Нов јазичен проект со седиште во Никозија поттикнува надежи за алтернативен канал за општествен дијалог на Кипар. Учесниците во работилницата „Пренос на јазици“ учеа да зборуваат грчки. [Пренос на јазици] Во обид да ги спои двете заедници на Кипар да ги вежбаат нивните јазици, независната граѓанска иницијатива „Пренос на јазици“ обезбедува бесплатни работилници и аудио курсеви за грчки, за турски и за кипарски јазик. Основачот и директор на иницијативата, Михалис Елефтериу, е млад јазичар од Кипар и активист кој ја промовира улогата на социокултурниот активизам во подобрувањето на контактите лице-в-лице. Проектот е во духот на една добро позната турска поговорка, според која познавањето на еден јазик го прави човека една личност, а два јазика - две личности. Мотото на проектот е „слободни јазици, слободни луѓе“. Курсевите започнаа на 10. мај, со работилница за грчки јазик во кипарскиот „Центар за медиуми“ во тампон-зоната во Никозија. Работилниците за турски јазик се планираат за јуни. Проектот, исто така, ...
сите 3 | | | веќе видена

Експертите ја повикаа БиХ да го едуцира населението за тоа како да се справи со нагазните мини поместени со поплавите. Нагазните мини поместени со поплавите и лизгањата на земјиштето се сега необележани и претставуваат опасност во БиХ. [AФП] Mеѓународната заедница ѝ помага на Босна и Херцеговина (БиХ) во пронаоѓањето и уништувањето на нагазните мини и друга муниција разместени со неодамнешните поплави и последователните лизгања на земјиштето во регионот. Овие напори добија нова итност откако минатиот месец во Брчко експлодираше нагазна мина поместена во едни од најголемите поплави во историјата. Другите опасни работи најдени во БиХ вклучуваа лансирна рампа за проектили, голема пластична корпа полна со бомби и фрижидер со девет експлозивни направи. Со оглед на тоа што се останати повеќе од 120.000 нагазни мини и експлозивни направи на терен од конфликтите во 90-тите години, БиХ е земја со највеќе мини во Европа. Група цивилни експерти за деактивирање на експлозивни направи од САД допатува во БиХ на 26-ти мај ...
сите 49 | | | веќе видена

Регионалната соработка и спроведувањето на ЕУ-стандардите во Западен Балкан би можеле да резултираат со илјадници нови работни места во рударството и со милијарди евра капитал, велат експертите. Во Србија има девет функционални рудници на метали и за минерали. [Никола Барбутов/SETimes] Според експертите, подобрувањата во индустријата и во рударството наложени од ЕУ имаат потенцијал за создавање илјадници нови работни места во Западен Балкан, што ќе предизвика конкуренција и економски раст. „Прифаќањето на ЕУ-стандардите ќе го направи рударството поконкурентно и ќе обезбеди сигурен пристап до европските пазари“, рече за SETimes Владимир Симиќ, економски геолог на Факултетот за рударство и за геологија во Белград. „Зајакнувањето и зацврстувањето на стандардите за развој на рудници ќе го поттикне економскиот раст преку обезбедување на неопходните минерали и метали на општеството и во поврзаните индустрии, вклучувајќи ги и зелените технологии, што се многу промовирани од страна на ЕУ“. Во 2011 година во Србија ...
| | веќе видена

Владата презема дејства откако се урна авион кој пренесувал дрога и се појавија извештаи за потенцијална злоупотреба на воените авиони од страна на шверцерите на дрога. Властите велат дека овој авион, кој се урна на плажата Дивјака, пренесувал 460 килограми марихуана во Албанија. [Министерство за внатрешни работи на Албанија] Големите бетонски плочи кои ги блокираат пистите на трите воени аеродроми се најновиот инструмент за забавување на приливот на нелегална дрога во Албанија. Властите ги блокираа пистите на воените аеродроми во Леж, Корча и Ѓирокастро со цел да ги спречат шверцерите на дрога да ги користат аеродромите, откако на 10-ти мај се урна мал авион на плажата Дивјака, 80 километри југозападно од Тирана, со 460 килограми марихуана. Полицијата уапси две лица, вклучително и пилотот, кој е осомничен за организирање на преносот на дрога. Владата вели дека ги блокирала пистите откако добила извештаи дека еден од аеродромите го користат шверцерите на дрога. Обвинителството, исто така, отвори истрага. ...
сите 5 | | | веќе видена

Србија сака да остане неутрална во однос на ситуацијата во Украина, но експертите велат дека таа стратегија може да го попречи нејзиното пристапување во ЕУ. Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе (лево), на 5-ти мај во Белград се состана со српскиот премиер Александар Вучиќ. [AФП] Иако ЕУ вели дека ја почитува одлуката на Белград да не воведува санкции против Русија, експертите велат дека неутралноста на Србија во однос на ситуацијата во Украина може да ја попречи кандидатурата на земјата за членство во Унијата. Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, допатува во посета на Белград претходно овој месец и се состана со премиерот Александар Вучиќ. Филе рече дека Унијата е свесна за тоа дека Србија е суверена држава и ја почитува нејзината одлука во врска со Украина. „Побарав Србија [да може] да го задржи својот став, а тоа е да не воведува санкции против Русија“, рече Вучиќ по состанокот, додавајќи дека го почитува територијалниот интегритет на Украина и сите други земји-членки на ОН. Но, Јелена ...
сите 3 | | | веќе видена

Со учеството во воената вежба Викинг 14, српската армија придонесува за глобалниот мир, регионалната соработка и интеграцијата на земјата во ЕУ, велат експертите. Војници од 11 земји присуствуваа на вежбата во Белград. [Балканска безбедносна агенда] Заедно со војниците од 50 земји, припадниците на армиите од регионот учествуваа во Командната и компјутерски поддржана вежба Викинг 14, која се фокусираше на соработката при решавањето на кризите во конфликтните подрачја. Србија, како една од петте земји-домаќини, прими 30 припадници на странски вооружени сили од 11 земји, вклучително и од Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија. Групата пристигна во Белград на обука истовремено со тимовите во Бугарија, Грузија, Ирска и Шведска. Целта на вежбата е „обука и едукација на учесниците, цивилите, војската и полицијата, за планирање и спроведување на Операцијата за поддршка на мирот од Поглавјето VII под мандат на ОН, врз основа на еден сеопфатен пристап и фокусирајќи се на соработката и координацијата во едно ...
сите 2 | | | веќе видена

Неодамнешната посета на премиерот на Србија, Александар Вучиќ, на Сараево ги истакна позитивните промени во односите меѓу двете земји. Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, (лево) на 13-ти мај во Сараево беше пречекан од Вјекослав Беванда, претседател на Советот на министри на БиХ. [AФП] Неодамнешната посета на српскиот премиер, Александар Вучиќ, на Босна и Херцеговина (БиХ) покажа силен политички пристап кон помирување и претставува позитивен знак за регионот, велат експертите. „Фактот што Вучиќ го избра Сараево за својата прва посета како премиер претставува доказ за неговата поддршка на процесот на помирување и е добар сигнал за целиот регион“, рече за SETimes Предраг Симиќ, професор на Факултетот за политички науки во Белград. Односите меѓу БиХ и Србија се подобрени, но многу експерти велат дека српскиот ентитет во БиХ, Република Српска, ја остави земјата поделена поради својата желба да се отцепи. За време на посетата на 13-ти мај, Вучиќ се состана со официјални претставници во Сараево, на разговори ...
сите 2 | | | веќе видена

Бродоградилиштето го доби договорот од 26,5 милиони евра за производство на врати на брани. Исто така во бизнис-вестите: Турција се рангира највисоко меѓу земјите од Југоисточна Европа вклучени во годинешниот Светски индекс на конкурентност. „Бродосплит“ е најголемото бродоградилиште на Хрватска . [Brodosplit.hr] Хрватското најголемо бродоградилиште, „Бродосплит“ потпиша договор од 26,5 милиони евра за да ја заштити Венеција од поплавите. Компанијата ќе произведе 21 челични врати на брани и ќе ги испорача во рок од два месеца. Договорот го добиле преку меѓународен тендер. Турција се рангира највисоко меѓу земјите од Југоисточна Европа вклучени во годинешниот Светски индекс за конкурентност компилиран од „Ај-Ем-Ди“, иако паднала на 40. од 37 место минатата година. Следниот претставник на регионот во списокот 60 земји е Романија на 47. место, од 55. место во 2013, по која следат Бугарија на 56. место, покачена за една позиција; Грција падната на 57. место од 54., Хрватска падната од 58. на 59. место. Турската ...
сите 2 | | | веќе видена

Комплетирањето на европските транспортни коридори 8 и 10 ќе обезбеди одржлив транспорт и полесен пристап до пазарот на ЕУ. ЕУ го помага развојот на железниците на Балканот. [AФП] ЕУ доделува финансиски средства за балканските земји со цел реконструкција на нивната железничка инфраструктура и подобрување на транспортот кон и од Унијата, како и за да му овозможи на регионот поефикасно да ги спроведе стандардите на Унијата, велат официјалните претставници. EУ ќе инвестира скоро 30 милиони евра за делот од железничката пруга Битола-Кременица во Македонија, преку предпристапните фондови, со што повторно ќе се воспостави врската со Грција преку Битола. ЕУ, исто така, најави дека ќе реализира проект за комплетирање на железничката пруга од Крива Паланка до македонско-бугарската граница, како и дека ќе ја финансира изградбата на делот од Куманово до Бељаковце во должина од 31 километар од европскиот транспортен Коридор 8 Исток-Запад. Бугарија веќе ги користи фондовите на ЕУ за комплетирање на делот од железничката ...
сите 2 | | | веќе видена

Владата предложи ограничувања на мандатите, транспарентни финансирања, силни претседателски ингеренции и преиспитување на имунитетот на пратениците. Премиерот Антонис Самарас рече дека сака поодговорна и потранспарентна влада. [AФП] Во обид да ја направи работата на владата поодговорна и потранспарентна, премиерот Антонис Самарас предложи серија големи промени, вклучително и ограничување на мандатите и отворање на книговодствените книги на политичките партии. Самарас рече дека сака да ги смири социјалните немири и предложи мерки додека земјата заздравува од седумгодишната рецесија. Самарас, исто така, рече дека измените ќе ограничат колку долго функционерите - вклучително и премиерот - може да останат на функцијата и ќе го преиспитаат парламентарниот имунитет додека ја вршат должноста. „За оваа нова Грција нема да се повлечам, нема да правам компромис. Ве повикувам да ми го дадете мандатот за заедно да ја промениме Грција“, рече Самарас. Меѓу неговите препорачани измени е Грците да го избираат претседателот ...
сите 36 | | | веќе видена

Финансирањето за реконструкцијата беше обезбедено од ЕУ, од неколку земји-членки на ЕУ и од неколку градови од регионот. Светло се наѕира од реставрираниот витраж на градската куќа во Сараево. Зградата се смета за еден од најдобрите примери од австро-унгарскиот период од овој тип. [Ана Ловаковиќ/SETimes] Повторното отворање на сараевската градска куќа 22 години откако беше уништена во конфликтот во 1990-тите е знак на доверба и на помирување, велат официјалните претставници и експертите. „Враќањето на бисерот назад во градот, во Босна и Херцеговина (БиХ), во Европа и во светот е трајна порака на солидарност од граѓаните на ЕУ до граѓаните на БиХ и, особено, на градот Сараево“, рече Питер Соренсен, на чело на Делегацијата на ЕУ во Сараево, на церемонијата за повторното отворање на 9 мај. „Нашето мото е ,Обединети во различноста‘, а тоа го гледаме во БиХ денеска. Сараевската градска куќа е совршена илустрација, бидејќи претставува симбол на архитектонска визија, учење, институционална меморија, мајсторство, ...
сите 2 | | | веќе видена

Образованието и потиснувањето на говорот на омраза се начините на кои треба да води борбата против ксенофобијата во Бугарија, велат експертите. Проблемот со сириските бегалци помага да се разгорат националистичките чувства кај некои во Бугарија. [AФП] Бранот национализам, разгорен со приливот на сириските бегалци, интеграцијата на ромското население и мешањето на Русија во Украина, се очекува да има влијание врз изборите за Европскиот парламент во Бугарија в недела (25-ти мај). Ситуацијата создаде плодна почва за националистичките движења и партии, вклучително и партијата Атака, која е претставена во парламентот, како и Националистичкиот фронт за спас на Бугарија, и некои нови партии, како што е партијата Бугарија без цензура, која е во коалиција со најстарата националистичка партија во земјата, Бугарското националистичко движење. Иако националистичките движења и партии има мала веројатност да добијат значителна застапеност во Европскиот парламент, нивното влијание е исклучително негативно. „Говориме за ...
| | веќе видена

Македонија ќе учествува во воените маневри „Нескротливиот лав“ 2014 во Белгија. Македонска единица на механизирана пешадија ќе учествува во воената вежба „Нескротливиот лав“ 2014 на Борбената група на ЕУ. [АФП] Македонските војници ќе бидат меѓу учесниците во вежбата на Борбената група на ЕУ следната седмица во Белгија. 150 македноски војници им се приклучуваат на 2.900 војници од Германија, Холандија, Шпанија, Луксембург и Белгија во вежбата што почнува во понеделник (26 мај). Борбената група на ЕУ ќе ги процени способностите на војниците, а тие потоа ќе бидат распоредени во состојба на готовност за брзо распоредување во втората половина на 2014 година. Македонија ќе распореди механизирана пешадиска единица, штабни офицери и елемент на национална поддршка во вежбата, рече министерот за одбрана Талат Џафери. „Учествувајќи во Борберната група на ЕУ, Македонија покажува сериозна политичка готовност да придонесе за заедничка безбедност и за развој на мирот и на демократијата во Европа“, рече Џафери за SETimes . ...
сите 91 | | | веќе видена

Меѓународните организации, земјите-членки на ЕУ и ЕУЛЕКС ѝ помагаат на Србија по најголемите поплави што го зафатија регионот во последниве 120 години. Пилотите за хеликоптер од Јужна Африка кои летаат за ЕУЛЕКС, Скај Рајлс (лево) и Род Пехнејл (десно), се советуваат со српски пилот за да ги одредат областите каде што има потреба да се достави храна. [Ивана Јовановиќ/SETimes] Соочена со, како што ја нарече премиерот Александар Вучиќ, „најголемата водна катастрофа во историјата на Србија“, српската влада побара помош од меѓународната заедница. Во рок од 30 часа откако српските власти побараа помош од ЕУ, камиони на мисијата на ЕУЛЕКС донесоа 5.000 оброци, 7.000 литри вода, 200 полски кревети и 200 вреќи за спиење во Белград, а еден хеликоптер со петмина членови на екипажот во неделата (18-ти мај) слета на аеродромот во Белград. Како дел од цивилната мисија, нивната главна задача е да ѝ помогнат на српската полиција. „Ние сме дел од српскиот тим и добиваме поддршка од сите страни: од страната на ЕУЛЕКС и од ...
| | веќе видена

Државите од регионот организираат хуманитарни конвои и обезбедуваат многу потребен персонал и опрема, додека граѓаните донираат храна и други неопходни работи. Илјадници Македонци донесоа шишиња вода, конзервирана храна, облека и други предмети на пунктот за хуманитарна помош на централниот плоштад во Скопје, со цел да им помогнат на жртвите на поплавите во Србија и Босна и Херцеговина. [Мики Трајковски/SETimes] Организации во Хрватска, Словенија, Црна Гора, Македонија и Турција обезбедуваат хуманитарна помош за Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) по катастрофалните поплави во кои животот го загубија десетици луѓе, а илјадници други останаа без своите домови. Земјите им испраќаат специјално обучени тимови, опрема, вода, храна, лекови и доброволци на властите во Србија и БиХ. „Помошта која ја испративме е во договор со надлежните институции за управување со вонредни ситуации во Србија и БиХ. Ние постојано комуницираме со надлежните институции во двете држави и сите активности ќе ги реалзиираме со нив во ...
сите 2 | | | веќе видена

Бугарија и Црна Гора летово очекуваат пад на бројот руски туристи. Исто така во бизнис-вестите: Европската банка за реконструкција и за развој ќе инвестира 500 милиони евра во Кипар. Се очекува да се намали бројот руски туристи кои го посетуваат регионот летово. [АФП] Во извештај на Европската банка за реконструкција и за развој се вели дека ескалацијата на состојбата во Украина влијае на економиите во регионот. Бугарија и Црна Гора може да забележат пад на бројот на руски туристи, но Србија одржува силни трговски врски со Русија, додаде банката. Таа ја намали својата прогноза за раст за земјите од поранешниот Советски Сојуз, од Источна Европа и за Турција на 1,3 отсто, од 2,8 отсто во јануари. Европската банка за реконструкција и за развој ќе инвестира 500 милиони евра во Кипар за да ѝ помогне на земјата да закрепне од економската криза. Одлуката следеше по барањето за финансирање од страна на Кипар и ќе ја надополни меѓународната програма за спас на островот во вредност од 10 милиони евра. По шест години ...
сите 17 | | | веќе видена

Mислењата се поделени за тоа дали предвремените избори ќе резултираат со нов парламент кој ќе може да ги реши итните прашања. Косово се подготвува за предвремени парламентарни избори на 8-ми јуни. [Сафет Кабашај/SETimes] Косовскиот претседател Атифете Јахјага закажа предвремени парламентарни избори за 8-ми јуни, со надеж дека ќе се формира парламент кој ќе може да ги реши клучните прашања со кои се соочува земјата. Одлуката уследи откако парламентот се распушти, при што 90 од 120 пратеници гласаа за распуштање, а само тројца беа против. Тоа беше единствено решение за ќор-сокакот во парламентот, рече Дритон Селманај од Косовскиот демократски институт, експертска група од Приштина. „Собранието со месеци не можеше да носи одлуки, како последица на бојкотот на некои пратеници и парламентарни групи“, рече Селманај за SETimes . Двете главни прашања што парламентот не можеше да ги реши беа трансформацијата на Косовските безбедносни сили (КБС) во армија, и дали да го продолжи уште за два мандати резервираниот број ...
сите 2 | | | веќе видена

Со инвестиција од 400 милиони американски долари ќе биде отворена една од најголемите текстилни фабрики во Европа. Македонија се надева дека ќе го добие најголемиот капацитет за интегрирано текстилно производство во Европа. [AФП] Инвестицијата најавена од текстилниот гигант Веибо груп е најновиот проект финансиран од странски претпријатија кои ги искористуваат ресурсите на Балканот и ги користат земјите-аспирантки за ЕУ како правци за да се стигне до пазарите на Европската унија. Инвестицијата од 400 милиони американски долари ќе вклучува изградба на четири капацитети во Ранковце, во североисточна Македонија, и ќе значи создавање на еден од најголемите капацитети за интегрирано текстилно производство во Европа. Веибо, со седиште во Гуангџу, Кина, го финансира договорот првенствено со турски капитал. Претпријатието објави дека ја избрало Македонија за инвестицијата поради ниската цена на работната сила и производството и нејзиното значително искуство во текстилната индустрија. Претпријатието ја избра ...
| | веќе видена

next