Противпроектилскиот одбранбен систем на НАТО во Романија ќе ја штити територијата на алијансата од балистички закани. [AФП] НАТО продолжува со градењето воена база во Романија со изградбата на противпроектилски штит за заштита на европските држави од балистичките закани што доаѓаат од немирниот Блиски Исток, особено од проблематичните држави како што е Иран, изјавија за SETimes официјални претставници и експерти од Букурешт. „Заканата од проектили за територијата на алијансата и населението е реална и растечка“, рече заменик генералниот секретар на НАТО, Александер Вершбоу, на церемонијата во воздухопловната база Девеселу во јужна Романија. „Одбраната на НАТО против овие закани мора да биде, исто така, реална. И истата мора да биде во состојба да расте и да се приспособува како што се менува заканата.“ „Романија се приклучи на клубот на земјите-членки на НАТО кој ќе го обезбеди едно од најсовршените решенија против реалната закана, какви што се балистичките проектили“, рече на церемонијата романскиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Полицијата и жандармеријата ја обезбедуваат зградата на парламентот во центарот на Софија. [Цветина Борисова/SETimes] Засилените мерки на безбедност во Софија продолжија и во средата (13-ти ноември), по судирите меѓу демонстрантите и полицијата. Демонстрациите ескалираа оваа недела, кога студентите го интензивираа своето учество во протестите, окупирајќи го бугарскиот Софиски универзитет и обидувајќи се да влезат во парламентот. „Не го поддржувам насилството, бидејќи може да резултира со повредени, па дури и жртви... Меѓу нас има провокатори. Се обидуваме да не им дозволиме да ни се приклучат, но тие честопати доаѓаат на протестите“, рече за SETimes Невена Иванова од Универзитетот во Пловдив, која дојде во Софија за да ги поддржи протестите. Најмалку едно лице беше повредено, а десетици други беа уапсени во насилството што изби повеќе од пет месеци по почетокот на антивладините митинзи во Бугарија. „Имам колеги студенти што беа многу тепани, вклучително и девојки“, рече за SETimes Иван Пољаков, студент на ...
сите 3 | | | веќе видена

Вработените во Грчки одбранбени системи (ЕАС) и Грчка индустрија за возила (ЕЛВО) и нивните поддржувачи протестираат против реструктуирањето и приватизацијата на нивните претпријатија. [AФП] Соочени со претстојната буџетска дупка која може да биде петпати поголема од она што Грција го процени, меѓународните кредитори ја притискаат владата да затвори две фабрики од областа на одбраната или значително да ја намали нивната работна сила и трошоци. Владата сака да го спаси својот производител на оружје и муниција Грчки одбранбени системи (ЕАС) -- и Грчката индустрија за возила (ЕЛВО) и понуди план за намалување на нивните трошоци. Но, тројката го отфрли планот чија цел беше да се спаси ЕАС, наведувајќи го како причина неговото слабо присуство на меѓународните пазари и инсистираше на тоа дека владата треба да го намали неговиот број на вработени од 900 на 341. Тројката објави дека не е возможно да се спасат двете претпријатија, опишувајќи ги како цедачи на владините пари со репутација на неефикасност. Целосното ...
сите 9 | | | веќе видена

Полицијата соопшти дека апсењата се кулминација на истрагата која траела неколку месеци. [Лаура Хасани/SETimes] Косовските власти оваа недела објавија дека се уапсени шестмина исламски екстремисти, вклучително и најмалку еден со наводни врски со Ал каеда, за кои се верува дека планирале терористички напади во Приштина и Гњилане. Групата што ги претставува уапсените, Џемати и теухидит де џихадит не Косове, во понеделникот (11-ти ноември) испратила имејл порака до косовските власти, предупредувајќи ги дека ќе се одмазди со „ужасни и болни напади“, ако шестмината не бидат ослободени. „Без сомневање, ние имаме луѓе кои ја сакаат смртта повеќе отколку што вие го сакате животот во овој свет. Тоа е војската на Алах, која ќе триумфира, и онаа на Бранковиќ, која ќе се удави во сопствената крв“, се вели во пораката. Косовската разузнавачка агенција и полицијата неколку месеци ја следеле групата, пред да ги спроведат апсењата. Мажите беа обвинети за шверц на оружје и други кривични дела. Апсењата беа спроведени на 6-ти ...
сите 6 | | | веќе видена

Припадниците на грчкиот сектор за борба против тероризмот собираат докази пред локалниот огранок на ултрадесничарската партија Златна зора во северното атинско предградие Нео Ираклио, по убиството на 1-ви ноември. [AФП] Свирепото убиство одблизу на двајцата припадници на неонацистичката партија Златна зора во Атина, ја активираше полицијата да ги пронајде одговорните, поради загриженоста дека истото можеби е дело на терористи и дека може да предизвика круг на одмазда. На снимката од надзорните камери се гледа вооружено лице со кацига како слегува од мотор на 1-ви ноември и мирно се доближува до четворицата чувари на Златна зора, пред канцеларијата на партијата во фрекфентно атинско преградие, отворајќи оган од непосредна близина. Јоргос Фунтулис (26) и Манолис Капелонис (22) беа смртно застрелани на местото каде што стоеле, додека двајцата други избегале. Еден од нив, Александрос Геронтас, е сериозно ранет. Убиствата се случија шест недели откако 34-годишниот антифашист Павлос Фисас беше смртно прободен во ...
сите 14 | | | веќе видена

Девојка-Ромка на фестивал во Едирне. [AFP] Додека се водат дебати за местото на Ромите во општеството, градскиот округ Кочели во Турција доби европска награда за своите напори за заштита на ромските култура и права. Советот на Европа го награди Кочели со награда за трето место „Доста!“. Наградата се доделува двапати годишно за општински проекти со кои се промовира интегрирањето на Ромите, борбата против дискриминацијата и подигнување на свеста за ромските култура и права. Првпат наградата ја доби турска општина. „Кочели има спроведено образовни програми, вклучувајќи стручно обучување, неформално обучување и спортско тренирање за да се намали бројот на ученици што го нашуштаат училиштето и за да се промовира спортот“, изјави советот за време на неодамнешната сесија на неговиот Конгрес на локални и на регионални власти. „Културните проекти, како што се меѓународен ромски фестивал, настани на меѓународниот ден на Ромите, формирањето на ромски театар, основањето на виолински оркестар и музички натпревари и ...
сите 3 | | | веќе видена

Законите за образованието во Црна Гора се усогласени со стандардите на ЕУ, вели Европската комисија. [AФП] Напорите на Црна Гора во насока на европската интеграција вклучуваат усогласување на нејзината регулатива со онаа на ЕУ. Иако Црна Гора е водач во регионот кога станува збор за европската интеграција, стандардизацијата на правната рамка на земјата претставува предизвик, велат експертите. „Сé е посложено поради недоволниот капацитет на црногорската администрација“, рече Момчило Радуловиќ, водач на Европското движење во Црна Гора. Усогласување на легислативата со законите на ЕУ претставува тековен процес кој не завршува со влегувањето на земјите во ЕУ, бидејќи регулативата на Унијата честопати се менува. Во јуни компатибилноста на националната легислатива со легислативата на ЕУ во 33 поглавја од преговорите беше оценета од страна на Унијата. „Европската унија оцени дека сме усогласени во областа 25 (наука и истражување) и 26 (образование и култура). Овие две поглавја беа отворени и условно затворени“, ...
сите 9 | | | веќе видена

Недостатокот на дејства за ставање крај на корупцијата им штети на шансите на БиХ за ЕУ, велат експертите. [AФП] Корупцијата и понатаму ја поткопува довербата на граѓаните на Босна и Херцеговина (БиХ) во политичарите, како што покажа неодамнешната студија на агенцијата Брима Галуп, а недостатокот на политичка волја за решавање на проблемот може да ги попречи шансите за европска интеграција на земјата, велат експертите. Околу 89 отсто од анкетираните во истражувањето на Галуп, кое беше објавено минатиот месец, рекле дека политичарите и јавната администрација се многу корумпирани. Недостатокот на политичка волја за фаќање во костец со корупцијата се гледа преку доцнењето во спроведувањето на антикорупциската стратегија и акцискиот план, несоодветното владеење на правото, проблемите во координацијата и поврзаноста меѓу ентитетите, и неефикасната истрага, судско гонење и пресуди во случаите на корупција. Сегашната ситуација предизвикува политички и економски колапс на државата и поставува пречки на патот кон ...
| | веќе видена

Албанија ја трансформираше својата војска во целосно доброволни сили откако му се приклучи на НАТО. [Албанско Министерство за одбрана] Албанија минатиот месец ја заврши својата интегративна фаза во НАТО и властите рекоа дека земјата е сега поспособна за зголемување на своите одговорности во алијансата. За време на интегративната фаза, која обично трае четири до седум години, земјите-членки остваруваат целосно учество и се запознаваат со процесите на НАТО, како и стандардните процедури во носењето одлуки и набавките. Албанија стана членка на НАТО во 2009 година и ги оствари своите интегративни цели за четири години, потпишувајќи декларација со НАТО за таа цел на 25-ти октомври во Тирана. Во текот на интегративниот период, Албанија се ослободи од вишокот муниција, ја реструктуираше својата команда, ги разви професионалните сили, го објави стратешкиот преглед на одбраната и придружните документи, почна да го применува новиот систем за управување со човечки ресурси и се вклучи во меѓународната мисија во ...
сите 2 | | | веќе видена

Многу Роми немаат пристап до легално домување. [АФП] Неодамнешниот случај на бугарското дете Марија, кое беше најдено кај ромска двојка во Грција, повторно го стави фокусот на измачената ромска заедница, што во некои случаи доведе до зголемено ниво на дискриминација врз оваа малцинска група во Европа. „Сè почестите хулигански напади врз Ромите во разни европски и други земји покажуваат дека етничкото растојание помеѓу Ромите и другите народи ненадејно расте“, рече претседателот на „Светскиот ромски парламент“, Драгољуб Ацковиќ, за SETimes , додавајќи дека за нападите врз Ромите треба да има „нулта толеранција“. Случајот на Марија, позната и како „русиот ангел“, исплива на површина минатиот месец, за време на операција на грчката полиција во врска со сомневања за шверц на дрога во една ромска населба. Истрагата покажа дека Марија е дете на бугарска двојка Роми, при што нејзината мајка знаела дека таа била во Грција, иако постојат спротивставени извештаи за тоа дали детето било напуштено, или, пак, било жртва ...
сите 5 | | | веќе видена

Неодамнешно истражување покажа дека многу лекари во Црна Гора бараат мито за лекување. [AФП] Црногорската влада до крајот на годинава ќе претстави акциски план за намалување на корупцијата во здравствениот сектор. Планот ќе вклучува следење на сите тендери и јавни повици за набавка на лекови, медицински средства и друга опрема. Здравствените институции ќе треба да го известуваат Министерството за здравство за сите тендери. Според планот, Министерството за здравство формираше комисија која ќе врши надзор на контролата на квалитетот во здравствените институции. Според извештајот на ЕУ за напредокот од 16. октомври, Црна Гора „мора да постигне резултати во однос на корупцијата на високо ниво и организираниот криминал“. Во текот на изминатите три години, обвинителството во Подгорица поднесе обвинение против седум лица во здравствениот сектор за корупција и примање на мито. Врховниот суд на Црна Гора осуди едно лице, а другите шест случаи се во тек. Двајца радиолози од Клиничкиот центар на Црна Гора беа уапсени ...
сите 30 | | | веќе видена

Турските војници ја помагаат транзицијата на вооружени сили во БиХ. [Младен Драгојловиќ/SETimes] Со цел подобрување на односите меѓу Турција и Босна и Херцеговина (БиХ), војници од Турција се стационирани во оваа балканска држава како дел од мисијата на ЕУ за помош на земјата на нејзиниот пат кон пристапувањето во ЕУ и во НАТО. Политичарите во БиХ се согласуваат дека е важно нивната земја да стане членка на НАТО и на ЕУ, а турскиот баталјон, како дел од ЕУФОР, помага во БиХ. На неодамнешниот состанок меѓу Неџдет Озел, началник на Генералштабот на Турција, и Анте Јелец, началник на здружениот Генералштаб на вооружените сили на БиХ во Сараево, Јелец рече дека Турција ја поддржува Босна на нејзиниот пат кон европатланската интеграција, НАТО и во нејзиниот целокупен развој. Соработката меѓу двете војски се спроведува преку донирање воена опрема, образование и обука. Како дел од ЕУФОР, турските вооружени сили им помагаат на вооружените сили на БиХ во областа на образованието и советувањето. „Турскиот контингент ...
сите 5 | | | веќе видена

Со разговорите ќе се воспостават правни односи меѓу Косово и ЕУ. [AФП] Отпочнувањето на преговорите меѓу Косово и Европската комисија за Спогодба за стабилизација и асоцијација претставува значаен чекор за земјата, со кој се воспоставуваат директни односи со ЕУ, велат аналитичарите. „Тоа се правни односи кои претходно Косово ги немаше со ЕУ“, изјави за SETimes Таулант Ходај, претседател на „Иницијативната група Алпбах Косово“, асоцијативна членка на „Европскиот форум Алпбах“. Луз Балај од „Институтот за уставни и парламентарни студии“ вели дека разговорите претставуваат неопходен чекор. „Тие ја осигуруваат амбицијата на косовските институции за официјална комуникација со ЕУ во смисла на интегративните процеси“, изјави Балај за SETimes . Себ Битичи, извршен директор на „Институтот за балканска политика“, рече дека потегот е од особена важност, со оглед на тоа што Србија доби кандидатски статус. „Почетокот на преговорите за спогодбата е важен, бидејќи Косово сè уште нема договорни односи со ЕУ“, рече Битичи. ...
сите 11 | | | веќе видена

Хрватска има најнапреден систем на воздушна одбрана меѓу земјите-членки на Јадранската повелба. [Хрватско Министерство за одбрана] Хрватска ги предводи напорите за развивање на регионален пристап во воздушната одбрана до 2019 година, кој ќе биде поврзан со интегрираниот систем на воздушна одбрана на НАТО, велат официјалните претставници. Минатиот јуни земјите на Јадранската повелба, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина (БиХ) и Македонија се согласија да го спроведат БРААД -- Балканскиот регионален пристап за противвоздушна одбрана -- во три фази: да спроведат предаквизициска студија, да ја обезбедат неопходната опрема за воздушна одбрана и да воспостават заедничка воздушна одбрана. Но, за да го направат тоа Хрватска мора да потпише техничка спогодба со НАТО, а преостанатите три земји-аспирантки за НАТО мора да потпишат спогодба со Хрватска за финансирање на студијата. „Текстовите на тие документи и нивното усогласување на национално ниво се моментно во завршна фаза“, се вели во соопштението за SETimes на ...
сите 11 | | | веќе видена

Муфтијата Неим Тернава (десно, со турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган во 2010 година) ќе ја води Косовската исламска заедница уште пет години. [AФП] Откако контроверзната кампања за реизбор ја заврши со убедлива победа, муфтијата Наим Тернава рече дека има исполнета агенда за својот трет петгодишен мандат како водач на Косовската исламска заедница (БИК). Тернава рече дека се надева оти ќе го зголеми верското образование и ќе ги води промените што ќе овозможат носење шамии на главите во косовските училишта -- став на кој се спротивставува косовскиот претседател, г-ѓа Атифете Јахјага. Тој, исто така, планира да го зголеми бројот на џамиите во Косово, каде што 90 отсто од населението практикува Ислам. „Тие веруваат во работата што ја работам веќе 10 години како прв човек што ќе ја води Исламската заедница уште еднаш“, рече Тернава. Откако издејствува промени во уставот на заедницата, со кои се создаде можност за трет петгодишен мандат, Тернава го порази противкандидатот Ахмет Садриу со 53 наспрема 5 гласови, ...
| | веќе видена

Официјални претставници од областа на безбедноста се состанаа во Истанбул од 24 до 25 октомври. [Зејнеп Цермен/SETimes] Официјални турски претставници од областа на безбедноста неодамна се состанаа со своите колеги од Европа за да ја изразат потребата од подобрена комуникација и споделување на информации во континуираната битка против тероризмот. Турција и Советот на Европа беа ко-организатори на Меѓународната конференција за национална и меѓународна координација против тероризмот, на која присуствуваа претставници од 47-те земји-членки на Советот на Европа и петте земји-набљудувачи, во Истанбул од 24. до 25. октомври. Конференцијата опфати дискусии за заканата од домашниот тероризам, од радикализацијата и од глобалните терористички организации како Ал каеда. Тунц Угдул, директор за безбедност и за разузнавање во Министерството за надворешни работи, за SETimes рече дека земјата има „сериозно искуство" во справување со тероризмот во изминативе четири децении. „Изворите на тероризам беа и внатрешни и ...
сите 5 | | | веќе видена

Илјадници семејства низ цела Грција ја одржуваат традицијата на производство на маслиново масло. [Х.К. Цанис/SETimes] За илјадници семејства во цела Грција производството на маслиново масло претставува семејна традиција, и покрај економската криза многумина се обидуваат да ја одржат старата рурална практика со задржување на многу хранливата состојка во својата вечера, наместо друг комерцијален производ. За Христос Мурдукутас, спортски новинар во Атина, годишното есенско патување во неговото родно село на крајниот југозапад од Грција за бербата на маслинки и потоа екстракцијата на скапоцениот плод, претставува слатко-горко искуство. Со оглед на тоа што маслиновите насади се наоѓаат на околу еден хектар првокласно земјоделско земјиште што неговото семејство го поседува со генерации, тој очекува оваа сезона да произведе околу еден метрички тон од ладно цеденото маслиново масло познато како „короники“. „Кога ќе ги одземам сите трошоци што се потребни, како што е цената на работната сила, одржувањето на дрвјата и ...
сите 2 | | | веќе видена

Набљудувачите на ОБСЕ го напуштаат избирачкото место во северна Митровица по инцидентот на 3-ти ноември. [AФП] Косовскиот премиер Хашим Тачи вели дека државата во неделата (3-ти ноември) успешно ги исполни меѓународните стандарди за легитимни избори со излезност од 22 отсто во северниот дел, каде што доминира српското население, и покрај нападите на маскираните напаѓачи кои упаднаа во три избирачки места во Митровица, пуштајќи солзавец, кршејќи ги гласачките кутии и крадејќи гласови. На состанокот со новинарите во понеделникот, Тачи рече дека е задоволен од резултатите на изборите, на кои беа успешно избрани српски претставници во три северни косовски општини. Изборите во неделата, кои беа први што се одржаа на целата територија на Косово откако земјата ја прогласи својата независност во 2008 година, беа можност општините во кои доминира српското население на северот од Косово да се вклучат во косовскиот правен систем, како што беше договорено меѓу двете страни претходно оваа година. Повеќе од 1,7 милиони ...
сите 79 | | | веќе видена

Минатата година во Албанија се случиле преку 1.800 сообраќајни несреќи. [АФП] Експертите велат дека неодамнешната сообраќајна несреќа, во која животот го изгубија пет тинејџери во близина на градот Скадар, ја нагласи потребата од подобрување на безбедноста на патиштата во Албанија. Според албанскиот Институт за статистика, во 2012 година биле пријавени 1.870 сообраќајни несреќи, во кои животите ги изгубиле 334 лица, а 2.235 биле повредени. Значителната загриженост во врска со безбедноста на патиштата ги поттикна Албанското здружение на осигурителни компании, Автомобилскиот клуб на Албанија и Австриското здружение во Албанија да го формираат безбедносниот совет. „Формирањето на овој совет претставува многу позитивен развој во врска со справување со предизвиците што произлегуваат од високата стапка на сообраќајни несреќи“, рече министерот за транспорт, Едмонд Хаџинасто. „Покрај изгубените животи, несреќите резултираат и со штета. На ова прашање мора да му се пријде од концептуалната фаза. Дали безбедноста на ...
| | веќе видена

Косовската полиција спроведе три истраги за осомничени и дрога, како дел од меѓународната полициска операција. [AФП] Полициските агенции од неколку земји на ЕУ и балкански земји соработуваа во операцијата која доведе до разбивање на голема балканска мрежа на шверц со дрога, која ги снабдувала со хероин и друга дрога земјите на ЕУ. Полициите и обвинителствата од Косово, Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ), Хрватска, Словенија, Австрија и Италија неодамна ја завршија четиригодишната операција со апсење на седум осомничени во Албанија и двајца во Италија, под обвинение за шверц со дрога и други слични кривични дела, со што бројот на апсења во истрагата достигна 71. Полицијата заплени 600 килограми хероин и 500 килограми марихуана во 117 претреси спроведени во текот на операцијата. „Операцијата се фокусираше на косовско-албанската група на организиран криминал, која била вклучена во шверц со големи количества хероин од Албанија за Италија, преку Косово и БиХ“, се вели во соопштението на Еуропол. Еуропол вели ...
сите 2 | | | веќе видена

next