Двете земји ги подобруваат билатералните односи, регионалната безбедност и интеграцијата во ЕУ преку соработка. Македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски (лево), и српскиот министер за одбрана, Братислав Гашиќ, вршат смотра на почесната гарда во Белград. [Никола Барбутов/SETimes] Министрите за одбрана на Србија и Македонија се согласија да го интензивираат военото образование и меѓуармиската соработка, со цел да се одговори на актуелните безбедносни ризици, со оглед на тоа што државјани на двете земји сѐ повеќе учествуваат во странски војни. „Исто така, разговаравме за размена на искуствата поврзани со учеството во мировните операции, користењето на капацитетите на нашите бази на Југ и Центарот за обука за антинуклеарна-биолошко-хемиска одбрана во Крушевац, и заеднички подготовки на единиците за вонредни ситуации“, рече српскиот министер за одбрана, Братислав Гашиќ. Македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски, ја истакна решеноста на својата земја за идна соработка со Србија. „Воената академија ...
сите 109 | | | веќе видена

Вежбата на НАТО „Постојано копје 2“ покажа дека безбедноста на земјите-членки нема да се компромитира, велат експертите. Падобраниците од 173-тата Воздушно-десантна бригада на САД и британските војници од полкот на Војводата од Ланкестер учествуваат на заедничката вежба. [НATO] Неодамнешната вежба на НАТО наречена „Постојано копје 2“, во која учествуваа повеќе од 2.000 војници од 10 земји, се фокусираше на зголемувањето на интероперабилноста и синхронизирањето на сложените операции меѓу сојузничките воздухопловни и копнени сили преку воздушно-десантните мисии и мисиите на воздушни напади. „Воените вежби и обуката кои ги спроведува НАТО имаат најразлични имиња и цели, а сѐ зависи од актуелната геополитичка безбедносна ситуација“, рече за SETimes Александар Дедовиќ, извршен директор на Алфа центар, невладина организација со седиште во Никшиќ фокусирана на безбедносните прашања. „Вежбите кои се изведуваат во одредени предконфликтни и конфликтни периоди во одредени зони, како што е „Постојано копје“, имаат свои ...
| | веќе видена

Србија е подготвена да даде свој придонес во борбата против ИСИЛ, рече српскиот премиер Александар Вучиќ. Српскиот премиер Александар Вучиќ рече дека Србија се однесува како „одговорен дел од светот“. [AФП] Србија и другите земји од Југоисточна Европа ја искажаа својата подготвеност да дадат свој придонес во борбата протви ИСИЛ, со оглед на тоа што терористичката закана е „заедничка за сите народи на европската цивилизација“, рече еден официјален претставник. Српскиот премиер Александар Вучиќ минатиот месец му испрати писмо на американскиот претседател Барак Обама, во кое вели дека Белград ја поддржува борбата против Исламската држава Ирак и Левант и е подготвен „да помогне во борбата со своите ограничени ресурси“. Александар Радиќ, воен аналитичар од Белград, рече дека Србија им помогна на САД во борбата против терористите преку помошта за Ирачката армија со продажба на оружје и воена опрема. „Втората задача е пресекување на каналите преку кои џихадистите се снабдуваат со нови борци и пари. Новите борци ...
сите 4 | | | веќе видена

Напорите на властите, како и укинувањето на царинските давачки на увозот на автомобили, даваат резултати. Македонската полиција неодамна го уапси Арслан Пода, осомничен за криминални активности на косовско-македонската граница. [Томислав Георгиев/SETimes] Властите велат дека зголемената соработка на полициите на Балканот стави значителен притисок на организираниот криминал и предизвика намалување на кражбите на автомобили во целиот регион. „Подобрувањето на полициската соработка значи поефективна борба против организираната кражба на автомобили, како и против поврзани дела на организиран криминал“, рече Зоран Драгишиќ, професор на Факултетот за безбедност во Белград. „[Т]оа веќе не е профитабилен бизнис, бидејќи царинските давачки за увезените автомобили се укинати. Сега може законски да се увезуваат возила од земјите од ЕУ без царини и по пониски цени во споредба со оние од пред неколку години. Автомобили сè уште се крадат, но ова е далеку од она што беше“, рече Драгишиќ за SETimes . Според Интерпол, ...
сите 2 | | | веќе видена

Косовските власти велат дека земјата продолжува да дејствува како конструктивен член на меѓународната заедница. Косовскиот премиер Хашим Тачи рече дека Косово ги поддржува санкциите спонзорирани од ЕУ и САД против Русија. [AФП] Косово минатиот месец воведе санкции против Русија како одговор на нејзиното анектирање на Крим и интервенција во Украина, став кој уште повеќе го доближува Косово до ЕУ и САД, велат експертите. Косовските власти велат дека одлучиле да воведат санкции со цел да го осудат кршењето на суверенитетот на Украина и да го искажат својот став против агресијата. „Косовската влада ги поддржува санкциите на институциите на ЕУ и САД против руските федерални власти. Санкциите ќе бидат на сила додека не биде донесена друга одлука, во зависност од околностите што ќе се создадат“, рече премиерот Хашим Тачи. Земјите-членки на ЕУ, САД и други земји воведоа санкции за некои руски функционери и претпријатија, кои вклучуваат забрани за виза, замрзнување на средства и други рестрикции. Властите велат дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Експертите велат дека Белград го избегна рускиот притисок за поголемо влијание во Србија. Рускиот претседател Владимир Путин се поздравува со својот српски колега Томислав Николиќ во Белград на 16-ти октомври. [Никола Барбутов/SETimes] Посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Белград минатата недела покажа дека Русија има за цел да го зголеми своето присуство во Србија, но официјалните претставници и експертите велат дека Белград останува на патот кон европската интеграција. Путин остана шест часа во Белград и беше почесен гостин на воената парада по повод ослободувањето на градот од нацистичка Германија во Втората светска војна. Тоа беше прва таква парада што се одржа во Србија од 1985 година. „Србија и Русија цврсто чекорат заедно во сојузништво и братство, но Србија го има својот европски пат“, рече српскиот претседател Томислав Николиќ. Премиерот Александар Вучиќ искажа слично мислење. „Србија е на пат кон ЕУ и не се откажува од истиот, и ѝ е благодарна на Русија што го почитува тоа и што не се ...
сите 2 | | | веќе видена

Екстремистичките изјави ги загрижија властите за можни етнички судири. Неколку инциденти во Санџак, регион во Србија со мнозинско муслиманско население во Србија, предизвикаа загриженост. [AФП] Српските власти преземаат чекори за намалување на тензиите во регионот на Санџак, каде што е концентрирано претежно бошњачко население. Властите се загрижени за неколку настани во оваа област. На Фејсбук се појавија објави дека Бошњаците во Санџак треба да им се приклучат на екстремистите во Ирак и Сирија и да формираат армија за одбрана на муслиманите од Санџак од „четниците“, начин на кој се опишуваат српските националисти. Во септември Исламската заедница во Србија одржа парада по повод одбележувањето на 70-годишнината од егзекуцијата на 2.000 Бошњаци за време на Втората светска војна. Се смета дека комунистичките власти во Србија ги стрелале соработниците на германските фашисти, но некои Бошњаци мислат дека тие биле егзекутирани бидејќи биле истакнати бошњачки водачи. Парадата ја сочинуваа млади мажи во зелени ...
| | веќе видена

Eкспертите и официјалните претставници велат дека пресудата за Караџиќ би можела да помогне да се обедини БиХ. Поранешниот претседател на РС, Радован Караџиќ, ја негираше одговорноста за злосторствата извршени за време на конфликтот во БиХ во раните 90-ти години. [AФП] Жртвите се надеваат на правична пресуда во неодамна завршениот судски процес против осомничениот воен злосторник Радован Караџиќ, кој експертите велат дека може да го подобри односот меѓу двата ентитети во Босна и Херцеговина (БиХ). Караџиќ, кој беше претседател на Српската република во БиХ за време на војната, подоцна наречена Република Српска (РС), е највисок официјален претставник, покрај српскиот претседател Слободан Милошевиќ, кому му се судеше во Хаг. Караџиќ ја негираше одговорноста за злосторствата извршени за време на конфликтот. Обвинението од 11 точки издадено во мај 2000 година, со кое е заменето првичното обвинение издадено во јули 1995 година, го товари Караџиќ за повеќе воени злосторства против несрпското население, вклучително ...
| | веќе видена

Напорите се совпаѓаат со повиците на владата за помали затворски казни, но повисоки парични казни. Поранешниот грчки министер за одбрана Акис Цохаѕопулос рече дека планира да ја обжали својата казна затвор од 20 години за украдени милиони евра од владини договори. [AФП] Некои од најозлогласените функционери во Грција затворени за проневера на пари и кражба очекуваат да добијат поблаги казни од судовите, додека владата продолжува со напорите за борба со масовната корупција, велат експертите. Поранешниот градоначалник на Солун, Василис Папајоргопулос, рече дека ќе поднесе барање до Врховниот суд на Грција за намалување на неговата доживотна казна затвор за украдени 18 милиони евра. „Мислам дека сите знаат оти моето име е неправично извалкано. Пресудата против мене беше работа на целисходност. Јас бев жртвено јагне. Мојата единствена надеж е Врховниот суд“, изјави Папајоргопулос. Судот веќе ги намали доживотните затворски казни што им беа изречени на Михалис Лемусиас, поранешниот генерален секретар на општина ...
| | веќе видена

Според експертите, владините мерки против учеството на локалното население во ИДИЛ се клучни за регионалната борба против тероризмот. Борци на ИСИЛ неодамна беа забележани во Сирија. Групата не е закана за само една земја, туку заеднички регионален проблем, според Абит Хоџа, безбедносен аналитичар во косовскиот „Центар за безбедносни студии“ во Приштина. [АФП] Со цел да придонесат во глобалната борба против тероризмот, Босна и Херцеговина (БиХ), Косово и Србија ги гонат граѓаните кои се борат за Исламската држава на Ирак и Левант (ИДИЛ) и за други странски терористички групи. Според експертите, државите покажуваат волја да се соочат со сериозни безбедносни закани, што е, исто така, важно за регионалната безбедност и за стабилноста. „Важно е земјите од регионот да ги покажат, не само пред меѓународната заедница, туку и едни на други,своите напори за борба против терористичките закани. ИДИЛ не е закана за само една земја, туку претставува заеднички регионален проблем и треба да се третира од регионална ...
сите 2 | | | веќе видена

Соработката на разузнавачките служби резултираше со репатријација на момчето од камп на ИСИЛ во Сирија. Eрион Зена (десно) во средата (15-ти октомври) се врати дома во Косово од терористички камп во Сирија. [AФП] Eрион Зена, 8-годишното момче кое беше однесено во џихадистички камп во Сирија од страна на неговиот татко, беше вратен во Косово кај својата мајка во средата (15-ти октомври). Во соработка со регионалните агенции на терен во Ирак и во Сирија, косовската разузнавачка служба успеа да го врати назад момчето. Косовскиот премиер Хашим Тачи посебно ја посочи турската разузнавачка служба, МИТ, за нејзината помош. „Сакам да ѐ се заблагодарам на турската разузнавачка служба за поддршката што ни ја даде за да го извлечеме Ерион од Сирија“, напиша Тачи на Твитер. Политичкиот советник на Тачи, Рамадан Иљази, рече дека враќањето на Ерион во Косово претставува извонредно постигнување. „Ова е победа на доброто над злото, победа против идеологијата на ИДИЛ. Успехот на оваа операција ја покажува важноста на ...
сите 2 | | | веќе видена

Официјалните претставници велат дека успешниот марш е показател дека нацијата го промовира почитувањето на различностите. На парадата патролираа илјадници полицајци. [AФП] Почитувањето на човековите права е еден од првите и најважни услови во преговорите меѓу Србија и ЕУ, а неодамнешната мирна геј парада на гордоста беше поздравена од властите како важен чекор. Парадата на 29-ти септември беше првата про-ЛГБТ демонстрација одржана во земјата по повеќе од една деценија. Маршот низ Белград се одржа под силно полициско обезбедување со цел да се спречи повторување на насилството од демонстрацијата во 2010 година, кога беа повредени стотици луѓе. Околу 1.000 активисти и нивни поддржувачи носеа знамиња и знаци со боите на виножитото. „Оваа парада претставува важен чекор во заштитата на основните човекови права во Србија кои сите луѓе мора да ги уживаат, вклучително и ЛГБТ заедницата. Србија мора да продолжи да се бори против сите видови дискриминација и да го следи својот напредок на тој пат“, рече Мајкл ...
| | веќе видена

Грција е важен партнер на Србија во развојот на нејзините капацитети за мултинационалните операции, интеграцијата во ЕУ и военото образование. Соработката на српската со грчката армија ќе помогне да се зголеми региoналната сигурност и безбедност. [AФП] Армиите на Грција и Србија работат заеднички на подобрување на соработката во одбраната и регионалната безбедност и стабилност. Според полковник Милан Коњиковац, вршител на должноста началник на Управата за меѓународна воена соработка во српското Министерство за одбрана, соработка во одбранбениот сектор со Грција има во образованието, заедничките обуки и подготвувањето за учество во мултинационалните операции. „Соработката во военото образование меѓу двете земји беше воспоставена во 2003 година и е идентификувана како широка област на соработка која ќе продолжи. Во изминатите 10 години повеќе од 90 наши припадници учествуваа на различни обуки во Меѓународниот центар за поддршка на мировните операции во Килкис (Кукуш), северна Грција“, рече Коњиковац за SETimes ...
сите 6 | | | веќе видена

Вашингтон ѝ помага на Србија да ја преземе новата улога на центар за обука на меѓународните сили. Секретарот на Морнарицата на САД, Реј Мабус (лево, во средината), разговара со српскиот министер за одбрана, Братислав Гашиќ, во Белград. [Министерство за одбрана на Србија] Воената соработка Србија-САД ќе се зајакнува преку заедничките вежби и обуката, кои ќе бидат од полза за српската војска, велат официјалните претставници. „Задоволен сум од досегашната воена билатерална соработка со САД. Тоа е и понатаму најразвиен дел од целокупните билатерални односи на двете земји“, рече српскиот министер за одбрана, Братислав Гашиќ. Гашиќ рече дека американската поддршка преку Програмата за надворешно воено финансирање и иницијативата Глобални мировни операции, помогнала во опремувањето и модернизацијата на српската војска. Гашиќ ја посочи американската финансиска и техничка помош за развој на воената база на југот од Србија, која ќе стане регионален центар за обука за мултинационалните операции во 2015 година. ...
сите 47 | | | веќе видена

За време на неодамнешната посета, папата Франциско апелираше за зачувување на мирниот соживот како „непроценливо богатство“ на Албанија. Папата Франциско (десно) се смее за време на состанокот со претставниците на албанската муслиманска, православна и католичка заедница во Тирана на 21-ви септември. [AФП] Верскиот соживот во Албанија беше пофален од страна на папата Франциско за време на неговата неодамнешна посета на земјата, при што експертите велат дека толеранцијата во Албанија претставува пример за светот. „Верските заедници во Албанија не само што ја негуваат толеранцијата и разбирањето, туку и нешто далеку поважно: взаемното почитување и креативната соработка кои влијаат на патувањето на оваа земја“, изјави за SETimes православниот владика од Круја, Андон Мердани. Според пописот од 2011 година, 57 отсто од Албанците се Муслимани, додека останатите се Православни Христијани, Католици и припадници на други религии. Папата Франциско на 21-ви септември ја посети Албанија и го пофали соживотот меѓу ...
| | веќе видена

Земјите се фокусираат на помагање на малцинската група при легализирање на населбите. Ромските семејства често живеат во незаконски населби. [Томислав Георгиев/SETimes] Во обид да се усогласат со директивата на ЕУ во врска со домувањето за Ромите, земјите во Југоисточна Европа спроведуваат програми и закони за легализирање на ромските населби. Ромите се бројни во регионот, при што тие вообичаено живеат во неформални населби, без соодветни услови. Во 2004 година, Виенската декларација за национални и регионални политики и програми утврди дека урбаното интегрирање на неформалните населби е едно од клучните прашања при пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Според Советот на Европа, во Србија има 450.000 Роми. Припадниците на оваа малцинска група не можеа да ги легализирање на нивните куќи бидејќи не можат да ја обезбедат неопходната документација за сопственост, пропишана со закон. Населбите честопати се наоѓаат на јавно земјиште, така што невозможно е да се добијат документи за сопственоста. Во ...
сите 2 | | | веќе видена

Граѓаните и Исламската заедница во БиХ се обединети во својата реакција на суровите убиства на ИСИЛ. Убиството на Дејвид Хејнс што го изврши ИСИЛ беше осудено од граѓаните во БиХ. [Фејсбук/Дејвид Хејнс] Водачот на Исламската заедница во Босна и Херцеговина, ефенди Хусеин Кавазовиќ, најостро го осуди бруталното убиство на британскиот хуманитарен работник Дејвид Хејнс, велејќи дека тоа е ужасен чин на убиство на хуманитарен работник. „Ќе се молиме за неговата невина душа длабоко сочувствувајќи со неговото семејство кое, како и сите ние, треба да биде гордо на неговата работа посветена на добробитот на човекот. Ги повикувам луѓето кои веруваат во еден Господ да го запреме ова зло. Муслиманите низ целиот свет мора да покажат дека се одлучни да ги запрат овие убиства“, рече Кавазовиќ во апелот до Исламската заедница. Хејнс најголемиот дел од својот живот го поминал помагајќи им на несреќните луѓе во различни земји и им помогнал на многу бошњачки повратници. „Муслиманите имаат морална обврска да реагираат и да ги ...
| | веќе видена

Земјите од регионот учествуваат во проекти на НАТО за сајбер-безбедност и во други заеднички проекти. Учесниците присуствува на семинарот за безбедност и криптологија спонзориран од НАТО во Охрид. [Mики Трајковски/SETimes] НАТО ја подобрува соработката и дијалогот со балканските партнерски земји унапредувајќи го научното истражување и технолошките иновации со цел зајакнување на безбедноста, велат официјалните претставници. Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина (БиХ) учествуваат во програмата Науката за мирот и безбедноста , заедно со високообразовните институции и различни министерства од партнерските земји. Универзитетот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, во соработка со Универзитетот Оукланд во Соединетите Американски Држави, минатиот месец организираше работилница во рамките на програмата на НАТО за обука на информатичари, математичари и инженери во областа на безбедноста и криптологијата. „Двата универзитети потпишаа меморандум за соработка со кој се предвидува размена на професори и студенти, како и ...
| | веќе видена

Предлогот е поздравен како иницијатива за зголемување на културната дипломатија меѓу двете земји. Ако иницијативата биде успешна, српските ученици е можно да имаат часови по турски јазик во петто одделение. [AФП] Здружението на Турци во Србија покрена, поради големиот интерес на своите членови, иницијатива за воведување на турскиот јазик во српските училишта како изборен предмет, почнувајќи од петто одделение. Експертите во Турција ја поздравија иницијативата како корисна за јазичните права, но и за проширувањето на културната дипломатија меѓу двете земји. Али Шаховиќ, претставник на Здружението на Tурци во Србија, изјави за SETimes дека здружението спроведува истражување меѓу родителите и учениците за да утврди дали има доволно интерес за организирање часови по турски јазик. „Ако има доволно интерес, директорите на училиштата ќе го информираат Министерството за образование дека е потребно да се организираат часови по турски јазик како изборен предмет“, рече Шаховиќ. Иницијативата првично ќе се спроведе во ...
| | веќе видена

Со приклучувањето на меѓународната коалиција против ИСИЛ, балканските земји се придвижуваат кон регионална соработка за борба против тероризмот. Повеќе од 50 држави се приклучија на коалицијата против ИСИЛ. [AФП] Балканските земји ја поддржуваат меѓународната коалиција против Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ), потег кој експертите и официјалните претставници велат дека ќе му помогне на регионот да работи заедно на одговорот на глобалната терористичка закана од групата. Повеќе од 50 држави се приклучија на борбата против ИСИЛ, терористичка организација која сака да воспостави светски калифат. Игор Табак, аналитичар во Обрис, меѓународен портал кој ги покрива воените прашања, вели дека е охрабрувачки што сите балкански земји се согласуваат да ѝ се приклучат на коалицијата. „ИСИЛ е многу опасна закана. Потребна е силна регионална соработка на Балканот со цел да се спречат заминувањата на домашните државјани на боиштата во Сирија и Ирак. Балканските тајни служби и официјалните претставници мора многу ...
| | веќе видена

next