Српските земјоделци ќе имаат пристап до предпристапните фондови на ЕУ во 2016 година. [Никола Барбутов/SETimes] Еден од првите бенефити што Србија ќе ги почувствува од пристапувањето во ЕУ ќе биде во земјоделскиот сектор, велат експертите. Скенирањето на поглавјето за земјоделството се одржа претходно овој месец во Брисел, при што преговарачките тимови се состанаа на разговори околу прописите за безбедноста на храната. „ЕУ ќе ни помогне во изградбата на сé она што е потребно за контрола на безбедноста на храната. Тоа е област во која прво ќе го почувствуваме влијанието на евроинтеграцијата врз квалитетот на нашиот живот“, рече Тања Мишчевиќ, шеф на српскиот преговарачки тим во преговорите за пристапување со ЕУ. Србија има голем потенцијал за извоз на млеко и месо, бидејќи земјата веќе ги усогласи своите прописи со регулативата на ЕУ. „Колку подобро ја завршиме нашата работа во ова поглавје, толку повеќе можности ќе имаат нашите земјоделци за извоз на своите производи на пазарот на ЕУ“, рече државниот ...
сите 2 | | | веќе видена

Во многу земји од регионот нелегалниот отпад се депонира покрај патиштата и речните брегови. [Никола Барбутов/SETimes] Европската комисија (ЕК) ја одведе Бугарија пред Европскиот суд на правдата поради тоа што таа не успеа да ги спроведе регулативите на ЕУ за депонии и поради нелегалните отпадни депонии на нејзината територија. Официјални претставници и експертите велат дека случајот со Бугарија е потсетник за слабото управување со собирањето отпад ширум Балканот, што може да предизвика тешкотии за многу држави во нивниот евроинтегративен процес. Бугарија изгради две од 24-те регионални отпадни депонии за домаќинства со чија изградба беше задолжена до 2009 година, согласно обврските од ЕУ. Во земјата сè уште функционираат 113 депонии што не се усогласени со Директивата на ЕУ за депонии, која го регулира работењето на овие објекти, вклучувајќи ја нивната локација, одржувањето, управувањето, контролирањето, затворањето, како и превентивните и заштитните мерки против какви било закани за човековото здравје и за ...
| | веќе видена

Веб-одделот на српската војска објавува медиумска содржина онлајн. [Нада Божиќ/SETimes] Балканските армии ги модернизираат воените медиуми за да промовираат поголема транспарентност во нивната работа, како и во евроатланската интеграција, велат официјалните претставници. Воените медиуми стануваат сé попрофесионална служба која, исто така, сега им служи на цивилите и вработува цивилни експерти, вели Марко Милошевиќ, истражувач во белградскиот Центар за безбедносна политика. „Крајниот резултат е поголема транспарентност на армијата и подложност на зголемена контрола на квалитетот на оваа институција, што се одразува повратно во поголема одговорност“, рече Милошевиќ за SETimes . Српската војска раководи со 32 веб-страници, една „твитер“ адреса, „фејсбук“ профил кој има 150.000 фанови и еден Јутјуб канал, филмско студио и издавачка куќа. Но, основниот медиум на армијата е двонеделникот Oдбрана кој може да се најде на киосците низ цела Србија, како и онлајн -- и кој ги опфаќа сите релевантни воени теми. ...
| | веќе видена

Весна Баленовиќ е основач на здружението Свиркач во Загреб. [Facebook/Vesna Balenovic] Недостигот на помош и заштита од властите се меѓу главните причини поради кои свиркачите не го пријавуваат криминалот и корупцијата во јавните институции, сметаат вработените во регионот. Јасмина Јовев, поранешен шеф на кабинетот на префектот на жупанијата Сисак, Марина Ловриќ Мерзел, на 2-ри февруари изјави за хрватската државна телевизија дека Ловриќ Мерзел ѝ наредила да издаде лажни сметки и дека префектот ги користела парите на жупанијата за лични и партиски цели. Ловриќ Мерзел ја отпушти Јовев пред една година. Премиерот Зоран Милановиќ рече дека треба да се утврдат фактите во случајот за да се види чија е грешката -- на Ловриќ Мерзел или на Јовев. „Некој тука е во сериозна неволја, или [Ловриќ Мерзел] или оној што ја обвинува. Обвинувањата се за поткраднување од страна на шефот на жупанијата на буџетот на жупанијата“, рече Милановиќ на прес-конференцијата на 6-ти февруари. Весна Баленовиќ, основач на здружението ...
| | веќе видена

Хрватскиот алпски скијач Ивица Костелиќ има три сребрени олимписки медали, а ќе се обиде да освои злато во Сочи, на својот четврти по ред настап на олимписките игри. [АФП] Ивица Костелиќ пристигна во Сочи, очекувајќи да исполни нешто што му избега пред четири години во Ванкувер и пред осум години во Торино - златен медал. Еден од врвните светски алпски скијачи, 34-годишниот Хрват е носител на три сребрени олимписки медали. Дебитираше на олимпијадата во Солт Лејк Сити во 2002 година, освојувајќи го деветотто место на велеслаломот и второто во суперкомбинираниот настан во 2006 година, пропуштајќи го првото за 0,53 секунди. Пред четири години освои второ место во суперкомбинација и додаде уште еден сребрен медал во слалом, завршувајќи само 0,16 секунди зад Италијанецот Џулиано Разоли. Костелиќ имаше мешани резултати во неговите финални подготовки за Сочи. Заврши меѓу првите три места во неколку трки од понизок ранг во Австрија во текот на првата седмица на јануари. Но во серијата 17 трки во рамките на светскиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Продавач продава храна на тротоар во Тирана. [Eрл Мурати/SETimes] Албанија го зголемува бројот на инспекциите за идентификување на уличните продавачи чија храна не ги исполнува санитарните стандарди и го загрозува здравјето на некои купувачи, велат властите. „Во јануари 2014 година беа спроведени стотини инспекции низ целата земја и беа преземени мерки против субјектите кои не ги исполнуваат соодветните хигиенско-санитарни услови. Го затворивме рибниот пазар во Драч“, рече за SETimes Флориан Пуљази, шеф на управување со ризик во Државната дирекција за храна во Тирана. Властите ја презедоа мерката по извештаите за разболувања поврзани со храна од работи купени на улиците. Повеќе од 400 луѓе што биле на свадби во Тирана, Фиер и Скадар минатата година се јавиле со симптоми на труење од храна. Eвропската комисија потврди во својот извештај за напредокот за 2013 година дека Албанија постигнала одреден напредок во однос на подобрувањето на практиките за безбедност на храната, но ја повика земјата да преземе ...
| | веќе видена

Полицајците ја обезбедуваат зградата на федералната влада, додека босанските активисти за човекови права го блокираат сообраќајот на една од најфрекфентните раскрсници во Сараево во вторникот (11-ти февруари). Стотини луѓе продолжија со протестите во Сараево оваа недела, барајќи политичарите на сите нивоа од власта да поднесат оставка. [AФП] Официјалните претставници на ЕУ ги повикаа политичарите во Босна и Херцеговина (БиХ) да почнат со решавање на економските проблеми на државата и рекоа дека барањата на граѓаните во тековните протести не можат да се игнорираат. „Политичарите сега добија можност да ги сослушаат и слушнат барањата на граѓаните, и со тоа да ја покажат својата одговорност за посветла иднина на БиХ. Ги повикувам водачите во БиХ сериозно да ги анализираат барањата на граѓаните и да им се посветат. Тоа е нивна улога и нивна морална должност“, рече за SETimes Тања Фајон, членка на Европскиот парламент. Протестите во Сараево и другите кантони траат веќе две недели, при што граѓаните остануваат ...
сите 3 | | | веќе видена

Алиса Агафанова (лево) и Алпер Учар (десно) се првиот турски олимписки тим во уметничко лизгање. [Алпер Учар] Турција практично нема меѓународни резултати во уметничко лизгање, но Алиса Агафанова и Алпер Учар ќе се обидат да го променат тоа во Сочи. Тие ќе бидат првите турски олимпијци во уметничко лизгање во двојки и воопшто само втор и трет натпреварувач во овој спорт кој кога било ја претставувал Турција на Олимпијадата, а ќе учествуваат во натпреварувањето в понеделник. Агафанова и Учар претставуваат оригинален и уметнички тим, под водство на тренерот Александар Жулин, двократен освојувач на олимписки медал од Русија. Тој предводел бројни успешни тимови, вклучувајќи ги и шампионите во уметничко лизгање на Олимпијадата во 2006 година, Татиана Навка и Роман Костомаров. Агафанова и Учар го освоија сребрениот медал на натпреварувањето помеѓу 28 земји-учеснички „Трофеј НРВ“ во Германија во ноември. Во 2011 година тие беа единствени добитници на медал од Турција со освоеното сребро на Зимската Универзијада, ...
сите 3 | | | веќе видена

Законот им дозволува на советите да носат одлуки за нивните малцински групи за прашања од областа на културата, образованието, медиумите и официјалната употреба на нивниот јазик. [AФП] Прашањето на малцинските права во Србија е едно од најважните прашања на патот на Србија кон пристапувањето во ЕУ, но некои велат дека неодамнешната одлука на уставниот суд го загрозува напредокот во однос на ова прашање. Судската одлука дека 10 члена од законот за националните малцински совети се целосно или делумно неуставни, ги изненади како претставниците на српската влада, така и националните совети. Судот вели дека одредбата што ги регулира овластувањата на советите во однос на т.н. „институции од посебна важност за националните малцинства“ е неуставна. Судот, исто така, ја оспори одредбата според која националните совети имаат основачки права во медиумите. Oдредбата за овластувањата на националните совети во изборот на органите на државните и покраинските установи на јавниот радиодифузен сервис е, исто така, неуставна, ...
| | веќе видена

Македонскиот биатлонец и крос-кантри скијач Дарко Дамјановски се натпреварува на Олимписките игри по трет пат. [Дарко Дамјановски] Дарко Дамјановски учествувал на Зимските олимписки игри двапати претходно, но 32-годишниот крос-кантри скијач од Македонија учествува во Сочи 2014 во позиција што е нова за него. Дамјановски и алпскиот скијач Антонио Ристевски станаа првите двајца македонски спортисти што се квалификуваа за Зимските олимписки игри според „А“ стандардите за нивниот спорт, што значи дека нивните достигнувања ги задоволија највисоките квалификациски олимписки стандарди поставени од страна на Меѓународната скијачка федерација. Во периодот пред Игрите во Сочи, Дамјановски ги одржа финалните подготовки со тренинзите во Планица, Словенија. На неговите две претходни Олимпијади, Дамјановски завршуваше близу дното на листата во 15-километарската трка, но расположението е оптимистичко за неговата трета Олимпијада. Тој ќе се натпреварува на 15-километарскиот настан во петок (14. февруари), а на ...
сите 67 | | | веќе видена

Затворите се главното место за промовирање на екстремистичките идеологии и верувања, според експертите за безбедност. [AФП] Затворите на Балканот се плодна почва за регрутирање во исламските екстремистички групи, велат експертите за безбедност. „Најбезбедно е овде да се шират овие радикални исламски и други екстремни конфесионални учења“, рече за SETimes Иван Бабановски, поранешен директор на македонската Служба за државна безбедност. Експертите велат дека Карај Камел Бин Али, познат како Абу Хамза, бил меѓу првите исламски екстремисти кои формирале мрежа за регрутирање додека служел 10-годишна затворска казна во Зеница. Абу Хамза беше осуден за повеќе убиства и подготвување атентат на папата во 2003 година и беше депортиран од Босна и Херцеговина (БиХ) во Тунис во 2011 година. „Тој доби дозвола да користи една ќелија, која му служеше за религиозни церемонии со други, но и за регрутирање. Затворот е многу погодно место за регрутирање и ... мрежата функционира и денес“, рече за SETimes Џевад Галијашевиќ, ...
| | веќе видена

Демонстрантите ги палат зградите на владата во Сараево минатата недела. [Aна Ловаковиќ/SETimes] За Мирјана Шрајлехнер, 55-годишна продавачка од Сараево, протестите минатата недела во Босна и Херцеговина (БиХ) ги оживеаја ужасните спомени од конфликтите во 90-тите години. „Плачев кога видов дека гори зградата на кантонот и општина Центар. Отидов да видам што се случило и плачев бидејќи зградата беше зачувана за време на војната“, рече таа за SETimes . Спомените на сé она низ што таа и нејзините деца поминале за време на четирите години конфликт во Сараево повторно ѝ се вратиле. „Не ми беше страв. Не знам кој од нас, кои бевме тука од 1992 до 1995 година, може да се исплаши да не го изгуби имотот, зградите, продавниците. Кај нас луѓето се плашат само за својот живот. Но, овој живот кој ни е креиран во последните 20 години, никој не сака да го живее тука, освен грст луѓе кои се на власт“, рече Шрајлехнер. Илјадници луѓе започнаа протести во Тузла и Сараево минатата недела, демонстрирајќи против лошата социјална ...
сите 2 | | | веќе видена

Водачот на кипарските Турци, Дервиш Ероглу (лево), и претседателот Абдула Ѓул се состанаа во Палатата Чанкаја во Анкара на 16-ти јануари. [AФП] Водачите на кипарските Грци и кипарските Турци изразуваат интерес за повторно отворање на преговорите и издавање заедничка декларација со посредство на Обединетите нации (ОН). Александар Даунер, специјален претставник на ОН во Кипар, спроведува интензивни дипломатски преговори меѓу двете страни, како и меѓу земјите на Советот за безбедност на ОН. Кипарскиот претседател Никос Анастасиадес рече дека гледа „сериозни можности“ двете страни да седнат повторно и да продолжат со преговорите по издавањето „кусо заедничко комунике“. Неможноста да се постигне договор околу текстот на заедничкото комунике ги блокира преговорите од 2012 година. Во изјавата од кабинетот на турскиот претседател на 7-ми февруари (петок) се вели дека двете страни постигнале договор за текстот на изјавата, иако не е објавен текстот на изјавата. Во меѓувреме, водачот на кипарските Турци, Дервиш ...
сите 16 | | | веќе видена

Артем Хозлов од Украина е придружуван од полицијата во петокот (7-ми февруари) во Истанбул, откако беше уапсен за обид за киднапирање авион од Украина во Сочи, каде што во тек беше церемонијата на отворање на Зимската олимпијада. Украинецот, мавтајќи со, како што рекол, детонатор, се обидел да влезе во пилотската кабина на авионот на турски Пегасус ерлајнс со 110 луѓе во истиот, велат властите. [AФП] Додека судот во Истанбул подигна официјално обвинение против Украинецот за неуспешен обид за киднапирање авион кој летал кон Турција, во насока на Сочи, Русија, аналитичарите и официјалните претставници го свртија вниманието кон одговорот на безбедносните сили и екипажот на авионот кој успешно спречи какви било жртви. Артем Хозлов, идентификуван од турските власти како осомничен за киднапирање на авионот кој се движел на линијата Харков-Истанбул, заканувајќи се со бомба побарал истиот да биде пренасочен кон Сочи во петокот вечер (7-ми февруари), каде што се отвораше Зимската олимпијада. Пилотот го измамил и ...
| | веќе видена

Косовската полиција употреби солзавец за растерување на студентите што протестираа пред ректоратот на Приштинскиот универзитет. [AФП] Универзитетот во Приштина бара нов ректор по оставката на Ибрахим Гаши, кој поднесе оставка по наводите за академска измама. Студентите протестираа откако се појавија наводите дека Гаши објавувал во академско списание во Индија кое се покажало дека е лажно и побараа оставки од него и другите професори. Студентите рекоа дека и други професори користеле сомнителни списанија или публикации за да ги зацврстат своите квалификации. Протестите се раширија и се претворија во насилство кога студентите влегоа и го блокираа влезот на ректоратот на универзитетот. Во петокот (8-ми февруари) полицијата уапси 30 демонстранти, вклучително и активисти на граѓанското општество кои се приклучија на протестите. „Се надевам дека со мојата оставка ќе почне нормализација на работата на УП [Универзитетот во Приштина]“, рече Гаши. Универзитетските власти велат дека новиот ректор ќе биде избран во рок ...
| | веќе видена

Патеката за боб-санка која беше користена на Зимската олимпијада во Сараево е меѓу спортските капацитети кои пропаѓаат. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] 17 дена овој месец очите на љубителите на спортот во светот ќе бидат свртени кон Сочи, Русија, и Зимската олимпијада 2014. Југоисточна Европа и Турција се претставени од 89 спортисти, при што најголем дел од земјите испраќаат мали контингенти. Само Романија, Хрватска и Бугарија имаат двоцифрен број на натпреварувачи во Сочи, бидејќи земјите од регионот се натпреваруваат со ограничени ресурси за финансирање на спортската инфраструктура и oбјектите за тренинг. Во голем број случаи, спортистите од регионот патуваат во странство за да тренираат, а еден од најуспешните спортисти во зимските спортови од Југоисточна Европа претставува друга држава за разлика од пред четири години. Јаков Фак, кој освои бронзен медал за Хрватска во биатлон на 15 километри на Олимпијадата во 2010 година во Ванкувер, на Олимпијадата во Сочи ќе се натпреварува за Словенија, која му понуди ...
сите 3 | | | веќе видена

Демонстрантите фрлаат камења на зградата на локалната власт во Тузла во четвртокот (6-ти февруари). [AФП] Со враќањето на релативниот мир по насилните протести во Босна и Херцеговина (БиХ), експертите и официјалните претставници велат дека трајните промени се единствената работа што ќе го спречи повторното избивање широки демонстрации. „Граѓаните се незадоволни од сегашната ситуација и нешто мора да се промени во следните неколку месеци“, рече за SETimes Здравко Гребо, професор на Правниот факултет во Сараево. Европарламентарката Дорис Пак, која минатата недела беше во Сараево, се согласува. „Ако зборувате со луѓето, тие не сакаат насилство или јагленосани остатоци, тие сакаат да го искажат своето незадоволство од секојдневниот живот. Ова е одговор на недостигот на волја кај политичарите да го слушнат својот народ. Се надевам дека сега сфаќаат и дека го имаат предвид овој аларм.“ „Незаобиколен фактор во сето ова ќе биде ангажманот на меѓународната заедница. На БиХ ѝ треба нов устав, но и нови политичари, ...
сите 33 | | | веќе видена

Експертите велат дека ниту Муслиманите ниту исламот не повикуваат на насилство. [АФП] Според експертите, исламистичките екстремисти се 'рбетот на терористичките организации ширум светот и претставуваат закана за регионот преку ширење погрешни интерпретации и исламистички принципи. „Оваа идеологија на Муслиманите и нивната борба за 'чистотата на исламот', што за нив е џихад, е целосно погрешна и неприфатлива. Џихадот не е војна против неверниците; тоа е борба со нивните сопствени ниски чувства. Џихадот е развој на човекот, а не исклучување“, рече Фахрудин Кладичанин, координатор на академската иницијатива „Форум 10“ во Нови Пазар, за SETimes . Тој вели дека исламистичките екстремисти го користат речникот на нивната вера за да привлечат лица со економски и со социјални проблеми да убиваат други Муслимани. „Ова придонесува луѓето денес да ги гледаат исламот и Муслиманите како терористи, како фундаменталисти кои носат бомби и чекаат идеална можност да ги детонираат. Тоа е погрешна перцепција, тоа е само сликата ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонските здравствени и воени претставници дејствуваат превентивно да го сопрат ширењето на сипаници во рамките на воените сили и пошироко. [АФП] Официјалните претставници во Скопје наредија сите членови на гарнизоните да се вакцинираат против сипаници (морбили), откако беше потврден случај на заразната болест. Официјалните претставници на Министерството за здравство, во соработка со армијата, веднаш вакцинираа повеќе од 1.500 војници за кои се сомневаа дека биле во контакт со инфицираниот војник. Официјалните службеници велат дека ги препорачале вакцинациите затоа што сипаниците, вирус што го напаѓа респираторниот систем, може да предизвикаат пневмонија кај возрасните, што може да биде фатално. Симптомите може да останат незабележани бидејќи се слични на тие на сезонскиот грип. „Како одговорна институција, веднаш реагиравме, следејќи ги препораките на комисијата за заразни болести на Министерството за здравство. Тоа би требало да придонесе да спречи други војници потенцијално да се разболат“, рече за ...
| | веќе видена

Стотини радикални Муслимани од регионот се борат во Сирија. [AФП] Според експертите за безбедност, белата Ал каеда е една од најопасните терористички закани за регионот, поради тоа што нејзините членови со ентузијазам ги следат радикалните исламски принпципи и се обучувани да се борат во странските војни во Сирија и на други места. Дарко Трифуновиќ, член на Експертскиот тим на Југоисточна Европа за борба против тероризмот и организираниот криминал и секретар на Институтот за безбедносни студии во белградскиот Факултет за безбедност, вели дека членовите на белата Ал каеда не се од африканско или азиско потекло, и се задоени со идејата на исламскиот фундаментализам и фатализам, како и дека се регрутирани да учествуваат во оперативните активности на воениот комитет и военото крило на Ал каеда. Во Сирија има околу 400 борци од Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ), Косово, Македонија, Црна Гора и Србија, според Меѓународниот центар за проучување на радикализацијата. „Најголемиот проблем за регионот ќе биде ...
сите 2 | | | веќе видена

next