаи до обвинителството на БиХ, во кои се наведува дека управата на претпријатието извршила финансиски злоупотреби и му нанела штета на акционерскиот и државниот капитал. Штетата се проценува на околу 40 милиони евра, според обвинителството. Во интервјуто од јули за весникот Oслобоџење премиерот на ФБиХ Нермин Никшиќ рече дека директорот на фабриката Един Мулахасановиќ им дозволил повеќе од 30 милиони евра попусти над дозволеното ограничување на разни купувачи. Тој рече дека Мулахасановиќ рекол оти се обидувал да „ја спаси фабриката“, која е 60 отсто во сопственост на акционери, а 40 отсто во сопственост на ФБиХ. Ако истрагата што ...
сите 2 | | | веќе видена

Косовските полициски единици за борба против тероризмот и против сајбер-криминал работат на идентификување на членовите на терористичката група која издаде закана оваа недела. [Лаура Хасани/SETimes] Екстремистичка група која се закани со „ужасни и болни напади“ врз косовската полиција доколку не бидат ослободени шестмина нејзини членови кои во моментов се држат под обвиненија за тероризам и за оружје, се смета дека е поврзана со поранешни борци во војната во Сирија. Полицијата рече дека единицата против тероризам и други специјализирани единици работат на идентификување на членовите на „Џемати и теухидит де џихадит не Косове“ - Муслиманските верници на тевхид и џихад на Косово. Оваа екстремистичка група во понеделникот (11. ноември) испрати закана до властите по електронска пошта. Експертите за информатичка технологија рекоа дека на полициската единица за сајбер-криминал ѝ се потребни околу 12 часа за да го идентификува компјутерот од каде што била испратена заканата. Шесттемина Албанци од Приштина и Гњилане ...
сите 2 | | | веќе видена

next