Милиони луѓе во регионот имаат профили на „Фејсбук“. [АФП] Популарноста на социјалните медиуми на Балканот и во Турција брзо порасна во изминативе години, при што во трендот учествуваат и обичните луѓе и традиционалните медиумски куќи. Сепак, експертите предупредуваат дека оваа појава, исто така, придонесува за ширење на погрешни информации. Социјалните медиуми им помагаат на традиционалните медиуми да бидат побрзи во известувањето, рече Борислав Милјановиќ, асистент на белградскиот Факултет за политички науки. „Уредниците во телевизиите и во печатените медиуми во Србија постепено сфаќаат дека класичните новински агенции не се единствениот извор на информации и дека информациите често пати за првпат стануваат достапни на „Фејсбук“ или на „Твитер“. Информација во врска со сообраќајна незгода или со криминален напад се споделува на многу побрз начин доколку сведок објави информации на некоја социјална мрежа. На тој начин тие имаат повеќе време да реагираат, наместо да чекаат агенциски вести за настанот“, рече ...
| | веќе видена

Многу бизнимени им плаќаат мито на полицајците во БиХ, според извештајот на ОН. [AФП] Неодамнешниот извештај на Канцеларијата на ОН за борба против дрогата и криминалот ја истакнува корупцијата како една од главните пречки за водење бизнис во Босна и Херцеговина (БиХ). Директен резултат на тоа се помалку инвестиции, поради тоа што потенцијалните инвеститори тешко можат да се снајдат во сложениот систем на државната, ентитетската, кантонската и општинската администрација, за регистрација и лиценцирање, се вели во извештајот. Властите во БиХ се свесни дека корупцијата е значајно прашање. Сеад Лисак, директор на Агенцијата за спречување корупција и координација во борбата против корупцијата во БиХ, вели дека има потреба од итно дејствување. Потребно е сите сегменти на општеството да бидат активни во антикорупциските напори, со цел земјата да стане поатрактивна за инвестиции и економски развој, рече тој. „Непроцесуирањето на случаите на корупција води до недоверба во судството и на ова поле мора да се заврши ...
сите 14 | | | веќе видена

Поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Сулејман Селими е меѓу 15-те поранешни високи команданти на ОВК уапсени од страна на ЕУЛЕКС под обвинение за воени злосторства. [Лаура Хасани/SETimes] Петнаесетте поранешни високи команданти на ОВК кои сега се соочуваат со обвиненија за воени злосторства за наводни дејства против цивилното население во затворот Ликовац/Ликоч во 1998 година се меѓу највисоките функционери обвинети досега од страна на ЕУЛЕКС. ЕУЛЕКС ги подигна обвиненијата во ноември, обвинувајќи ги осомничените за убиство, тортура и малтретирање затвореници. „Мора да се задоволи правдата и мора да се види дека тоа се прави, особено за едно општество кое сака да го заземе своето место во заедницата на нации“, рече Бернд Боршард, шеф на ЕУЛЕКС во Приштина. Апсењата беа извршени во согласност со извршниот мандат на ЕУЛЕКС за судење воени злосторства во Косово, додека локалното судство и понатаму ја зајакнува својата способност за справување со вакви случаи. Аналитичарите велат дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Во 2012 година, грчките власти започнаа пилот-програма за олеснување на вадењето визи за турските државјани кои ги посетуваат островите на Егејското Море. [АФП] Властите во Труција и во Грција работат на усвојување на нова постапка за издавање визи во обид да се зголеми движењето на туристите меѓу двете земји. Идејата ја претставија турските туристички агенции на состанок на Родос, заеднички организиран од страна на Здружението на турските туристички агенции и Регионалниот гувернат на јужното Егејско Море. Предлогот за краткорочната виза бил позитивно прифатен од страна на гувернерот на Регионот на јужното Егејско Море, Јанис Макаиридис, кој рече декао оваа тема ќе биде првото досие што ќе го поднесат до претстојното грчко претседателствување со Унијата. Позната како програма за „виза за кафе“, иницијативата се заснова на географската блискост помеѓу Турција и Грција. Со визата ќе можат да се прават дневни посети без потреба од никакви визни постапки. Според податоците со кои располага здружението, околу ...
сите 7 | | | веќе видена

Косовската полиција и ЕУЛЕКС идентификуваа 23 случаи на организирана трговија со луѓе од Косово во првата половина од оваа година. [Лаура Хасани/SETimes] EУЛЕКС и косовската полиција ги интензивираат напорите за спречување на групите на организиран криминал кои шверцуваат косовски граѓани во ЕУ и Северна Америка, велат официјалните претставници. „ЕУЛЕКС и косовската полиција продолжуваат со спречувањето на криминалните мрежи што оперираат надвор од косовската територија и [го] спречуваат извозот на организираниот криминал и другите сериозни кривични дела“, изјави за SETimes Блерим Красниќи, портпарол на ЕУЛЕКС. Властите неодамна ја завршија тригодишната операција против мрежата на организиран криминал во Косово, која шверцувала луѓе во САД. Наводниот водач на синџирот Деме Никќи беше уапсен во Албанија во октомври и екстрадиран во САД, додека понатамошната истрага ѝ помогна на полицијата да ги идентификува петмината наводни соучесници на Никќи во Косово по неговото апсење. Криминалната група е обвинета дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Јосип Шимуниќ е критикуван поради нацистичкиот извик: „За татковината!“, откако Хрватска се квалификуваше за Светското првенство. [AФП] Продолжуваат критиките за хрватската фудбалска репрезентација поради постапката на еден од нејзините играчи, кој го предводеше извикот со пронацистичка конотација по еден неодамнешен натпревар. Навивачите и властите го осудија однесувањето на одбранбениот играч Јосип Шимуниќ, кој беше казнет со 3.500 евра од страна на хрватското обвинителство за „ширење расна омраза“ по натпреварот на 20-ти ноември против Исланд. Шимуниќ го зеде микрофонот на крајот од натпреварот и извика: „За татковината!“ на што некои навивачи одговорија: „Подготвени!“. Ова беше воен повик на усташите, хрватски нацистички марионетски режим за време на Втората светска војна. „Отворена е постапка против Шимуниќ за неговото однесување, како и други постапки против Хрватска за несоодветно однесување на гледачите. Во оваа фаза, не можеме да даваме други коментари“, рече за SETimes портпаролот на ФИФА, Саша ...
| | веќе видена

Турција неодамна упати покана до грчките доктори. [АФП] Поканата што министерот за здравство, Мехмет Муезиноглу, ја упати до грчките доктори за да дојдат и да работат во Турција укажува на тоа дека ова би било поволно за двете земји. Економската криза во Грција принуди многумина да бараат работа во странство, а неодамнешните реформи во турскиот здравствен сектор ја зголемија побарувачката за доктори. „Околу 7 000 доктори од Грција бараат работа во странство. А нам ни се потребни доктори. Нашите врати се ширум отворени за грчките 7 000 доктори. Ги поканувам со нивното знаење да им служат на оваа држава и на оваа нација“, рече Муезиноглу. Турција моментално се соочува со кусок на медицински персонал, со само еден доктор на 663 лица, комбинирано во приватните и во јавните болници. Во европскиот регион на Светската здравствена организација, од 44 земји за кои има податоци, Турција е една од само четирите земји каде што има помалку од 2 доктора на 1 000 лица. Константинос Ифантис, научен работник по меѓународни ...
сите 2 | | | веќе видена

Босанските Муслимани ги бараат имињата на своите роднини убиени за време на масакрот во Сребреница во 1995 година, на споменикот што се наоѓа на меморијалните гробишта во селото Поточари на 11-ти јуни. Шестмина од десет осуденици кои беа ослободени поради одлуката на ЕУ се осудени за нивните улоги во масакрот. (АФП) Ослободувањето на 10-те осуденици за воени злосторства поради правната одлука на ЕУ, со која се поништуваат нивните првични пресуди, поттикна дебата за реформа на правосудниот сектор во Босна и Херцеговина (БиХ). На 18-ти ноември државниот суд објави дека 10-мината повеќе не се осудени лица, туку имаат нов статус на обвинети, откако Уставниот суд ги уважи нивните жалби. Тие ќе бидат повторно судени во средината на декември по скратена постапка во која ќе биде применет претходниот кривичен законик, што ќе биде поповолно за нив. „Уставниот суд донесе одлука што е во согласност со европската практика и која претставува значајна промена. Тоа е јасен знак до сите судови во БиХ дека мора да престанат ...
сите 8 | | | веќе видена

Банката Прокредит ќе додели средства на ЕИБ во форма на долгорочни кредити за малите и средните претпријатија во Косово. [AФП] Договорената кредитна линија од Европската инвестициска банка (ЕИБ) за Косово овој месец е добредојдена финансиска инјекција за поттикнување на малите и средните претпријатија кои го сочинуваат столбот на косовската економија, велат властите. Филијалата на банката Прокредит во Косово ќе додели кредитна линија од 10 милиони евра на ЕИБ за двегодишен период, во форма на долгорочни кредити за претпријатијата во производствениот, трговскиот и услужниот сектор. Претставниците на ЕИБ велат дека потегот претставува знак за силната поддршка во градењето одржлив приватен сектор во Косово. „[Тоа] покажува дека ЕИБ премина брзо од институционален договор на оперативна и конкретна поддршка на косовската економија“, рече Дарио Сканапиецо, потпретседател на ЕИБ. Експертите велат дека кредитната линија од ЕИБ претставува прв чекор за поголема финансиска помош во иднина, што ќе ги привлече и многу ...
| | веќе видена

Босна и Херцеговина чисти од мини околу 120 квадратни километри годишно. [AФП] Земјите на Балканот продолжуваат со отстранување на мините од областите во кои останаа експлозивни направи по последните конфликти, но бројот на преостанати мини е сè уште голем и понатаму претставува опасност за безбедноста, велат експертите. Експертите велат дека регионалните власти и соодветните невладини организации треба да ги зголемат напорите за чистење на преостанатите области што содржат мини по принцип држава по држава, почнувајќи од оние што се соочуваат со најголема опасност и потреба. Босна и Херцеговина (БиХ) се котира најлошо во регионот, по што следат Косово, Србија и Албанија. Во БиХ има околу 120 000 мини и експлозивни направи, а тимовите за чистење од мини во земјата можат да покријат 120 квадратни километри годишно. „Најважно е што се знае каде се наоѓаат мините и тие области се обележани. Граѓаните што живеат во тие области се целосно свесни за тие локации“, рече за SETimes Душан Гавран, генерален директор на ...
сите 2 | | | веќе видена

Високиот комесар за бегалци на ОН, Антонио Гутерес (десно), и комесарот за помош на ЕУ, Кристалина Георгиева (втора од десно) им зборуваат на сириските бегалци во засолништето Враждебна во Софија на 22-ри ноември. [AФП] По неодамнешните предупредувања од Европската комисија за наводните враќања на бегалците, Бугарија ја засили безбедноста на својата граница и започна соработка со ОН за подобрување на процедурите на азил за приливот на сириските бегалци. По состанокот со бугарските официјални претставници во Софија минатата недела високиот комесар на ОН за бегалци, Антонио Гутерес, рече дека тимовите на ОН ќе имаат три главни задачи: зголемување на капацитетот на Државната агенција за бегалци, распоредување персонал на УНХЦР или партнерите за да ѝ се помогне на владата да го забрза процесуирањето на апликациите на бегалците и обезбедување помош за најитните потреби на сириските бегалци. Во меѓувреме властите во Софија најавија зголемени безбедносни мерки на границата, во обид за спречување на понатамошните ...
сите 4 | | | веќе видена

Maкедонските кадети и воени лекари имаат можност да учат на престижната воено-медицинска академија во Анкара. [Воено-медицинска академија Гулхане] Турција работи со воените лекари од неколку балкански држави, нудејќи обука наменета за подобрување на нивните вештини и целокупната подготвеност. Лекарите работат со лекари во Македонија, Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) во голем број иницијативи кои вклучуваат учење во турските воени институции, кооперативна обука и размена на најдобрите практики. Македонија, Србија, Бугарија, Грција, Романија, Албанија и Црна Гора учествуваа на најразлични начини во изминатите години. „Мораме да работиме на постигнување стандарди во здравствениот статус на воените офицери пред, за време и по операциите во кои учествуваат. Предвидена е програма за размена меѓу младите студенти по одбрана секоја година, за да можат да поминат две недели во друга балканска земја со цел продлабочување на знаењето и воспоставување мрежи“, рече за SETimes Богдан Маринеску, претседател на Романскиот ...
сите 5 | | | веќе видена

Музејот во Бозчаада го прикажува отоманскиот и грчкиот начин на живот со уникатна колекција на артефакти. [Серја Јесилчај/SETimes] Хакан Гурунеј ја доби својата неодамнешна награда од УНЕСКО благодарение на својата страст за собирање ретки морски школки и читањето измислени приказни за островски авантури. Центарот за истражување на локалната историја Бозчаада во сопственост на Гурунеј е добитник на наградата на УНЕСКО за „претставување на грчката култура на најдобар можен начин надвор од Грција и помагање во ширењето на културата на мир меѓу Турците и Грците“. Гурунеј ја прими својата награда во Атина, за време на церемонијата во Културниот центар на УНЕСКО во октомври. Со цел да го долови секојдневниот живот на грчките и турските островјани, Гурунеј направил стотини интервјуа со локалните жители. Музејот дава приказ на традиционалните видови трговија како што се столарството, чевларството, пчеларството и вадењето морски сунѓери. Исто така, изложени се над 30 стаклени артефакти претатавувајќи ги локалните ...
| | веќе видена

Вулнет Амети, ректор на Државниот универзитет во Тетово, го нарече фалсификувањето „грд чин“. [Државен универзитет во Тетово] Случајот на фалсификување во Македонија, во кој жител на Селце беше обвинет дека во домашна работилница изработувал лажни дипломи за медицински факултет, одекна низ цела Европа. Полицијата овој месец уапси 30-годишен маж кој живее во македонската општина Тетово и го обвини за продавање фалсификувани дипломи од Државниот универзитет во Тетово на клиенти во Италија за 25.000 евра. Идентитетот на лицето не беше обелоденет, но универзитетските претставници велат дека тој не е поврзан со институцијата. „Изразуваме жалење што едно неодговорно лице изврши ваков грд чин за лична корист без да помисли на фактот дека Државниот универзитет во Тетово беше основан со крв и работи во исклучително тешки услови“, се вели во изјавата на Вулнет Ахмети, ректор на Државниот универзитет во Тетово. „Покрај тоа, ова е единствена високообразовна институција на албански јазик во Република Македонија и за две ...
| | веќе видена

Повеќе од 1 200 земјоделци од областа ја снабдуваат фабриката со овошје и со зеленчук. [АФП] Во обид да им помогнат на повратниците во Босна и Херцеговина (БиХ), Хрватска неодамна ја отвори фабриката „Вочар“ за преработка на овошје и зеленчук во Глумина, близу Зворник, во БиХ. Фабриката ќе обезбеди повеќе од 30 работни места, а околу 1 200 земјоделци од областа ќе ја снабдуваат фабриката со овошје и со зеленчук. „Оваа фабрика може да биде основа за да се развие земјоделството во овој дел на Босна и Херцеговина“, рече косопственикот на фабриката, Фахрудин Делибајриќ, за SETimes . Спроведувањето на стратегија за одржлив поврат е дел од Анекс 7 од Дејтонскиот мировен договор и претставува еден од условите што БиХ мора да ги исполни на патот кон пристапувањето во ЕУ. „Декларацијата што се однесува на прашањето на постојано раселените лица во БиХ, што неодамна ја потпишаа претставници на владините институции во БиХ и меѓународни организации, го финализира спроведувањето на Анекс 7“, рече Мирхуниса Зухиќ, ...
сите 2 | | | веќе видена

Можното претворање на Света Софија, едно од најубавите обележја на Истанбул, во џамија, поттикна национална и меѓународна полемика. [AФП] Предлогот за повторно претворање на 1.400 години стариот музеј Света Софија во џамија ќе создаде меѓународен спор за турската влада, вели еден професор по уметност на Истанбулскиот универзитет. „Тоа е споменик на светското наследство. Луѓе од целиот свет доаѓаат и го гледаат. Ако се користи како џамија, ќе мора да се направат одредени промени внатре. Подот ќе биде покриен, муралите ќе бидат покриени, ќе се внесе внатрешен систем на греење, звучен систем, чевли, цевки, кабли итн. Идентитетот на оригиналната градба може да се зачува само ако се користи како музеј“, рече за SETimes Енгин Акјурек, професор по византиска уметност на Истанбулскиот универзитет. Предлогот за преобразба на Света Софија, која била користена како џамија од 1453 до 1931 година, го даде Мустафа Акгул, главниот проповедник во Истанбул, кој ја изрази својата желба да ја одржи рамазанската молитва во ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонските војници ќе учествуваат во обуката и вежбите на борбената група на ЕУ во 2014 година. [AФП] Македонските власти се согласија да ѝ дозволат на армијата да се придвижи напред во својата интеграција во ЕУ демонстрирајќи подготвеност за учество и придонес во силите на борбената група на ЕУ (ЕУБГ). „Борбената група за втората половина од следната година ќе брои околу 3.000 лица“, се вели во соопштението што македонското Министерство за одбрана го издаде за SETimes . Од 2007 година ЕУ ја организира борбената група како сили за брза реакција на ЕУ -- составена од две единици -- во која земјите-членки на ЕУ наизменично учествуваат со војници во ротациите што траат половина година. Македонија е кандидат за учество од 2005 година. Како дел од активностите на борбената група на ЕУ, македонските војници ќе учествуваат во заеднички вежби со германски, холандски, шпански, луксембуршки и белгиски сили, што ќе им помогне на воените капацитети на земјата за справување со најразлични безбедносни ризици. ...
| | веќе видена

Премиерот Јури Леанка рече дека Спогодбата ја подигнува одговорноста на молдавската влада во однос на ЕУ на уште повисоко ниво. [АФП] Молдавските официјални претставници очекуваат да ја парафираат Спогодбата за асоцијација на земјата со ЕУ на Самитот за источно партнерство, што ќе се одржи во Вилнус на 28. и 29. ноември. Официјалните претставници и аналитичарите рекоа дека ова е првиот чекор на земјата кон интеграција во ЕУ и го признава напредокот што Кишињев го постигна во изминатите години, при што ќе донесе значителни поволности за земјата. „[Спогодбата] ќе осигура една отворена, стабилна и предвидлива околина во полза на молдавските бизниси и потрошувачи и... ќе ги подобри можностите за трговска размена помеѓу ЕУ и Молдавија и ќе го зајакне просперитетот на двете економии“, рече Европската комисија во изјавата што ја издаде. Молдавскиот премиер Јури Леанка рече дека Спогодбата ја подигнува одговорноста на молдавската влада во однос на ЕУ на уште повисоко ниво. Се очекува истата да биде формално ...
сите 21 | | | веќе видена

Агенцијата за здравје на ОН на 24-ти октомври отпочна широка кампања за имунизација на 2,4 милиони деца во Сирија против детска парализа, мали сипаници, заушки и рубеола. [AФП] Обединетите нации и Светската здравствена организација ја предупредија меѓународната заедница за ширењето на вирусот на детска парализа во северна Сирија и ги повикаа околните земји да спроведат кампањи на вакцинација. Властите во Турција, Романија и Бугарија веќе преземаат чекори за спречување на ширењето на болеста. Здравствената агенција на ОН и Турција започнаа масовна кампања на вакцинирање, за имунизација на сите деца бегалци помлади од 5 години. Генетското секвенцирање од страна на експертите покажа дека видот на вирусот пронајден во покраината Деир ал Зор, во Сирија, потекнува од Пакистан. Експертите ги обвинија џихадските милитанти кои патуваат од Пакистан во Сирија за да учествуваат во сириската граѓанска војна за ширењето. Техреек-е-Талибан Пакистан (ТТП) прави сé што може -- од напад и понекогаш убиство на членовите на ...
| | веќе видена

Српската агенција за инвестиции и промоција на извозот е под истрага за наводни финансиски неправилности. [Никола Барбутов/SETimes] Иднината на српската Агенција за инвестиции и промоција на извозот е доведена во прашање скоро две недели откако стотините електронски пораки со детали за корупција и местење на тендери доведоа до оставка на директорот на агенцијата. Некои велат дека агенцијата, која e задолжена за носење странски инвестиции во Србија, субвенционирање на инвеститорите и промовирање на српските извозници во странство, е непотребна и премногу скапа. Во средината на ноември неидентификуван хакер испрати на веб-порталот „Балканист“ стотини електронски пораки од адреса на агенцијата, во кои се даваат детали за злоупотреба на државни пари, трошење на забави и бонуси за вработените во агенцијата, местење тендери, корупција и работење во полза на опозициската партија Обединети региони на Србија, чиј кадар раководи со агенцијата. Поранешниот директор на агенцијата Божидар Лаганин, кој поднесе оставка на ...
| | веќе видена

next