Претставници на Охрид и сараевскиот Стар Град потпишаа договор за збратимување на двете општини. [Mики Трајковски/SETimes] Балканските градови сé повеќе ја прошируваат соработката и промовираат заеднички, взаемно корисни проекти во областите од заеднички интерес. Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, го посети Скопје во средината на декември за да ги промовира бизнис, културните и туристичките можности на својот град, што може да ги подобри грчко-македонските односи. Бутарис ги повика жителите на Скопје да го посетат Солун, а жителите на својот град да го посетат Скопје. „Соседните држави треба да живеат заедно. Проблеми постоеле и ќе постојат секогаш, но ако постои добра волја за решавање на тие проблеми, тие ќе се решат. Средбата со градоначалникот на Скопје [Коце Трајановски] е за да се стави малку вода во виното, бидејќи вака не се пие. Улогата на градоначалниците е да воспостават добри односи“, рече Бутарис. Посетата на Бутарис дојде веднаш по состанокот на претставниците на локалната власт од 11 ...
| | веќе видена

Романија и Молдавија изведуваат заеднички воени вежби „кои се однесуваат на зонската и регионалната безбедност“. [AФП] Неодамна потпишаните договори за воена соработка меѓу Романија и Молдавија ќе му помогнат на Кишињев во неговите напори за европска интеграција, велат властите во Букурешт и Кишињев. Договорите претставуваат еден чекор напред во билатералните односи во областа на одбраната, се вели во изјавата за SETimes на романското Министерство за одбрана. „Романија поддржува поактивно учество на Република Молдавија во активностите и дејствата под покровителство на Заедничката безбедносна и одбранбена политика на ЕУ, како дел од процесот на европска интеграција“, вели министерството. Договорите се дел од стратегијата на Кишињев за реформа на армијата и соработка со соседите. Молдавија досега потпиша 22 договори за воена соработка, од кои повеќето со европски држави. Спогодбите го вклучуваат и договорот со Србија од 5-ти декември, како и одлуката за испраќање војници во мисијата КФОР во Косово. Првиот ...
| | веќе видена

Неодамнешните напади врз сириските бегалци во Бугарија ги алармираа меѓународните организации. [АФП] Меѓународните организации се загрижени за зголемениот број напади врз сириски бегалци и мигранти од Средниот Исток и од северна Африка во Бугарија, при што ги повикуваат властите да „заземат јасен и јавен став дека ксенофобичното и расистичкото насилство нема да бидат толерирани“. „Бегалците и мигрантите мора да бидат заштитени од какво било малтретирање и насилство во иднина“, рече „Амнести интернешанел“, во изјава за најновиот инцидент, во кој двајца Сиријци беа претепани во Софија. Бугарскиот премиер, Пламен Орешарски, и претседателот, Росен Плевенлиев, повикаа на толеранција и предупредија против ксенофобијата и псевдонационализмот. „Неодамна, бевме сведоци на загрижувачки инциденти, криминални напади, комбинирани со обиди да се поттикне омраза и со повици да се истераат сите бегалци надвор од државата“, рекоа Орешарски и Плевенлиев во заедничка изјава. „Поттикнувањето омраза и нетолеранција кон луѓето ...
| | веќе видена

Припадниците на косовската полициска единица за специјални операции РОСУ во став мирно. [AФП] Меѓународниот обвинител подигна обвиненија против 11 припадници на косовската полициска единица за специјални операции РОСУ за лошо постапување со Срби во текот на вршењето на службена должност пред скоро една година, по заедничката истрага на ЕУЛЕКС и косовскиот полициски инспекторат. „Обвиненијата се однесуваат на наводно насилство извршено од страна на 11 косовски полицајци врз 10 притворени косовски Срби, сега оштетена страна, на 8-ми јануари“, се вели во соопштението на ЕУЛЕКС. Косовската полиција ги уапси десетмината Срби еден ден претходно, за време на прославата на православен Божиќ и ги задржа во притвор во текот на ноќта во приштинскиот затвор. Полицијата ги ослободи набргу откако беа сослушани во судот за прекршоци во Приштина. ЕУЛЕКС соопшти дека насилството се случило додека полицијата ги придружувала притворените Срби од притворот до судот за прекршоци, како и во самиот суд. Косовската полиција тогаш ...
| | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Ахмет Давутоглу (десно) и Комесарот за внатрешни работи на ЕУ, Сесилиа Малмстром, разменуваат документи за време на церемонијата на потпишување на договорот за реадмисија помеѓу Турција и ЕУ, што се ордржа во Анкара во понеделникот (16. декември). [АФП] Во понеделникот (16. декември), Турција го потпиша долгоочекуваниот договор со Европската Унија за реадмисија на лицата кои влегле во блокот нелегално од нејзината територија, во размена за разговори за безвизно патување на нејзините граѓани. Сепак, некои експерти велат дека договорот за реадмисија ќе биде предизвик за Турција. „Физичките услови не се најдобри за реадмисија. Прифативме околу 600.000 сириски имигранти и сите ги знаеме резултатите од тоа“, изјави за SETimes Емре Гонен, професор по меѓународни односи на Универзитетот „Билги“. Според податоците од Претседателството за управување со непогоди и итни ситуации (АФАД), околу 201.000 сириски бегалци се наоѓаат во кампови во 10 различни градови. Останатите живеат во ...
| | веќе видена

Даночната администрација на Србија ја информира јавноста за својата работа, велaт од бирото. [Нада Божиќ/SETimes] Србија презема серија реформи за поголема отвореност и транспарентност на владата кон своите граѓаните, како дел од нејзиниот процес на интеграција во ЕУ. Неодамнешните реформи во јавниот сектор вклучуваат организирање јавни расправи и работни групи за новата легислатива, пред истата да оди пред парламентот, поставување закони онлајн и на социјалните мрежи, како и формирање центри во кои граѓаните можат да се јавуваат со прашања за законодавната работа. „На тој начин ја градиме довербата во институциите и ги мотивираме граѓаните да учествуваат во процесот на дефинирање на јавната политика, со што се обезбедува потребното единство во спроведувањето на најсложените реформски процеси“, рече за SETimes Гордана Стамениќ, државен секретар во Министерството за правда и јавна администрација. Пред две години српската јавна администрација претставуваше независно министерство. Во јули 2012 година истата му ...
| | веќе видена

Српската антикорупциска кампања беше фокусирана на зголемено разбирање и знаење на јавноста за темите што се однесуваат на корупцијата и механизмите на спречување. [Делегација на ЕУ во Србија] Антикорупциските кампањи во Србија и Црна Гора се сметаат за заслужни за подобрените резултати на земјите во индексот на Трансперенси интернешнал кој ги проценува националните напори за запирање на корупцијата во јавните институции. Србија се подобри за осум места во последниот извештај на меѓународната невладина организација, кој рангира 177 земји врз основа на одговорите на илјадници луѓе на прашањата за нивото на корупција во нивните држави. Србија сега се рангира на 72-рото место во извештајот. Нејзиното подобрување се поклопи со она на Црна Гора, која исто така се подобри за осум позиции и сега се рангира на 67-мото место. Аналитичарите се согласуваат дека успехот на Србија се должи на силната антикорупциска кампања, предводена од потпретседателот на владата, Александар Вучиќ. „Острата реторика против корупцијата ...
сите 23 | | | веќе видена

Албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати (десно), се поздравува со грчкиот колега, Евангелос Венизелос, во Тирана. [Aлбанско Министерство за надворешни работи] Албанија и Грција ја сигнализираат својата намера да ја обележат поморската граница во Јонското Море на начин што ќе биде прифатлив за двете земји, по отфрлањето на Уставниот суд на Албанија на спогодбата за демаркација потпишана во 2009 година од страна на министрите за надворешни работи на двете земји. Албанската влада предводена од социјалистите, која се спротивстави на спогодбата кога беше опозициска партија, вели дека сака да ја придвижи Албанија напред по патот кон интеграцијата во ЕУ и е свесна дека мора да најде заеднички јазик со Грција. „Сакаме храбро да ги решиме сите прашања, врз основа на легислативите на соодветните земји, воспоставените принципи на меѓународното право и најдобрите практики. Нашата цел е ЕУ“, рече министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати. Грчките власти велат дека се подготвени да ги разгледаат ...
сите 3 | | | веќе видена

Министерот за финансии, Јанис Стурнарас, ги објави новите мерки на Грција за конфискување на банкарските сметки на должниците. [AФП] Под притисок на институционалните кредитори, грчката влада нареди конфискација на платите и пензиите на должниците од банковните сметки и ја разгледува можноста за затворање на осудените даночни затајувачи, наместо само одредување финансиски казни. Министерот за финансии, Јанис Стурнарас, ги одобри новите прописи кои ќе им дадат на банките рок од 10 дена да ги замрзнат сметките на клиентите кои ѝ должат пари на владата, откако ќе добијат известување од властите. Според новите прописи, даночните власти ќе можат, исто така, да го проверат напредокот на нивните барања преку онлајн систем, кој ќе ги поврзува со банките. Сепак, мерките на владата не можат да допрат до оние кои ги кријат парите на странски сметки. Аналитичарите велат дека конфискацијата на имот е дел од реформите што владата ги презема поради критиките на Тројката на ММФ, ЕК и ЕЦБ за буџетот на Грција за 2014 година. ...
| | веќе видена

Главниот обвинител на МКТЈ, Серж Брамерц, рече дека соработката на Србија со Трибуналот за воени злосторства е задоволителна. [AФП] Позитивната оценка за соработката на Србија со Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ), која главниот обвинител Серж Брамерц ја претстави пред Советот за безбедност на ОН, донесе олеснување за многумина во Белград. Пред косовското прашање, соработката со Хашкиот трибунал беше голема пречка со која Србија се соочи на патот кон својата европска интеграција. Во извештајот на Брамерц од 5-ти декември, тој го искажа своето задоволство од Србија, поради нејзиното отстранување на пречката за пристапувањето на земјата во ЕУ. Премиерот Ивица Дачиќ го поздрави извештајот и на состанокот на 6-ти декември со амбасадорите на земјите-членки на ЕУ рече дека Србија ги исполни сите услови за почеток на разговорите со Унијата. „Очекуваме почетокот на разговорите да биде не подоцна од јануари 2014 година. Секое евентуално поставување нови услови ќе има негативно влијание ...
сите 2 | | | веќе видена

Романскиот претседател Трајан Басеску (во средината) се поздравува со македонскиот амбасадор во Романија, Падне Лазаревски. [Maкедонско Министерство за надворешни работи] Македонија се обидува да добие поддржувачи за своите кандидатури за влез во ЕУ и НАТО од земјите-членки на Унијата и се свртува кон Романија за поддршка. „Односите меѓу двете земји се интензивираат и Романија дава поддршка за процесите на евроатланска интеграција на Македонија“, рече за SETimes Панде Лазаревски, амбасадорот на Македонија во Романија. Официјалните претставници велат дека Романија силно ја поддржуваше интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО во минатото и искажа подготвеност за зголемена помош за Македонија во извршувањето на подготвителните работи во рамките на процесот на пристапување. „Има расположение за одржување политички консултации на кои би се презентирале романските искуства и би се договорило воспоставување конкретна соработка меѓу двете земји“, се вели во соопштението за SETimes на министерството. Двете земји во ...
сите 2 | | | веќе видена

Полицијата уапси 124 лица во операцијата. [Никола Барбутов/SETimes] Проблемот со нелегалната продажба на дрога во Србија доби поголемо внимание во текот на изминатиот месец, откако група родители од малиот град Лазаревац започна кампања на социјалните мрежи, барајќи апсење на локалните дилери на дрога. Здружението „Св. Сава“ постави на Фејсбук фотографии и имиња на лица од Лазаревац за кои тие се сомневаат дека продаваат дрога. Како одговор на оваа иницијатива, на 6-ти декември, во најголемата полициска операција во изминативе 25 години, беа уапсени 124 осомничени шверцери на дрога во Лазаревац, општина која се наоѓа околу 60 километри јужно од Белград, како и во 27 други општини. Конфискувани се повеќе од 20 килограми наркотици. За време на 20-часовната oперација „Гром“, полицијата пронајде и конфискуваше 27 пиштоли, 16 пушки, една автоматска пушка, четири бомби, 525 грама пластични експлозиви и повеќе од 1.000 парчиња муниција од различен калибар. „По наредба на надлежното обвинителство, полицијата ...
сите 30 | | | веќе видена

Србија и Хрватска учествуваат во поморските сили на ЕУ во Сомалија. [AФП] Со цел да придонесат за регионалниот мир и стабилност, неколку земји од регионот учествуваат во Заедничката безбедносна и одбранбена политика на ЕУ, која има за цел да ја зајакне способноста на Унијата за развој на цивилните и воените капацитети во спречувањето на конфликтите и во управувањето со кризи. Мајор Јован Кривокапиќ, портпарол на српското Министерство за одбрана, рече дека посветеноста на државата на операциите на управување со кризи на ЕУ доби позитивна оценка во извештајот на Европската комисија од 16. октомври за напредокот на земјата во 2013 година. „Воспоставувањето доверба преку размената на тајните податоци со ЕУ и создавањето основа за учество во операциите на ЕУ е важно во смисла на градење на ново партнерство со Унијата во областа на безбедноста и на одбраната. Со ангажманот на припадниците на српската војска во овие операции, Србија се интегрира во важна област на активностите на ЕУ, што има позитивно влијание врз ...
| | веќе видена

Властите и експертите во регионот се загижени поради зголемениот број балкански доброволци што се борат на страната на бунтовниците во Сирија. [AФП] Eвропската унија е сè позагрижена поради исламските екстремисти од регионот кои се приклучија на борбите во Сирија и сега се враќаат дома, носејќи порадикализиран и поопасен елемент во Европа. „Оваа појава е особено загрижувачка“, изјави за Асошиејтед прес францускиот министер за внатрешни работи, Мануел Валс. Канцеларијата на Координаторот за борба против тероризмот на ЕУ, Жил де Керчове, минатата недела испрати дипломатска нота до министрите на ЕУ, барајќи „подобро користење на информациите за авиопатниците што им се достапни на безбедносните власти, за да се следи кога и како бунтовниците одат во Сирија“ и серија други мерки, како што се „остри законски мерки против мрежите на регрутирање“, соработка со трети држави, вклучително и Турција, и следење на Интернет активностите. Министрите на ЕУ постигнаа согласност околу потребата за „поинтегриран пристап кон ...
сите 12 | | | веќе видена

Регионалните полиции може да соработуваат во ставањето крај на организираниот криминал, велат експертите. [AФП] Официјалните претставници во Брисел ги повикаа властите во Босна и Херцеговина (БиХ) и регионот да преземат понатамошни напори за запирање на организираниот криминал. „Институциите во регионот мора да се покажат независни и способни да го оневозможат делувањето на организираниот криминал. Вистински напредок во таа борба не може да се постигне без ефикасна и стабилна соработка меѓу полициските и судските власти. Групите на организираниот криминал и понатаму се многу присутни во сите земји на западен Балкан и имаат успешна прекугранична соработка“, рече во септември Јелко Кацин, известувач на Европскиот парламент за Западен Балкан. Урош Пена, заменик-директор на Дирекцијата за координација на полициските органи во БиХ, вели дека организираниот криминал е последица на ситуацијата во земјата. „Мислам дека ако бевме добро средена земја на сите полиња, вакви случаи немаше да има. Каде е проблемот? ...
| | веќе видена

Кипарските Турци демонстрираат во јуни 2012 година пред седиштето на ЕУ во Брисел против, како што го нарекоа, неуспехот на Европската унија и меѓународната заедница да стават крај на нивната неколкудецениска изолација. [AФП] Неодамна одобрениот финансиски пакет на ЕУ од 31 милион евра за заедницата на кипарските Турци ќе помогне во унапредувањето на економската интеграција на Кипар и подобрување на дијалогот меѓу двете заедници, велат официјалните претставници на ЕУ. Но, некои аналитичари велат дека потегот има повеќе политичка, отколку економска вредност, објаснувајќи го како обид за подобрување на имиџот на ЕУ меѓу кипарските Турци. „Ова обновено финансирање ја нагласува посветеноста и силната поддршка на Европската унија за подобрување на животите на кипарските Турци, доближување на заедницата на кипарските Турци до ЕУ и отворање на патот за помирувањето и повторното обединување на Кипар“, рече во својата изјава комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе. За кипарските Турци, кои се соочија со изолација ...
| | веќе видена

Трпе Стојановски (лево), директор на регионалниот центар на Регионалната иницијатива за миграции, азил и бегалци (МАРРИ) во Скопје, најави нова веб-страница на регионалните гранични полиции на аеродромите. [Фејсбук] Новата заштитена веб-страница која ја користат граничните полиции на аеродромите во регионот ќе овозможи ефикасна размена на информации и значително ќе ја зајакне безбедноста на аеродромите, велат властите. Веб-страницата е дел од проектот „Бордерпол“ на Регионалната иницијатива за миграции, азил и бегалци (МАРРИ) за помош на балканските држави во справувањето со заканите што произлегуваат од нелегалната миграција, организираниот криминал и тероризмот. Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ), Хрватска, Македонија, Црна Гора и Србија се членки на иницијативата, формирана во 2003 година, која функционира преку регионален форум -- нејзината извршна компонента -- и регионалниот центар со седиште во Скопје, кој ги спроведува одлуките на форумот. Претставници на пет меѓународни аеродроми пет месеци ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Анте Вујчиќ, пензионер од Вировитица, работи во својата градина. [Круно Картус/SETimes] Властите во неколку градови во Хрватска одобрија користење на јавно земјиште за одгледување зеленчуци, што предизвика интерес кај сè поголем број граѓани. Анте Вујчиќ, пензионер од Вировитица, работи во својата градина во близина на семејниот стан во резиденцијалниот дел на градот. Преку годината тој собира компири, тиквички, зачини, пченка, краставици, пиперки, па дури и грозје од неколкуте лозници што ги насадил околу шупата во која што ги чува своите градинарски алати. „Мојата најголема сатисфакција е кога ги собирам здравите плодови што сум ги одгледувал преку годината. Она што е важно е дека можам да бидам на свеж воздух и да се дружам со блиски пријатели, исто така градинари“, рече Вујчиќ за SETimes . Пред неколку години градските власти во Вировитица ја изораа земјата, ја подготвија почвата и прибележаа 17 парцели за урбано градинарство. Годинава достапни беа 21 парцела, а градот планира дополнително да го зголеми ...
| | веќе видена

Потрошувачите на електрична енергија во Хрватска сега можат да го изберат својот снабдувач. [Нада Божиќ/SETimes] Десетици илјадници хрватски потрошувачи на електрична енергија имаат бенефит од новото членство на земјата во ЕУ. Откако опцијата им стана достапна на 1. октомври, илјадници луѓе одлучија да го променат својот снабдувач на електрична енергија. Словенечкото претпријатие ГЕН-И и германското РВЕ им нудат различни пакети за електрична енергија на своите корисници, ветувајќи попусти од 5 до 12 отсто, во споредба со националното претпријатие за електрична енергија ХЕП (Хрватска електропривреда). Двете претпријатија со години се присутни на хрватскиот пазар на електрична енергија, но само како учесници во градежни проекти или како снабдувачи на големите корисници на електрична енергија. „Со влегувањето на Хрватска во ЕУ, спроведени се голем број закони за електрична енергија во согласност со регулативата на ЕУ, и со тоа дојде до отворање на пазарот за другите снабдувачи на електрична енергија“, рече за ...
сите 23 | | | веќе видена

Учесниците во проектот на фондацијата „Фридрих Еберт“ за компаративно истражување на усогласувањето на безбедносниот сектор во Приштина. [Линда Карадаку/SETimes] Албанија, Косово и Македонија се обидуваат да ги синхронизираат своите безбедносни политики со оние на ЕУ, со цел поефикасно да одговорат на тероризмот и на други вообичаени безбедносни закани. Процесот вклучува широки реформи и поставување стандарди, а опфаќа и реорганизација на безбедносните агенции, воспоставување на високо ниво на етика и лојалност кај работната сила, како и спроведување соодветна легислатива. ЕУ има улога на набљудувач и треба да осигура дека локално се донесуваат и се спроведуваат закони, а исто така, ја проверува и нивната компатибилност со стандардите на ЕУ, рече Алесандро Рота, советник за политички прашања на специјалниот претставник на ЕУ во Косово. Исто така, [улогата на ЕУ е] да обезбеди капацитети и да ги зајакне локалните капацитети преку обезбедување на помош во безбедносниот сектор и во борбата против тероризмот“, ...
| | веќе видена

next