Хрватскиот потпретседател на владата Весна Пусиќ (лево) и нејзиниот српски колега Александар Вучиќ се состанаа во Белград на 24-ти февруари. [Никола Барбутов/SETimes] Иако рочиштата за меѓусебните тужби што ги поднесоа Србија и Хрватска беа отворени минатата недела во Меѓународниот суд на правдата, официјалните претставници и аналитичарите велат дека минатото не треба да ги попречува сегашните и идните односи меѓу земјите. Потпретседателите на владите на Србија и Хрватска, Александар Вучиќ и Весна Пусиќ, за време на состанокот на 24-ти февруари рекоа дека постојат голем број области во кои земјите можат да соработуваат, како што е спроведувањето на принципите на ЕУ, образованието и економијата. Хрватска поднесе тужба за геноцид против Србија на 2-ри јули 1999 година, барајќи финансиски надоместок, казнување на сите воени злосторници, информации за исчезнатите лица и враќање на украденото културно наследство. Србија поднесе контра тужба на 4-ти јануари 2010 година, обвинувајќи ја Хрватска за геноцид и етничко ...
сите 2 | | | веќе видена

Постот на поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи за џамијата во Прилеп наиде на критики. [Фејсбук/Сулејман Реџепи] Официјалните претставници и граѓанското општество го осудија постот на Фејсбук на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) во Македонија, во кој се искажува задоволство за смртта на оние кои ја запалија џамијата во Прилеп во 2001 година и му се предвидува слична судбина и на градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески. Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, на неговиот Фејсбук ѕид постираше фотографија на Џарши џамијата во Прилеп, истакнувајќи дека Господ ги казнил со смрт оние кои ја запалија за време на конфликтот во Македонија во 2001 година. Група жители на Прилеп ја запалија џамијата како одмазда за убиствата на припадниците на македонските безбедносни сили од страна на Ослободителната национална армија. „Почитувани муслимански браќа, ова е Чарши џамијата во Прилеп, која беше запалена во 2001 од група од 30 лица и сите тие беа осудени на смрт од Алах. ... Остана само Марјан Ристески да се ...
| | веќе видена

Командантот на КФОР, генерал-мајорот Салваторе Фарина (десно), и шефот на Генералштабот на српските вооружени сили, генералот Љубиша Диковиќ, се сретнаа во Косово во јануари. [КФОР] Со цел да придонесат за стабилизирање на односите помеѓу Приштина и Белград, официјални претставници на КФОР и водачите на српската армија заеднички работат на олеснување на соработката. Командантот на КФОР, генерал-мајор Салваторе Фарина (десно), и шефот на Генералштабот на српските вооружени сили, генералот Љубиша Диковиќ, се сретнаа двапати годинава, а средби се оствариле и помеѓу српскиот министер за одбрана, Небојша Родиќ, и адмиралот Брус Клинган од заедничката команда на НАТО. Средбите се одвиваат во согласност со воено-техничкиот договор познат како „Кумановски договор“. Договорот, кој се потпиша на 9. јуни 1999 година во Куманово, Македонија, создаде услови за завршување на бомбардирањето, за распоредување на меѓународни мировни сили на Косово и за постепено повлекување на југословенската армија од тогашната провинција. ...
сите 2 | | | веќе видена

Бугарските војници работат со војниците од Србија на заедничките вежби и соработка. [AФП] Бугарија и Србија ја зголемуваат својата воена соработка во обид за зголемување на регионалната стабилност и помош за пристапувањето на Србија во ЕУ, велат експертите. Бугарскиот министер за одбрана, Ангел Најденов, и неговиот српски колега Небојша Родиќ потпишаа протокол за симулаторска вежба за авионите Миг-29, за време на состанокот во Софија во февруари. Бугарија има 15 Миг-29 борбени авиони, кои се столбот на нејзината сегашна воздушна одбрана. Двајцата министри, исто така, го изложија планот за проширување на соработката во военото образование, медицина, воената полиција и воената географија, според бугарското Министерство за одбрана. „Исто така, има развоен потенцијал за заедничко учество на двете земји во меѓународни мисии и операции на ОН и ЕУ. За подобра иднина на Балканот, треба да се создаде подобра безбедносна клима, што може да се гарантира со транспарентност во односите и целосна взаемна доверба меѓу ...
сите 2 | | | веќе видена

Новите либерализирани сообраќајни правила меѓу Бугарија и Турција се очекува да стапат на сила во април. [Габриел Петреску/SETimes] Бугарија и Турција се согласија да преземат чекори за либерализација на режимот на транзитни дозволи по конфликтот кој доведе до неколкудневна блокада меѓу државите на нивниот главен граничен премин. „Сметам дека треба да размислиме како претпријатијата во двете земји може да растат и да се развиваат понатаму, наместо да се натпреваруваат едни со други“, изјави за новинарите турскиот министер за транспорт, поморски работи и врски, Љутфи Елван, по состанокот со неговиот бугарски колега Данаил Папазов во февруари. „Бугарија ни е многу важна. Му придаваме големо значење на јакнењето на односите во транспортниот сектор. Во таа смисла, имаме важни можности во однос на патниот транспорт: поморскиот и железничкиот сообраќај и комуникацијата се многу важни области во кои вреди да се соработува. Новиот договор, кој треба да биде потпишан на крајот од март, ќе го замени застарениот ...
сите 2 | | | веќе видена

Албанските власти спроведуваат антитерористичка вежба. Експертите за безбедност ги повикаа агенциите за спроведување на законот во земјата да работат заеднички на спречување на терористичките напади. [AФП] Апсењата од страна на албанската полиција на пет лица обвинети за вмешаност во терористички синџир кој се поврзува со 22 убиства во Албанија и Грција се наречени „спектакуларен напад“ врз организираниот криминал. Групата убивала познати политичари и бизнисмени во текот на изминатите две години за 20.000 евра до 50.000 евра по лице, според обвинителството. Албанската државна полиција вели дека претпочитаниот метод за убивање на групата бил со користење на пластични експлозиви Ц-4. Апсењата беа извршени на крајот од јануари и минатиот месец, додека групата планирала убиство на бизнисмен од гасната индустрија. Полицијата објави дека се конфискувани автоматски пушки, пластични експлозиви Ц-4, детонатори и мобилни телефони за активирање експлозии. Еден член на групата е сé уште на слобода. „Ова е ...
| | веќе видена

Идните пресуди на Одделението за воени злосторства на Вишиот суд во Белград би можеле да помогнат да се подобрат односите меѓу Србија и Косово. [AФП] Пресудите за воени злосторства во Белград за злосторствата извршени во Косово може да поттикнат позитивни промени во односите меѓу Косово и Србија, велат експертите, посочувајќи ја неодамнешната пресуда на Одделението за воени злосторства на Вишиот суд во Белград, со која беа осудени деветмина поранешни припадници на групата Шакали. На 11-ти февруари деветмината беа прогласени виновни за убиството на повеќе од 120 етнички албански цивили во селата Ѓушк/Чушка, Захаќ, Павлан и Љубениќ во западно Косово во април и мај 1999 година. Деветмината „извршиле убиства, силувања и пљачкосувања на исклучително суров начин, со главна цел да се рашири страв меѓу албанските цивили и тие да се натераат да ги напуштат своите домови и да избегаат во Албанија“, рече судијката Снежана Николиќ во својата пресуда. Пресудите за деветмината мажи се движеа од 2 до 20 години затвор. ...
сите 24 | | | веќе видена

Општините Приштина и Митровица го проширија бројот на луѓе кои учествуваат во вработувањето професори. [AФП] Косовските општини ги вклучуваат родителите, советите на ученици и претставниците на граѓанското општество во комисиите за избор на професори. Напорите што се во тек во општина Приштина и Митровица имаат за цел зголемувањето на транспарентноста при вработувањето во образовниот сектор и избор на најдобрите кандидати за професори. Властите велат дека оваа практика го следи постојниот закон и е во согласност со административните насоки што не беа спроведувани во минатото. Aдминистративните правила за транспарентни интервјуа за работни места претходно не беа почитувани, ако воопшто и се одржувале интервјуа, но практиката сега драстично се менува, рече Јусуф Тачи, директор на општинскиот сектор за образование во Приштина. „Прво, интервјуата сега дефинитивно се одржуваат. Друга промена е тоа што сега интервјуата не се одржуваат повеќе во општинската дирекција за образование, туку во самите училишта каде што ...
| | веќе видена

Граѓаните присуствуваат на пленарен состанок во Тузла. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Поттикнати од тековните протести, граѓаните во Босна и Херцеговина (БиХ) ги користат пленумите во Тузла, Сараево, Мостар и Зеница, за да имаат директен глас во решавањето на актуелната ситуација во земјата. Пленумите се неполитички собири на граѓаните, отворени за сите оние кои сакаат да учествуваат. „Пленумот е место за размислување и промислување, и место за донесување на вистинските одлуки кои се корисни за сите граѓани. Тоа е место каде што можеме слободно да го искажеме нашето мислење, да ги изнесеме нашите барања и да предложиме решенија за проблемите, а тоа пред протестите никако не беше возможно“, рече за SETimes Нина Жупан, членка на Пленумот на граѓани на Тузла. Според Валентин Инцко, висок претставник во БиХ, водачите имаат морална и политичка одговорност да го слушаат гласот на граѓаните, „и да донесуваат конструктивни решенија преку дијалог. Граѓаните на БиХ ги имаат основните демократски права на мирни ...
сите 4 | | | веќе видена

Хелидромот на врвот на комерцијалната зграда во Белград ќе биде пуштен во употреба откако ќе биде комплетирана изградбата на зградата. [Никола Барбутов/SETimes] Србија и Македонија градат алтернативни терени за слетување на воздухоплови, за да го подобрат транспортот на граѓаните во случаи на несреќи, природни катастрофи и катастрофи предизвикани од човек, како и да го развијат туризмот. Српскaта Дирекција за цивилна авијација побара од 130 општини да регистрираат можни области за слетување на хеликоптери, популарно наречени хелидроми. Две од 55 општини што одговорија, Књажевац и Чајетина, веќе добија градежни дозволи. Во Србија има девет хелидроми во сопственост на приватни претпријатија, но тие не ги изнајмуваат на други на користење. Претставниците на Дирекцијата за цивилна авијација велат дека хелидромите нудат повеќе бенефити и се евтини за градење и работење, во споредба со аеродромските писти. „Ваквите терени за слетување се ... особено потребни во вонредни ситуации, кога е од суштинска важност да се ...
| | веќе видена

Полициските истраги ќе бидат под надзор на граѓански совет, според новиот закон. [AФП] Хрватска планира да формира совет на претставници на граѓаните, кој ќе врши надзор на кривичните истраги со цел да се подобри полициската транспарентност. Граѓанската контрола е опфатена со амандманот на законот за полициските активности, кој владата го усвои на 7-ми февруари. Според амандманот, советот ќе го сочинуваат граѓански претставници кои ќе имаат овластувања да вршат надзор по кривичните истраги на полицијата. „Во минатото имаше некои случаи кои предизвикаа сомневање кај јавноста во коректноста на работењето на полицијата, особено кога се работеше за прислушување. Со овој закон ќе се пронајде рамнотежа меѓу спречувањето на криминалот и демократските методи на надзор“, рече за SETimes Душан Миљуш, портпарол на Министерството за внатрешни работи. Претходно само тајната служба беше под граѓански надзор. Со одвојувањето на тајната служба и полицијата по независноста на Хрватска во 1992 година, полицијата доби голем ...
| | веќе видена

Претприемчивите млади луѓе, како што е овој пар во Сараево (горе), ги користеа билбордите во минатото за да го привлечат вниманието на работодавачите. На знакот пишува: „Барам работа!“ [AФП] Балканските држави користат најразлични методи за да го стимулираат пазарот на работна сила за младите луѓе, со надеж дека ќе обезбедат долгорочна економска стабилност. Во Србија, каде што стапката на невработеност на младите изнесува повеќе од 51 отсто и повеќето од нив немаат работно искуство, работодавачите во 32 општини се охрабрувани да вработуваат лица помлади од 30 години за период од два месеци. Оваа мерка е дел од програмата за вработување на младите на УСАИД, во која вработените добиваат плата која изнесува 60 отсто од минималната бруто плата на земјата. По два месеци работа, сопствениците на претпријатието одлучуваат дали ќе им понудат трајно вработување на младите луѓе. „Програмата нуди можност во рок од два месеци да видиме дали ни одговара младиот работник, а на младите им нуди можност да стекнат работно ...
сите 4 | | | веќе видена

Комбинатот за алуминиум Подгорица отиде во стечај во 2013 година. [Комбинат за алуминиум Подгорица] Со ставањето на продажба на имотот на Комбинатот за алуминиум Подгорица, конфликтот меѓу официјалните претставници во Подгорица и руските инвеститори кои првично ја купија фабриката се префрли во Брисел. На 20-ти февруари беше објавен тендер за продажба на инфраструктурата на претпријатието, по првична цена од 28 милиони евра, кои ќе бидат искористени за отплата на дел од долговите на претпријатието. Руското Централно-европско претпријатие за алуминиум, Ен+груп и ВТ бенк купија 65,4 отсто од Комбинатот за алуминиум Подгорица во 2005 година, а истото минатата отиде во стечај. Поради акумулирани долгови од 350 милиони евра, црногорската Комерцијална банка поведе стечајна постапка во јули 2013 година и нареди продажба на имотот на Комбинатот за алуминиум Подгорица, кој се проценува на 52 милиони евра. Комбинатот за алуминиум Подгорица, како најголем извозник на државата, сочинува 15 отсто од БДП на земјата. ...
| | веќе видена

Децата-просјаци се глобален феномен. [АФП] Глетката на деца што просат, обично слаби, со прашливи лица и раце, е дел од пејзажот во речиси сите поголеми градови на Балканот, а проблемот станува сè поакутен со влијанието на глобалната економска криза врз семејствата во Југоисточна Европа. Шучко Баковиќ, народниот правобранител за човекови права на Црна Гора, вели дека дневно над 300 деца просат на улиците низ земјата. „Овој број двојно се зголемува за време на туристичката сезона кога на улиците има многу луѓе. Најчестата причина за овој феномен е тешката финансиска ситуација, а вообичаено се работи за деца од ромското население. Властите направија некои напори, но тоа е недоволно. За да се елиминира овој проблем потребна е синергија на сите институции“, рече Баковиќ за SETimes . Според едно истражување на канцеларијата на народниот правобранител, објавено на крајот на 2012 година, децата заработуваат помеѓу 2 и 15 евра на ден на улиците. Околу 90 отсто од нив рекле дека мораат да просат за храна. „Детското ...
| | веќе видена

Олимпијците од регионот, како што е алпскиот скијач Игор Лаикерт од БиХ, оваа недела се вратија дома од Сочи со многу спомени. [AФП] Со завршувањето на Олимпијадата 2014 во Сочи, Русија, во неделата (23-ти февруари), 88 спортисти кои ги претставуваа државите од Југоисточна Европа и Турција се вратија дома со неизбришливи спомени. И покрај предолимписката загриженост за безбедноста во Сочи и насилството што изби во Украина за време на Игрите, Олимпијадата остана настан кој создава чувство на заедништво и другарство за учесниците. Тугба Коцаага, алпска скијачка која предава на Универзитетот Абант Изет Бајсал во Болу, ја претставуваше Турција на Олимпијадата по вторпат, натпреварувајќи се во велеслалом за жени. „Веќе имам многу добри пријатели меѓу спортистите од балканските земји од годините учество на спортски натпревари. Имам многу пријатели од Босна, Бугарија, Романија, Грција, Македонија, Србија и Хрватска, дури и се собравме на летен одмор во Турција пред две години, додека некои од нив присуствуваа на ...
сите 2 | | | веќе видена

Илјадници нелегални работници од Србија и БиХ беа ангажирани за градежни работи за Олимпијадата. [АФП] Милан Вукелја летово замина да работи на олимпиското градилиште во Сочи, Русија, со соништа за редовна плата и сигурна работа. Но овој сон се претвори во кошмар два месеци подоцна, кога тој и 20 други мажи од Босна и Херцеговина (БиХ) и Србија беа депортирани поради нелегално работење. „Имавме ветување од менаџерот на српската компанија за вработување ,Хеј ју‘ дека не одиме како нелегални работници, дека ќе имаме добри услови, храна и документи. Ништо од тоа не беше исполнето. Целата група работници беше уапсена и депортирана од Русија“, рече Вукелја, жител на едно село во близина на Приједор во БиХ, за SETimes . На групата ѝ биле ветени околу 4.000 евра за два месеца работа, но досега тие добиле само мал дел од тоа. Елена Крсмановиќ од српската НВО „Астра“ рече дека организацијата примила 20-ина јавувања од работници кои биле жртви во Сочи. Тие велат дека во Русија има околу 500 српски работници. „Имавме ...
сите 2 | | | веќе видена

Зградата на претседателството на БиХ во Сараево. Највисоките функции на власта се резервирани за трите главни етнички заедници во земјата, што претставува дискриминација, според одлуката на Европскиот суд за човекови права од 2009 година. [AФП] Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, вели дека политичарите во Босна и Херцеговина (БиХ) мора да им излегуваат во пресрет на граѓаните, вклучително и нивните барања за работни места и ефикасно правосудство, и ги прекори политичарите за нивното неспроведување на одлуката за човекови права во 2009 година на Европскиот суд за човекови права. По граѓанските протести низ целата земја поради слабата економија и високата стапка на невработеност, Филе ја посети земјата и се состана со водачите и граѓаните на БиХ кои работат во пленумите во Тузла и Сараево. „Ги повикувам политичарите на Босна и Херцеговина (БиХ) да не го игнорираат гласот на граѓаните. Постои важен простор за вклучувањето на граѓаните - тие треба да се слушаат - тие треба да се ангажираат - тие треба ...
сите 3 | | | веќе видена

Српски жени-војници составуваат автоматска пушка АК-47 во касарната во Сомбор. Србија воведе квота од 20 отсто за жените во својата воена академија во Белград. [AФП] Новата студија на Програмата за развој на Обединетите Нации (УНДП) им препорачува на балканските армии да го зголемат бројот на жените-војници и да им обезбедат позиции и задачи со поголема одговорност. Студијата е дел од регионалниот проект на УНДП за поддршка на родовата еднаквост во одбранбениот сектор, кој е кофинансиран од шведската армија и норвешката влада. Во проектот учествуваат Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина (БиХ) и Македонија. „И покрај големиот напредок на ова поле, земјите опфатени во студијата сé уште се соочуваат со вистински предизвици, како што се недоволната застапеност на жените во вооружените сили, особено на командни и менаџерски позиции“, се вели во студијата. Активностите и анализите по студијата можат да го променат стереотипот дека воената служба е машка професија, вели Алесандро Фракасети, кој е ...
| | веќе видена

Според Европскиот парламент, секоја промена на Дејтонскиот договор мора да биде резултат на взаемен договор меѓу локалните политичари. [AФП] По протестите што се одржаа поради стагнирањето на економијата во земјата и високата стапка на невработеност, а кои доведоа до ветувања за реформи, сложениот политички систем во Босна и Херцеговина (БиХ) сé повеќе се доведува во прашање од страна на граѓаните и официјалните претставници, при што некои повикуваат на реорганизација. Меѓународно спонзорираниот Дејтонски мировен договор, кој беше потпишан во 1995 година за прекинување на етничкиот конфликт во земјата, ја дефинираше структурата на власта во БиХ. Но, експертите велат дека без драстични промени власта има мали шанси да создаде ефикасна држава со позитивна инвестициска клима. „Дејтонскиот мировен договор создаде инвалидизирана држава, каде што ентитетите може да дејствуваат како држава во држава, што сигурно не била првичната намера на авторите“, рече поранешниот хрватски премиер Стјепан Месиќ. Договорот ја ...
сите 4 | | | веќе видена

Ерион Велиај, албанскиот министер за млади и социјална политика (лево), и Ненад Рашиќ, косовскиот министер за труд и социјална политика, потпишаа меморандум за соработка во Тирана. [Aлбанско Министерство за труд и социјална политика] Косово и Албанија го поедноставуваат процесот на барање работа и воспоставуваат заеднички пазар на работната сила. Двете држави потпишаа меморандум за соработка во Тирана, кој предвидува создавање на интернет портал за вработување со листа на сите слободни работни места во Албанија и Косово и три заеднички центри за професионална обука за невработените. „Ако некој бара работа, да речеме, како водоинсталатер, сега има прилика да ги разгледа расположливите можности во двете земји, изјави за SETimes Ерион Велиај, министер за млади и социјална политика на Албанија. Косово и Албанија долго време се соочуваат со висока стапка на невработеност -- 30 отсто, односно 14 отсто. Во извештајот на ЕУ за напредокот на Албанија во 2013 година се вели дека долготрајната невработеност е ...
сите 2 | | | веќе видена

next