Обуката на полициите во регионот е важна за ефикасна борба против прекуграничниот криминал. Балканските полициски претставници се состанаа минатиот месец во Охрид, на разговори околу начините за подобрување на соработката. [Mики Трајковски/SETimes] Полициските сили на Балканот договорија соработка преку заедничко искористување на нивните центри за обука, спроведување вежби и учество на регионалните програми за обука, велат експертите. Властите велат дека полициските сили сакаат да воспостават поблиска соработка следејќи ги примерите во ЕУ. „Едукацијата на полициските службеници е еден од клучните механизми за [создавање] компетентни и професионални полициски сили кои успешно ги извршуваат своите задачи“, рече за SETimes Земри Ќамили, заменик-министер за внатрешни работи на Македонија. Полициите од регионот веќе започнаа со размена на инструктори и слушатели со помош на програмата што се спроведува преку Меѓународната асоцијација на полициски колеџи и очекуваат проширување на постојната соработка. „Македонија ...
сите 2 | | | веќе видена

Регионалната соработка меѓу невладините организации и полицијата може да помогне да се запре растечката појава, велат експертите. Многу ромски девојки се шверцуваат за присилни или договорени бракови. [AФП] Шверцот на деца, вклучително и оние кои завршуваат во каналите на проституцијата во земјите на ЕУ, останува проблем за југоисточна Европа, според Националната комисија за борба против трговијата со луѓе. „Принудните или договорените бракови на малолетни лица од ромска етничка припадност континуирано се присутни, што се должи на злоупотребата на визниот режим како фактор кој влијае на зголемување на бројот на жртви на трговијата со луѓе. Експлоатирани се малолетни женски лица на возраст од 13 до 17 години, кои се регрутираат со цел стапување во принудни бракови во земјите на ЕУ“, според извештајот за 2013 на Националната комисија за борба против трговијата со луѓе. „Децата се шверцуваат заради сексуална експлоатација, но уште почесто за присилни бракови“, рече за SETimes. Митар Ѓурашковиќ, шеф на Српската ...
| | веќе видена

Земјите од регионот бараат начини на НАТО да му ги покажат своите достигнувања, како и потребата за членство во Алијансата. Новиот генерален секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за првпат заседава со состанок во седиштето на НАТО во Брисел. [АФП] Земјите од Балканот продолжуваат со нивниот порив да бидат членки на НАТО и ги унапредуваат реформите во одбранбениот сектор по состанокот на Алијансата во Кардиф, велат експертите. Македонија работи на нова стратегија за на Алијансата и на нејзините партнери од ЕУ и пошироко да им ја покаже потребата за членство во НАТО. Стратегијата ќе ги изложи достигнувањата на Македонија, како и нејзините напори за партнерство со НАТО. Македонија има аспирации за членство во НАТО уште од самитот на Алијансата во Букурешт во 2008 година, но не е член поради противењата на Грција. Македонија доби многу добри оценки за нејзините реформи во одбраната, но сега ѝ е потребна нова политичка стратегија, вели Стево Пендаровски, професор на „Американ колеџ“ во Скопје. „Сакаме да ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Црногорскиот парламент се очекува да усвои закон со кој ќе се воведат казни за граѓаните кои учествуваат во странски вооружени конфликти. Стотици луѓе од Балканот им се приклучија на бунтовничките борци во Сирија. [АФП] Пратениците во Црна Гора преземаат чекори како одговор на извештаите за балканските Муслимани што се борат на Блискиот Исток. Зоран Миљаниќ, член на парламентот од опозицискиот Демократски фронт, предложи амандман на кривичниот законик кој бара „сите што обезбедуваат обука, учествуваат на обука, финансираат и регрутираат државјани на Црна Гора за учество во странски боишта како дел од паравоени и терористички организации да бидат казнети со затворска казна“. „Сите земји во регионот имаат слични закони“, рече Миљаниќ за SETimes . „Оние кои одат на боиштата ќе бидат казнети со затворска казна во траење до пет години, а оние кои регрутираат борци ќе бидат казнети со затворска казна од пет до десет години. Луѓето кои се враќаат од боиштата се темпирана бомба за нашата земја. Ова е сега глобална ...
сите 20 | | | веќе видена

Властите уапсија 12 имами и продолжуваат да ги следат радикалите, кои претставуваат потенцијална закана за безбедноста. Полицаец го придружува Шефкет Красниќи, имамот на Големата џамија во Приштина. [AФП] Косово продолжува да презема мерки за борба против исламскиот радикализам и спречување на ширењето на верската омраза, велат експертите. Полицијата уапси 12 имами и уште три други лица минатиот месец, под обвинение за ширење верска омраза и вршење дела против уставниот поредок на Косово. Шестмина од имамите, вклучително и Шефкет Красниќи од приштинската Голема џамија, проповедале во џамии управувани од Илсамската заедница (БИК). Полицијата, исто така, го уапси Фуад Рамиќи, водач на Исламското движење Башкоху (Обедини се!). Претседателот Атифете Јахјага рече дека Косово е решено да го заштити уставниот поредок и безбедноста на земјата. „Институциите ја сфаќаат сериозно одговорноста да дејствуваат против оваа глобална закана во согласност со волјата и дефиницијата на косовските граѓани за градење толерантна ...
сите 3 | | | веќе видена

Земјата-членка на НАТО ќе обезбеди техничка помош и обука за украинските разузнавачки агенции. Сајбер безбедноста предизвикува сé поголема загриженост во Украина, велат експертите. [AФП] Имајќи ја предвид докажаната експертиза на Романија во сајбер безбедноста, НАТО побара од Букурешт да ѝ помогне на Украина да изгради капацитети за заштита на своите информатички технологии и комуникациската инфраструктура од виртуелните напади однадвор. На крајот од минатиот месец романскиот Врховен национален совет за одбрана одобри проект изготвен на самитот на НАТО во Њупорт, на Романија да ѝ се додели водечка улога во мултинационалните напори за помош на Украина во борбата против сајбер нападите во време на една поширока криза во нејзиниот сепаратистички исток. На самитот во Велс сојузниците подготвија „сеопфатен и соодветен пакет мерки“ за помош на Украина. Фокусот на поддршката на НАТО ќе биде ставен на четири области - рехабилитација на повредените војници, сајбер одбрана, команда, контрола и комуникации. Помошта на ...
| | веќе видена

Турските и балканските универзитети потпишаа протокол за воспоставување здружение за поттикнување на академските врски помеѓу универзитетите во регионот. Членовите на академскиот тим на Универзитетот на Тракија позираат при потпишувањето на воспоставувањето на Здружението на балкански универзитети во Едирне на 11 септември. [Универзитетот на Тракија ] Турските и Балканските универзитети ги поставија основите на Здружението на балкански универзитети (ЗБУ) со состанок на 11 септември на Универзитетот на Тракија во Едирне. Во говорот на инаугурациската средба, ректорот на Универзитетот на Тракија, професорот Јенер Јорук, рече дека новото здружение ќе биде трајна платформа за соработка за дискутирање на заедничките прашања и идеали. „Основната цел на Здружението на балкански универзитети е да се определи водечка визија за иднината преку нашите универзитети, библиотеките, истражувачките центри во балканскиот регион врз основа на заеднички глобални вредности“, рече Јорук во текот на својот говор. Во ЗБУ има 36 ...
сите 2 | | | веќе видена

Водачите од Босна и Херцеговина, Србија, Хрватска и Црна Гора работат заеднички на решавање на прашањето на исчезнатите лица. Околу 11.000 луѓе сè уште се водат за исчезнати во поранешните југословенски држави. [AФП] Неодамнешната соработка на четири европски земји за решавање на заедничкиот проблем со исчезнатите лица беше поздравена од страна на меѓународната заедница. Дваесет години по крајот на конфликтот во поранешна Југославија, околу 11.000 луѓе сè уште се водат за исчезнати. Во обид да се реши ова прашање, Босна и Херцеговина (БиХ), Црна Гора, Србија и Хрватска неодамна потпишаа заедничка декларација за дефинирање на улогата на државата во потрагата по оние за кои се верува дека се исчезнати во вооружените конфликти и кршењата на човековите права. „Декларацијата ќе го промени начинот на кој регионот се справува со прашањето на исчезнатите лица бидејќи ги поддржува механизмите што се користат за откривање на вистината за исчезнатите лица и e во насока на изведување на извршителите пред лицето на ...
| | веќе видена

Заедничката работа и соработката се сметаат за најдобрите алатки за забрзување на процесот на пристапување во ЕУ. Германскиот канцелар, Ангела Меркел, рече дека сите земји од Балканот имаат европски изгледи. [АФП] Изјавите на новоназначените официјални претставници и водачи на земјите што ги поттикнуваат балканските земји да продолжат со работа во насока на пристапување во Унијата предизвика дискусија во врска со изгледите на регионот за членство во Унијата. „Сите земји од Балканот имаат европски изгледи“, рече германскиот канцелар, Ангела Меркел, во рамките на конференцијата за Западен Балкан што се одржа во Берлин минатиот месец, што го одреди тонот на дебатата што следеше. Федерика Могерини, новиот шеф за надворешни односи на ЕУ, повика напредокот на проширувањето да го вклучи и Западен Балкан, додавајќи дека Русија веќе не е стратешки партнер на Унијата. „Веруваме дека конзистентноста на процесот на проширување не е само во интерес на тие земји... туку, исто така, и во интерес на европската стабилност, ...
сите 2 | | | веќе видена

Гасоводот претставува значајна енергетска алтернатива за Молдавија, велат официјалните претставници и аналитичарите. Новиот гасовод ќе помогне да се намали зависноста од рускиот извоз на енергија, велат експертите. [AФП] Новоотворениот гасовод кој ги поврзува романскиот град Jаши и молдавскиот пограничен град Унгени ќе има значајно влијание врз економијата на поранешната советска република, но потребни се понатамошни инвестиции за гасоводот да го достигне својот целосен оперативен капацитет, изјавија аналитичари за SETimes. Гасоводот долг 42 километри беше пуштен во употреба на крајот од минатиот месец од страна на романскиот премиер Виктор Понта неговиот молдавски колега, Јури Љанка. „На Молдавија и Романија, за да бидат вистински независни, им треба енергија. Заедно можеме да бидеме вистински независни и заедно можеме да бидеме навистина почитувани, и тоа е пораката што ја испраќаме до Европа и другите“, рече Понта. „Овие проекти не се против некој друг, туку се во интерес на Република Молдавија“, рече ...
| | веќе видена

Загубата на Украина на гасот од Русија се очекува да влијае на цените на енергијата и дотурот на Балканот. Дотурот на природен гас е погоден поради конфликтот меѓу Русија и Украина, велат експертите. [AФП] Неодамнешната одлука на Русија да го намали извозот на гас за Полска предизвика загриженост во врска со дотурот на гас и цените во југоисточна Европа, како и за тензиите меѓу Москва и Западот. Според полската државна група за енергија ПГНИГ, количеството на гас е намалено и до 24 отсто. Земјата извезува гас во Украина за да го надомести кратењето на рускиот гас таму. Украина зависи од овие „реверзибилни приливи“ за дотур на гас за домаќинствата и бизнисите, со оглед на тоа што ѝ е скратен рускиот гас. Експертите во регионот очекуваат негативни последици од руската одлука. Според романскиот министер за енергија, Разван Николеску, Русија ќе го скрати дотурот на гас за Романија за 10 отсто. „Се работи за апсолутно незначителни количества. Мислам дека нема да има никаков ризик за дотурот за земјата и ...
сите 2 | | | веќе видена

Двете земји ќе изготвуваат твининг проекти преку кои хрватските експерти ќе ѝ помагаат на Македонија на патот кон интеграцијата во ЕУ. Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ (лево) се поздравува со својот колега Никола Груевски за време на својата посета на Македонија на 9-ти септември. [Мики Трајковски/SETimes] Хрватска ја зголемува својата улога на промотор на интеграцијата во ЕУ на Балканот нудејќи практична помош за земјите-аспирантки за членство во Унијата, како што е Македонија. Хрватска минатата недела вети дека нејзините експерти ќе ја поддржат Македонија преку твининг проекти за полесно надминување на потенцијалните пречки во процесот на интеграција во ЕУ. Премиерите Зоран Милановиќ и Никола Груевски се состанаа во Скопје на 9-ти септември и се согласија да ги интензивираат билатералните односи. „Со Македонија можеме да го споделиме нашето искуство кое што го нема ниту една друга земја-членка на ЕУ. Хрватска е последната земја која влезе во ЕУ, но и првата која влезе под такви услови, преговори, бројни ...
сите 51 | | | веќе видена

Експертите го пофалија неодамна постигнатиот договор за ставање крај на високите цени на роамингот за корисниците на мобилните телефони следната година. Корисниците на мобилните телефони плаќаат и до петпати повисоки цени од корисниците во ЕУ. [Toмислав Георгиев/SETimes] Турција, Maкедонија, Србија, Црна Гора и Албанија се согласија да ги укинат трошоците за мобилните роаминг услуги за своите граѓани кои патуваат во другите земји, почнувајќи од 2015 година, велат официјалните претставници. Договорот, исто така, предвидува укинување на роамингот за текст пораките и користењето на Интернетот. Официјалните претставници велат дека цените се значително повисоки на Балканот отколку во ЕУ и дека се главна причина за приговорите на клиентите. Корисниците на мобилните телефони на Балканот плаќаат и до петпати повисоки цени за гласовните услуги, до трипати повеќе за текст пораките и до 30 пати повеќе за користењето мобилен интернет. „Поради тоа, земјите дојдоа до идеја да создадат балканска зона на бесплатен роаминг“, ...
| | веќе видена

Властите во Косово и Босна и Херцеговина уапсија повеќе луѓе осомничени за врски со насилните екстремистички организации. Властите во Косово и Босна и Херцеговина уапсија повеќе луѓе осомничени за врски со насилните екстремистички организации. Полицијата во Косово и Босна и Херцеговина (БиХ) продолжи со операциите против наводните исламски екстремисти по апсењата на 43 луѓе минатиот месец осомничени за вмешаност во активности поврзани со тероризам. Косово уапси петмина исламски екстремисти на 4-ти септември, вклучително и Шефкет Красниќи, имамот на Големата џамија во Приштина. Полицијата ги пушти осомничените по сослушувањето, но објави дека истрагата ќе продолжи. Полицијата претресе 10 локации и конфискуваше докази, вели Сул Хоџај, главен обвинител во Косово. „Во тек се истрагите против сите осомничени и ние очекуваме да добиеме доволно докази за покренување обвиненија“, рече Хоџај за SETimes . Хоџај рече дeка обвинителството испитува уште 17 лица осомничени за финансирање, регрутирање и поттикнување ...
сите 44 | | | веќе видена

Официјалните претставници од регионот велат дека неодамнешните кадровски смени во ЕУ ќе имаат позитивно влијание на односите на нивните земји со Брисел. Федерика Могерини е новиот Висок претставник на ЕУ за надворешна политика и за безбедност. [АФП] Назначувањето на новиот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, и на новиот Висок претставник за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, во југоисточна Европа беа пречекани со оптимизам. Аналитичарите и официјалните претставници во регионот веруваат дека наследниците на Херман ван Ромпуј и на Кетрин Ештон ќе придонесат за проширувањето на ЕУ на Балканот. Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, рече дека новото водство на ЕУ, кое ја презема должноста на 30. август, во најголем дел ќе ја продолжи истата политика кон Србија. „Очекувам взаемна доверба, разбирање и партнерство“, рече Дачиќ за белградските медиуми по назначувањето на Туск и на Могерини. Во изјава за SETimes , Дачиќ ја повика ЕУ да „обезбеди посилна економска и ...
сите 38 | | | веќе видена

Некои сметаат дека директивите на ЕУ се од помош, а други дека тие се премногу за бизнисот. Европската комисија ѝ испратила на Хрватска, која стана членка на Унијата минатата година, 18 формални опомени во врска со неспроведувањето на директивите на Унијата. [АФП] Блогерите во Хрватска дебатираат за одложувањата при воведувањето на директивите на ЕУ во националното законодавство, а Унијата преминува на започнување правни дејства. ЕУ испратела 18 формални опомени до хрватската влада како дел од претпарничниот процес, што е стандардна пракса за членки кои нема да ја известат Унијата во врска со диспозицијата на нејзините директиви. Со цел да избегнат судска завршница, од земјите се очекува да поднесат „опсервации“ до Европската комисија. „Девет случаи се затворени, за четири случаи до Европската комисија се доставени одговори, а во пет случаи треба да се достават одговори (во рамките на дадените рокови, што не се пречекорени)“, рекоа од хрватското Министерство за надворешни и за европски работи во изјава за ...
| | веќе видена

Дејствата на радикалните исламисти ги поттикнаа водачите и експертите да повикаат на забрана на радикалната екстремистичка пропаганда. Силите на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) го користат Интернетот и социјалните медиуми за да регрутираат млади Муслимани. [AФП] Никој не знае кога државјанинот на Босна и Херцеговина (БиХ) Емрах Фојница одлучил да умре. Но, минатиот месец Фојница облече елек полн со експлозиви во Ирак и стана првиот бомбаш-самоубиец од БиХ. Еден месец претходно на Фојница му се судеше за тероризам во БиХ. Државата го обвини дека му помагал на Менсур Јашаревиќ да го организира нападот во 2011 година на Американската амбасада во Сараево. Тој беше ослободен од обвиненијата. Фојница на крајот повторно ѝ се приклучи на Салафи заедницата во Горња Маоча, и замина во Ирак да се бори за Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ). Според експертите и исламските власти, 20-годишникот беше уште една жртва на пропагадната на ИСИЛ. Џевад Галијашевиќ, директор на Центарот за хуманитарно право на БиХ и ...
сите 3 | | | веќе видена

Неодамнешната антитерористичка акција беше поттикната од притисокот на јавноста и меѓународната заедница. Полицајци во БиХ држат осомничен кој беше приведен за време на антитерористичката рација во Сараево на 3-ти септември. [AФП] Државниот суд на Босна и Херцеговина (БиХ) им одреди еден месец притвор на петмина исламисти обвинети за организирање и регрутирање луѓе да им се приклучат во Сирија и Ирак на борците со база во Европа, објави судот во понеделникот (8-ми септември). Петмината се дел од групата приведени во антитерористичката акција минатата недела, која резултираше со апсење на 16 луѓе од страна на Државната агенција за истраги и заштита. Антитерористичката акција беше спроведена на 3-ти септември во Сараево и 12 други градови во БиХ. „Тие се осомничени дека го регрутирале, организирале и финансирале заминувањето на босанските државјани во Сирија и Ирак, или дека земале учество во борбите во овие земји заедно со странските радикални терористички организации и групи“, рече за SETimes Кристина Јозиќ, ...
сите 4 | | | веќе видена

Земјите од регионот работат на справување со ризиците по безбедноста поврзани со џихадистите што се враќаат од Сирија и Ирак. Косовската полиција минатиот месец уапси 43 поединци осомничени дека се бореле во Сирија и Ирак. [AФП] Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) планира терористички напади во Европа, што предизвикa сериозна загриженост за безбедноста на Балканот и во Турција, велат експертите. Стотици исламски екстремисти од Балканот му се приклучија на ИСИЛ, при што некои го рекламираат своето учество на социјалните медиуми. Како одговор на тоа, властите ја зголемија будноста и преземаат дополнителни безбедносни мерки. Некои критичари жестоко ја критикуваат турската политика на отворени граници во сирискиот конфликт, по извештаите дека џихадистите на ИСИЛ лесно преминуваат од Сирија во Турција. „[Долгата граница на Турција] отсекогаш била критично безбедносно прашање, а тоа особено важи денес поради актуелните вооружени конфликти во Сирија и Ирак“, рече за SETimes Алпаслан Озердем, професор на ...
сите 3 | | | веќе видена

Алтернативните пазари ќе им помогнат на земјите од регионот да ги одржуваат стабилни нивоата на надворешна трговија, рекоа тие. Извозот на земјоделски и прехранбени производи од Хрватска во Русија во 2013 година изнесуваше до 15,6 милиони евра. [АФП] Долгогодишната забрана на Москва на производите од ЕУ нема да ги загрози хрватското производство или извоз на земјоделски производи, рекоа официјалните претставници и производителите. Бројките од „Еуростат“ - статистичкиот завод на ЕУ, покажуваат дека чекорот ќе ја чини Европа повеќе од 12 милијарди евра во смисла на неостварен извоз, што претставува околу 10 отсто од вкупниот обем остварени продажби на земјоделски производи на ЕУ надвор од блокот. Ќе ги погоди и руските потрошувачи бидејќи производите на ЕУ претставуваат повеќе од 40 отсто од увозот на прехранбени производи на Русија. Брисел рече дека рестриктивните мерки неодамна усвоени од ЕУ се директна последица на незаконското припојување на Крим од страна на Москва, како и на тековната дестабилизација на ...
сите 2 | | | веќе видена

next