Заедничките подготовки придонесуваат за регионалната соработка и евроатланската интеграција. Хрватските и црногорските војници работат заедно на обука. [НАТO] Војниците од Босна и Херцеговина (БиХ), Хрватска и Црна Гора работат заедно за приклучување на мисијата на НАТО во Авганистан (ИСАФ). Соработката е фокусирана на подобрување на интероперабилноста меѓу членките на Алијансата и партнерските земји, како и на потврдување на евроатланската интеграција на земјите. Војниците се обучуваат за помош на силите за заштита, како и за надзор на базата, што вклучува патролирање на областите надвор од базата и воспоставување и работење на контролни пунктови и набљудувачки станици. „Ако се земе предвид променливата природа на операциите и учеството на партнерите во сојузничките операции, подеднакво важно е да се постигне интероперабилност меѓу силите на НАТО и силите што не се дел од НАТО“, се вели во изјавата за SETimes на хрватското Министерство за одбрана. Хрватска им помага на земјите од регионот да се подготват за ...
сите 25 | | | веќе видена

Реформите ѝ дозволуваат на Атина да пристапи до парите за извлекување од кризата, тргнати на страна од меѓународните кредитори. Во другите бизнис-вести: поради подобрените економски услови, Кипар може да го тргне ограничувањето на најголемиот износ за дневно повлекување пари. Грчкиот министер за финансии Јанис Стоурнарас разговара со новинарите во вторник (1. април) во моментот кога пристигнува на состанокот на министрите за финансии на Европа и на еврозоната во Атина. [АФП] Грчкиот парламент одобри низа структурни реформи што ќе дозволат исплата на уште 8,3 милијарди евра од пакетот на земјата за извлекување од кризата од 172 милијарди евра. Мерките вклучуваат намалување на расходите за јавното здравство и либерализирање на строго контролираните производи и услуги. На 1. април почна да се применува акциза за бензин и за цигари во Романија . Целта е со мерките да се приберат дополнителни приходи во државниот буџет. Албанија и Косово потпишаа договор за изградба на нов 110-киловатен далновод помеѓу Кукс и ...
| | веќе видена

Иницијативата „Еразмус“ за млади претприемачи им дозволува на граѓаните на Балканските држави и на Турција да го тестираат своето знаење во странство. Учесниците се собираат заедно на информативен состанок за „Еразмус“ за претприемачи во Македонија. [Мики Трајковски/SETimes] Петгодишна прекугранична програма за размена што им нуди можност на млади претприемачи во Европа, им дава разни придобивки и на подинци во земјите-кандидатки во ЕУ во целиот регион. „Еразмус“ за млади претприемачи - ЕЈЕ (EYE) што е делумно финансирана од страна на ЕУ, започнала во 2009 година и се отворила за балканските земји и за Турција во февруару 2013 година. Учесниците доаѓаат од 28 нации на ЕУ и девет други, и работат заедно со искусни колеги што водат успешни мали бизниси. Целта на програмата е да им помогне на претприемачите од Балкан и Турција да стекнат стручно знаење. Домаќините претприемачи добиваат свежи размислувања за нивниот бизнис и соработуваат со странски партнери со кои создаваат нови деловни врски. Потенцијалните ...
| | веќе видена

Зголемени безбедносни мерки и забрани се дел од планот на фудбалската федерација на БиХ за намалување на насилството на навивачките групи и на националистичката реторика. Фудбалските навивачи на БиХ фрлаат факли на теренот откако Египет го постигна вториот гол за време на пријателскиот фудбалски натпревар во Инсбрук, Австрија, на 5. март. [АФП] Фудбалската федерација на Босна и Херцеговина (БиХ) воведе поостри безбедносни мерки, како и иницијатива за подобра соработка помеѓу фудбалските клубови и полициските служби, со цел спречување на насилство на навивачките групи и на националистичко однесување на стадионите. На 1. март федерацијата им забрани на гостинските навивачи да присуствуваат на натпревари до септември. Поддржувачите на сараевскиот фудбалски клуб, кој е најголем во БиХ, го изразија своето незадоволство во врска со одлуката. Наместо натпреварите во гости, навивачите на клубот почнаа да присуствуваат на тренинзите на нивниот тим. „Ние не сме хулигани, ние сме навивачи“, рекоа навивачите на клубот ...
сите 5 | | | веќе видена

Властите велат дека постои решителност, но експертите велат дека се потребни посилни антикорупциски напори. Крајбрежните градови на Црна Гора, као што се Будва и Котор, се цел на организираниот криминал и корупцијата. [AФП] Неодамнешните апсења на високи функционери во Будва се позитивни знаци дека Црна Гора вложува здружени напори за судeње на случаите на корупција, велат експертите. Црногорската полиција минатиот месец го уапси градоначалникот на Будва, Лазар Раѓеновиќ, под сомневање за злоупотреба на службената должност. Обвинението се однесува на банкарскиот кредит од 2007 година во висина од 2 милиони евра на приватното претпријатие Луна, кој Раѓеновиќ го поткрепил со државни гаранции. Полицијата информираше дека кредитот бил искористен за купување 26.000 метри квадратни државно земјиште во Косљун, и дека не бил вратен. Банката си го наплатила долгот од општината. Александар Тичиќ, советник за приватизација на премиерот Мило Ѓукановиќ, и Јелица Петричевиќ, заменик-директор на Прва банка, беа исто така ...
сите 2 | | | веќе видена

Соработката меѓу двете земји е од клучно значење за регионалната стабилност и интеграцијата во ЕУ. Споделувањето на искуството во трансформирањето и модернизацијата на хрватските вооружени сили е важно за Србија и за регионот. [AФП] Соработката во одбраната меѓу Србија и Хрватска се проширува и се очекува да биде од полза за интеграцијата на Србија во ЕУ, како и за безбедноста и стабилноста на регионот. Како дел од проширената соработка, српскиот министер за одбрана, Небојша Родиќ, ја предаде техничката документација за имотот на одбраната во Хрватска, кој ѝ претходно припаѓаше на Југословенската армија и федералниот Секретаријат за одбрана. „Го ценам предавањето од страна на Србија на воздухопловниот фотограметрички материјал кој датира од 1968 година, а кој е драгоцен за завршувањето на тековниот процес на легализација на недвижностите во Хрватска“, рече хрватскиот министер за одбрана, Анте Котромановиќ, по состанокот со Родиќ во Пула, Хрватска. Котромановиќ и Родиќ се согласија за продолжување на ...
сите 4 | | | веќе видена

Откако го бојкотираа референдумот, кримските Татари станаа отворена мета на локалната милиција и на Русија, предупредуваат експертите. Демонстрантите држат комбинирано знаме на Украина и на кримските Татари за време на протест на Плоштадот на независноста во Киев на 23. март. [АФП] Припојувањето на Крим со Русија уште еднаш ја стави заедницата на Татарите во неизвесна положба што научниците и безбедносните аналитичари се плашат дека може да доведе до асимилација, присилна миграција, или до нешто полошо. За време на Јозеф Сталин, Советскиот Сојуз насилно ги отстрани Татарите од Крим во 1944 година. По неколку децении многумина од нив се вратија и денес таму живеат 300.000 Татари, сочинувајќи 14 отсто од населението и претставувајќи значителна опозиција на руските политики во регионот. „За жал, не постои добро сценарио за кримските Татари“, рече Кан Касапоглу, безбедносен аналитичар при „Центарот за проучување на економските и на надворешните политики“ (ЕДАМ) во Истанбул за SETimes . „Најлошиот случај е ...
сите 11 | | | веќе видена

Екстремистите се соочуваат со судско гонење, додека популарноста на партијата драстично опаѓа. Партијата Златна зора падна на петтото место на неодамнешните анкети на популарноста. [AФП] По апсењето на нејзините водачи под обвинение дека воделе криминална организација, грчката неонацистичка партија Златна зора се тресе, откако еден од нејзините пратеници даде оставка, а друг беше исфрлен, и се најде во ситуација да се бори со нова популистичка партија за поддршката на гласачите. Откако го изгуби пратеникот Хрисовалантис Алексопулос, кој поднесе оставка велејќи дека не знаел за „криминалните активности“ на партијата, и колегата Статис Букарас, кој беше исфрлен, Златна зора остана со 16 пратеници во парламентот од 300 места. Нејзиниот водач, Николаос Михалолиакос, се наоѓа во притвор со четворица други пратеници на Златна зора, а половина пратеници на партијата се уапсени, додека владата настојува да им го одземе имунитетот за да можат да бидат судени. И додека владата се обидува да ја растури партијата, ...
сите 3 | | | веќе видена

Политичката стабилност, соработката и реформите ќе донесат странски инвестиции во регионот, велат официјалните претставници. Балканските земји мора да работат заедно на привлекување инвестиции, рече српскиот премиер Ивица Дачиќ. [Eвропска банка за обнова и развој] По години тешка економска криза, земјите од Југоисточна Европа се заинтересирани за реформи и взаемна соработка со цел да станат поатрактивни за странските инвеститори. „Сега е клучниот момент државите на Балканот да привлечат повеќе странски инвестиции“, им рече комесарот за проширување Штефан Филе на премиерите од Југоисточна Европа минатиот месец, на состанокот кој го организираше Европската банка за обнова и развој во Лондон. Ниту една држава од Западен Балкан сега нема функционална пазарна економија, рече тој. Земјите се оптоварени со висока стапка на невработеност, големи буџетски дефицити и јавен долг. Премиерите, во рамките на заложбите за подобрување на условите за водење бизнис, потпишаа договор вреден 10,5 милиони евра, за поддршка на ...
сите 3 | | | веќе видена

Нова иницијатива предлага земјите-кандидатки за членство во ЕУ да добијат можност поподготвено да ги претставуваат своите погледи во Брисел. Турција, Србија, Македонија и Црна Гора бараат статус на набљудувачи на самитите на Европскиот совт и на состаноците на Советот на ЕУ. Херман Ван Ромпуј (десно) е претседател на Европскиот совет, Хозе Мануел Баросо (центар) е на чело на Европската комисија. [АФП] Турција собира поддршка за нова иницијатива со Србија, Црна Гора и со Македонија за добивање статус на набљудувачи на самитите на Европскиот совет и состаноците на Советот на ЕУ, рекоа официјалните претставници. Државите што ги завршиле преговорите за членство во ЕУ досега учествуваат како набљудувачи на самитите и состаноците на Советот на ЕУ. Ова е сè уште прелиминарна идеја, рече Гул Бујукершен Орал, прв советник во турската амбасада во ЕУ. „Штом созрее инцијативата, со задоволство ќе ја објавиме“, рече Орал. Еден ден овие земји ќе седнат на масата на ЕУ иако некои од нив веќе функционираат на заедничкиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Европската комисија ќе го претстави планот за енергијата во јуни. Градежен работник стои пред дел од рускиот гасовод Јужен тек во близина на селото Шајкаш, 80 километри северно од српскиот главен град Белград на 24-ти ноември 2013 година. [AФП] Европската унија одлучи да преземе итни мерки за намалување на зависноста од рускиот гас, по настаните во Украина и руската анексија на полуостровот Крим. Русија е главен снабдувач на гас и нафта во Европа. „ЕУ може да ја намали својата зависност од Русија преку понатамошна диверзификација на своето снабдување, развој и понатамошна експлоатација на обновливите и алтернативни локални извори на енергија, како што е гасот од шкрилци, зголемување на увозот на течен природен гас од Катар и САД, модернизација на својата инфраструктура со цел таа енергија да може лесно да тече во рамките на Внатрешниот пазар на енергија на ЕУ и развој на источномедитеранските полиња на гас“, рече за SETimes Никол Боксталер, претставничка за односи со медиумите за енергетската политика во ...
сите 12 | | | веќе видена

Запад го поддржува територијалниот интегритет на Украина и повикува на здружено дејствување против руското мешање. Руските војници упаднаа во украинската военовоздухопловна база во Белбек, Крим, на 24-ти март. [AФП] Официјалните претставници на ЕУ и аналитичарите го критикуваат планот на Русија за создавање федерализиран систем во Украина, нарекувајќи го обид за поделба на земјата. Набргу откако Русија го анектираше Крим минатата недела, по резултатите на спорниот референдум, Владимир Жириновски, заменик-претседател на руската Дума, предложи поделба на Украина долж линијата на озлогласениот нацистичко-советски пакт. Жириновски, кој обично ги искажува идеите и плановите на Кремљ, испрати официјални писма до Полска, Унгарија и Романија, предлагајќи тие земји да си ги вратат регионите на Украина, објави Ројтерс. Во писмото се предлага украинските региони Волин, Лавов, Ивано-Франкивск, Тернопол и Ровно да се приклучат на Полска, додека Унгарија и Романија да ги поканат Транскарпатија и Чернивци да им се ...
| | веќе видена

Земјите од регионот потпишуваат договори и планираат заеднички проекти за подобрување на безбедноста и взаемната доверба. Албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, и неговата хрватска колешка, Весна Пусиќ, потпишаа Спогодба за европска соработка во Загреб на 21-ви март. [Албанско Министерство за надворешни работи] Балканските земји ја зголемуваат соработката како одговор на настаните во Украина, додека експертите предупредуваат за безбедносните импликации од сепаратистичките тенденции. Примери за зајакнат дух на соработка можат да се најдат во неколку држави, како што се Србија, Хрватска, Косово, Албанија и Македонија. Обновените напори доаѓаат додека Педи Ешдаун, поранешен висок претставник во Босна и Херцеговина (БиХ), предупредува дека мешањето на Москва по интервенцијата во Крим може да води до дополнителни проблеми во БиХ. Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, овој месец ја посети Москва за да го слушне предлогот РС да позајми пари од Москва, наместо да учествува во ...
сите 24 | | | веќе видена

Приходите од туризмот во Црна Гора се очекува да пораснат за повеќе од 17 отсто во однос на минатата година. Исто така во бизнис вестите: Турција повторно ќе преговара за својата Спогодба за царинска унија со ЕУ до јуни. Црна Гора се рангираше на првото место на листата од 184 држави кои очекувааат да покажат раст во туризмот. [AФП] Црна Гoра се рангираше на првото место на листата на Светскиот патнички и туристички совет од 184 земји, врз основа на очекуваната стапка на туристички раст во текот на следните 10 години. Министерството за одржлив развој и туризам во Подгорица објави дека приходите од туризмот минатата година претставувале 20 отсто од БДП. Во 2014 година овој удел се очекува да се зголеми на 37,2 отсто од БДП. Македонските сезонски работници ќе имаат можност да најдат работа во Црна Гора ова лето, според Вукица Јелиќ, директор на црногорската Агенција за вработување. На состанокот со македонските власти, таа рече дека на земјата ѝ требаат работници во градежниот сектор, менаџери и експерти за ...
| | веќе видена

Со обновувањетo на преговорите на Кипар, свештениците од двете страни на островот внесоа нов здив во процесот со нова заедничка декларација да продолжи помирувањето. (Напред, од лево) Маронитскиот архиепископ Јусеф Суеиф, Големиот муфтија од Кипар Талип Аталај, Архиепископот на православната црква на кипарските Грци Крисостомос Втори, Ерменскиот архиепископ Варујан Херкелиан, и латинскиот претставнички свештеник Џорџ Крај, беа меѓу собраните на неодамнешниот состанок на религиските водачи на Кипар. [Директорат за религиски работи] По скорешното обновување на политичкиот дијалог меѓу официјалните претставници на двата дела на Кипар, религиските водачи се собраа минатиот месец да дадат поддршка на започнувањето на нови преговори на островот. Состанокот од 26. февруари беше последниот во низата разговори посредувани уште од 2009 година од страна на шведската амбасада во Јужна Никозија. На собирот беа Кипарскиот муфтија Тали Аталај, Архиепископот на православната црква на кипарските Грци Крисостомос Втори, ...
сите 3 | | | веќе видена

Официјалните претставници и регионалните експерти за безбедност сметаат дека Алијансата е клучна за благосостојбата на регионот. Присуството на НАТО донесе чувство на сигурност во регионот. [AФП] Кризата во Крим и зголемените тензии меѓу Русија и Запад побудија многу сеќавања на Студената војна и ја засилуваат клучната улога на НАТО како безбедносна платформа која осигурува суверенитет и стабилност, истовремено обезбедувајќи контрола против авторитарните тенденции, велат експертите. Алијансата нуди клучна безбедносна заштита во време кога руските дејства предизвикуваат загриженост дека земјата се обидува да го обнови влијанието на поранешниот Советски Сојуз, рече Илир Ибрахими, заменик-претседател и главен оперативен претставник на Американскиот универзитет на Косово во Приштина. „Државите кои на еден или друг начин гледаат ризик во едно вакво ширење на Русија мора да го направат членството во НАТО свој главен приоритет“, рече Ибрахими за SETimes . Украина не е членка на НАТО, но е во центарот на ...
сите 10 | | | веќе видена

По пет години во бегство, осомничениот нарко-бос Дарко Шариќ е уапсен во заедничка операција на Србија и Црна Гора. Колоната од автомобили која го носеше Дарко Шариќ пристигна во Белград. [AФП] Апсењето на наводниот балкански нарко-бос Дарко Шариќ е резултат на интензивната соработка меѓу Србија и Црна Гора, велат официјалните претставници, поздравувајќи го апсењето на еден од најозлогласените осомничени криминалци од регионот. Апсењето на Шариќ на 18-ти март во Белград беше акција која ги вклучи полициските агенции и тајни служби од целиот свет. Тој е обвинет во Србија за шверц на 5,7 тони кокаин и перење на најмалку 22 милиони евра, рече Миљко Радисављевиќ, српскиот обвинител за организиран криминал. Шариќ беше во бегство од октомври 2009 година, кога пратка од 2,7 тони кокаин која тој наводно ја организирал беше откриена од страна на полицијата во близина на атланскиот брег на Уругвај. Црна Гора и Србија објавија дека работеле заедно на операцијата повеќе од една година. „Во август 2013 година формиравме ...
сите 10 | | | веќе видена

Експертите за SETimes велат дека групата екстремисти кои им се придружија на руските паравоени сили на Крим не ја претставува државата. Група Срби вели дека ги поддржува руските сили на Крим. [АФП] Експертите и граѓаните велат дека малата група српски граѓани на Крим, во поддршка на руските паравоени сили, му наштетува на меѓународниот углед на оваа балканска држава. Само неколку дена откако руските трупи навлегоа на Кримскиот полуостров, членови на екстремистичкото четничко движење од Крушевац, Централна Србија, пристигнаа во Симферопол. „Отидовме таму на покана од нашите браќа, руските Козаци, да им помогнеме во нивната борба за Крим. Подготвени се и нови членови кои можат да им се придружат на нашите членови секаде каде што е потребно“, рече Његош Поповиќ, претставник на четничкото движење. SETimes . „Нашата цел е да му помогнеме на рускиот народ во името на српскиот народ“, рече Милутин Малишиќ, волонтер од Србија. „Ние го претставуваме четничкото движење, што е слично на руските Козаци“, рече тој за ...
сите 2 | | | веќе видена

Дипломатијата е единствениот излез од ќор-сокакот во Крим, велат официјалните претставници. Сопругите на украинските војници држат транспарент на кој пишува „Не за војна“ за време на митингот пред севастополската база на бригадата за воена тактика во Севастопол. [AФП] Eвропската унија и земјите во регионот што не се членки, ги поддржуваат дипломатските напори за ставање крај на украинската криза и обезбедување мирно решение за она што според некои претставува најголем ќор-сокак од падот на Советскиот Сојуз во 1991 година. И покрај тоа што владата презема чекори за зајакнување на националната одбрана, Киев ги повтори повиците за дипломатско решение. Официјалните претставници во регионот, исто така, се согласуваат дека дипломатијата мора да биде единственото средство за решавање на украинската криза. „Дијалогот има решавачка улога во надминувањето на овој ќор-сокак; не треба да се вклучуваат ниту вооружените сили, ниту другите облици на притисок“, рече за SETimes Лазло Борбели, претседател на Комисијата за ...
сите 2 | | | веќе видена

Официјалните претставници на турската и грчката стопанска комора разговараат за соработката и можностите што би се создале со крајот на поделбата на Кипар. Гунај Черкез (лево), претседател на турската Стопанска комора; Арналдо Абрузини (во средина), генерален секретар на ЕУРОЧЕМБЕРС и Фидиас К.Пилидес, претседател на кипарската Стопанска комора, се ракуваат на состанокот на 5-ти март во Брисел. [EUROCHAMBERS] Бизнис водачите од двата дела на Кипар велат дека соработката меѓу нив може да има важна улога за ставање крај на неколкудеценискиот ќор-сокак на островот, и официјално се обврзаа дека ќе ги поддржат неодамна повторно започнатите преговори. Политичарите на кипарските Грци и кипарските Турци се состанаа во февруари за првпат во последниве две години, барајќи решение за поделеноста која постои 40 години. На 5-ти март во Брисел кипарската Стопанска и индустриска комора и Стопанската комора на кипарските Турци, двата водечки претставници на економските активности на островот, се состанаа на разговори околу ...
сите 2 | | | веќе видена

next