Иницијативата покажува подобрување на односите и комуникациите меѓу двете земји, велат уметниците. Мики Манојловиќ од Радионица интеграције ќе ја режира претставата „Ромео и Јулија“. [Никола Барбутов/SETimes] Во обид за подобрување на односите меѓу Србија и Косово, актерите од Белград и Приштина се здружија во културна иницијатива. Шекспировата „Ромео и Јулија“ е основата на заедничките напори на уметниците од Белград и Приштина, кои работат заедно неколку месеци. Претставата ќе биде изведена низ целиот регион, почнувајќи од март. Целта на иницијативата е да се подобрат односите меѓу Белград и Приштина, како и да се покаже и промовира соживотот, соработката и взаемното разбирање. Проектот го води Радионица интеграције (Работилница на интеграцијата), организација со седиште во Белград посветена на создавање и реализација на културни програми за луѓето со инвалидитет, и Ќендра мултимедија, продукциска компанија од областа на културата од Приштина. Идејата за иницијативата дојде од Љубиша Георгиевски, ...
| | веќе видена

Двете земји потпишаа меморандум за разбирање за унапредување на соработката меѓу нивните обвинителства. Македонскиот министер за правда, Аднан Јашари (во средината), и косовскиот државен обвинител, Суле Хоџа (трет од десно), се состанаа во Скопје. [AФП] Косово и Македонија ги зголемуваат напорите за усогласување на своите дејства против терористичките групи и групите на организиран криминал, кои претставуваат сѐ поголема закана за безбедноста и благосостојбата на граѓаните, велат властите. Државните обвинителства на двете земји на 30-ти декември во Приштина потпишаа меморандум за разбирање за координирање на активностите насочени против транснационалниот организиран криминал и тероризмот. Договорот - прв од ваков вид меѓу двете земји - стапи на сила веднаш и важи три години, со можност за обновување. Официјалните претставници велат дека соработката на обвинителствата ќе биде поттикнувана преку навремени размени на информации и документи, исполнување на барања за екстрадиција и други форми на судска ...
сите 4 | | | веќе видена

Борци на ИДИЛ кои минуваат низ балканските земји претставуваат сериозна закана, бидејќи, според експертите, тие можат да извршат терористички напад на кое било место. Терористите доаѓаат до борбените полиња на ИДИЛ патувајќи низ балканските земји. [АФП] Од ескалирањето на конфликтите во Сирија и во Ирак, борци на Исламската држава на Ирак и на Левантот патуваат од Западна Европа преку балканските земји до своите борбени полиња. Џихадисти од Западот минуваат низ регионот со автомобил или со автобус, низ Хрватска, Босна и Херцеговина (БиХ), Србија, Косово, Црна Гора и Албанија. Тие, исто така, користат регионални поморски патишта за да стигнат до Турција. „Ако патуваат со авион, терористите може лесно да се детектираат, што е главната причина зошто не го прават тоа. За оние од Западна Европа што сакаат да стигнат до борбените полиња на ИДИЛ, единствен начин е да патуваат преку балканската рута поради нејзината географска местоположба“, рече Дарко Трифуновиќ, српскиот претставник во Меѓународната асоцијација за ...
сите 4 | | | веќе видена

Косово ќе продолжи да учествува во Повелбата како набљудувач. Претставниците од земјите на Американско-јадранската повелба се состанаа во Тирана минатиот месец. [Министерство за надворешни работи на Албанија] Балканските земји работат на проширување на воената соработка преку Американско-јадранската повелба, но сѐ уште не се согласиле дали и кога ќе му дадат на Косово полноправно членство, велат експертите. Повелбата - која честопати се нарекува А5 - беше воспоставена во 2003 година како регионална иницијатива за решавање на заедничките безбедносни предизвици и унапредување на евроатланската интеграција на регионот. Aлбанија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина (БиХ), Македонија и САД се членки на Повелбата, додека Косово и Србија имаат набљудувачки статус. Официјалните претставници од регионот дискутираа за прифаќањето нови членови на состанокот во Тирана минатиот месец. Албанија, која минатата година претседателствуваше со Повелбата, ја претстави апликацијата за членство за Косово. Но, претставниците ...
сите 3 | | | веќе видена

Спортистите и навивачите шират пораки против насилството со надеж за подобрување на односите и единство во регионот. Марко Ивковиќ, навивач на српски клуб, беше убиен во Истанбул пред кошаркарскиот натпревар на Евролигата меѓу Црвена ѕвезда Белград и Галатасарај на 21-ви ноември. [Фејсбук] Во обид да се запре насилството на навивачите на спортските настани во регионот, тимовите ја започнаа иницијативата Стоп за насилството. Целта е да се поттикнат подобри односи и единство во регионот. Во рамките на иницијативата, играчите на српскиот кошаркарски тим Црвена ѕвезда и хрватскиот тим Цедевита со едноминутно молчење пред нивниот натпревар на 28-ми ноември му оддадоа почит на Марко Ивковиќ, навивач на српски клуб кој беше убиен во Истанбул пред Абди Ипекчи арената пред кошаркарскиот натпревар на Евролигата меѓу Црвена ѕвезда Белград и Галатасарај на 21-ви ноември. Навивачите ја поздравија постапката. „Загрепчани, ви благодариме на едноминутното молчење! Не е тешко да се биде човек, особено кога го сакаш спортот“ ...
| | веќе видена

Неодамнешната спогодба меѓу БиХ и ЕУРОПОЛ ќе ја зголеми безбедноста во оваа балканска земја. Многу жртви на трговијата со луѓе се продаваат на синџирите на проституција. [AФП] Во обид да се зајакне меѓународната соработка во борбата против криминалот, претставниците на Босна и Херцеговина (БиХ) и ЕУРОПОЛ минатиот месец ги комплетираа преговорите за спогодбата за оперативна и стратешка соработка. Спогодбата ги утврдува условите што ја регулираат размената на информации и другите форми на соработка и комуникација со европското полициско тело. Самир Ризво, државен координатор за борба против трговијата со луѓе, рече дека спогодбата ќе ја подобри соработката што е неопходна за борба против меѓународниот криминал. „Во изминатите шест месеци Босна и Херцеговина идентификуваше 26 жртви на трговијата со луѓе. Законодавството во БиХ сега е во согласност со европските стандарди и би требало да се спроведува во практиката. Проблемот со трговијата со луѓе ги надминува државните граници и регионалната и меѓународната ...
| | веќе видена

Балканските земји усвоија акциски план против нелегалната трговија со оружје. Балканските земји се согласија да преземат дополнителни мерки за спречување на шверцот со оружје. [Министерство за внатрешни работи на Србија] ЕУ и балканските земји развиваат механизми за борба против организираниот криминал и корупцијата, кои може да се поврзат со финансирањето и вооружувањето на екстремистите, велат експертите. Mинистрите за внатрешни работи на балканските земји усвоија акциски план за време на Mинистерскиот форум за правда и домашни работи на ЕУ и Западен Балкан, кој се одржа минатиот месец во Белград, за борба против групите на организиран криминал, тероризам и шверц со оружје. Соработката со Балканот е клучна за спречување на шверцот, според Вера Јурова, комесар на ЕУ за правда, потрошувачи и родова еднаквост. „Ги повикав нашите партнери да ги искористат меѓународните инструменти за замрзнување и конфискација на криминалниот имот за да се одземе профитот од организираниот криминал“, рече Јурова. Форумот се ...
сите 3 | | | веќе видена

Регионалните безбедносни сили соработуваат со американската морнарица за зајакнување на своите капацитети за одржување на мирот преку заеднички воени вежби. Американската морнарица се обидува да се пробие низ бугарски и српски војници за време на курсот за контрола на немири „Платински волк 15“ во базата „Југ“ во Србија. [Американска морнарица] Во обид да поттикнат заемно разбирање и интероперабилност помеѓу вооружените сили во регионот и во САД, војници од Балканот и од американската морнарица неодамна одржаа заедничка вежба во Србија. „Платински волк 15“ собра 360 трупи од Бугарија, Хрватска, Македонија, Романија и Србија, заедно со американската морнарица. Вежбата се одржа во базата „Југ“ во Бујановац, 20 километри од административната линија со Косово, на земјишната безбедносна зона. Трупите се обучуваа 11 дена, од 16. до 27. ноември, извршувајќи разни задачи за одржување на мирот, со фокус на употребата на несмртоносни оружја. Вежбата беше дизајнирана за подобрување на капацитетите на безбедносните сили ...
сите 4 | | | веќе видена

Официјалните претставници од Албанија и Србија ја охрабруваат меѓуетничката толеранција и го поттикнуваат создавањето клима без страв и насилство за повратниците. Претседателот на албанскиот парламент, Илир Мета, го посети Гњилане во Косово. [Парламент на Албанија] Албанија го промовира мирниот соживот меѓу Србите и Албанците во Косово поттикнувајќи го етничкото помирување и толеранцијата, кои се надева дека ќе водат до интеграција на српското малцинство, враќање на бегалците и траен мир, велат експертите. Илир Мета, претседателот на албанскиот парламент, го посети градот Гњилане во Косово претходно овој месец, по посетата на премиерот Еди Рама на Србија, за да го поттикне процесот на помирување. Мета ги пофали стандардите што ги ужива српското малцинство и рече дека истите се резултат на визијата и толеранцијата на луѓето што живеат таму и кои се вистински европски граѓани. „Сметам дека е исклучително важно да постои одличен меѓуетнички соживот“, рече Мета. Многу Срби кои го напуштија Косово стравувајќи за ...
| | веќе видена

Новата администрација во Кишињев почна да презема поцврсти мерки за исполнување на европските стандарди, велат експертите. ЕУ ги поздрави резултатите од изборите и ја охрабри Молдавија да продолжи со својот реформски процес. [AФП] Moлдавија ги консолидира реформите за европска интеграција, се бори со раширената корупција, спроведува програми за економски раст и го зголемува квалитетот на живеењето, за да можат граѓаните да ги почувствуваат конкретните бенефити од доближувањето до ЕУ и да го oтфрлат руското влијание, изјавија аналитичари за SETimes по изборите на 30-ти ноември, на кои победи трипартиската проевропска коалиција. Tрите партии -- Либералдемократската партија, Демократската партија и Либералната партија - освоија 55 од 101 место во молдавскиот парламент и се согласија да отпочнат преговори за формирање нова проевропска коалиција. Група експерти моментно работи на изготвување на коалицискиот договор. Проруските комунисти и социјалистите освоија 46 места во новиот парламент во Кишињев. ЕУ ги ...
сите 8 | | | веќе видена

Унијата одобри средства за нов проект за борба против организираниот криминал и зајакнување на граничната безбедност. Грчки оперативен центар за набљудување ја зајакна безбедноста на границата и борбата против организираниот криминал. [AФП] ЕУ и балканските земји ја зајакнуваат соработката на полициските агенции и судските власти во борбата против организираниот криминал и тероризмот, велат официјалните претставници. ЕУ додели средства за следните три години за нов проект кој е посветен конкретно на проблемот со организираниот криминал и корупцијата и, исто така, ќе ја зајакне граничната безбедност. Петте милиони евра одобрени претходно овој месец од страна на Унијата ќе им бидат доделени на Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Косово, Македонија и Црна Гора. Средствата ќе бидат искористени за техничка и оперативна помош за заедничките истражни тимови, сведоците, програмите за заштита, новите технологии, правна помош и подобрено пренесување на информациите, заштита на податоците и екстрадициите. Четири ...
сите 2 | | | веќе видена

Потпишаните амандмани на договорот ја префрлуваат контролата на вооружувањето од ОБСЕ на четирите земји. Амандманите на договорот беа потпишани на 5 декември, на министерскиот состанок на ОБСЕ во Базел. [АФП] Според официјалните претставници, континуираното спроведување на договорот за регионална сигурност и контрола на оружјето би можело да служи како модел за воспоставување доверба и за зајакнување на мирот и стабилноста во постконфликтните области. Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина (БиХ) и Црна Гора, на министерскиот состанок на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) на 5. декември, потпишаа нов сет амандмани на Договорот за подрегионална контрола на оружјето. Амандманите, што се однесуваат на член IV од Дејтонскиот договор, опфаќаат преземање на целосната одговорност за регионалната стабилност и за контролата на вооружувањето од страна на поранешните југословенски земји. Член IV, потпишан во Фиренца во јуни, 1996 година, беше дизајниран да превенира нова трка за оружје во регионот ...
сите 3 | | | веќе видена

Неодамнешното апсење на осум осомничени лица покажува дека Грција и Кипар се користат како канал за Сирија од страна на екстремистичките борци и снабдувачите на оружје. Полицијата во Грција ги зголемува напорите за спречување на криминалните банди кои обезбедуваат оружје од Албанија за Исламската држава Ирак и Левант во Сирија. [AФП] Грчката полиција испитува дали криминалните групи пренесуваат оружје од Албанија преку Грција за Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) во Сирија, додека кипарските власти се обидуваат да ги спречат потенцијалните џихадистички борци да поминат низ државата и да им се приклучат на терористите, велат официјалните претставници. Додека властите работат на осмислување стратегија за справување со опасноста, расте загриженоста дека Грција и Кипар станаа клучни транспортни точки за снабдување оружје и регрути за ИСИЛ. Истрагата започна по апсењето на осум членови осомничени за шверц на оружје во близина на Драч на албанскиот брег, и според извештаите во албанските медиуми Грција се ...
сите 3 | | | веќе видена

Регионот е решен да продолжи да придонесува за глобалната безбедност. Војниците од македонска воена единица се подготвуваат да заминат во Авганистан. [АФП] Балканските воени сили ќе останат во Авганистан да служат во новата мисија на НАТО „Одлучна поддршка“, преку која ќе придонесат во глобалната војна против тероризмот, предводена од Алијансата и од САД. Новата мисија е посветена на обучување, едукација и менторство на авганистанските безбедносни сили, а ќе отпочне следниот месец. Официјалните претставници рекоа дека балканските земји веќе една деценија се присутни во Авганистан во поддршка на мисијата на НАТО, при што нивното активно воено учество покажува дека Алијансата ја сметаат за стратешки партнер. „Она што е важно е тоа што со учеството во оваа мисија регионот потврдува дека е за зачувување на мирот и сака да произведе резултати во тој правец, со сопствен труд. Тоа е уште една потврда за воената подготвеност на балканските воени сили“, рече за SETimes Благоја Марковски, претседател на „Балкански ...
сите 39 | | | веќе видена

Илјадници илегални имигранти ги користат балканските земји како можност да влезат во земјите-членки на ЕУ. Група илегални имигранти ручаат во привременото засолниште во северниот српски град Палиќ, 200 километри северно до Белград. [AФП] Неодамнешните апсења на шест лица во Србија осомничени за шверц на луѓе повторно фрлија светлина на проблемот со илегалните имигранти кои поминуваат низ балканските земји за да стигнат во земјите-членки на ЕУ. Службата за борба против организираниот криминал уапси шест лица осомничени дека биле дел од групата која им помагала на илегалните имигранти да ги поминат границите на Македонија и Србија. Имигрантите се главно од Сирија, Пакистан и Палестина. Обвинетите наплаќале по 9.000 евра за група која била нелегално пренесувана од областа Прешево во јужна Србија во Белград. Групите биле составени од 30 до 80 илегални имигранти. „Меѓу имигрантите имаше и малолетни лица и деца, и тие биле транспортирани со камиони и комбиња во нечовечки услови“, соопшти српската полиција. Двајца ...
| | веќе видена

Полициите во Србија и Босна и Херцеговина ги здружија силите за апсење на 15 лица осомничени за воени злосторства, демонстрирајќи ја важноста на регионалната соработка. Полициите во БиХ и Србија работеа заеднички на реализација на апсењата. [AФП] Соработката меѓу полициските сили и обвинителствата на Србија, Босна и Херцеговина (БиХ) и Црна Гора резултираше со апсење на 15 лица осомничени за убиствата на 20 цивили на 27-ми февруари 1993 година. Борис Грубешиќ, портпарол на обвинителството на БиХ, изјави за SETimes дека оваа операција беше прва во која осомничени за воени злосторства бea уапсени истовремено на територијата на БиХ и на српска територија. „Акцијата е резултат на директната соработка меѓу обвинителствата на Босна и Херцеговина и Србија“, рече Грубешиќ. „Расветлено е злосторство кое беше нерасветлено повеќе од 20 години и на овој начин сакаме да им донесеме барем делче правда на жртвите, односно на семејствата на жртвите.“ Грубешиќ рече дека обвинителствата од двете земји работеле интензивно во ...
| | веќе видена

Една неодамнешна иницијатива на НАТО во Белград помага за образовање на младината од регионот во врска со демократијата, стабилноста и соработката во глобалната борба против ИДИЛ. Белградската „Недела на НАТО“ собра млади членови на политичките партии во Србија за да ги образова во врска со основни информации за НАТО и за принципите на Алијансата. [Центар за евроатлантски студии] Со цел подобрување на регионалната соработка во областа на безбедноста и на демократскиот развој, како и заради забрзување на евроинтеграцијата на Западен Балкан, НАТО и локалните партнери работат на вклучување на младината од регионот во овие процеси преку организирање едукативни конференции и работилници. Втората „Недела на НАТО“ во Белград започна на 15. декември. Форумот, во организација на Одделот за јавна дипломатија на НАТО во Србија и на „Центарот за евроатлантски студии (ЦЕАС)“, собра млади членови на политичките партии во Србија за да ги образова во врска со основни информации за НАТО и за принципите на Алијансата. Тибор ...
сите 149 | | | веќе видена

Косово ќе добие помош од САД и од ЕУ за тоа како ефикасно да ги гони терористите и нивните соработници. Косовската полиција уапси маж осомничен за врски со Исламската држава Ирак и Левант. [AФП] Косово продолжува со решавање на растечките и сложени предизвици на тероризмот кои произлегуваат од исламската и другите форми на екстремизам и продолжува да бара помош од американските и европските партнери во таа борба, велат експертите. Глобалниот индекс на тероризмот 2014, објавен неодамна од страна на Австралискиот институт за економија, го вбројува Косово - заедно со Грција и Турција - меѓу земјите кои се под значителна закана на терористичките групи. „Тероризмот стана глобален феномен со пораст од 61 отсто на бројот на луѓе кои загинаа во терористичките напади во текот на изминатата година“, се вели во извештајот. Косовското обвинителство објави дека работи на 19 случаи на тероризам, во кои се вклучени 112 лица осомничени за кршење на кривичниот закон на земјата во врска со тероризам. Властите уапсија уште 36 ...
сите 2 | | | веќе видена

Воената соработка помеѓу двете земји е важна поради заканите на ИДИЛ, велат експертите. Војската на Турција работи во Србија на заедничка обука и вежби на специјалните сили. [АФП] Бидејќи Србија и Турција се соочуваат со екстремизам и со терористички закани од Исламската држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ), потребата од подобра соработка во одбранбениот сектор станува поочигледна. Александар Радиќ, воен аналитичар на Евроатлантската иницијатива во Белград, рече дека соработката во разузнавањето е нужна за Србија. „Во моментов Турција може да идентификува лица од Балканот кои се во Сирија, да собере информации за нив. Овој вид соработка е важен затоа што на српските државјани им е лесно да одат во Турција, бидејќи визиот режим е многу либерален. Од Турција, пак, лесно се стигнува до Сирија. Затоа треба да се воспостави разузнавачко-информативна соработка со Турција, како дел од постојната воена и одбранбена соработка“, рече Радиќ. Саша Брадашевиќ, професор на Филолошкиот факултет во Белград, рече дека воената ...
сите 149 | | | веќе видена

Mисијата на НАТО има клучна улога за мирот и стабилноста во Косово и во регионот, велат официјалните претставници и експертите. Mисијата предводена од НАТО, КФОР, ги зајакнува безбедносните мерки за граѓаните во Косово. [AФП] Косовските сили предводени од НАТО (КФОР) забрзано ги преземаат потребните мерки за зголемување на безбедноста на граѓаните, како и за заштита на српското културно наследство во Косово, бидејќи истото станува цел на екстремистичките групи. Оваа есен графити со поддршка на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ), Ослободителната војска на Косово (ОВК) и Албанската национална армија (АНА), беа пронајдени на Високи Дечани, српски православен манастир во западно Косово кој е светско наследство на УНЕСКО од 2005 година. „КФОР ги сфати сериозно ризиците и го засили своето присуство околу манастирот“, рече Сава Јањиќ, игумен на манастирот. Tој му се заблагодари на командантот на КФОР генерал-мајор Франческо Паоло Фиљуоло и неговите војници за напорите што ги вложуваат за да се зачува ...
сите 3 | | | веќе видена

next