По скандалот предизвикан поради сомневањето дека докторските тези на некои српски политичари се плагијат, околу 1.800 српски научници и професори поднесоа петиција до српската влада и побараа „заштита на академската чест“. Околу 1.800 професори и научници бараат акредитацијата на Универзитетот Мегатренд да се преиспита откако нејзиниот ректор, Мича Јовановиќ, поднесе оставка поради академскиот скандал. [Никола Барбутов/SETimes] Српскиот министер за образование изјави за SETimes дека ќе работи на јакнење на независните тела кои имаат задача да го проверуваат квалитетот на образованието, по серијата скандали кои го потресоа системот на високо образование во Србија. Министерот за образование, Срѓан Вербиќ, рече дека Комисијата за акредитација и контрола на квалитетот моментно го нема потребниот капацитет за да ја врши својата работа и треба да се подобри, но министерството нема да формира дополнителни комисии кои би се занимавале со слична работа. „Без оглед каква комисија би направило Министерството, некој ќе ...
| | веќе видена

Парите од конференцијата ќе се користат за поддршка на Србија и на Босна и Херцеговина. Во другите бизнис-вести: Европската банка за обнова и развој одобри кредит за Албанската агенција за осигурување на депозити (АЗОД). Преживеаните животни бараат суво место меѓу автомобилите и тракторите близу поплавена фарма во селото Домаљевац. [АФП] На донаторска конференција во Брисел се собраа 1,8 милијарди евра за поддршка на заздравувањето на Србија и на Босна и Херцеговина (БиХ) од полавите во мај. Од сумата, речиси 810 милиони евра ќе бидат за БиХ, а останатите 995 милиони ќе бидат за Србија. Европската комисија препорача Србија да ја сопре изградбата на гасоводот „Јужен тек“ додека не е целосно во согласност со европските закони, напиша дневниот весник „Политика“. Комисијата забележа дека не е против проектот, но дека е против начинот на кој се изведува проектот. Словенија се рангира на 28. место во светот - највисоко е рангирана во регионот - во Глобалниот индекс за иновации за оваа година. Рангирањето на ...
| | веќе видена

Девет балкански армии се согласија заеднички да му помагаат на цивилното население во време на катастрофи. Припадниците на армијата и цивилната одбрана на БиХ му помагаат на цивилното население за време на катастрофалните поплави минатиот мај. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] По катастрофалните поплави во Бугарија, Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина (БиХ) оваа година, воените водачи на девет земји во југоисточна Европа ветуваат дека ќе работат заедно на координирање на брзиот одговор на идните природни катастрофи. Претставници на армиите на Албанија, БиХ, Бугарија, Грција, Македонија, Црна Гора, Романија, Србија и Турција се состанаа минатиот месец на форумот Б9 во Сараево. Форумот Б9 претставува платформа која ја формираа земјите од регионот во 2007 година за да ја унапредат воената соработка. Учесниците одлучија да се состануваат најмалку еднаш годишно и ја задолжија координативната група на форумот да ги определи конкретните места на соработката и очекуваните ресурси. „Со овој пристап градењето партнерство ...
сите 6 | | | веќе видена

Некои веруваат дека пресудата е првиот чекор кон разоткривање на вистината за случувањата во Сребреница во 1995 година. Граѓаните на Босна и Херцеговина (БиХ) демонстрираат во Хаг на 11 јули за правда за масакрот во Сребреница во 1995 година. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Семејствата на жртвите од масакрот во Сребреница во 1995 година рекоа дека се само делумно задоволни од минатонеделната пресуда на холандскиот окружен суд, според кој холандската влада е одговорна за 300 жртви во најлошото етнички мотивирано масовно убиство во Европа од Втората светска војна. Судот на 16 јули досуди дека холандскиот баталјон (кој понекогаш се нарекува „Дачбет“) на мировниот тим има учество во одговорноста за смртта на 300 мажи и момчиња и „требало да ја земе предвид можноста дека овие луѓе би биле жртви на геноцид... Ако ,Дачбед‘ им дозволел да останат во седиштето, овие луѓе ќе останеа живи“. Един Мустафиќ имал само пет години кога го видел својот татко и сите машки членови на неговата фамилија за последен пат. „Мајка ми, ...
сите 4 | | | веќе видена

Иако синдикатите започнаа протести поради усвојувањето на реформираниот Закон за работни односи, министерот за финансии Лазар Крстиќ поднесе оставка, сметајќи дека реформите треба да бидат уште побрзи и построги. Членовите на синдикатот маршираат во Белград на 17-ти јули, протестирајќи против реформите на Законот за работни односи. Синдикатите сметаат дека со законите многу ќе се олесни отпуштањето на работниците. [Никола Барбутов/SETimes] Српскиот премиер Александар Вучиќ се најде меѓу два огна поради Законот за работни односи на земјата - додека синдикатите протестираат дека законот е премногу драстичен и неправичен кон работниците, министерот за финансии Лазар Крстиќ поднесе оставка поради тоа што реформите не се доволно агресивни. Синдикатите се вознемирени поради тоа што сметаат дека законот ќе им го олесни на работодавачите отпуштањето на работниците, дека работниците ќе изгубат дел од своите права, а платите ќе се намалат. „Мораме да се бориме бидејќи од ова ќе произлезат тешки работи, ако го ...
сите 5 | | | веќе видена

ЕУ е решена да се справи со потенцијалните безбедносни закани од џихадистите вратени од Блискиот Исток. Полицијата во Шпанија уапси еден џихадистички борец кој се вратил од Сирија. [AФП] ЕУ го менува својот пристап за поефикасно справување со исламските борци што се враќаат од Сирија и Блискиот Исток и претставуваат безбедносни ризици во нивните татковини, велат официјалните претставници. „Сега сме вклучени во поголем мултилатерален одговор. Расте свеста низ целиот Медитеран, од Мароко до Турција, дека мораме да работиме заедно. Многу повеќе сме ангажирани во овие земји“, рече Жил де Кершов, координатор на ЕУ за борба против тероризмот. Повеќе од 2.000 исламски екстремисти од Европа се борат во Сирија, а неопределен број се вратија, рече Де Кершов. Екстремистите одат во Сирија и покрај повиците од владите - некои усвоија закони според кои е нелегално борењето во странски војни - и изјавите на исламските водачи кои го осудуваат џихадот. Експертите долго време предупредуваат дека откако џихадистите ќе одат на ...
| | веќе видена

Белград вели дека се надева на пристап во ЕУ, но нема да го преиспита своето учество во рускиот проект „Јужен тек“. Србија вели дека планира да го потпише договорот со Русија за гасоводот „Јужен тек“, и покрај предупредувањата на Европската комисија дека проектот не е во согласност со стандардите на ЕУ. [AФП] Со одлуката на Бугарија да ја откаже изградбата на гасоводот за природен гас „Јужен тек“, расте притисокот врз Србија, која ги балансира своите долготрајни врски со Русија во однос на својата желба да пристапи во Европската унија. „Ситуацијата на Србија е најтешка, бидејќи земјата ,го плати’ влезот во гасоводот со тоа што му даде на „Гаспром“ ниски цени за „НИС“ (Нафтена индустрија Србија) и Банатски Двор (подземно складиште на гас во Војводина)“, рече за SETimes Јелена Милиќ, директорка на Центарот за евроатлански студии во Белград. „Енергетскиот договор со Русија не предвидува што ќе се случи ако Русија се откаже од проектот или нема да може да ги оствари своите обврски. Србија смета на приходите од ...
сите 23 | | | веќе видена

Германија презема водечка улога во интеграцијата на Балканот во Европската унија. Канцеларот Ангела Меркел од Германија му мавта на насобраниот народ за време на нејзината посета на Хрватска во вторникот (15-ти јули). [AФП] Водачите од западнобалканските земји се поканети на конференцијата од висок профил следниот месец во Германија, за поддршка на нивните изгледи за интеграција во Европската унија. Канцеларот Ангела Меркел ги покани претставниците на државите на конференцијата на 28-ми август во Берлин, додека Германија ја презема водечката улога во работењето со земјите од југоисточна Европа. Меркел рече дека конференцијата се организира „за да се стави до знаење дека сакаме да се поддржиме меѓусебно и заедно да се свртиме кон иднината“. Германските власти велат дека веќе испратиле покани до премиерите, министрите за финансии и економија. Исто така, ќе учествуваат претставници на земјите-членки на ЕУ, Хрватска и Словенија, како и на Европската комисија и Европскиот совет. „Фокусот е ставен на регионот, со ...
| | веќе видена

Европската унија ги поддржува локалните напори, финансира институционален развој и ги поддржува работниците изложени на ризик со цел да ја зголеми вработеноста на Балканот. Стапката на невработеност во БиХ изнесува над 40 отсто, според неодамнешните статистики. [АФП] Западен Балкан, во соработка со Европската унија, се обидува да ја намали стапката на невработеност, во обид да ги подобри економијата и шансите на земјите од регионот за пристапување во ЕУ. Со стапки на невработеност што достигнуваат 44 отсто во Босна и Херцеговина (БиХ) и 45 отсто во Косово, невработеноста е еден од најголемите предизвици со кои се соочува Западен Балкан додека земјите се обидуваат да ги зацврстат нивните односи со ЕУ. Таквите напори се важни во помагањето на земјите да изградат силни економии, рече Тибор Молдваи, директор на „Центарот за евроатлантски студии“ со седиште во Белград. „Фондовите на ЕУ за намалување на невработеноста овозможуваат структурни и системски промени во економијата, бидејќи тие не се користат за ...
сите 2 | | | веќе видена

Судењето покрена некои прашања за судството, како и за безбедносните услови во клубовите. Службени лица вадат жртва од пожарот во ноќниот клуб во Нови Сад, Србија, во 2012 година. Шест луѓе загинаа во пожарот. [Архива] Србија две години внимателно го следи судењето на обвинетите за смртта на шест лица во пожарот во ноќниот клуб во Нови Сад, најголемиот град во српската покраина Војводина. Но, и покрај тоа што сопствениците и закупците на клубот добија затворски казни, родителите на жртвите велат дека не се задоволни од, како што ги нарекоа, благите казни, долгите и неефикасни судски постапки, како и од тоа што нема одговорност на државните службеници кои му овозможиле на клубот да работи. „Ваква минoрна казна заслужува осуда, бидејќи ја покажува недоследноста на судот, слабоста на системот и државата“, изјави Бранко Миладиновиќ, татко на една од жртвите, откако четворицата обвинети беа осудени на пет до девет години затвор. „Нема да застанеме тука, ќе се жалиме и ќе ги продолжиме постапките, бидејќи нè ...
| | веќе видена

Економиите на 11 земји што ѝ се придружија на ЕУ од 2004 година се очекува да продолжат да растат следната година. Во другите бизнис-вести: официјалните преставници на Западен Балкан бараат нови начини за подобрување на економијата. Клиентите си заминуваат од продавница во Будимпешта по еден ден пазарување. Економскиот раст во 11 земји што ѝ се придружиле на ЕУ од 2004 година се очекува да се удвои оваа година. [АФП] Економскиот раст во 11 замји што ѝ се придружиле на ЕУ од 2004 година, вклучувајќи ги Бугарија , Хрватска и Романија , речиси ќе се удвои оваа година и ќе продолжи да се забрзува во 2015 година, рече Светска банка во својот Редовен економски извештај за ЕУ11. Општо, БДП на ЕУ11 ќе се зголеми од 1,4 отсто минатата година на 2,6 во 2014 година. Бугарската централна банка ќе ја одземе лиценцата на нејзиниот четврти најголем зајмувач, „Корпоративната комерцијална банка“ откако ревизија на работењето на банката откри „дејства некомпатибилни во законот и со добрите банкарски практики“. Во меѓувреме, ...
| | веќе видена

Хуманитарните организации бараат помош од бизнисмените за да им помогнат на сиромашните. Во Струга се организира Ифтарска вечера на која присуствуваат Муслиманите. [Mики Трајковски/SETimes] Исламските невладини организации на Балканот донираат храна и неопходни работи за време на светиот месец Рамазан и истовремено ги охрабруваат сопствениците на бизниси да донираат средства за помош на сиромашните. Исламската хуманитарна организација Мерхамет отвори жиро сметки со цел да ги охрабри бизнисмените да донираат, а особено да им помогнат на луѓето кои имаат потреба од лекување во странство. „Има луѓе кои носат 50, 100 или 500 евра кои ние потоа ги ставаме на посебни жиро сметки и тие средства ги користиме по потреба. Тоа нас нè радува бидејќи со тоа покажуваме дека луѓето од Балканот сакаат да помагаат“, рече за SETimes Џабир Хаџиказим, заменик-претседател на Мерхамет. Бизнисмените, исто така, им помагаат на исламските невладини организации да подготват бесплатни оброци за сиромашните во градовите со значително ...
сите 3 | | | веќе видена

Полициските акции придонесуваат за тоа Албанија да добие статус на кандидат за членство во ЕУ. Eден полицаец и двајца цивили беа сериозно повредени во вооружената престрелка со шверцерите на дрога во Лазарат. [Eрл Мурати/SETimes] Албанскиот премиер вели дека неодамнешната операција против трговијата со дрога во озлогласената општина Лазарат докажува дека земјата ја заслужила одлуката на Европската унија да добие кандидатски статус минатиот месец. Повеќе од 800 полицајци извршија рација во Лазарат, мал град од скоро 8.000 жители, чии приходи од производство на дрога изнесувале околу 4,5 милијарди евра годишно. Властите велат дека тоа беше за првпат од 2006 година полицијата да се пробие во мрежата за производство на дрога во општината. Производството на дрога во Лазарат е црн пазар за Албанија, но напредокот на полицијата во воспоставувањето контрола над областа придонесе за тоа земјата да добие статус на кандидат за членство во ЕУ, рече премиерот Еди Рама. „[Полицијата] ѝ ја подигна главата на Албанија и ...
сите 10 | | | веќе видена

Владата презема дополнителни чекори во обид да го сопре протокот на странски борци во Сирија преку Турција. Нотес наводно пронајден од страна на сириските владини трупи кај вооружен бунтовник и изложен во Алепо содржи листа со имиња на странски борци од Либија, Туркменистан, Јемен и од Турција. [АФП] На работна вечера со амбасадорите на земјите од Европската унија минатиот месец во Анкара, премиерот Реџеп Тајип Ердоган рече дека Турција ги презема сите потребни мерки против државјани на трети земји кои планираат да им се придружат на радикалните групи во Сирија. „Турција им има забрането влез на турски територии на 5.300 лица“, рече Ердоган. Паралелно со ескалирањето на граѓанската војна во Сирија, лесните визни политики за државјани на ЕУ кои патуваат во Турција се сметаат за олеснителен фактор во претворањето на Турција во транзитна точка за странски борци, особено за оние кои доаѓаат од земји од ЕУ. За странските борци од Балканот, сликата е многу поедноставна, имајќи предвид дека Турција веќе ги отстрани ...
сите 31 | | | веќе видена

Додека со внимание го следат конфликтот во Украина, официјалните претставници велат дека очекуваат зацврстување на односите со Европската унија. Романскиот премиер Виктор Понта (во средината) го пречека грузискиот премиер Иракли Гарибашвили во Тулча, Романија. [frontpage.ge] Конфликтот поттикнат од Кремљ во источна Украина натера некои земји во источна Европа да го обноват и зацврстат интересот за формализирање на нивниот однос со Европската унија. Премиерите на Романија, Грузија, Молдавија, Чешката Република и Србија се состанаа неодамна во источна Романија да ја потврдат поддршката за членството во ЕУ и да разговараат околу настаните во Источното партнерство на ЕУ. Грузискиот премиер Иракли Гарибашвили говореше за развојот на односите меѓу ЕУ и источноевропските партнери. „Ние, од своја страна, ја докажавме својата посветеност на европскиот пат со спроведувањето успешни реформи и модернизирањето на нашето општество во согласност со европските норми и стандарди. Остануваме цврсто на нашите заложби за ...
сите 4 | | | веќе видена

Скопскиот суд осуди шестмина за убиствата во 2012 година кои властите велат дека биле извршени за да се предизвика конфликт меѓу етничките Македонци и Албанци. Демонстрантите предизвикаа немири во Скопје откако судот осуди шест лица по обвиненијата за убиства поврзани со тероризам. [AФП] Властите се обидуваат да го одржат мирот во Скопје по немирите на илјадници луѓе кои протестираа поради осудителните пресуди за шест лица по обвиненијата за убиства поврзани со тероризам, наводно извршени за да се продлабочи расцепот меѓу етничките групи во Македонија. „Државата нема да дозволи овие протести да ескалираат до таква мера да ги загрозат интересите на граѓаните или на институциите [во земјата]“, изјави за новинарите премиерот Никола Груевски во понеделникот (7-ми јули). „Ги поддржуваме мирните протести како и во секоја демократска земја, но никој и никаде не може да поддржи протести каде што се употребува насилство.“ Протестите траеја со денови, привремено претворајќи се во насилство, по пресудата што беше ...
сите 5 | | | веќе видена

Граѓаните од различни земји во регионот велат дека припаѓаат во Европа. Мажи на дневна молитва во Скопје. Многу Муслимани на Балканот велат дека не го признаваат водачот на ИСИЛ Бакр ал Багдади за свој калиф, наспроти тврдењето на терористичкиот водач. [AФП] Иако терористичката група Исламска држава на Ирак и Левант (ИСИЛ) го прогласи својот водач, Абу Бакр ал Багдади, за калиф и водач на муслиманското население во светот, многумина на Балканот велат дека Ал Багдади не е ништо повеќе од закана за мирот и за Европа. „Косово никогаш не може да биде дел од ориенталите проекти, чија цел е насочена против албанската нација и нејзиното постоење“, рече Луме Бериша од Косово за SETimes. Ифета Хандан, жена која наодамна носеше хиџаб на улица во Сараево, се согласува. „Не сакам никаков вид агресија во религијата и се надевам дека оваа приказна ќе ја заобиколи Босна, земја со многу сопствени проблеми“, рече Хандан за SETimes. Калифатот на ИСИЛ смета дека се негови териториите кои вклучуваат дел од Ирак и Сирија, но ...
сите 2 | | | веќе видена

Учеството на граѓаните се покажа како ефикасна стратегија за идентификување и промена на процедурите кои може да претставуваат можност за корупција. Непопречената корупција претставува негативна сила во регионалната економија, која ја чини цела Европа околу 120 милијарди евра годишно. [AФП] Eкспертите за борба против корупцијата работат со локалните власти во Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) на изготвување програми за одвраќање од корупција и охрабрување на доброто управување. Програмата, која ја подготви Фондацијата за локален развој (ФПДЛ) од Романија и Институтот на Светска банка, веќе е спроведена во неколку земји, вклучително и во Албанија, Бугарија, Хрватска, Македонија и Романија. Корупцијата ја чини европската економија околу 120 милијарди евра годишно. „Корупцијата најлесно се појавува во институциите и системите кои немаат соодветни процедури за спречување на корупцијата“, рече Ана Василаче, од букурешката Партнерска фондација за локален развој, за SETimes. Василаче, која говореше неодамна на ...
сите 8 | | | веќе видена

Се очекува годинава да се отпочне со работа во јужниот град Шибеник. Во другите бизнис-вести: Еврозоната одобри помош за Кипар и за Грција; Бугарија избегнува финансиска криза. Нов проект во Шибеник ќе вклучува хотели, вили, марина и друго. [kroatien-online] Швајцарската компанија „ТФИ холдинг“ ќе инвестира 1,5 милијарди евра во голем туристички проект во градот Шибеник, во јужниот дел на Хрватска . Изградбата на проектот ќе вклучува хотели, вили, марина, медицински услуги и градинки, а се очекува да започне до крајот на годинава. Официјалните претставници на Еврозоната се согласија да ја пуштат следната транша помош за Грција , во вредност од 1 милијарда евра. Договорот следеше откако владата во Атина исполни шест услови поставени од меѓународните кредитори. Еврозоната, исто така, ја одобри исплатата на 600 милиони евра за Кипар . „Бехтел“ и неговиот партнер во заедничкото вложување, „Енка“, ќе изградат автопат во должина од 60 километри што ќе ги поврзе Косово и Македонија . Ова ќе биде вториот автопат во ...
| | веќе видена

Грчките власти размислуваат за опцијата плаќање парична казна наместо затвор за поединците осудени за корупција. Грчката влада вели дека aко осомничените и осудените плаќаат парични казни наместо да отслужуваат затворска казна ќе се намали пренатрупаноста на затворите. [AФП] Додека ги разгледува можностите за повеќе приходи, Грција го разгледува планот што ќе им овозможи на луѓето осудени за финансиски криминал да ги намалат или избегнат затворските казни со плаќање парични казни. Контроверзниот план ќе ѝ овозможи на владата да ги избегне трошоците за држење во затвор на ненасилните прекршители и истовремено ќе ги зголеми приходите во националниот буџет. Предлогот ќе ги опфати луѓето осудени за даночно затајување, перење пари, поднесување пријави со неточни извори на имотната состојба, изневерување на довербата или јавни проневери. Ако осомничените ги вратат сите нелегално стекнати пари пред да излезат на суд, може да добијат тригодишна затворска казна наместо доживотен затвор. Ако парите бидат вратени пред ...
| | веќе видена

next