Околу 90 отсто од хероинот во Европа поминува низ Балканот. [AФП] Шверцот на хероин преку балканската рута доведе до нов концепт во кој членовите на организираниот криминал и на тероризмот работат заедно, велат експертите, истакнувајќи дека ова е само дел од една многу поголема шема во која криминалците и терористите профитираат десетици милијарди евра. Според истражувањето што го претставија Канцеларијата на ОН за дрога и криминал, Интерпол и експертските групи, вклучително и Јадранскиот институт во Хрватска, балканската рута, која почнува во Авганистан/Пакистан и поминувајќи преку Иран влегува во Европа, претставува годишен пазар од 15 милијарди евра од шверцуван хероин. „Околу 90 отсто од хероинот во Европа доаѓа преку Балканот. Тоа се огромни пари и исламистите во Блискиот Исток, од каде што започнува целата приказна, земаат најголем дел од тие пари за себе“, рече за SETimes Марко Ницовиќ, член на управниот одбор на Меѓународното полициско здружение за борба против наркотиците. Некои велат дека тоа ...
сите 2 | | | веќе видена

Колона оклопни возила учествува на воената вежба на Македонската армија. [Mики Трајковски/SETimes] Македонија во континуитет ја развива својата армија за да одговори на предизвиците во одбраната и да даде придонес во меѓународните мисии во странство, велат експертите. Армијата овој месец организираше воена вежба на воениот полигон Криволак, на која речиси 2.000 војници беа оценувани од набљудувачки тим на НАТО. Вежбата се засноваше на сценарио на мировна операција предводена од НАТО и ЕУ под мандат на Обединетите нации. Набљудувачите на НАТО ја оценуваа подготвеноста на македонскиот баталјон да дејствува во услови на пешадиски и артилериски напад, да ги спроведува стандардите за третман на голем број ранети во мобилни болници, при евакуација од воздушен напад, како и други активности. Тоа беше најсложена операција на обука досега, со која требаше да се покаже степенот на интероперативност на армијата и подготвеноста на нејзините единици за учество во мисиите во странство, велат властите. „Единиците на ...
сите 11 | | | веќе видена

Христос Сали (десно) и Селини Сали беа обвинети на 21-ви октомври во Грција за киднапирање на Марија, наречена „русиот ангел“, од нејзините бугарски родители. Случајот го привлече вниманието на меѓународните медиуми. [AФП] Додека властите преземаат мерки за повторно обединување на русокосото синооко ромско девојче наречено Марија со нејзиното биолошко семејство во Бугарија, десетици илјадници деца и понатаму стануваат жртви на шверцот секоја година на Балканот. Марија стана тема на меѓународните медиуми овој месец, кога беше откриена за време на полициска истрага за можен шверц со дрога во една ромска населба во централна Грција. Луѓето кои се грижеле за девојчето, пар во своите 40-ти години, беше утврдено дека не се нејзини биолошки родители. Нејзините биолошки родители, кои имаат уште девет други деца, беа подоцна пронајдени во ромски камп во Николаево, откако биолошката мајка го препознала светлото девојче по сличноста со четири од нејзините други деца -- од кои сите имаат карактеристики на албинизам ...
сите 2 | | | веќе видена

Медиумите и граѓаните имаат право да ги критикуваат политичарите, вели еден експерт. [AФП] Политичарите на Балканот покренуваат стотини судски процеси против медиумите и новинарите, што според експертите може да води до задушување на слободата на медумите во регионот. На 18-ти октомври локалниот суд во Бања Лука му определи отштета во висина од околу 2.500 евра на претседателот на Република Српска (РС) Милорад Додик, за неговата судска постапка против новинарот Лилјана Ковачевиќ. Додик ја тужеше Ковачевиќ откако таа објави приказна за извештајот на Државната агенција за истраги и заштита на БиХ во 2009 година, во кој Додик се обвинува за злоупотреба на службената должност и проневера на 70 милиони евра. Судот на БиХ му ја предаде истрагата на специјалното обвинителство на РСС и истата беше отфрлана на крајот од 2012 година. „Оваа пресуда е зелено светло за сите политичари на кои не им се допаѓа како новинарите пишуваат за нив. Судот им порача: Тужете ги новинарите и ќе добиете. Осудена сум за објавување ...
сите 3 | | | веќе видена

Православна монахиња учествува на протестите во мај 2013 година против изградбата на првата официјална џамија во Атина. [AФП] Откако ги приближија ставовите по состаноците меѓу нивните водачи, Грција и Турција се судрија околу предлогот на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган за повторно отворање на Семинаријата Халки ако Грција ги обнови двете џамии во Атина и им дозволи на Муслиманите да избираат свои муфтии. Ердоган и грчкиот премиер Антонис Самарас уживаа срдечни односи и договори за многу спорни прашања, но религијата и старите непријателства се покажаа потешки за надминување. Двајцата рекоа дека сакаат да ги надминат непријатните тешкотии што произлегуваат од религиските прашања. Грција ја отфрли размената семинарија за џамија, иако Самарас е првиот грчки водач кој издејствува планирано реновирање на зграда во Атина за првата официјална џамија во земјата и ја поддржува верската слобода. Но, Семинаријата Халки, затворена во 1971 година, откако Турција се судри со Грција поради Кипар, има посебна важност ...
сите 4 | | | веќе видена

Улични продавачи продаваат чанти во центарот на Атина. [AФП] Сенегалскиот имигрант Муса Сезк (32) со години се обидува да заработи за живот со продажба на евтини, фалсификувани часовници на улиците на Атина. Сезк е еден од илјадниците африкански и азиски имигранти, особено од Пакистан и Бангладеш, кои ја ставаат својата стока на ќебиња на тротоарите, подготвени да ја соберат и да бегаат кога ќе се појави полицијата. „Мораме да ги продаваме, бидејќи во спротивно не можеме да заработиме пари“, рече Сезк за SETimes . Уличните продавачи нудат голем број предмети -- чанти, марами, часовници, куфери и други производи што носат имиња како „Армани“, „Гучи“ и „Лонгшам“ -- и од областите концентрирани со имигранти одат на плоштадот Синтагма, во близина на парламентот, и на побогатите улици каде што продавачите изложуваат вистински брендирани производи. Сезк вели дека Грците сакаат да купуваат фалсификувани производи поради тешката економска криза, но практиката е ризична за продавачите, со оглед на обновените напори ...
сите 10 | | | веќе видена

Српската и хрватската армија учествуваа во 15 заеднички активности оваа година. [AФП] Соработката меѓу српската и хрватската армија може да им помогне на државите да ги надминат односите од минатото и да создаде поголема стабилност на Балканот, според двајцата министри за одбрана, и ќе биде важна за кандидатурата на Србија за пристапување во ЕУ. Маја Бобиќ, генерален секретар на Европското движење во Србија, вели дека потесната соработка меѓу двете земји може да ѝ помогне на Србија на нејзиниот пат кон ЕУ. „ЕУ ги цени напорите за решавање на сите конфликти од минатото и сметам дека тоа може да биде многу важен плус во процесот на интеграција на Србија во ЕУ“, рече Бобиќ за SETimes . Српската и хрватската армија учествуваа во 15 заеднички активности оваа година. Рамката на заедничките активности влегува во договорот од 2010 година за соработка во одбраната меѓу двете влади. Началникот на Генералштабот на српските вооружени сили, Љубиша Диковиќ, и неговиот хрватски колега, Драго Ловриќ, се состанаа неодамна во ...
| | веќе видена

Косовските Срби чекаат да го поздрават српскиот премиер Ивица Дачиќ во Приштина. [Сафет Кабашај/SETimes] Косовските локални избори в недела (3-ти ноември) се од голема важност за Приштина и Белград во однос на нивното пристапување во ЕУ. Според договорот потпишан во април меѓу Србија и Косово за нормализација на односите, општините од северот од Косово мора да се вклопат во косовскиот правен систем и треба да учествуваат на локалните избори. Изборите се први што ќе се одржат на целата територија на Косово откако земјата ја прогласи својата независност во 2008 година. Според Институтот за централноевропска политика, изборите ќе бидат тест за Бриселскиот договор, и ќе покажат дали истиот ќе може да ги преобликува сложените односи меѓу двете држави и дали ќе води до нивна интеграција во ЕУ. Драган Поповиќ, извршен директор на Политичкиот центар во Белград, рече дека српската влада, која се очекува да ја добие конечната одлука за почетокот на своите преговори со ЕУ само неколку недели по изборите во Косово, има ...
сите 19 | | | веќе видена

Бунтовничките борци заземаат позиција во првите борбени редови во бегалскиот камп Јармук во Дамаск. Според процените, повеќе од 400 балкански милитанти се борат во Сирија. [AФП] Експертите за безбедност предупредуваат за опасноста од стотините балкански граѓани кои им се придружија на опозициските борци во Сирија, велејќи дека радикализираните борци има голема веројатност да бидат опасност за нивните држави, кога ќе се вратат дома. Од српската полициска канцеларија која ги следи и испитува терористите изјавија за SETimes дека сириската војна претставува опасност за регионот. „Тие одат таму како екстремисти, но се враќаат како терористи. Тоа е нешто што го учат во центрите за обука, вклучително и како да предизвикаат немири. Така стануваат т.н. „осамени волци“, поединци кои се подготвени да сторат сè за она во што веруваат“, се вели во изјавата на полицијата за SETimes . Aбит Хоџа, експерт за безбедност за Косовскиот центар за безбедносни студии, се согласува. „Еден од проблемите е што таа радикализација е ...
| | веќе видена

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ и српскиот претседател Томислав Николиќ се состанаа минатиот месец во Белград. [Нада Божиќ/SETimes] Претседателите на Србија и Хрватска излегоа со помирувачки изјави по нивниот прв состанок, па дури и ја пласираа идејата за откажување од тужбите за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Српскиот претседател Томислав Николиќ, во изјавата за новинарите по состанокот на 16-ти октомври, рече дека судските парници треба да запрат заради мирните односи. Ниту една страна нема да биде задоволна ако прашањето се решава на суд, рече тој. „Се залагам за повлекување на тужбите“, рече тој. „Гледам во иднината и сметам дека е важно Србија и Хрватска да воспостават мир, по можност засекогаш.“ Тој, исто така, додаде: „Добрите пријатели не ги решаваат своите спорови на суд. И претседателот [Иво] Јосиповиќ и јас, и владата и граѓаните, сите сакаат да живеат мирно и подобро.“ Јосиповиќ рече дека хрватската влада треба допрва да ја донесе конечната одлука за тоа дали ќе се откаже од ...
| | веќе видена

Косовското Министерство за внатрешни работи уништи повеќе од 1.300 парчиња оружје овој месец. [AФП] Зголемувањето на полициската соработка и подигањето на јавната свест за опасноста од огненото оружје се клучни во ограничувањето на шверцот со нелегално оружје на Балканот, велат експертите. Групите на граѓанското општество проценуваат дека милиони парчиња лесно оружје се широко достапни. „Значителното количество стрелачко оружје и лесно оружје кое е достапно создава плодна почва за генерално чувство на несигурност, ранливост на граѓаните од вооружено насилство и сериозен криминал, со силен потенцијал за прекугранично ширење, шверц, па дури и немири“, изјави за SETimes Ива Савиќ, програмски офицер на Клириншката куќа за контрола на стрелачкото и лесното оружје (СЕЕСАЦ) за јужна Европа и источна Европа. Савиќ рече дека сите индикатори покажуваат оти ризикот од шверц со мали пратки оружје е голем, како и влијанието врз локалното население. Поголем дел од кривичните дела во Србија се вршат со нелегално стекнато ...
сите 7 | | | веќе видена

На 5. октомври, Ахмет Давутоглу, турскиот министер за надворешни работи, ја посети Тирана. [АФП] Новата социјалистичка влада на Албанија ја пренасочи својата надворешна политика спрема Турција од преференцијално кон стратешко партнерство, во потег што ги отсликува грчката криза и растот на турските инвестиции во регионот. Турскиот министер за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, се сретна со премиерот Еди Рама претходно овој месец во Тирана, при што се договорија да одржат состаноци помеѓу двете влади и да назначат турски советници во клучните полиња во Албанија, како што се енергетиката, економијата, здравствената заштита и јавниот ред. Албанија е „една од најважните земји од аспект на стабилноста на Балканот“, рече Давутоглу претходно овој месец, по средбата. „Нашите земји ќе продолжат да соработуваат на Балканот, во НАТО, како и во рамките на други меѓународни организации.“ Наскоро ќе биде потпишан документ за стратешко партнерство, наменет за понатамошно интензивирање на соработката помеѓу двете земји, ...
сите 5 | | | веќе видена

Комесарот за правда на ЕУ, Вивиен Рединг, рече дека ако Хрватска не ги следи правилата, комисијата може да ги повлече средствата наменети за државата. [AФП] Европската комисија ќе ги разгледа амандманите на Законот за правосудска соработка во кривичните прашања со земјите-членки на ЕУ, откако истите ќе влезат во сила на 1-ви јануари 2014 година и потоа ќе одлучи дали се потребни какви било санкции. Со надеж дека ќе избегне судир со ЕУ само неколку месеци по пристапувањето, хрватскиот парламент претходно овој месец усвои амандмани, со кои се воведуваат измени во ограничувањата на примената на Европскиот налог за апсење на кривичните дела извршени по 7-ми август 2002 година. Претходниот закон, усвоен непосредно пред влезот на Хрватска во ЕУ на 1-ви јули, ги изземаше од екстрадиција луѓето кои извршиле кривични дела пред 7-ми август 2002 година и предизвикаа лутина кај Европската комисија. Во средината на септември комисијата го објави почетокот на процедурата од Членот 39 за Хрватска. „Тоа значи активирање на ...
| | веќе видена

Лажен гроб во чест на Белмина Ибришевиќ стои наспроти парламентот во Сараево. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Смртта на 7-месечното девојче кое долго време не можеше да отпатува во Германија за трансплантација на коскената срж бидејќи босанските власти не можеа да ѝ дадат единствен матичен број, ги поттикна повиците за реформи на поделената влада во државата. Демонстрантите подигнаа лажен гроб пред парламентот, во спомен на Белмина Ибришевиќ, која почина на 15-ти октомври на клиника во Германија. Нејзиното страдање привлече внимание во целиот свет и предизвика големи протести во јуни, кога таа не можеше да ја напушти земјата, бидејќи законот за матични броеви истече претходно оваа година, оставајќи илјадници новороденчиња со месеци без документи. Иако владата на крајот го усвои законот во јули и издаде броеви, тоа беше премногу доцна за Белмина. „Нејзината битка за живот ни го покажа нам животниот пат: патот по кој треба да бараме одговорност од политичарите во БиХ“, рече Алмериса Османовиќ, мајка и учесничка на ...
| | веќе видена

На Глобалниот инвестициски самит во Охрид учествуваа потенцијални инвеститори од Австралија, Канада и САД. [Мики Трајковски/SETimes] Балканските држави претставуваат одлични инвестициски дестинации и сите инвестиции ќе го поттикнат економскиот раст и ќе ги унапредат напорите за пристапување во ЕУ и во НАТО од страна на земјите-аспирантки за членство, велат експертите. Македонија го организираше вториот Глобален инвестициски самит во Охрид претходно овој месец и на истиот учествуваа потенцијални инвеститори од Австралија, Канада и САД. На претпријатијата што учествуваа им беа претставени можностите за инвестирање и специфичната бизнис клима во регионот. Ваквите собири претставуваат одлична можност за анализа на условите за инвестирање во секоја држава и во исто време за промовирање на регионот, рече Виктор Мизо, директор на технолошко-индустриската развојна зона во Македонија, една од неколкуте што се формирани за привлекување и примање инвеститори. Мизо рече дека инвестициите во една држава имаат позитивно ...
| | веќе видена

Навивачите ја прославуваат победата на БиХ против Литванија и пласманот на Светскиот куп 2014. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Прославата во Босна и Херцеговина (БиХ) беше и сé уште е незамислива, уште откако националниот тим го заработи своето место на Светскиот куп 2014 во Бразил -- прв на земјата по распадот на Југославија пред една генерација. Победата е веројатно најголемо спортско постигнување во земјата од нејзината независност. „За нас овој натпревар беше поважен од животот, бидејќи тие 90 минути ги сочинуваа сите наши очекувања за подобри денови на оваа земја“, рече за SETimes Елвис Оруч од Мостар. „Навикнати сме постојано да имаме меланхолични денови и само лоши мисли, но со оваа победа на сите им насликавме насмевка на лицето, од новороденчиња до пензионери.“ Поддршката на граѓаните за националниот тим беше подеднаква во Федерацијата на БиХ и во Република Српска, на градските плоштади и во домовите низ целата земја. Во изминатите 20 години немаше ниту еден oдделен настан кој толку многу ја обедини ...
сите 2 | | | веќе видена

„Мнозинството почнува тука“ е во продукција на Балканска истражувачка мрежа. [Нада Божиќ/SETimes] Вања Лазиќ имала 3 години и живеела во Зеница, Босна и Херцеговина (БиХ), кога избиле вооружените конфликти во 1990-тите. „Поради тоа мислам дека немам воена траума во вистинска смисла на зборот, бидејќи не знаев дека војната е нешто страшно. Тоа спознание дојде подоцна“, рече Лазиќ за SETimes . Лазиќ, која сега има 25 години, е извршен директор на Критерион, фондација за културен развој со седиште во Сараево. Таа вели дека колку е важно да се биде свесен за минатото, уште поважно е регионот да изгради заедничка иднина. Лазиќ, заедно со уште пет други млади луѓе од Хрватска, Македонија, Црна Гора, Косово и Србија, беше во центарот на вниманието на документарниот филм на Балканската мрежа за истражувачко новинарство „Мнозинството почнува тука“. Во филмот шесте млади луѓе патуваат низ регионот, вклучително и на местата каде што конфликтите беа најсилни. За време на патувањето тие зборуваат меѓу себе, зборуваат со ...
| | веќе видена

Многу кривични дела поврзани со сајбер криминалот вклучуваат некаков облик на измама со кредитни картички и се започнати надвор од целната земја. [AФП] Македонија и Црна Гора ангажираат специјализирани сајбер единици за да се справат со зголемените нивоа на компјутерски криминал кои го погодуваат Балканот, но напорите за обезбедување поголема заштита преку соработка со полициските сили на регионално и меѓународно ниво мора да продолжат, велат експертите. Кривичните дела претежно вклучуваат неовластен влез во компјутерски системи, користење лажни кредитни картички, софтверски повреди, кражба на интелектуалната сопственост и злоупотреба на личните податоци за различни незаконски цели, вели Димитар Трајанов, декан на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство. „Сè повеќе бизнисот се сели на интернет, така и криминалците се зафатени од тој бран. Недостига подигање на свеста за постоењето на овој вид на криминал“, изјави Трајанов за SETimes . Македонија ја ратификуваше Конвенцијата за сајбер ...
| | веќе видена

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган беше награден од Бошњачкиот национален совет. [Фотографија од архивата на АФП] Признанието на Бошњачкиот национален совет за турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган покажува колку се важни односите на турско-српските односи во заедницата во БиХ, изјави еден официјален претставник. Во име на Ердоган, златниот медал го прими турскиот амбасадор во Србија, Кемал Бозај, во церемонијата по повод одбележувањето на десетгодишнината на советот. Есад Џуџевиќ, претседателот на БНС, рече дека причината за нивната одлука бил придонесот на Ердоган за подобрувањето на правата и на економските услови на Бошњаците во Србија, како и неговата чувствителност во врска со малцинските права воопшто. „Пораката на медалот е дека добрите односи помеѓу Србија и Турција се од суштинско значење за Бошњаците во Србија, кои претставуваат мост помеѓу Србија и Турција. Ердоган ја заслужува оваа награда поради неговиот придонес“, изјави Џуџевиќ за SETimes . Тешките економските прилики се основниот проблем со ...
сите 16 | | | веќе видена

Проектот под покровителство на иницијативата Европски зелен појас ја проширува еколошката заштита на Охридското и Преспанското Езеро во граничниот регион на Албанија, Македонија и Грција. [AФП] Балканските држави спроведуваат заеднички проекти како дел од иницијативата Европски зелен појас, која има за цел да се заштити животната средина и да им се помогне на регионите во развој поделени со државни граници. Напорите започнаа во 2003 година со поврзување на постојните регионални програми во паневропска еколошка мрежа. Оттогаш се создадени повеќе од 3.200 заштитени области во тампон зона од 50 километри на секоја страна од зелениот појас. Зелениот појас се протега на 12.500 километри во 24 држави, заедно со поранешната „Железна завеса“, и ја опфаќа Скандинавија, централноевропските и балканските региони. Поновите балкански проекти вклучуваат создавање заштитена зона на Осоговските Планини на македонско-бугарската граница, зачувување на Охридското и Преспанското езеро во граничниот регион меѓу Грција, Албанија ...
| | веќе видена

next