И покрај контроверзиите меѓу косовските Срби во однос на изборите на 3. ноември, Косово и Србија заеднички работат во насока на реализирање успешни избори, што ќе влијае позитивно во однос на плановите за пристапување на двете земји. [AFP] Извештаите на Европската комисија за напредокот на земјите од Западен Балкан им даде на граѓаните и на официјалните претставници многу причини за да бидат задоволни. Комисијата заклучи дека сите земји од регионот, освен Босна и Херцеговина (БиХ), оствариле значителен напредок на нивниот пат кон ЕУ интеграцијата. „Очигледно е дека ЕУ конечно сака целиот Балкан да биде една мирна област, конечно да се обедини и да заборави на сите конфликти“, рече Предраг Симиќ, политички аналитичар и професор на Факултетот за политички науки во Белград, за SETimes , по презентирањето на извештајот на 16. октомври. Во извештаите високи оценки добија јулските измени на црногорскиот устав, насочени кон зајакнување на независноста на судството. Исто така, како и во претходните години, Црна Гора ...
| | веќе видена

Молдавија може да ги извезува своите вина во земјите на ЕУ. [AФП] Европската комисија зазеде цврст став откако Русија воведе забрана за увоз на молдавските вина, со цел да изврши притисок врз поранешната советска република да не ја потпишува спогодбата за асоцијација со ЕУ во ноември. Како одговор на блокадата минатиот месец од страна на Русија, најголемиот одделен надворешен трговски партнер на Молдавија, Европската комисија предложи целосно отворање на пазарот на ЕУ за увозот на вино од Молдавија. „Ќе им кажеме на нашите партнери во Москва дека е неприфатливо да вршат притисок врз нашите пријатели, кои сакаат да потпишат спогодба за асоцијација и спогодба за слободна трговија“, рече комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе. Молдавската проевропска коалициска влада увери дека ќе продолжи со реформите за да ја доближи земјата до членство во ЕУ, и покрај економските бариери. Молдавија беше на 21-вото место во светот по производството на вино во 2012 година, со 124.500 тони -- повеќе од Бугарија, Македонија ...
сите 2 | | | веќе видена

На 24. јули во Анкара новинари со транспаренти „Агенцијата на Ататурк стана канал на Аринч (заменик-премиер Булент Аринч)“ протестираат против цензурата во турските медиуми. [АФП] Покрај напредокот што многу земји во регионот го постигнаа во интегрирањето во европските институции во врска со справувањето со корупцијата и решавањето на економските предизвици, слободата на медиумите во Југоисточна Европа продолжува да се намалува, што претставува голема закана за демократската реформа, изјавија експертите за SETimes . „Ако ситуацијата не се поправи, загрозени ќе бидат слободата и демократијата“, рече Дуња Мијатовиќ од Организацијата за безбедност и соработка во Европа. „Насилството кон новинарите, нивното малтретирање и заплашување се напад врз самата демократија“. Кристијан Мир, извршен директор на „Репортери без граници - Германија“, изјави за SETimes дека во Југоисточна Европа може да се забележат вообичаени шеми на прекршување на слободата на медиумите. „Во неколку земји уште гледаме дека новинарите се ...
| | веќе видена

Неколку држави изработија веб-страници за граѓаните да ги следат владите. [AФП] Соочени со последиците од еднопартискиот политички систем, организациите на граѓанското општество од Западен Балкан ги поддржуваат напорите за спроведување на принципите на граѓанското општество, како и мотивирање на граѓаните да ги бараат истите. Процедурите на транспарентна влада се од голема важност за напорите против корупцијата, така што претставуваат приоритет за пристапувањето на државите од Западен Балкан во ЕУ. Членовите на Здружението за политики за отворено општество од Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ), Косово, Македонија, Црна Гора и Србија работат на заеднички проект, финансиран од ЕУ, за охрабрување на владите од Западен Балкан да станат потранспарентни. Според нивните заклучоци, во регионот се постигнати значајни подобрувања, од создавање соодветни локални законски рамки и примена на онлајн мониторинг механизми, до приклучување на Отворено владино партнерство -- иницијатива која има за цел да обезбеди конкретни ...
| | веќе видена

Израел предложи нов гасовод кој ќе ги поврзе Турција и Кипар. [AФП] Израелските напори за поставување гасоводи во Турција и Кипар ги подгреаja надежите дека соработката во енергетскиот сектор може да помогне да се реши скоро четиридецениската поделба на Кипар. Maлиот медитерански остров е поделен меѓу Турција и Кипар од 1974 година. Михаел Лотем, енергетски претставник на Израел, го откри планот во септември, за време на конференцијата во Пафос со директорите на енергетскиот сектор. Истиот вклучува енергетски капацитет за водење на израелскиот извоз на гас до Кипар и до националната енергетска мрежа во Турција. По конференцијата Хју Поп, проект-директор за Турција и Кипар во Меѓународната кризна група (МКГ), напиша дека понудата ќе значи избегнување на голем дел од хроничните проблеми меѓу Кипар и Турција. „Еден покус крак ќе оди до Кипар, а подолгиот северен крак ќе оди до Турција. Еден израелски официјален претставник предложи 4-5 милијарди кубни метри гас да одат до Кипар што е можно поскоро, а околу 8 ...
сите 4 | | | веќе видена

Хрватското претпријатие за нафта и гас ИНА е во средиштето на истрагата за корупција. [Селена Петровиќ/SETimes] Актуелниот случај во кој е вклучено хрватското нафтено претпријатие ИНА и унгарското претпријатие за нафта и гас МОЛ претставува доказ за странските инвеститори дека Хрватска има разработен систем на борба против корупцијата, велат експертите. „Односите меѓу сопствениците се затегнати поради сомневањата околу регуларноста на приватизацијата. Во таков случај единствена порака која им се праќа на потенцијалните инвеститори е дека можат да очекуваат соодветна процедура во случај на други евентуални приватизации и потенцијални аквизиции во Хрватска“, се вели во изјавата на Хрватската стопанска комора за SETimes . Странските инвестиции претставуваат клучна компонента на долгорочното финансиско здравје на Хрватска и можноста да биде силен регионален партнер, особено сега кога доби членство во ЕУ. Според на Конференцијата за трговија и развој на Обединетите нации, Хрватска привлече 1,25 милијарди ...
| | веќе видена

Армиите на БиХ и Србија ќе соработуваат на антитерористичките планови. [AФП] Соработката меѓу армиите на Босна и Херцеговина (БиХ) и Србија во антитерористичките напори, образованието и градењето на довербата на граѓаните, ќе помогне во воспоставувањето на мирот и безбедноста во регионот, велат властите. Началникот на заедничкиот Генералштаб на одбранбените сили на БиХ, генерал Анте Јелец, и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Љубиша Диковиќ, разговараа околу начините на соработка на состанокот во Сараево минатиот месец. „Воената соработка е неопходна за да се решат сите важни прашања, да се воспостави подобро разбирање и да се подобрат целокупните односи“, рече Диковиќ. Одбранбените сили на БиХ и Србија имаат капацитети за обука и специјализација на персоналот, контрола и складирање на оружјето и остварување соработка во воено-медицинската помош, додаде тој. Заедничките проекти во областа на борбата против тероризмот ќе бидат засновани на локалната законска рамка, што ќе им овозможи на ...
сите 9 | | | веќе видена

Српскиот премиер Ивица Дачиќ (лево) и косовскиот премиер Хашим Тачи потпишаа договор кој им овозможува на српските официјални претставници да спроведуваат кампања на територијата на Косово пред изборите во ноември. [AФП] Договорот во кој посредуваше ЕУ им овозможува на официјалните претставници на Србија да спроведуваат кампања на територијата на Косово, што ќе ги охрабри косовските Срби да гласаат на изборите на 3-ти ноември, велат експертите. Српскиот премиер Ивица Дачиќ рече дека ќе го посети Косово за да ги повика Србите да гласаат. „Ова му помага на нашиот народ, да имаме свои органи на Косово“, рече Дачиќ за српските медиуми. Договорот покажа промена на претходниот став на косовските официјални претставници, кои рекоа дека нема да дозволат официјални претставници од Србија да дојдат и да спроведуваат кампања. Дачиќ се закани дека ќе ги прекине преговорите со косовскиот премиер Хашим Тачи во Брисел. Тој рече дека од Белград се бара да ја поддржи масовната излезност на Србите на косовските избори, додека ...
сите 17 | | | веќе видена

Поранешниот грчки министер за одбрана Акис Цохаѕопулос беше осуден на 20 години затвор. [AФП] Казната затвор во траење од 20 години што му беше изречена на поранешниот министер за одбрана, Акис Цохаѕопулос, од страна на судот во Атина, претставува јасен знак дека Грција прави решителни чекори за да се стави крај на корупцијата, велат експертите. „Без оглед на тоа на колку висока позиција се наоѓа некој, функционерите веќе не можат да се чувствуваат безбедни кога ќе го прекршат законот“, изјави за SETimes Антонис Клапсис, шеф за истражување на Институтот за демократија „Констандинос Караманлис“ во Атина. Клапсис рече дека пресудата претставува јасен знак оти грчката влада е вистински решена да се бори против корупцијата. „Ова беше за првпат по многу години еден поранешен министер да биде суден за примање мито“, рече тој. Судот го осуди Цохаѕопулос за перење пари -- во висина од околу една милијарда евра -- и организирање шема на крадење од договорите во одбраната, за време на неговиот мандат во периодот од ...
| | веќе видена

Водачот на партијата Златна зора, Никос Михалолиакос, е придружуван од маскирани полицајци во судот во Атина на 2-ри октомври. [AФП] Убиството на антифашистичкиот хип-хоп уметник Павлос Фисас и апсењето на водачите на Златна зора под обвинение за кривично дело, доведе до драстичен пад на бројот на поддржувачи на екстремистите. Но, аналитичарите велат дека е премногу рано да се каже дека популарноста на Златна зора опаѓа. Златна зора освои 7 отсто од гласовите на изборите пред 18 месеци, а нејзината поддршка се зголеми двојно пред смртта на Фисас минатиот месец. Но, новото истражување на претпријатието за анкетирање ГПО покажа дека поддршката за неонацистичката партија падна на 7,8 отсто, во споредба со 21 отсто за владејачката Нова демократија и 20,5 отсто за главната опозициска партија Коалиција на радикалната левица (СИРИЗА). Втора анкета, на АЛКО, покажа дека поддршката за Златна зора се намали од 10,8 отсто на 7,2 отсто. „Ги поразивме неонацистите, чии водечки членови се изведени пред лицето на правдата ...
сите 40 | | | веќе видена

Затворениците кои се осудени за воени злосторства или сериозни кривични дела не треба да добиваат одмори, велат експертите. [AФП] Бегството на осуден воен затвореник кој не се врати во затвор минатиот месец откако доби одмор од 25 дена, покрена прашања во Босна и Херцеговина (БиХ) за тоа зошто воопшто закоравените криминалци добиваат поволности. Доминик Илијашевиќ отслужувал затворска казна во траење од 15 години за пресудата од 2007 година за учество во убиството на 38 цивили во 1993 година, кога бил ослободен од затворските власти за продолжен одмор. Тој требало да се врати на крајот од минатиот месец, но наместо тоа ја преминал границата со Хрватска, каде што се фалел со своето бегство. „Ме надгледуваа агенти (од БиХ). Но, додека се снајдоа, јас веќе ги квасев нозете во Јадранското Море“, изјави Илијашевиќ за хрватскиот дневен весник „Вечерњи лист“ на 4-ти октомври. Иако затворските власти издадоа налог за негово апсење, тој не може да биде екстрадиран од Хрватска. Мирослав Микеш, адвокат од Бања Лука, ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот министер за култура, Елизабета Канческа Милевска (во средина), на средба со турскиот амбасадор во Македонија, Ѓурол Сокменсуер (десно), и со претставници од институциите што работат на дигитализирање на османлиските ракописи. [Мики Трајковски/SETimes] Македонија и Турција ја завршија првата фаза од заедничкиот проект за дигитално снимање на значајна збирка на ракописи од османлиската ера. „Македонија поседува една од најбогатите османлиски архиви надвор од Турција“, рече Махмут Чевик, координатор на канцеларијата на Турската агенција за меѓународна соработка и развој (ТИКА) во Скопје, за SETimes . ТИКА ја презеде обврската за обезбедување на потребната опрема за дигитализирање на 5000 ракописи од османлиската ера, сочинети од вкупно 900.000 страници, во македонската народна библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Проектот е дел од еден поголем конзерваторски обид, што ги опфаќа Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Косово и Албанија. Проектот е финансиран од страна на ...
сите 2 | | | веќе видена

Косовските власти на 27-ми септември потпишаа спогодба со Турција. [Косовско Министерство за трговија и индустрија] Косовската спогодба за слободна трговија со Турција -- прва ваква спогодба за која преговараше Приштина откако Косово прогласи независност пред пет години -- се смета за важна отскочна штица во насока на странски инвестиции и една посилна економија. Веќе и онака четврт најголем увозник за Косово, по Србија, Италија и Германија, спогодбата со Анкара им помага на косовските пазари да се отворат за силната турска економија, која и понатаму расте, и покрај економската криза која погоди поголем дел од Европа. Турскиот БДП порасна за 9,2 отсто во 2010 година, по што следеше зголемување од 8,8 отсто во 2011 година, а потоа 2,2 отсто во 2012 година. Растот во вториот квартал оваа година достигна 4,4 отсто. Спогодбата што беше потпишана на 27-ми септември гарантира итно укинување на царинските давачки од Турција за сите косовски производители кои ќе извезуваат индустриски производи во Турција. ...
сите 6 | | | веќе видена

Косовскиот министер на безбедносните сили, Агим Чеку (лево), и македонскиот министер за одбрана, Талат Џафери, на церемонијата на потпишување на билатералниот договор за одбраната во Скопје. [Mики Трајковски/SETimes] Плановите на Македонија и Косово за подобрување на воената соработка се очекува да го зајакнат регионалниот мир и стабилност, како и да им помогнат во интеграцијата во НАТО, велат експертите. Двете земји овој месец потпишаа билатерален договор, кој вклучува заеднички воени вежби и состаноци на експертите за безбедност. Македонија, исто така, ќе му ги стави на располагање на Косово своите центри за регионална воена обука. Капацитетите за обука го вклучуваат воениот полигон кај Криволак, Центарот за обука на пилоти, како и центарот Партнерство за мир. Македонската воена академија во Скопје ќе продолжи да прима косовски офицери, заедно со офицерите од Хрватска, Босна и Херцеговина (БиХ) и Црна Гора. „Продолжуваме да му даваме поддршка на Косово и на неговото Министерство на безбедносните сили, во ...
сите 4 | | | веќе видена

Спречувањето на екстремистите да вршат терористички напади на Балканот е еден од главните приоритети за безбедносниот персонал. [AФП] Полициските сили од Балканот собираат разузнавачки информации за екстремистите кои би можеле да бидат регрутирани од терористички организации, но треба да ја разгледаат можноста за воспоставување партнерски односи со локалните заедници заради подобрување на нивните напори за спречување на тероризмот, сметаат екстремистите. Косовската полиција вели дека работи на спречување на сите кривични дела, вклучително и тероризмот, и се фокусира на активностите на „ранливите“ поединци или групи. „Антитерористичката дирекција, заснована на националната стратегија за борба против тероризмот, ја следи активноста на секое лице или група лица за кои постои сомневање дека имаат тенденција да го поткопаат уставниот поредок на Косово и да предизвикаат некое друго кривично дело“, рече за SETimes Брахим Садриу, портпарол на косовската полиција. Експертите велат дека косовската полиција е активна ...
| | веќе видена

Бројот на жените на раководни позиции во Албанија е зголемен. [AФП] Бројот на жените-раководители во претпријатијата и невладините организации во регионот расте, рушејќи го стереотипот на непријателска бизнис средина кон жените во Југоисточна Европа. Според албанскиот Завод за статистика, 27,4 отсто од активните претпријатија биле во сопственост или биле раководени од жени во 2012 година, што претставува зголемување од 22,9 отсто во 2005 година. Минатогодишната одлука на албанскиот Министерски совет бара од министерствата да планираат најмалку една родова цел во своите буџетски програми. Како дел од својата стратегија за 2013-2020 година, Министерството за економија ќе работи со Жените на ОН, на спроведување мерки за поддршка на жените во бизнисот. Со поттикнување на напредокот на жените во претприемачки улоги, регионот ја следи програмата на ЕУ Европа 2020, која ги промовира жените бизнис водачи и самовработувањето за жените. Бизнис гласот на жените стана дел од тркалезните маси на креирање на политиката, ...
сите 13 | | | веќе видена

Знаците во Војводина, Србија, се напишани на хрватски и на унгарски јазик, за да им се излезе во пресрет на малцинските заедници. [Нада Божиќ/SETimes] Новото Здружение на хрватско-српското пријателство, основано од група граѓани на Риека, Хрватска, има за цел подобрување на односите меѓу Хрватска и Србија, како и статусот на хрватското малцинство во Србија и српското малцинство во Хрватска. Претседателот на здружението, Никола Иваниш, рече дека организацијата, која беше отворена минатиот месец, планира да го поттикнува подобрувањето на односите со „унапредување на соработката меѓу претпријатијата, спортските друштва, туристичките заедници и научните институции“. „Организиравме посета на 32 граѓани од Истра и приморска Хрватска на Гуча во западна Србија, а очекуваме посета на туристичките оператори од јужна Србија на Карневалот во Риека во 2014 година“, рече Иваниш за SETimes . Тој рече дека статусот на хрватското малцинство во Србија и српското малцинство во Хрватска се унапредува, но има уште простор за ...
| | веќе видена

Турција ќе има водечка улога во новиот глобален фонд чија цел е спречување на терористичките напади, како оној во мај во Рејханли, на фотографијата долу, кој предизвика голема материјална штета и однесе неколку животи. [AФП] Турција има клучна улога во формирањето нов фронт во борбата против насилниот екстремизам, како коиницијатор на глобалниот фонд кој ќе се спротивстави на повикот на џихадистичките групи на базично ниво. Повеќе од 30 држави се обврзаа на учество во основањето на фондот, кој беше најавен за време на Глобалниот форум против тероризмот (ГЦТФ) на 27-ми септември во Њујорк. Формиран во 2011 година со учество на 30 членови (29 држави плус ЕУ како правен субјект), ГЦТФ обезбедува платформа за меѓународна соработка за развивање вештини и техники за спречување на ширењето на екстремизмот. Фондот, кој беше инициран од страна на ГЦТФ, но нема да има органски врски со организацијата, ќе почне со работа од средината на 2014 година. Финансиите ќе бидат обезбедени од страна на владите и невладините ...
сите 6 | | | веќе видена

Косово е признаено од 106 членки на Обединетите нации. [Архива на SETimes] Косовските власти одржуваат разговори со арапските држави, Ватикан и Израел, за да добијат официјално глобално признавање, пет години по прогласувањето независност од Србија. „Процесот на меѓународно признавање на Косово е незапирлив и е со глобална географија“, рече косовскиот министер за надворешни работи, Енвер Хоџај, за интензивирањето на преговорите со Организацијата за исламска соработка (ОИС) и Ватикан. Во септември Хоџај оствари разговори со генералниот секретар на ОИС, Екмеледин Ихсаноглу, како и со Франческо Каналини, специјален претставник на папата Франциско. „Чекорот на официјално признавање од страна на Ватикан би претставувал благодарност за страдањата и сегашниот силен ангажман на народот во Косово во градењето на една демократска држава, целосно во согласност со најважните европски вредности“, рече Хоџај, додавајќи дека е убеден оти папата „ќе го отвори своето срце“ за народот во Косово и ќе ги признае вредностите на ...
сите 10 | | | веќе видена

Родителите на етничките Бошњаци протестираат пред основното училиште во Врбањци, барајќи национална наставна програма за своите деца. [Младен Драгојловиќ/SETimes] Спорот меѓу родителите на бошњачките деца и Министерството за образование на Република Српска (РС) ги остави децата надвор од училиштата во селото Врбањци, во близина на Бања Лука, и во Коњевиќ Поље во општина Братунац. Родителите на бошњачките ученици не им дозволуваат на своите деца да одат на училиште поради непостоењето на т.н. „национална група училишни предмети“, кои го вклучуваат босанскиот јазик и историја. Во училиштата се учи српски јазик и историја. „Не сакам да ги пуштам моите деца да одат на училиште каде што немаат можност да учат бошњачки јазик, исламска веронаука и други предмети кои се во согласност со српската програма. Наше право е да ги бараме овие предмети во училиштата во РС“, рече Неџад Смаиловиќ, родител од Врбањци. Тој и другите родители бараат Министерството за образование на РС да ги исполни своите обврски од Привремената ...
| | веќе видена

next