Грчката полиција уапси 20 лица со наводни врски со Заговор на огнените јадра (СПФ), која е осомничена за напади врз судии и обвинители. [AФП] Грчките власти за спроведување на законот се насочени кон новата генерација терористички групи, откако еден судија и обвинител беа цел на напади со бомби и екстремистите повикаа на поголемо насилство против правосудниот персонал. Група анархистички и самопрогласени револуционерни групи се борат да ја заменат озлогласената група „17 Ноември“, која изврши атентати врз 23 луѓе во 103 напади врз странски цели, по апсењето на нејзините водачи пред една деценија. Главна меѓу нив, според властите, е Заговор на огнените јадра (СПФ), која повика на напади врз претставниците на правосудството, откако испрати писмо-бомба до судијата Димитрис Мокас, како одмазда за апсењето на антивладините бунтовници, кои беа обвинети за испраќање друго писмо-бомба до поранешен шеф на антитерористичката полиција. Властите велат дека се загрижени бидејќи СПФ објави порака на веб-страница во која ...
| | веќе видена

Регионот постигна значителни подобрувања во здравствената заштита на децата. [AФП] Турција и нејзините соседи на Балканот постигнаа напредок во намалувањето на стапките на морталитет на децата, но новиот извештај на УНИЦЕФ кој ги опфаќа статистичките податоци за 176 држави предупредува дека се потребни континуирани напори за да се спречи смртта на малите деца од причини што можат да се спречат. Главните причини за смрт на децата на светско ниво се: пневмонија, дијареја, маларија и неисхранетост. Во просек скоро 6.000 деца помлади од 5 години умираат секој ден. Интервенциите на владите, како што се лекови, вакцинација, додатоци во исхраната и подобар пристап до чиста вода и хигиена се наведуваат како важни фактори. Турција се рангираше на 120-тото место во стапката на морталитет на помлади од 5 години, со 14 смртни случаи на 1.000 живородени деца. Бројот е драстично намален во последниве две децении. Во 1990-та година истиот изнесуваше 72 на 1.000. Во Турција главните причини за смрт на децата се: ...
| | веќе видена

И покрај санкциите на ЕУ, Хрватска нема намера да внесе измени во својот закон за екстрадиција, кој е на сила до следната година. [Дражен Ремиковиќ/SETimes] Експертите велат дека санкциите што беа одредени овој месец од страна на Европската унија против Хрватска, заради одбивањето на земјата да го измени својот контроверзен закон за европските налози за апсење, може да ѝ наштетат на политичката позиција на земјата и Шенген хармонизацијата. Европската комисија сака Хрватска да го измени својот закон „Лекс Перковиќ“, кој ја ограничува примената на европските налози за апсење на кривичните дела извршени по август 2002 година. Името на законот произлегува од обвинувањата дека истиот е изготвен за да го заштити Јосип Перковиќ, поранешен југословенски државен секретар и оперативец на хрватските тајни служби, кого Германија го бара за сослушување во врска со убиството на еден хрватски дисидент таму во 1983 година. Германската полиција издаде налог за апсење на Перковиќ, на кој земјите-членки на ЕУ се должни да ...
сите 6 | | | веќе видена

Часовите по турски јазик беа за првпат понудени во Босна во 2011 година од страна на јавните училишта Зеница-Добој, Херцеговина Неретва, Подриње и Централна Босна. [AФП] Со зголемувањето на интересот за Турција, јавните училишта во Босна и Херцеговина (БиХ) ја проширија својата понуда на часови по турски јазик. Според договорот потпишан на 10-ти септември меѓу Турскиот културен центар Јунус Емре во Босна и Министерството за образование на Сараево, турскиот јазик ќе се нуди во девет основни училишта во Сараево. Учениците ќе имаат можност да бираат меѓу турскиот јазик како нивни изборен предмет по јазик и другите, како што се францускиот, германскиот или арапскиот јазик. Според центарот, предметите по турски јазик ќе ги предаваат дипломирани студенти по турски јазик од различни босански универзитети. Во Босна часовите по турски јазик за првпат беа понудени во 2011 година од страна на јавните училишта во Зеница-Добој, Херцеговина Неретва, Подриње и Централна Босна. Според Турскиот културен центар Јунус Емре, ...
сите 6 | | | веќе видена

Скулптурата „Поворка на жртвите“ на уметникот Аурел Влад, во знак на сеќавање на жрвтите од комунистичката репресија во Романија, може да се види во поранешниот затвор од времето на комунизмот во Сигету Марматеи. [AФП] Романскиот Врховен судски совет го одобри предлог-законот кој ги принудува командантите на затворите од времето на комунизмот да им платат надоместок на своите жртви. Одобрувањето дојде два дена по рочиштето за пензионираниот потполковник Александру Висинеску (87), поранешен шеф на работниот камп Рамнику Сарат, каде што беше затворана предкомунистичката елита и интелектуалците. Под негова команда, затворениците биле држени во нехумани услови, кои на крајот доведоа до смрт на неколку политички затвореници, велат обвинителите. Висинеску, кој управувал со затворот во периодот 1956-1963, е првиот Романец кој се соочи со обвиненија за геноцид по поранешниот диктатор Николае Чаушеску, велат обвинителите. Ако биде осуден, тој ќе се соочи со доживотна казна затвор. Обвинителите ја покренаа кривичната ...
| | веќе видена

Аналитичарите во Косово и во Србија велат дека престрелката најверојатно има за цел да го дестабилизира регионот во пресрет на изборите во Косово на 3. ноември. [AFP] Официјалните претставници во Косово и во Србија се обединети во осудувањето на фаталната престрелка во која минатата недела беше убиен литвански работник на Мисијата на Европската унија за владеење на правото во Косово (ЕУЛЕКС), прв ваков случај од почетокот на мисијата во 2008 година. „Ваквите напади на меѓународните претставници во Косово, во период на подготовки за општинските избори чија цел е инклузија, претставуваат обиди за создавање на клима на несигурност и страв,“ рече претседателот на Косово, Атифете Јахјага. Премиерот на Србија, Ивица Дачиќ, ја нарече престрелката од 19. септември „екстремистичко лудило“ што се заканува да ги наруши мирот, стабилноста и сигурноста во регионот. „Ова предизвикува голема штета на интересите на Србија, пред сé на српското население во Косово, и владата остро го осудува овој чин,“ рече Дачиќ. Аудриус ...
сите 11 | | | веќе видена

Турскиот министер за труд и социјална политика, Фарук Челик, рече дека граѓаните на Турција се чувствуваат „силно поврзани“ со Македонија. [AФП] Неодамна потпишаните договори за труд и вработување меѓу Македонија и Турција ќе ја унапредат соработката меѓу двете земји и ќе помогнат во спроведувањето на подобро здравствено осигурување, пензиски и политики на социјално осигурување за македонските и турските државјани, велат владини претставници. Новиот договор, кој ги покрива и прашањата поврзани со правата на вработување и искоренување на детскиот труд, претставува измена на договорот потпишан пред 13 години. Официјалните претставници од двете страни велат дека целта е да се обезбедат подобри животни услови за граѓаните преку размена на искуствата во овие области. „Соработката ќе се одвива преку размена на искуства и знаења за тековните состојби во овие области, но и за стратешките планови за во иднина, со цел долгорочно решавање на проблемите и подигнување на квалитетот на животот на граѓаните на Турција и ...
| | веќе видена

Демонстрантите бегаат од полицијата за време на судирот во Атина откако раперот Павлос Фисас беше смртно избоден со нож. [AФП] Смртоносниот напад со нож на антифашистичкиот рапер и последователното апсење на членот на неонацистичката партија Златна зора под обвинение за убиство, ги зголеми тензиите во Грција, по бројните напади на екстремистите врз комунистите и имигрантите. Полицијата објави дека 45-годишниот осомничен, чија партиска книшка беше пронајдена во корпа за отпадоци во неговата куќа, беше притворен за убиството на 18-ти септември на Павлос Фисас (34), хип-хоп уметник кој настапуваше под името Кила П. Ова се случило по расправијата меѓу жртвата и другите членови на Златна зора во едно кафуле, додека го следеле фудбалскиот натпревар од Лигата на шампиони на телевизија, како што соопштија властите. Полицијата објави дека осомничениот, кој не беше идентификуван, дошол со „намера да убие“, го паркирал своето возило, излегол и двапати ја прободел жртвата. Сведоците го идентификуваа осомничениот како ...
сите 30 | | | веќе видена

Македонските безбедносни сили спасуваа заложници во најновата вежба предвидена со Националната стратегија за борба против тероризмот и акцискиот план на земјата. [Мики Трајковски/SETimes] Повеќе од 200 полицајци учествуваа на вежбата за спречување тероризам „Галеб 2013“ во Охрид претходно овој месец. Вежбата е дел од Националната стратегија за борба против тероризмот и акцискиот план на Министерството за внатрешни работи на Македонија. Претставници на полицијата велат дека целта на вежбата беше обука на различни безбедносни единици за ослободување странски туристи држени како заложници на брод на Охридското Езеро од страна на учесниците кои ја играа улогата на сириски терористи. Обуката вклучуваше заеднички активности од воздух и вода на безбедносниот персонал, преговарачки техники за спречување непречено преминување на терористите во Албанија и недозволување да се ослободат радикали од затворот Идризово, како и употреба на сила за ослободување на заложниците. Македонската полиција ќе продолжи да спроведува ...
сите 11 | | | веќе видена

Измените на Европскиот парламент во визните одредби на ЕУ се очекува да бидат одобрени од министрите за правда и внатрешни работи на ЕУ. [AФП] Гласањето на Европскиот парламент за повторно привремено воведување визи од страна на блокот од 28 држави за земјите од Западен Балкан и другите земји што не се членки, има за цел да загарантира дека безвизното патување нема да води до злоупотреби, велат европските официјални претставници. ЕП гласаше со 328 наспрема 257 гласови на 12-ти септември за амандманите на визните одредби од 2001 година. Мерката се очекува да биде одобрена од министрите за правда и внатрешни работи на ЕУ на почетокот од октомври. Официјалните претставници на ЕУ велат дека механизмот ќе биде активиран само како последно средство во случај на изненадно и значително зголемување на бројот на нелегални имигранти или неосновани барања азил. „Новиот механизам за укинување на безвизниот режим ќе придонесе за зачувување на интегритетот на процесите на визна либерализација и градење кредибилитет кон ...
| | веќе видена

Скоро 500.000 сириски бегалци дојдоа во Турција, каде што можат да останат само привремено. [AФП] Драстичниот пораст на бројот на бегалци што избегаа од завојуваната Сирија ѝ направи голем притисок на Турција, а сега и Европската унија се справува со приливот. Сириската граѓанска војна беше главен фокус на годишниот извештај за азил на ЕУ, кој беше објавен претходно овој месец и кој содржи детали од влијанието што го има двегодишниот конфликт. Додека илјадници сириски бегалци се сега засолнети во Турција, извештајот откри дека Сиријците стана најбрзо растечка група баратели на азил во ЕУ, чиј број изнесуваше 25.000 во 2012 година -- трипати повеќе од бројот во 2011 година. Германија, Франција и Шведска примија најголем дел од апликациите за азил, првенствено од Авганистан, Русија и Сирија. ЕУ прими вкупно 335.365 апликации за азил во 2012 година. Според статистичките податоци на ОН, бројот на сириски бегалци во светот ја надмина бројката од 2 милиони, од почетокот на борбите во март 2011 година. Во ...
сите 2 | | | веќе видена

Српските пратеници ги здружија силите со своите колеги во светот за борба против корупцијата. [Нада Божиќ/SETimes] Српските пратеници и Глобалната организација на парламентарци за борба против корупцијата (ГОПАК) неодамна ги здружија силите и усвоија акциски план до 2015 година. Нивната заедничка работилница, планирана за крајот на 2013 година, ќе биде посветена на теми како што се Националната антикорупциска стратегија, Антикорупциската конвенција на ОН, надзорот на државните финансиски расходи и граѓанскиот сектор, јавните финансии, етичките кодекси и законот за лобирање, со истовремено подигање не свеста за напорите против корупцијата. „Направивме еден амбициозен план на активности до 2015 година и тие активности подразбираат јакнење на капацитетот и улогата на парламентот и пратениците како поединци во борбата против корупцијата и мотивирање на српските граѓани да пријавуваат корупција“, рече за SETimes Зоран Бабиќ, претседавач на извршниот комитет на ГОПАК. Бабиќ рече дека парламентот претходно беше ...
| | веќе видена

Полициските началници велат дека трговијата со луѓе е, исто така, поврзана со проституцијата, како и дека полицијата мора да соработува за да постигне резултати. [AФП] Босна и Херцеговина (БиХ) додаде амандмани на кривичниот законик со кои се воведуваат построги казни за лицата што вршат шверц на луѓе, како дел од континуираните напори на земјата против трговијата со луѓе. „Ако жртвата на трговијата со луѓе е малолетна, казната е зголемена од пет на десет години затвор. Ако жртвата е полнолетна, казната се зголемува од три на пет години. Овие измени се направени во согласност со Директивата на ЕУ за сузбивање и борба против трговијата со луѓе од 2011 година. Законот ќе стапи на сила веднаш откако ќе го усвои државниот парламент“, изјави за SETimes Марина Бакиќ, портпарол на Министерството за правда на БиХ. Според извештајот на американскиот Стејт департмент од јули 2013 година за шверцот со луѓе, БиХ, Србија и Црна Гора се опишуваат како „земји на потекло, дестинација и транзит за мажи, жени и деца кои се ...
| | веќе видена

Официјалните претставници на Хрватска велат дека владините приходи се зголемиле за 1,73 милијарди евра во првата половина од оваа година, поради законите за фискализација. [AFP] Во шпицот на туристичката сезона во Хрватска даночните инспектори го спроведуваат новиот закон наменет за контролирање на сивата економија преку преземање на остри мерки против бизнисите кои гo избегнуваа плаќањето на данок на промет. Неколку хотели, барови и ресторани беа затворени на неколку дена поради финансиски нерегуларности, при што можеби најистакнатиот пример беше клубот Карпе дием на островот Хвар, каде инспекторите открија 16.000 евра непријавен приход и го затворија клубот во траење од пет дена. Вработените во клубот рекоа дека парите биле од еден викенд-концерт, кога клубот ја изгубил онлајн врската и бил принуден да издава сметки рачно. Туризмот е примарен двигател на хрватската економија, придонесувајќи со над 7 милијарди евра годишно. Услужната дејност учествува со преку 60 отсто во хрватскиот БДП, така што е ...
| | веќе видена

Иако границата меѓу Македонија и Косово е затворена за возила, луѓето можат да преминат пеш. [Томислав Георгиев/SETimes] Властите во Скопје и Приштина работат на решавање на трговското ембарго, со кое беше забранет влез на стока од Македонија, како и реципрочната влезна такса која Македонија ја воведе за косовските посетители. Ембаргото беше воведено овој месец и ги загрози трговските односи меѓу Скопје и Приштина. Косовското Министерство за трговија и индустрија објави соопштение во кое се вели дека „мерките за блокирање на увозот на производи од Македонија остануваат на сила додека не биде донесена одлука од македонската страна за отстранување на сите трговски бариери и бариерата кон Косово за слобода на движењето на луѓето“. Министерството потврди дека границата останува затворена за возила, но луѓето можат да ја преминат пеш. Приштина вели дека ембаргото беше одговор на претходно воведената македонска мерка со која беше ограничен увозот на брашно и пченица од сите земји на ЦЕФТА (Централноевропската ...
сите 3 | | | веќе видена

Знак на излог во Истанбул рекламира намалени цени на производите. [AФП] Најновиот Извештај за светската конкурентност на Светскиот економски форум го фали динамичниот бизнис сектор на Турција и истовремено ги советува балканските држави да ги подобрат слабите макроекономски показатели и да ја зајакнат борбата против корупцијата. Извештајот за периодот 2013-2014 година, објавен на 4-ти септември, рангира 148 земји врз основа на остварувањата на нивните институции, пазарната ефикасност, инфраструктурата, иновациите, макроекономската средина, здравството и образованието, финансиските пазари, опфатот на пазарот, како и деловната софистицираност. Турција се рангираше за едно место подолу, на 44-тото место, со 4,5 поени од максималните 7. „Макроекономската клима е малку влошена, при што фискалниот дефицит е зголемен, а инфлацијата се доближува до двоцифрена бројка, иако ситуацијата и понатаму е подобра отколку во многу други европски економии“, се вели во извештајот. Tурската бизниз заедница има полза од својот ...
| | веќе видена

Беса Луци, главен уредник на списанието Косово 2.0, рече дека нападот во декември покажа оти законите против дискриминацијата не смеат да се игнорираат. [frequency.com] Кривичните обвиненија поднесени овој месец против три лица за напад од омраза во 2012 година во Младинскиот центар во Приштина се сметаат за победа на отворените медиуми, како и на правата на ЛБГТ заедницата. Косовските локални обвинители и обвинителите на ЕУЛЕКС на 4-ти септември поднесоа обвинение против три лица за нивната наводна вмешаност во нападот на списанието Kosovo 2.0 , кое лансираше издание за хетеросексуалната и хомосексуалната сексуалност во Западен Балкан. Околу 20 луѓе упаднаа во Младинскиот центар во Приштина на 14-ти декември 2012 година и го уништија инвентарот, телевизиските монитори, проекторите и ДВД плеерите и нападнаа еден член на персоналот. Трите лица за кои е поднесено обвинение овој месец се обвинети за нанесување лесни телесни повреди и поттикнување национална, расна, верска или етничка омраза, несогласување или ...
| | веќе видена

Младинските кампови промовираат пораки на мир и толеранција. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Скоро две децении младите од Босна и Херцеговина (БиХ), Србија и Хрватска се собираат на младински кампови на кои се става акцент на мултикултурализмот, соживотот и надминувањето на последиците од конфликтите. Покрај централниот камп во приморската општина Неум во БиХ, кампови се организираат и во секоја локална заедница погодена од конфликтите. Напорите се финансирани од Комитетот за човекови права и демократија. „Резултатите на нашата работа се насекаде околу нас. Во поголемите градови тоа се гледа во подобрувањето на соработката со локалната заедница, а во помалите градови до израз доаѓа блискоста меѓу младите, која претходно не можеше да се види и за која не се говореше“, рече за SETimes Алма Џиниќ Трутови, координатор на кампот. Камповите почнаа во 1994 година, кога балканскиот конфликт беше најжесток. На почетокот целта беше да се обезбеди мир и квалитетен оброк за младите, но организаторите набргу ја сфатија ...
| | веќе видена

Две лица беа убиени во самоубиствениот бомбашки напад на Американската амбасада во Анкара на 1-ви февруари. [AФП] Соработката меѓу регионалните власти е важна за намалување на тероризмот и екстремистичкото однесување во Турција и Југоисточна Европа, велат експертите. Напорите вклучуваат подобрена размена на информации и разузнавачки податоци, погранична соработка, инфраструктурна заштита, судско гонење, како и работа со државите на сузбивање на терористичката инфраструктура. За многу влади тоа значи упатување на антитерористичката порака директно до луѓето, особено младите подложни на регрутирање, според експертите кои минатата недела присуствуваа на семинарот спонзориран од ОБСЕ за борба против насилниот екстремизам во Приштина. Ирфан Чифтчи, надзорник на Одделот за борба против тероризмот во Турската национална полиција, рече дека турските власти организирале социјални и културни активности за младите луѓе, патувајќи низ Турција во познатите градови, каде што властите ги објаснуваат реалните проблеми во ...
| | веќе видена

Успешните избори се клучни за плановите на Косово и Србија за интеграција во ЕУ. [AФП] Водачите на Косово и Србија на 9-ти септември направија значајни подготовки за локалните избори во Косово, што претставува нивни последен состанок пред изборите на 3-ти ноември. Високата претставничка на ЕУ, Кетрин Ештон, во изјавата по состанокот во Брисел рече дека „донеле некои важни одлуки за да загарантираат фер избори со најцелосно можно учество во изборниот процес“. Српскиот премиер Ивица Дачиќ апелираше до косовските Срби за целосно учество на изборите во ноември. Косовскиот вицепремиер Едита Тахири, исто така, апелираше за учество на косовските Срби. „Нашиот повик, како влада на Република Косово, е Србите од северниот дел да учествуваат во што е можно поголем број, бидејќи изборите претставуваат демократски механизам кој им дава можност да изберат легитимни претставници во локалната власт“, рече Тахири за SETimes . Косовскиот премиер Хашим Тачи не даде други детали, но Дачиќ рече дека гласачките ливчиња ќе бидат ...
сите 2 | | | веќе видена

next