Властите се обидуваат да ги спречат имамите и другите да регрутираат Муслимани за борба во странски конфликти. Муслимани пристигнуваат во џамија во Тирана чиј имам, Генци Бала, и шестмина други беа уапсени под обвинение дека регрутирале верници да се приклучат на конфликтот во Сирија. [AФП] Албанските власти ги гонат екстремистичките групи кои регрутираат Муслимани за борби во Сирија и на други места, велат официјалните претставници. Државната полиција на земјата минатата недела уапси група од седум члена кои наводно регрутирале околу 50 Муслимани и го организирале нивниот транспорт во Сирија. Двајцата осомничени се Генци „Абдураман“ Бала (35), кој управува со џамија во Тирана, и Бујар Хиса (43), кој управува со џамија во Мезез во близина на Тирана. Ниту еден од мажите не бил назначен од Исламската заедница на Албанија. Полицијата соопшти дека конфискувала огнено оружје и муниција, телефони, договори за банкарски сметки, компјутери, радиа, камуфлажни вреќи и воена униформа. „Фактот дека беше откриена оваа ...
сите 12 | | | веќе видена

Анектирањето на Крим загрижи многумина за руските амбиции во Источна Европа. Жена поминува покрај руски војници кои патролираат пред седиштето на морнарицата во Симферопол во вторникот (18-ти март). [AФП] Набљудувачите во Југоисточна Европа и Турција се длабоко загрижени за иднината на источна Украина и поранешните советски држави, додека Русија ги зацврстува своите позиции на Крим. Неколку стотини припадници на милицијата упаднаа во базата на украинската морнарица во Севастопол - каде што се наоѓа руската Црноморска флота - и ја зазедоа во средата (19-ти март). Исто така, кримското обвинителство објави дека командантот на украинската морнарица бил приведен на сослушување. Министерот за одбрана на Украина, кој како и Запад не го прифаќа кримскиот референдум што се одржа изминатиот викенд за отцепување на Украина и присоединување кон Русија, беше спречен да влезе на полуостровот во средата, кога се обиде да отпатува таму заради смирување на тензиите, како што објави руска новинска агенција. До овие настани ...
сите 4 | | | веќе видена

Резултатите од предвремените избори покажуваат дека српските граѓани сакаат членство во ЕУ, велат експертите. Српските гласачи со големо мнозинство ја поддржаа Напредната партија на изборите во неделата (16-ти март). [Никола Барбутов/SETimes] Убедливата победа на Српската напредна партија (СНС) на предвремените избори покажува дека земјата не само што е подготвена да го продолжи својот пат кон ЕУ, туку и дека граѓаните го отфрлаат секое противење на европската иднина на земјата, велат експертите и аналитичарите. СНС, која ги става европската интеграција, економските реформи и борбата против корупцијата и криминалот во центарот на својата платформа, ќе може да формира влада самостојно, откако на 16-ти март освои околу 50 отсто од гласовите, или 158 од вкупно 250 места во парламентот. Ниту една партија која се противи на европската интеграција не успеа да го помине прагот од 5 отсто. Во своето прво обраќање по објавувањето на изборните резултати Александар Вучиќ, кој најверојатно ќе биде новиот премиер, рече ...
сите 3 | | | веќе видена

ХДЗ е првата политичка партија во ЕУ што е прогласена виновна за корупција. Поранешниот премиер Иво Санадер (во средината) беше осуден на девет години затвор во случајот Фими медиа. [AФП] Пресудата за поранешниот хрватски премиер Иво Санадер и Хрватската демократска заедница (ХДЗ) за корупција претставува предупредување за сите политички партии, велат експертите и политичарите. ХДЗ, која владееше во Хрватска 16 години, на 11-ти март стана првата политичка партија што е прогласена виновна за корупција во ЕУ. На партијата, која е моментно во опозиција, ѝ е наложено да врати околу 3,8 милиони евра. „Исклучително важно е тоа што ХДЗ како партија е прогласена виновна за корупција. Со оваа пресуда правосудството во Хрватска испрати јасна порака дека работата на оваа институција е да ги штити граѓаните од корупција. Ова е, исто така, предупредување до сите политички партии за тоа што ги чека ако се однесуваат како ХДЗ“, рече за SETimes Давор Џенеро, професор на загрепскиот Факултет за политички науки. Властите ...
| | веќе видена

Напорите на Молдавија за одржување на проевропскиот курс се позитивен пример за Украина и другите земји во регионот кои имаат аспирации за членство во ЕУ, велат експертите и официјалните претставници. Молдавските граѓани наскоро ќе можат да патуваат во безграничната Шенген зона на ЕУ без визи. [AФП] Одлуката на Советот на ЕУ да го одобри укинувањето на визите за молдавските граѓани е резултат на силните проевропски напори на земјата, кои ѝ носат социјални и економски бенефити на поранешната советска република и претставуваат патоказ за другите земји во регионот кои се залагаат за пристапување во ЕУ, велат аналитичарите и официјалните претставници. Молдавија е првата земја во Источното партнерство, проект на ЕУ за поблиски односи со шест поранешни советски републики - Белорусија, Ерменија, Грузија, Молдавија и Украина - за исполнување на сите критериуми за безвизно патување. Советот на ЕУ во петокот (14-ти март) се согласи да ги укине визите. Тања Фајон, известувач на Европскиот парламент за визната ...
сите 10 | | | веќе видена

Градовите биле избрани врз основа на катерогии, вклучувајќи човечки ресурси и услови за живеење и водење бизнис. Исто така во бизнис-вестите: Кипар ја назначи Георгаџи за нов гувернер на централната банка. Зајечар, Србија, беше избран за еден од 10-те најдобри европски градови на иднината. [АФП] Пет српски градови се вклучени на списокот на 10 најдобри европски градови и региони на иднината кој го состави списанието „ЕФ-ДИ-АЈ интелиџенс“ . Наградите доделувани врз основа на економскиот потенцијал, човечките ресурси, исплатливоста, квалитетот на животот, инфраструктурата и условите за водење бизнис, ги добиле Зајечар, Зрењанин, Сремска Митровица, Рума и Врање. Албанија потпиша договор за избегнување на двојно оданочување со Обединетите Арапски Емирати по состанокот во Тирана. Врвните дипломати на двете земји договорија и неколку зделки во сферата на финансиите, економијата и образованието за подобрување на билатералните врски. Босна и Херцеговина (БиХ), поточно двата ентитета, Федерацијата на Босна и ...
| | веќе видена

НАТО и Европската унија велат дека референдумот во Крим нема да биде признаен. Маж е претресуван од страна на вооружени припадници на милицијата кои ја обезбедуваат областа околу кримскиот парламент во централен Симферопол во понеделникот (17-ти март). [AФП] Светските организации оваа недела ја санкционираа Русија и украинската автономна република Крим, по референдумот изминатиот викенд кој резултираше со кандидатура на Крим за присоединување кон Руската Федерација. Во меѓувреме, експертите почнаа да искажуваат загриженост поради, како што се смета, почетокот на хуманитарната криза за етничките Татари и другите Украинци, кои бегаат од Крим бидејќи не сакаат да бидат асимилирани во Русија. „Има етнички кримски Татари и етнички Кримјани кои се многу исплашени за тоа што ќе се случи со нив постреферендумски“, изјави за SETimes , новинарите и аналитичарите во понеделникот, на конференцијата организирана од страна на светската невладина организација Вилсон центар, Кристофер Милер, уредник на Киев Пост. „Тие се ...
сите 20 | | | веќе видена

Затворањата на телевизиските канали и нападите врз новинарите доведоа до меѓународни повици за заштита на слободата на медиумите. Руски телевизиски канали заменија многу украински телевизиски станици. [AФП] Експертите за медиуми и новинарските здруженија во целиот свет го осудија континуираното затворање на телевизиските канали и нападите врз новинарите во Крим, и ги повикаа властите да ја заштититат слободата на медиумите во Украина. „Екстремната цензура, затворањето на медиумите и новинарските центри и нападите и заплашувањата на новинарите мора веднаш да запрат“, рече за SETimes Дуња Мијатовиќ, претставник на ОБСЕ за слободата на медиумите. Во време на криза, рече таа, луѓето мора да имаат непречен пристап до мноштво медиумски извори, зашто во спротивно може да станат предмет на најлош вид пропаганда. „За оние кои вршат цензура врз медиумите нема место во демократијата“, рече Мијатовиќ. „Го повторувам мојот повик до одговорните за законот и редот во Крим да престанат со ова уништување на слободата на ...
сите 2 | | | веќе видена

Со зголемувањето на тензиите, жителите во Југоисточна Европа се загрижени за членовите на нивните семејства во Украина. Про-украинските поддржувачи држат огромно знаме, додека про-руските активисти фрлаат солзавец кон нив за време на митинг во источниот украински град Доњецк, на 13.март. Многумина во Југоисточна Европа се загрижени за роднините во Украина. [АФП] Граѓаните и жителите на земјите од Југоисточна Европа внимателно ја следат украинската криза во потрага по вести за пријатели и роднини на Крим, при што се длабоко загрижени за руската интервенција во регионот. Иако многумина се во контакт со пријателите и со семејствата, информациите што доаѓаат од регионот на руската граница се хаотични и неточни, велат жителите на Југоисточна Европа. Превирањата во Украина започнаа откако владината акција за сузбивање на про-западните протести во Киев стана насилна, што предизвика далекусежна лутина и го поттикна соборениот претседател Виктор Јанукович да избега во Русија, наместо да се соочи со обвиненија за ...
сите 15 | | | веќе видена

Најголемата финансиска измама во Хрватска, најверојатно, ќе биде предупредување за граѓаните, кои, исто така, ќе можат да научат да бидат внимателни преку информирање од ЕУ. Обвинетите чекаат да влезат на судењето за Форекс на 20-ти јануари. [Jutarnji.hr] Одговорот на Хрватска на нејзината најголема финансиска измама покажува дека земјата е способна брзо да се справи со организираниот криминал и ќе им даде вредни информации на граѓаните за измамите во иднина, рече Олег Ваљало, хрватскиот претставник во Европскиот парламент. Повеќе од 700 хрватски граѓани изгубија вкупно 17,5 милиони евра во пирамидалната шема, со која им се ветуваше „неверојатен“ профит преку купување девизи на финансискиот пазар Форекс, според обвинението поднесено против деветмина осомничени, чие судење започна минатиот месец. Хрватските власти уапсија 14 осомничени во 2010 година. Еден, Горан Павловиќ, се самоуби во 2012 година, а четворица други признаа дека учествувале во измамата и постигнаа договор со обвинителството. На 21-ви ...
сите 2 | | | веќе видена

Пекинг јасно стави до знаење дека сака да ги задржи добрите односи со новата, прозападна коалициска влада во Киев. (Од лево) премиерот на БиХ Вјекослав Беванда, кинескиот премиер Ли Кегианг и романскиот премиер Виктор Понта позираат за фотографија на самитот во ноември во Букурешт. [AФП] Украинската криза ја става Кина во дилема меѓу Русија од една страна и Соединетите Американски Држави и Европа од друга, при што постои можност милијарди евра кинески инвестиции во Европа да се соочат со ризик. Аналитичарите од Југоисточна Европа и експертите за надворешна политика велат дека Кина има причина да дејствува внимателно и да избегне да се изолира себеси од државите што се веќе дел од Европската унија и другите на Балканот кои се залагаат за пристапување во ЕУ. „Кинеските ставови за оваа криза се исклучително сложени“, рече за SETimes Чарлс В. Фримен Џуниор, копретседател на американската Фондација за кинеската политика. „Мислам дека Кинезите веројатно ја советуваат Москва да се воздржи.“ На 2-ри март портпаролот ...
| | веќе видена

Опасноста од геноцид го поттикна отцепувањето на Косово, но во Крим нема таква опасност. Пропагандните билборди во Крим прават споредби со нацизмот за да ги убедат гласачите да се отцепат од Украина. [AФП] Во предвечерјето на контроверзниот референдум за кој се залагаа проруските сили на полуостровот Крим, Европската унија ја отфрла московската споредба на Крим со отцепувањето на Косово од Србија. Споредбата се користи од страна на властите во Москва како обид да се легитимизира референдумот на 16-ти март, кој го распишаа властите во Крим за отцепување од Украина. „Апсолутно нема споредба“, рече за SETimes Маја Кочијанчиќ, портпарол на високиот комесар на ЕУ Кетрин Ештон. Референдумот в недела следи по соборувањето на украинскиот претседател Виктор Јануковиќ, кој избега од Русија наместо да се соочи со обвиненијата за смртта на демонстрантите за време на неколкумесечните демонстрации во Киев. Новата влада е признаена од Запад. Москва, пак, ги поддржува проруските парламентарци кои, според широките извештаи ...
сите 14 | | | веќе видена

Меѓународниот суд на правдата го започнува сослушувањето за хрватската и за српската тужба, а блогерите ги споделуваат своите мислења. Судиите во Меѓународниот суд на правдата пристигнуваат за почетокот на хрватско-српското судење за геноцид на 10. март. [АФП] Меѓународниот суд на правдата во Хаг почна со сослушувањето на аргументите за случајот Хрватска против Србија (на 10. март), но исходот нема да ги промени мислењата за случувањата во конфликтот од 1990-тите, велат експертите и блогерите. Хрватска поднесе тужба за геноцид во хашкиот суд против Србија во почетокот на 1999 година, барајќи Белград да ги казни сите сторители на воени злосторства од1990-тите, да го врати ограбениот имот и да плати за штетите од војната. Како одговор на тоа, Србија поднесе контра-тужба во 2010 година, тврдејќи дека Хрватска е виновна за геноцид против Србите за време на и по војната. „Главната цел на тужбата на Хрватска е Србија да признае дека режимот на Милошевиќ бил агресорот. Од друга страна, единствената цел на српската ...
сите 10 | | | веќе видена

Балканските земји и понатаму се опасно место за новинарите, според еден неодамнешен извештај за слободата на медиумите. Maкедонските новинари предупредуваат за назадување во слободата на медиумите во земјата. [Tомислав Георгиев/SETimes] Извештајот на меѓународната медиумска невладина организација Новинари без граници во кој се укажува дека слободата на информирањето и животите на новинарите во регионот се изложени на ризик, ги алармираше меѓународните експерти и бранителите на слободата на медиумите, кои се загрижени за правата на новинарите на Балканот. „За жал, ситуацијата во целиот регион е далеку од идеална“, рече за SETimes Дуња Мијатовиќ, претставничка за слободата на медиумите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ). „Гледајќи генерално во скоро сите земји, гледаме сé поголем економски притисок врз новинарите и медиумите.“ Извештајот го намалува рејтингот на Црна Гора на 114-тото место од 180 земји - што е нејзин најнизок рејтинг во историјата на овој годишен извештај - при што се ...
| | веќе видена

Веќе во својата четврта година, ИНТЕРПА е растечка меѓународна организација чија цел е подобрување на квалитетот на полициските обуки. Полициските академии од Турција и од неколку балкански земји помогнаа во воспоставувањето на Меѓународната асоцијација на полициски академии (ИНТЕРПА) во 2011 година. [АФП] Турција и неколку балкански земји имаа инструментална улога во создавањето на мултинационалната организација за подобрување на полициската обука. Меѓународната асоцијација на полициски академии (ИНТЕРПА) беше воспоставена во 2011 година со учеството на 24 полициски академии од 22 земји. Турција, Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ), Бугарија, Косово, Македонија, Црна Гора, Романија и Србија беа дел од основачките членови. Денес организацијата вклучува 46 полициски академии од 40 земји. Целта на ИНТЕРПА е споделување на искуства и на знаење, како и идентификување на вообичаените проблеми во полициската обука, вклучувајќи ги етиката, одбранбените тактики, професионалното користење оружје, односите со ...
| | веќе видена

Алијансата се залага за стабилизација на ситуацијата и уверување на Украина и сојузниците. Американски борбен авион Ф-15Ц Игл се гледа на аеродромот Сиаулиал Зуокиниаи, во Литванија, на 6-ти март. САД испратија шест дополнителни борбени авиони Ф-15 за засилување на воздушните патроли на НАТО над балтичките држави, плус 12 борбени авиони Ф-16 во Полска, за зголемување на силите таму, објави АП. [AФП] НАТО е решен да ѝ помогне на Украина во решавањето на актуелната криза во Крим, со спроведување на демократските принципи и одржување на мирот и стабилноста во регионот. „Како одговор на актуелната криза, Алијансата ќе ја интензивира својата партнерска соработка преку комисијата на НАТО и Украина за поддршка на демократските реформи“, рече за SETimes Јај Јанзен, шеф на медиумските операции во Врховниот штаб на сојузничките сили Европа (СХАПЕ) во НАТО. Јанзен рече дека Алијансата ќе ги засили врските со политичкото и военото раководство на Украина, ќе ги зајакне напорите за градење на воениот капацитет на земјата ...
сите 55 | | | веќе видена

Новите возила ќе се продаваат во Југоисточна Европа по цена од 135.000 евра. Исто така во бизнис-вестите: Бугарија ќе добие 127 милиони евра од ЕУ за помош при воспоставувањето на програма за е-владеење. Српскиот прв заменик-премиер, Александар Вучиќ, го поставува симболот на „Мерцедес“ на нов автобус во понеделникот (10. март). [Танјуг] Првиот автобус произведен заеднички од страна на „Мерцедес“ и српскиот „Икарбус“ беше изложен во Белград. Новата серија возила, произведени во фабриката на „Икарбус“ во Земун, има капацитет до 100 патници и 35 седишта во секој автобус. Се продава за 135.000 евра и ќе се понуди ширум Југоисточна Европа. Црна Гора и Азербејџан започнаа проект во вредност од 500 милиони евра за трансформирање на поранешната поморска база во Кумбор во крајбрежно одморалиште. Одморалиштето ќе има марини, хотели и вили. Се очекува истото да се заврши до 2016 година, отворајќи 6.500 работни места за време на изградбата и 1.200 откако ќе се заврши. Српската влада потпиша договор со Обединетите ...
| | веќе видена

Комесарот за заштита на рамноправноста Невена Петрушиќ (во средината) на 28-ми февруари одржа прес-конференција за резултатите од истражувањето. [Весна Андриќ/РФЕ/РЛ] Неодамнешно истражување на српската Комисија за заштита на рамноправноста покажа дека голем процент од луѓето во јавната администрација се неупатени кога станува збор за дискриминацијата и мора да се преземат дејства за да се исполнат условите на ЕУ, рече комесарот Невена Петрушиќ. Петрушиќ рече дека ќе испрати препораки до државните институции за тоа како да ја подобрат својата работа и да ја намалат дискриминацијата. „Тоа ни е важно заради преговорите за пристапување со Европската унија, оваа област мора да биде уредена и целосно стандардизирана“, рече Петрушиќ. „Мислам дека улогата на медиумите мора да влијае на промена на свеста. Одговорност на нашите официјални претставници е да даваат изјави кои не охрабруваат ваков вид нетолеранција. На долг рок, ми се чини дека најголема одговорност [имаат] образовните институции“, рече Петрушиќ по ...
| | веќе видена

Марија Екмекчиоглу, Гркинка од Истанбул, е водителка на две емисии за готвење, една во Грција и една во Турција. [„Фејсбук“/Maria Ekmekcioglu] Богата мусака на живописен остров, тоа е сеќавање со кое си заминуваат сè повеќе турски туристи од одморот во Грција. Во меѓувреме, Истанбул привлекува сè повеќе грчки посетители кои сакаат да ги искусат вкусот, мирисите и атмосферата на Анадолија, во кои уживале могу генерации пред нив. Храната е еден од начините како се премостуваат јазовите во врските меѓу луѓето предизвикани од политичките разлики на Атина и на Анкара. Преку туризмот, социјалните мрежи, успешната трговија и взаемната изложеност на масовната култура на општествата, граѓаните на Турција и на Грција градат сè похармонична иднина. Во Грција, интерес за кујната источно од границата предизвика филмскиот хит од 2003 година „Благо зачинето“, во кој се испреплетуваат слики од Истанбул, семејна традиција на готвење и грчко-турските односи, прикажани низ лични доживувања и низ минати политички метежи. ...
| | веќе видена

Доброволците го чистат исушеното крајбрежје на езерото Бадовац во близина на Приштина на 2-ри март. Нивото на водата во езерото драстично опадна, поради што постои опасност Приштина и околните градови да останат без соодветно снабдување со вода. [AФП] Градоначалникот на Приштина, Шпенд Ахмети, побара од косовската влада да преземе мерки за зголемување на инвестициите во нови извори на вода и да го подобри управувањето со водоснабдувањето. Приштина и околните општини со години се соочуваат со секодневни прекини во водоснабдувањето, но минатиот месец властите го ограничија користењето на водата на 12 часа дневно. „До оваа ситуација дојде не само поради ниското ниво на врнежи, туку и поради слабото управување, недостигот на координација и соодветна комуникација меѓу вклучените страни, злоупотребата на водата и лошото планирање на водните ресурси во нашиот регион“, рече Ахмети. Експертите велат дека намалувањето на нивоата на водата со која се снабдува Приштина е најлошо во последниве децении. Минатата година ...
сите 2 | | | веќе видена

next