Во Грција има околу 20.000 бездомници, од кои најголем дел живеат во Атина. [Енди Дабилис/SETimes] Бездомниците во Грција се разновидни, но растечкиот број на „нови сиромашни“ ја поттикна локалната власт и социјалните организации да им ги обезбедат основните потреби. „Лето е и луѓето зборуваат само за одмори, но кризата во Грција сè уште влијае на многумина во општеството и сè уште има многу бездомници," рече Ада Аламану, шеф на комуникации за Климака, невладина агенција за социјална помош за сиромашните, за SETimes . Новите бездомници се семејства, поединци од работничката класа, па дури и професионалци. „Тие имале нормален живот и работа, но изгубиле сè и сега се на улица," рече Аламану. Не постојат официјални податоци за бројот на бездомници во Грција, но, според проценките на Климака, има околу 20.000, во најголем дел во Атина. Овој број е многу поголем од официјалната проценка на градот за 600 бездомници. Според едно истражување спроведено од Климака минатата година, речиси половина од бездомниците ...
| | веќе видена

Западнонилскиот вирус го шири азискиот тигрест комарец, иако повеќето луѓе не покажуваат симптоми. [AФП] Здравствените власти во цела југоисточна Европа го следат ширењето на Западнонилскиот вирус, кој беше забележан во неколку држави и предизвика повеќе од десетина смртни случаи само во Србија. Според податоците на Институтот за јавно здравје во Србија, 14 граѓани починаа од почетокот на ова лето oткако беа заразени со Западнонилскиот вирус, кој го пренесува азискиот тигрест комарец. Европскиот центар за спречување болести и контрола регистрираше 104 случаи оваа година во Србија, 49 случаи во Грција, пет во Романија и по еден случај во Македонија, Хрватска и Црна Гора. Поголем дел од српските случаи се во Белград, каде што 75 луѓе се заразиле со болеста, а 14 починале. Според податоците на Институтот за јавно здравје, од 105 починати, 88 се постари од 50 години, а 67 од нив страдале од хронични болести. Драган Делиќ, директор на Белградската клиника за инфективни и тропски болести, рече дека болеста се ...
сите 4 | | | веќе видена

Проектот на Европската комисија за модернизација на станицата за третман на водите во Букурешт ќе значи почисти реки во Романија. [AФП] Проектот во две фази финансиран од ЕУ со цел решавање на проблемот со застарената инфраструктура за третман на отпадните води, значително ќе ја подобри еколошката ситуација во Букурешт. Со оглед на тоа што Букурешт е единствениот главен град во ЕУ кој сé уште нема целосно оформена станица за третман на отпадните води, проектот се очекува да има широко социјално и еколошко влијание, велат екологистите и властите. Ова лето Европската комисија одобри инвестиција од 130 милиони евра за модернизација на станицата за третман на отпадните води во Глина, југоисточно од Букурешт. Средствата доделени за првата фаза од проектот, која ќе заврши во 2015 година, заедно со средствата што ги одвои романската влада, претставуваат севкупна инвестиција од 258 милиони евра. Втората фаза треба да започне во 2014 година и ќе вклучува 11 области во близина на главниот град. Цената на шестгодишниот ...
| | веќе видена

Околу 20 отсто од граѓаните на БиХ поседуваат нерегистрирано оружје. [AФП] Проблемот со нелегалното оружје останато од конфликтот во 1990-тите е сé уште значителен во Босна и Херцеговина (БиХ) и целиот регион, додека земјите од западен Балкан се обидуваат да ги убедат граѓаните да го предадат оружјето што го поседуваат. Новиот закон за амнестија на поседувањето нелегално оружје кое го усвои собранието на Република Српска, ќе стапи на сила од недела (1-ви септември) и граѓаните ќе можат да им го предадат своето нелегално оружје на властите без никаква кривична одговорност. Во понеделникот (26-ти август) полицијата од овој ентитет започна кампања наречена „За живот без оружје“, која ќе трае до крајот на годинава. „Свесни сме дека проблематиката на поседување експлозивни средства и оружје е сé уште изразена, така што целта на оваа кампања е да ја унапредиме свеста на граѓаните за опасностите од злоупотребата на оружје, да го намалиме бројот на нелегално оружје кое го поседуваат граѓаните, да го намалиме бројот ...
сите 2 | | | веќе видена

Полицијата ги проверува локалите во Струга (на фотографијата горе), Тетово, Гостивар и други места во западна Македонија, за кои постои сомневање дека се вклучени во шверцот со луѓе. [AФП] Неодамнешното откривање на 20 млади жени од Косово, Албанија, Бугарија, Молдавија, Романија и Србија, кои биле принудени да работат нелегално во западна Македонија, повторно ги става во фокусот напорите за спречување на трговијата со луѓе во југоисточна Европа. Жените беа откриени како работат во ноќни клубови, барови и ресторани. Многу од нив работеле во Велешта, село во близина на Струга кое некогаш беше регионален центар на проституцијата. „Факт е дека голем дел од девојките не пријавуваат таков вид криминал. Во оние случаи кога девојките дале исказ и ги поткрепиле сомневањата на полицијата [за шверц со луѓе] веднаш следуваат соодветни пријави“, рече за SETimes Иво Котевски, портпарол на македонската полиција. Експертите на граѓанското општество велат дека младите жени најчесто се намамуваат со ветувања за легитимно ...
| | веќе видена

Жена реагира за време на митинг во Истанбул поради загинатите цивили во Сирија и во Египет. [AФП] Групи и поединци со екстремистички ставови, најверојатно, ќе го искористат во своја полза хаосот што се создаде со немирите во Сирија, велат експертите. Д-р Нихат Али Озџан, експерт за бунтови, тероризам и Блискиот Исток во анкарската експертска група ТЕПАВ, изјави за SETimes дека карактеристика на граѓанските војни е што ги охрабруваат радикалните крила и создаваат поволна клима за нив. „На крајот на краиштата, клучниот фактор би биле оние кои би го искористиле насилството во екстремна мера“, рече Озџан. „Наводниот напад со гас во Сирија ја зајакна моќта на некои радикални крила за разгорување на нивната екстремистичка ориентација.“ Екстремистичките елементи во сириската граѓанска војна имаат широка мрежа која излегува од националните граници и добива силна поддршка од некои странски држави, рече Озџан. Хаосот создаден со граѓанската војна го користат овие елементи, рече Озџан. „На краток рок, решението е ...
сите 4 | | | веќе видена

Борче Давитковски, претседател на ад хок комисијата за испитување на настаните, ги објави резултатите од работата на истата. [Tомислав Георгиев/SETimes] Одлуката на македонската влада за потпишување на извештајот на комисијата, со кој се затвора истрагата за бурните парламентарни протести, ѝ овозможуваат на земјата да го продолжи патот на интеграцијата во ЕУ, велат аналитичарите. Комисијата за испитување на настаните беше формирана во март, со цел да утврди што се случи во Собранието минатиот декември, кога обезбедувањето на Собранието ги исфрли опозициските пратеници за време на вжештената дебата за буџетот на државата. Во хаосот, обезбедувањето ги отстрани и новинарите, што потоа водеше до бојкот на опозицијата. Извештајот на комисијата вклучува 11 препораки за подобрување на работата на Собранието; истите треба да ги спроведе специјална парламентарна комисија. Тие вклучуваат утврдување на постапка за донесување на буџетот на државата; отворање дијалог со новинарите за прифатливите методи на работа заради ...
сите 14 | | | веќе видена

Полицијата вели дека е посветена на спречувањето на приливот на дрога во Европа од Турција и Јужна Америка. [AФП] Во меѓународните полициски кругови, Босна и Херцеговина (БиХ) се смета за една од најважните алки во синџирот на шверц со наркотици, кој води од Авганистан и Турција до Европската унија. Полицијата и агенциите за контрола на границата се во постојана состојба на свесност дека шверцерите се многу активни и дека наркотиците се честопати на патиштата. Хероинот, кокаинот и другите дроги се транспортираат во мали или честопати поголеми пакети од нивното место на производство до ЕУ. „Можеме да кажеме дека многу државјани на БиХ се вклучени во кривични дела поврзани со злоупотреба на дрога на територијата на БиХ и во земјите на ЕУ“, рече за SETimes Кристина Јозиќ, портпарол на Агенцијата за истраги и заштита на БиХ. „Со споредба на овие информации може да се каже дека оваа вмешаност е поголем проблем отколку присуството на наркотици во земјата.“ Во 2012 година БиХ заплени хероин, кокаин, амфетамини и ...
сите 3 | | | веќе видена

Поранешниот кипарски министер за внатрешни работи, Динос Михаелидес, се бара во Грција во врска со случајот на Акис Цохаѕопулос, кој е на фотографијата горе за време на неговото апсење во април 2012 година. [AФП] Напорите на Грција за судење на обвинетите корумпирани функционери добија поттик кога кипарскиот суд донесе одлука дека поранешниот министер за внатрешни работи, Динос Михаелидес, ќе биде екстрадиран во Грција во врска со за скандалот во кој беше вклучен и поранешниот грчки министер за одбрана, Акис Цохаѕопулос. Цохаѕопулос (73) е обвинет дека ја организирал шемата на перење пари и мито, со која се украдени 1 милијарда евра од грчките договори за одбраната, додека бил министер за одбрана од 1996 до 2001 година. Михаелидес и неговиот син Михалис се бараат во Грција во врска со наводното мито за време на набавките на руските противпроектилски системи и германските морнарици и за помагање на Цохаѕопулос да го скрие митото на банкарски сметки во странство. Обвинителството вели дека таткото и синот ...
| | веќе видена

Конвој инспектори на ОН го напушта хотелот во Дамаск во средата (28-ми август), за да го испита местото на нападот со хемиско оружје. [AФП] Властите и граѓаните низ цела Европа и Турција изразија лутина и тага поради смртоносниот напад со хемиско оружје минатата недела во Дамаск и го споредуваат истиот со настаните на Балканот пред 20 години. „Има многу сличности во настаните во Сирија со оние од Босна и Херцеговина во текот на 1990-тите, кога на сцената беше чист етнички судир. ... Се разбира, граѓаните се тие што највеќе страдаат бидејќи веќе сега имате стотини илјади бегалци, убиени и ранети. Судирите добија огромни размери и треба итно да се прекинат“, рече за SETimes Асим Мујкиќ, професор на Факултетот за политички науки во Сараево. Турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, рече дека инцидентот претставува злосторство што не смее да помине неказнето. Тој го нарече нападот со хемиско оружје „злосторство против човештвото“. Турција дели со Сирија граница од 900 километри и се грижи за околу ...
сите 66 | | | веќе видена

Турските војници патролираат во пограничниот град Чејланпинар на турско-сириската граница. [AФП] Шокираноста поради смртоносниот напад со хемиско оружје во Дамаск минатата недела, заедно со воинственото ветување на режимот на Асад дека ќе се брани себеси со користење на „сите расположливи средства“, им влеа страв на многу турски граѓани што живеат долж границата со Сирија. Многу луѓе во регионот со месеци се плашат од можна ескалација на непријателството меѓу соседните држави. По нападот на 21-ви август во Гута, во близина на Дамаск, при кој загинаа стотини луѓе, турските политичари им се приклучија на многумина во меѓународната заедница ветувајќи дека извршителите нема да поминат неказнето. Опозициските сили во Сирија го обвинија за нападот режимот на Асад, кој, од своја страна, ги обвини бунтовничките сили за поттикнување на нападот. Инспекторите на ОН требаше да дојдат на местото на нападот во средата (28-ми август), а членови на Советот за безбедност на ОН требаше во средата да се состанат и да ...
сите 67 | | | веќе видена

Претпријатијата на црниот пазар кои продаваат пиратска музика и филмови ѝ штетат на економијата на регионот. [AФП] Работната група формирана од косовската влада со цел да ја спречи продажбата на фалсификувани производи покажува резултати и се приклучува на трендот на регионални влади кои сé поагресивно се борат против пиратските материјали. Властите конфискуваа илјадници фалсификувани цедеа и дивидиа во првата недела откако владата на 16-ти август објави дека ќе има нулта толеранција за политиката на пиратерија. „Во првите рации Пазарната инспекција заплени 10.000 копии на цедеа со странска музика, филмови и компјутерски софтер ... и ако се докаже дека тие се фалсификувани, тогаш ќе уследи судска постапка против продавачите на овие производи“, рече за SETimes Валон Каштањева, директор на канцеларијата за авторски права во Министерството за култура. Каштањева рече дека материјалите се сметаат за пиратски бидејќи сопствениците на авторски права се во странство и никој во Косово не е овластен да продава такви ...
| | веќе видена

Жена плаче над децата убиени во нападот со хемиско оружје за коj сириските опозициски сили го обвинуваат сирискиот режим. [AФП] Сирискиот активист Мохамад ал Баик вели дека никогаш нема да ги заборави ужасните слики на децата повредени во нападот со хемиско оружје во Гута во околината на Дамаск, минатата недела. Веднаш по нападот на 21-ви август, Ал Баик, член на локалната координативна комисија во источна Гута, отиде во импровизираните болници во Ирбин, Јисраин, Хамуријех и Хараста да ги следи и документира жртвите. „Генерално немаше крв, освен во ретки случаи, но гласовите и врискањата на повредените беа застрашувачки“, рече тој. „Повеќето пациенти имаа грчеви, чувствуваа гадење, беа жедни и не можеа ниту да гледаат, ниту да дишат, имаа отоци на усните и околу очите.“ „Она што најмногу ме погоди беше глетката на повредените деца и вресокот на мајките кои изгубиле членови на семејството“, рече Ал Баик. Во вторникот (27-ми август) тимот на ОН во Сирија кој требаше да го испита нападот, го одложи своето второ ...
сите 8 | | | веќе видена

Илјадници километри патишта се подобрени во последниве години. [SETimes/Никола Барбутов] Милијарди евра се инвестирани во изминатава деценија во модернизацијата на постојната или изградба на нова транспортна инфраструктура во југоисточна Европа, со цел интегрирање на транспортната мрежа на регионот во европската. Во 2004 година седум западнобалкански учесници -- Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ), Хрватска, Македонија, Црна Гора, Србија и УНМИК -- и Европската комисија потпишаа меморандум за разбирање за развојот на основната регионална транспортна мрежа. Мултимодалниот систем се состои од скоро 6.000 километри патишта, повеќе од 4.600 километри железничка пруга, реките Дунав и Сава, седум поморски пристаништа, две речни пристаништа и 11 аеродроми. Во 2005 година беше формирана регионална организација, Југоисточна транспортна опсерваторија (СЕЕТО), за да го олесни спроведувањето на планот и да ја промовира соработката во развојот на една сеопфатна мрежа. Вкупно 9,2 милијарди евра беа доделени од 2004 до ...
| | веќе видена

Грчката влада ги охрабрува муштериите да бараат даночни сметки, а бизнисите да ги издаваат. [AФП] Сопствениците на ресторани и таверни сé повеќе ги малтетираат даночните инспектори, во време кога Грција ги интензивираше долго одложуваните остри мерки против даночното затајување, но властите се решени да ги спроведуваат даночните закони. Жителите на едно село во Пелопонез ги спречија инспекторите на Одделот за финансиски криминал да го напуштат објектот, откако тие издадоа налог од ревизијата овој месец. Слично на тоа, во село во Крит, даночните инспектори се соочија со скоро насилна толпа народ, која го принуди тимот да замине пред да издаде наредба за едномесечно затворање на една таверна. Ноќен клуб во еден град на Халкидики продолжи со работа и покрај тоа што инспекторите наредија негово затворање заради даночно затајување и го приведоа сопственикот заради непочитување на наредбата. „Таков е менталитетот во Грција, никој не ги почитува законите. Ако се обидете да ги натерате да платат, тие се лутат“, рече ...
| | веќе видена

Полицијата на ЕУЛЕКС ги испитува убиствата извршени пред повеќе од 20 години. [Архива на АФП] Тројца затворени косовски Албанци се согласија да соработуваат со ЕУЛЕКС во истрагата за убиствата извршени пред две децении на високи функционери. Затворениците, осудени на повеќе од 30 години затвор, беа идентификувани од страна на косовскиот дневен весник Експрес на 25-ти август и, наводно, сведочат за кривични дела, вклучително и убиството на Џемајл Мустафа, висок советник на починатиот претседател Ибрахим Ругова, во 2000 година; убиството во 2000 година на Реџеп Луци, главен архитект на Приштина и убиството во 2003 година на Тахир Земај, поранешен главен командант на вооружените сили. Сите биле охрабрени да зборуваат, според извештаите, врз основа на попустливоста покажана во случајот против Назим Блаца, поранешен припадник на Косовската информатичка служба, кој доби намалена затворска казна откако сведочеше за убиствата и другите повоени кривични дела. Блаца сведочеше во голем број случаи против неговите ...
сите 5 | | | веќе видена

Српски и албански офицери за време на заедничката воена вежба меѓу Албанија, Грција, Македонија и воздухопловните сили на НАТО. [AФП] Балканските војски продолжуваат со реформите, модернизацијата, обуката и обезбедувањето образование во странство за своите офицерски корпуси, со цел остварување на стандардите на НАТО, и покрај кратењата во буџетите на војските, велат аналитичарите. Воените реформи на Србија ја направија нејзината армија да изгледа како која било друга армија во НАТО, според Александар Радиќ, воен аналитичар во Евроатланската иницијатива во Белград. „Неодамна е извршена надградба на комуникацискиот систем, набавена е нова опрема за електронско набљудување и за копнените формации на војската. Сега останува да се исполнат стандардите во однос на военото воздухопловство“, рече Радиќ за SETimes . Слично на тоа, Македонија минатата година спроведе план за реорганизација и модернизација на своите армиски сили -- кој треба да биде завршен до 2015 година -- како дел од континуираните напори за ...
| | веќе видена

Аналитичарите велат дека новиот српски министер за финансии ќе се соочи со предизвикувачки задачи. [Архивска фотографија] Неодамнешното назначување на технократот Лазар Крстиќ, соработник во њујоршкото претпријатие „Меккинси енд ко“, за нов српски министер за финансии предизвика мешани реакции. Дваесетидеветгодишен дипломец на Јејл, Крстиќ е финансиски експерт со импресивна академска и професионална биографија. Но, некои аналитичари велат дека неговата младост и недоволното политичко искуство покренуваат прашања за тоа дали тој е подготвен да се справи со конфузната српска политика. Се разбира, Крстиќ ќе се соочи со предизвици. На почетокот од минатата година Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го замрзна стендбај аранжманот за заем со Србија, откако нивоата на долг и дефицит што ги определи претходната влада беа надминати. Со јавен долг од 65 отсто од бруто домашниот производ -- повисок од насоките на ММФ за другите слични нови економии -- и неодамнешните предупредувања од фискалното советничко тело на ...
| | веќе видена

Околу 21.000 комесари ќе бидат потребни за надгледување на изборите во Косово на 3-ти ноември. [AФП] Со приближувањето на клучните избори во Косово, членовите на Централната изборна комисија гарантираат дека комесарите што се испитуваа или беа осудени под обвинение за местење на изборниот процес во 2010 година, нема да смеат да работат на изборите на 3-ти ноември. Претседателот Валдете Дака рече дека веќе имаат список на имиња на оние што биле вклучени во изборни манипулации, што ќе им помогне да го спречат нивното повторно назначување. „Сите оние комесари чии имиња ги добивме од Судскиот совет, Државното обвинителство, но и сите оние кои биле вклучени [во истраги за манипулации] нема да бидат назначени за членови на општинските комисии и членови на избирачките совети“, рече Дака за SETimes . Повеќе од 200 комесари се осудени или сé уште се соочуваат со обвиненија, додека повеќе од 1.000 се испитуваат за наводна вмешаност во изборен фалсификат. Изборите во ноември ќе бидат особено внимателно следени, бидејќи ...
сите 27 | | | веќе видена

Косовската исламска заедница се очекува да гласа за водач во декември. [AФП] Изборите во ноември за нов водач на Косовската исламска заедница (БИК) се развиваат како избор меѓу екстремистите и умерените, кои се борат да ја водат заедницата во следните пет години. Левизја Башкоху (ЛИСБА), политичка партија која ги претставува екстремните исламски ставови, се противи на кандидатурата на Џабир Хамити, предавач за Исламот на Факултетот за исламски студии во Приштина, кој се смета за умерен кандидат, кој може да ја реформира Исламската заедница. „Апсурдно и смешно е да се тврди дека тој ќе дојде на чело на БИК, имајќи го предвид фактот дека БИК ги претставува интересите на Муслиманите, а преведувачот Џабир Хамити нема поддршка од ниту еден муслимански верник, и уште повеќе, нема да ги оствари ниту исполни статутарните одредби кои ги утврдуваат условите за кандидатурата за водач на БИК“, се вели во изјавата на ЛИСБА. Хамити предупреди дека некои имами се обидуваат да организираат вонредно собрание на БИК за да ...
сите 4 | | | веќе видена

next