Историчарите соработуваат за да подготват заедничка европска историја за периодот на Првата светска војна. Уличен агол во Сараево, каде што Гаврило Принцип, чија слика е прикажана погоре, го уби надвојводата Франц Фердинанд од Австрија, со што ја поттикна Првата светска војна. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Во врска со актуелните конфликти низ целиот свет и како последица на тоа безбедносните предизвици на Балканот, лекциите научени од Првата светска војна се предмет на дискусија од страна на регионалните експерти со цел да се помогне да се донесе ненасилно решение за конфликтите. Експертите велат дека Сараево претставува постојан потсетник за Балканот и за светот на потребата да се одржи светскиот мир, 100 години по атентатот на неговите улици кој ја поттикна Првата светска војна. „Денес општеството треба да ги даде причините и околностите поради кои дојде до таа војна. Тоа е водилка која треба да ја следиме за да не ги повториме и денес истите грешки. Мирот е универзална вредност кон која човештвото треба да ...
| | веќе видена

Неодамнешната конференција на ЕУ во Берлин покажа дека Унијата ќе работи во насока на приклучување на Балканот во Европа, велат официјалните претставници. Сите балкански земји имаат „европска перспектива“, рече германската канцеларка, Ангела Меркел, на 28 август на Конференцијата за Западен Балкан, која заврши со оптимизам за интеграцијата на регионот во ЕУ. [АФП] ЕУ сака југоисточниот регион на Европа да ѝ се приклучи на Европа, велат аналитичарите, а тоа беше јасно истакнато на неодамнешната конференција на Унијата во Берлин. Лидерите од Македонија, Србија, Црна Гора, Косово, Албанија и од Босна и Херцеговина (БиХ) учествуваа на средбата на 28. август, каде што учесниците се договорија да формираат заедничка стратегија за зајакната регионална политичка и економска соработка. „Сите земји во западен Балкан треба да имаат можност да ѝ се приклучат на Европската Унија доколку ги исполнуваат условите за пристапување“, рече германската канцеларка, Ангела Меркел, на конференцијата. „Германија го гледа овој регион ...
| | веќе видена

Групите за човекови права и опозицијата ги критикуваат благите казни и прекинатите истраги за насилството врз имигрантите. Имигранти пристигнуваат во Крит минатиот април и се помогнати од грчката крајбрежна стража. [AФП] Групите за човекови права ја критикуваат одлуката на грчкиот суд да изрече благи казни за пукањето врз 28 имигранти и одлуката на властите да ја прекинат истрагата за давењето на 11 други. Преживеаните од бродот кој потона покрај островот Фармакониси минатиот јануари - осум жени и три деца - велат дека крајбрежната стража не се обидела да им помогне. Грчкото обвинителство го прекина случајот, што беше повод Нилс Муижниекс, комесар за човекови права на Советот на Европа, да се пожали на прикривање. „Неказнетоста повлекува ризик од прикривање на вакви сериозни кршења на човековите права. Тоа би било сериозна грешка. Грчките власти мора да преземат порешителни чекори за да осигурат дека некој ќе сноси одговорност за оваа трагедија“, рече Муижниекс. Група организации, вклучително и Грчкиот совет ...
| | веќе видена

Главниот обвинител на МКТЈ Серж Брамерц рече дека напредокот на земјата во справувањето со воените криминалци е очигледен. „Регионалната соработка е од исклучителна важност за работата на случаите од предметот Категорија 2“, рече главниот обвинител на МКТЈ Серж Брамерц. [AФП] Неодамнешното апсење на 13 поранешни војници и полицајци од босанските Срби, осомничени за учество во убиствата и прогонот на десетици Хрвати и муслимански Бошњаци од БиХ за време на конфликтот во земјата од 1992 до 1995 година, беше поздравено од МКТЈ и граѓаните на БиХ. Официјални претставници на државното обвинителство велат дека меѓу уапсените од страна на Државната агенција за истрага и заштита на Босна и Херцеговина (БиХ) на 1-ви септември се и неколку високи полициски службеници од времето на војната и членовите на озлогласената воена група позната како „Mиче“. „Лицата кои се лишени од слобода се осомничени дека извршиле воени злосторства и злосторства против човештвото на подрачјето на Добој и Теслиќ во централна БиХ, во кои се ...
| | веќе видена

Блогерите дискутираат за тоа дали четиригодишна казна за затајување данок е знак за напредок против корупцијата. Романските власти апсат лица осомничени за корупција. [Габриел Петреску/SETimes] Четиригодишната затворска казна за поранешниот романски заменик-премиер, Георге Копос, за неплаќање данок на имот, поттикна дебата во врска со тоа дали Романија остварува напредок во борбата против корупцијата. Компанијата на Копос, „Ана електроник“, продала 28 комерцијални објекти на државната лотарија за надуени цени шест месеци пред тој да стапи на функција, при што не платила даноци во вредност од над 1 милион евра, рекоа официјалните претставници. Судот во Букурешт, исто така, пресуди четиригодишна казна за директорот на лотаријата, Николае Кристеа, и за две други лица. Копос е веќе во затвор за затајување данок при трансферот на 12 фудбалери во странски клубови. „Пред десет години, никој не можеше да замисли дека јавна личност ќе биде гонета, а не па и осудена за корупција ... Неопходно е борбата против ...
| | веќе видена

Експертите велат дека џамиите што не се под контрола на исламските заедници создаваат екстремен Ислам и регрутираат џихадистички борци. Некои исламски заедници се обидуваат да наметнат јурисдикција над џамиите чии водачи доаѓаат од земјите на Блискиот Исток. [Мики Трајковски/SETimes] Балканските исламски заедници мора потесно да соработуваат со властите заради контрола на oдметнатите џамии и нивно спречување да станат регрутни центри за конфликтите во Сирија и Ирак, велат експертите. „Бројот на таквите џамии од каде што се шири радикален Ислам расте на целиот Балкан“, рече за SETimes Иван Бабановски, професор на Факултетот за безбедност во Скопје. Некои луѓе ги организираат во приватни куќи, згради, па дури и во барови, рече Ресуљ Реџепи, водач на Косовската исламска заедница (БИК). „Една таква структура која полицијата ја затвори беше близу Термокос, две се во општина Драгаш и претходно имаше една во Дечане, која беше исто така затворена“, рече Реџепи за SETimes . Но, Реџепи рече дека БИК не е ...
сите 4 | | | веќе видена

Воените дописници во регионот ја наведуваат влошената состојба на медиумите на Блискиот Исток по егзекуцијата на американскиот новинар Џејмс Фоли. Специјална миса во знак на сеќавање на новинарот Џејмс Фоли се одржа на 24-ти август. [AФП] Објавувањето на видео-снимката на обезглавувањето на киднапираниот американски новинар од страна на маскиран џихадист на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) го шокираше светот. Видео-снимката од 19-ти август на егзекуцијата на Џејмс Фоли во пустина, исто така, ја потресе Југоисточна Европа, со оглед на тоа што Турција дели долга и честопати порозна граница со Сирија и Ирак, каде што борците на ИСИЛ држат големи делови од територијата. За професионалните новинари со искуство во воените зони, егзекуцијата на Фоли и последователното објавување на истата на Јутјуб претставуваше застрашувачки развој на настаните за идното медиумско покривање на Блискиот Исток. Николас Вафиадис, еден од најистакнатите грчки воени дописници, рече дека секогаш несигурниот Блиски Исток сега се ...
| | веќе видена

Земјите разменуваат искуства за начините на остварување на целите на полициите во заедниците. Хрватската полиција ја користи работата на полицијата во заедниците за да ја зголеми ефикасноста во намалувањето на криминалот и опслужувањето на граѓаните. [Нада Божиќ/SETimes] Балканските полициски сили ги воведуваат нормите и практиките на ЕУ во својата работа, што води до поодговорни и потранспарентни полициски сили, велат експертите. Зголемувањето на оперативниот капацитет со помалку персонал претставува предизвик со кој се соочува Балканот, рече Питер Стано, портпарол на комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе. „Сите земји во регионот имаат двојно поголем број полицајци на 100.000 жители од просекот на ЕУ, а сепак сметаат дека немаат доволен број“, рече Стано за SETimes . Стано додаде дека земјите мора да го решат прашањето со воведување современи техники на управување, организациска рационализација и со јакнење на соработката и координацијата. „Исто така, потребен е пристап што ќе биде во поголема мера ...
| | веќе видена

Полициското дејствување во Хрватска резултираше со зголемување од 11 отсто на заплената на нелегални дроги, а властите следат нови дроги што се појавуваат на пазарот. Зголемен е бројот на апсењата поврзани со шверц на дрога во регионот. [АФП] Регионалните полиции ги зголемија напорите за прекинување на синџирот за шверц со дрога активен во регионот, но воведувањето нови дроги на пазарот отвора нови тековни предизвици, велат експертите. Во средината на јуни хрватската полиција уапси шест лица осомничени за препродажба на дрога во околината на Дубровник. Тоа беше продолжение на серија апсења што ги изврши полицијата во претходните месеци како дел од акцијата „Гладиус 2“. Во 2013 година заплената на дрога во Хрватска порасна за 11 отсто во споредба со 2012 година. Помеѓу 2008 и 2013 година полицијата уништила 8,5 тони дрога. Криминалот поврзан со дрога ја чини Хрватска околу 100 милиони евра. Средствата се користат за полициските дејства, како и за здравјето, рехабилитацијата и ресоцијализацијата на зависниците ...
сите 6 | | | веќе видена

Првичните состаноци на младинските организации резултираа со договори за заеднички проекти. Грчки и македонски младински невладини организации се состанаа во Струга за да формираат сојузи и да работат на заеднички проекти. [Mики Трајковски/SETimes] Невладини организации од Грција и Македонија создаваат заеднички проекти за намалување на предрасудите и промовирање на толеранцијата. Претставници на 20 невладини организации се состанаа во Струга како дел од Контакти за заедничка иднина, организиран од Младинскиот сојуз од Крушево, Младинскиот клуб УНЕСКО од Солун и Фридрих Еберт Штифтунг. Иницијативата за воспоставување соработка започна претпазливо, според Методија Стојчески, извршен директор на Младинскиот сојуз во Крушево. „Но, го добивме сосема спротивното, бидејќи желба за соработка имаше многу“, рече Стојчески за SETimes . Стојчески рече дека главната цел била да се поврзат граѓанските општества на двете земји. „Претходно немавме контакти дури ни со организацијата од Лерин, кој е на само 70 километри ...
| | веќе видена

Џихадистите од регионот што одат да се борат со ИСИЛ ги земаат децата со себе, создавајќи страв и осуда дома. Пранвера Абази се надева дека нејзиниот 8-годишен син ќе се врати безбедно дома од Сирија. Момчето беше однесено од неговиот татко, да се приклучи на терористичката група ИСИЛ. [YouTube.com] Додека владите во југоисточна Европа се обидуваат да ги убедат своите граѓани да не патуваат за Ирак и Сирија да се борат со екстремистите познати како Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ), една жена од Косово се надева дека ќе ја осигури безбедноста на својот 8-годишен син. Пранвера Абази вели дека нејзиниот син, Ерјон, се наоѓа во Сирија со својот татко и се верува дека е во една од ќелиите кои ги води ИСИЛ, кој тероризира делови од Сирија и Ирак обидувајќи се да формира калифат за да го практикува насилниот облик на релгија на своите верници. „Секој ден кога ќе се разбудам си велам, ќе дојде вечерва, можеби ќе си дојде сега, не заспивај бидејќи можеби нема да го слушнеш. Цело време мислам како го чекам, како ...
сите 2 | | | веќе видена

На учесниците во странските конфликти можат да им бидат изречени затворски казни од најмалку пет години. Балканските земји ги казнуваат учесниците во странските конфликти, како тие во Сирија и Ирак. [Томислав Георгиев/SETimes] Косово и Македонија ги менуваат своите кривични законици за да ги санкционираат државјаните што учествуваат во странски војни, како тие во Сирија и Ирак, но некои веруваат дека законите треба да бидат построги за повеќе да одвраќаат. Измените ги казнуваат учесниците во странски војни со затворска казна од најмалку пет години, а регрутерите со казни од четири години. Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ) и Србија исто така се во процес на подготвување на законодавство. Во Србија, овие измени на постојните кривични закони ќе почнат да важат на есен. Во Македонија, измените ќе почнат да важат во септември. „Со овие измени, службите на националната безбедност ќе добијат посоодветни и посилни алатки за справување со безбедносните закани, а особено тероризмот“, рече македонскиот министер за ...
сите 2 | | | веќе видена

Следната година Белград ќе отвори регионален центар за обуки за да го зајакне своето учество во мултинационалните операции. Околу 200 члена на српската армија служат во шесте мисии на ОН и во две мисии на ЕУ. [АФП] Белград ќе отвори регионален армиски центар за обуки за да ја зајакне присутноста на регионот во меѓународните мировни мисии. Центарот ќе се воспостави во Јужната воена база, околу 300 километри јужно од Белград, а ќе се отвори следната година. „Министерството за одбрана и српската Армија се посветени на развивање и на зајакнување на регионалната соработка и на размена на искуства со членовите на вооружените сили на други земји. Според тоа, наша цел е да го отвориме Јужниот центар за да обучуваме членови на вооружените сили во регионот и пошироко“, рече српскиот министер за одбрана, Братислав Гасиќ, за SETimes . Проектот, поддржан од САД, ќе биде прв ваков центар за обуки во регионот. „За разлика од слични центри за обуки за мултинационални операции, како што е Криволак во Македонија, првично ...
| | веќе видена

Грчкиот амбасадор во Македонија вели дека дејствата на видеото не одговараат на ставовите на грчката влада или нејзините граѓани. Тенкови на грчката армија возат покрај Арката на Адриан во центрот на Атина, за време на воената парада по повод Денот на независноста на 25-ти март. Видеото на припадниците на грчката армија во Кипар, како користат антимакедонски, антиалбански и антитурски пораки создаде контроверзност. [AФП] Грчкиот амбасадор во Македонија ја дистанцира својата влада од видеото поставено на Јутјуб минатиот месец, на кое се гледа како војниците на грчката армија извикуваат антимакедонски, антиалбански и антитурски слогани за време на воената парада во Кипар. „Истрагата ќе покаже што се случило, каде и кога се случило. Но, сакам да нагласам, а тоа го кажав и во министерството, дека она што го гледам на видеото и што се слуша, во никој случај не ја претставува официјалната позиција на грчката влада, на грчката армија и чувствата на грчкото општество кон граѓаните на вашата земја“, рече амбасадорот ...
| | веќе видена

Унијата одвои 1,5 милијарди евра за културни и медиумски проекти. Издравачката куќа Три од Скопје ги искористи средствата на ЕУ за превод на книги на македонски јазик. [Toмислав Георгиев/SETimes] Програмата Креативна Европа на Европската унија доделува 1,5 милијарди евра за поддршка на регионалните културни организации, вклучително и филмот, како и за превод на книги на регионалните јазици. Албанија ќе потпише меморандум за соработка со Европската комисија кој ќе обезбеди финансиски и законски гаранции за културата на земјата, рече Мирела Кумбаро Фурџи, албанскиот министер за култура. „Ако се спроведе, истиот директно ќе им помогне на албанските уметници“, рече таа. Креативна Европа, исто така, ги охрабрува земјите да формираат културни мрежи и да воспостават мултиетнички платформи преку национални и регионални проекти. Македонија ги искористи средствата на ЕУ за финансирање 86 културни и медиумски проекти во изминативе пет години. „Проектите овозможија да се зајакне европската културна соработка на ...
сите 3 | | | веќе видена

Преку билатерално, регионално и НАТО партнерство, балканските армии ја поддржуваат регионалната безбедност. Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фо Расмузен (лево), говори покрај македонскиот премиер Никола Груевски за време на прес-конференцијата по официјалниот состанок во Скопје на 22-ри мај. [AФП] Со цел да се осигури безбедност и стабилност за регионот, армиите на Балканот работат заеднички на подобрување на воената едукација преку билатерални договори за воената соработка. Важен сегмент од напорите е едукацијата во согласност со меѓународните стандарди, како и преку соработка со Програмата за јакнење на едукацијата во одбраната на НАТО (ДЕЕП). Преку оваа програма, Алијансата ги советува партнерите како да ги градат, развиваат и реформираат образовните институции од безбедносна, одбранбена и воена област. Во писмената изјава за SETimes, портпаролот на НАТО вели дека фокусот на ДЕЕП е ставен на развој на факултетите и наставните планови. „Што да се учи, како да се предава, водство, критичко размислување ...
сите 7 | | | веќе видена

Земјите прават сè поголеми напори за подобрување на односите. Околу 300 полицајци, косовски Срби, беа интегрирани во косовската полиција. [АФП] Бриселскиот договор помеѓу Белград и Приштина доведе до подобрување на безбедноста откако почна да се спроведува пред нешто повеќе од година, но експертите велат дека дава и можности за решавање на нерешените предизвици во областа на безбедноста. Српската влада ѝ даде на Приштина список од 337 полицајци што ќе работат во северно Косово, со мнозинство Срби, како што е наведено во договорот, а речиси 300 од нив се ангажирани. „Тие полицајци дополнително се обучуваат на Косовската академија за јавна безбедност, а потоа се праќаат да работат во општините во кои живеат“, рече Маја Белос, истражувач од Белградскиот центар за безбедносна политика за SETimes . Уште 800 други српски полицајци што живеат надвор од северно Косово, не можат да се интегрираат во косовската полиција, велат официјалните претставници. Оние што беа интегрирани, сè уште имаат пониски чинови отколку ...
| | веќе видена

Новиот полициски пристап на општинско ниво го подобрува достапот на полицијата до граѓаните. Македонија распоредува полициски комбиња, познати како мобилни полициски станици, во руралните области. [Mики Трајковски/SETimes] Полициите во Македонија и Србија воведуваат нови стратегии за достап до руралните области и решавање на локалните проблеми и прекуграничниот криминал, велат официјалните претставници. Македонската полиција воведе комбиња, популарно наречени мобилни полициски станици, како дел од својот проект Соседска патрола, кој има за цел навремено спречување или одговор на криминал и закани по безбедноста. „Очекуваме дека сето ова ќе придонесе и за зголемување на довербата во полицијата меѓу граѓаните и ефикасноста на полициското работење, што би подразбирало и намалување на криминалот“, изјави за SETimes Иво Котевски, портпарол на македонското Министерство за внатрешни работи. Слично на тоа, Србија минатата година усвои општинска полициска стратегија, чија цел е подобрување на соработката меѓу ...
сите 2 | | | веќе видена

Ова судење би можело да биде најважно во поновата историја на Грција, велат аналитичарите. Поддржувачите на крајно десничарската партија Златна зора веат знамиња и извикуваат слогани пред Апелацискиот суд во Атина, додека полициско комбе го носи затворениот водач Никос Михалолиакос, вториот по ранг Христос Папас и уште еден пратеник, Јанис Лагос, во судот за рочиштето на 4-ти јули. [AФП] По една година собирање 100.000 страници докази и дигитални архиви, Грција е подготвена да ги суди водачите на неонацистичката партија Златна зора оваа есен на, како што се очекува, спектакуларното судење кое би можело да ја промени политичката сцена на земјата. Сите 18 членови на парламентот се уапсени. Партискиот водач Никос Михалолиакос и портпаролот Илиас Касидиарис се наоѓаат во притвор со пет други пратеници и се соочуваат со обвиненија дека воделе криминална група. Коалициската влада на премиерот Антонис Самарас се обидува да најде начин да ги разбие екстремистите откако антифашистички хип-хоп уметник беше убиен ...
| | веќе видена

Земјите-учеснички рекоа дека вежбата ја зголемува регионалната соработка и ја поддржува регионалната безбедност. Учесниците во воената вежба „Итен одговор 2014“ во Почек, Словенија. [Министерство за одбрана на Словенија] Балканските армии учествуваат во воената вежба „Итен одговор 2014“, на чело со европската команда на САД (ЕУКОМ) во Почек, Словенија. Вежбата започна на 20. август, а ќе трае 10 дена. Официјалните претставници велат дека мотото на вежбата е „Сила преку партнерство“, а целта е да се зајакнат воената готовност и професионалните размени помеѓу НАТО-партнерите. Таа, исто така, ќе ја тестира интероперабилноста на силите во мисиите за потрага и за спасување. Во вежбата учествуваа војници од Хрватска, која претходно била домаќин на вежбата, од Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ), Македонија, Црна Гора, Косово, Унгарија и од Словенија, заедно со офицери од САД, Германија и од Холандија. Хрватското Министерство за одбрана рече дека фокусот е да се обучи командната структура за извршување на ...
сите 4 | | | веќе видена

next