Овој чекор уследи по експлозијата во термоелектраната Косово А, во кој имаше неколку загинати и повредени лица. Специјален тим на Косовската корпорација за енергија ја испитува фаталната експлозија овој месец во косовската термоелектрана Косово А. [Лаура Хасани/SETimes] Властите велат дека работат на подобрување на безбедноста во косовската термоелектрана, каде што во екслозијата овој месец загинаа двајца работници, а 12 други беа повредени. Официјалните претставници велат дека специјализиран тим од Косовската корпорација за енергија (КЕЦ) сè уште ја испитува причината за експлозијата во термоелектраната Косово А во близина на Приштина. „Како што покажаа документираните извештаи од надворешни инстититуции за безбедност, КЕЦ ги имал преземено сите превентивни безбедносни мерки во областа каде што се случи инцидентот“, рече за SETimes Едмонд Нулеши, извршен директор на КЕЦ. Триесет и тројца работници на КЕЦ загинаа во термоелектраната од 1999 година, а претходно оваа година имаше 12 инциденти кои резултираа со ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако нивниот тим не учествува на Светското првенство, српските граѓани ги поддржуваат своите соседи од БиХ и Хрватска. Србите се собираат во кафуле во Белград да ги гледаат и поддржат тимовите на БиХ и Хрватска на Светското првенство. [Ивана Јовановиќ/SETimes] За Лидија Цветиќ, адвокат од Белград, навивањето за Босна и Херцеговина и Хрватска на Светското првенство 2014 е сосема природно. Цветиќ (33) е родена пред конфликтите во 90-тите - родена во Југославија, земја во која Бошњаците, Хрватите и Србите живееја заедно. „Бев многу несреќна кога немавме никој од регионот да го поддржуваме на Светското првенство, па моравме да навиваме за Бразил или Аргентина. Конечно ги имаме нашите соседи и луѓето со кои живеевме скоро до вчера“, рече Цветиќ за SETimes . „Ја поддржувам пред сè Босна, но и Хрватска. Во Босна имам многу пријатели и секогаш кога одев таму, пред или по војната, ми беше добро. Ги сакам тие луѓе и среќна сум што сега се квалификуваа за првпат, и сите треба да ги поддржиме. Единствено ми е жал што ...
сите 2 | | | веќе видена

Малите и средните претпријатија во Западен Балкан ќе добијат нова шанса за развој со инвестициите на Европската банка за обнова и развој. Малите бизниси во српскиот земјоделски сектор се од посебен интерес, како што објави за инвестицијата Европската банка за обнова и развој. [AФП] Малите и средните претпријатија (МСП) во Западен Балкан, кои според економистите се столбот на економијата, ќе добијат нова шанса за развој со инвестициите од Европската банка за обнова и развој. Транша во висина од 77 милиони евра ќе дојде од Фондот за развој на претпријатијата на банката и ќе ги финансира МСП во Србија, Косово, Македонија, Босна и Херцеговина (БиХ) и Црна Гора. „Фондот е создаден за вложување во претпријатијата со висок потенцијал за раст во сите области. Во Србија особено се интересни претпријатијата од земјоделскиот сектор, како и оние од производството и информатичките технологии“, рече Матео Патроне, директор на банката за Србија. Со инвестираните пари фондот ќе стане сопственик на 25-30 отсто од aкциите на ...
| | веќе видена

Официјалните претставници велат дека иницијативите финансирани од ЕУ ќе го поттикнат економскиот раст и напорите за борба против корупцијата. Мерките на ЕУ ќе го поттикнат економскиот развој и ќе создадат нови работни места, рече Енди Мекгуфи, портпарол на специјалниот претставник на ЕУ во БиХ. [EУ/EУСР] EУ ја повика БиХ да ги спроведе трите иницијативи за да ја поттикне социјалната и економската стабилност во земјата. Овие иницијативи, сумирани во заклучоците на Советот за надворешни работи на ЕУ во април, треба да се спроведат и покрај штетата предизвикана од поплавите во овој регион во мај, рече портпаролот на специјалниот претставник на ЕУ во БиХ Енди Мекгуфи. Иницијативите бараат од земјата да ја искористи помошта на ЕУ за да подготви национална програма за економски реформи, да формира заедничка работна група на ЕУ и БиХ за забрзување на спроведувањето на проектите финансирани од Унијата и да воспостави структурен дијалог за правдата со цел да се зголемат напорите за борба против корупцијата. ЕУ бара ...
сите 11 | | | веќе видена

Новите цени се за 30 отсто пониски. Исто така во бизнис-вестите: „Инвестициската рамка за Западен Балкан“ одобри инвестиција во вредност од 1,1 милиони евра за плановите за гасифицирање на Албанија. Туристите ќе забележат намалување на цените на храната и на пијалаците на плажите во Грција. [АФП] Грција воведе фиксни цени за храната, за водата и за кафето што се продаваат на плажите, кои се за 30 отсто пониски од претходно. Казната за зголемување на цените е 500 евра. Мерката беше воведена по бројни поплаки од туристите во врска со неразумно високите цени во рестораните и кафулињата на плажите. Кипар би можел да ја снабдува Бугарија и други земји во Европа со природен гас, заради намалување на зависноста на регионот од руската достава, рече бугарскиот министер за надворешни работи, Кристијан Винегин, за време на посетата на Никозија. Тој ја истакна важната улога што ја има островот во идниот коридор север-југ, што ќе ги снабдува со гас Грција, Бугарија, Романија и централна Европа. „Инвестициската рамка за ...
сите 6 | | | веќе видена

Бизнис водачите бараат можности за нови инвестиции и подлабока соработка. Јошко Клисовиќ (лево), заменик-министер на хрватското Министерство за надворешни и европски работи, им се обраќа на турските и хрватските бизнис водачи на неодамнешниот состанок во Истанбул. Тој беше придружуван од Лука Буриловиќ (десно), претседател на хрватската Стопанска комора. [Meнексе Токјај/SES Türkiye] Бизнис водачите од Турција и Хрватска се собраа неодамна во Истанбул, да разговораат за нови идеи за продлабочување на економските врски меѓу двете земји. Во својот говор пред Турско-хрватскиот деловен совет, Јошко Клисовиќ, заменик-министер на хрватското Министерство за надворешни и европски работи, рече дека неговата земја ги прифаќа турските бизнисмени и дека владата е решена да стори сè што може за да ги зголеми и да помогне во нивните инвестиции. На состанокот присуствуваа членовите на турскиот Одбор за надворешни економски односи (ДЕИК) и нејзиниот пандан, Хрватската стопанска комора. Хрватска им гарантира исти права на ...
| | веќе видена

Спортските претставници повикуваат на соработка меѓу сите учесници со цел да се продолжи со напорите за запирање на говорот на омраза и насилството на навивачите. Хрватскиот одбранбен играч Јосип Шимуниќ доби 10-месечна забрана за учество на меѓународни натпревари поради користење на говор на омраза. [AФП] Хрватска учествува на Светското првенство 2014 без еден од своите играчи-ветерани. Отсуството на одбранбениот играч Јосип Шимуниќ, кој доби 10-месечна забрана од ФИФА заради користење на говор на омраза, е потсетник дека поделбите нема да се толерираат во контекст на спортот и дека спортските претставници работат на решавање на тоа прашање. На 19-ти ноември, по победата со 2:0 против Исланд во Загреб, со која Хрватска се пласираше на Светското првенство, Шимуниќ ѝ се обрати на публиката на микрофон велејќи: „За татковината!“, слоган кој го користеа членовите на усташкиот режим кој беше марионета на нацистите за време на Втората светска војна. Усташите беа одговорни за смртта на десетици илјадници Евреи, ...
сите 7 | | | веќе видена

Српската влада се соочува со критики за недостаток на слобода на медиумите во земјата. Новинарите во Србија велат дека добиваат „совети“ да избегнуваат критики, вели народниот правобранител Саша Јанковиќ. [АФП] Србија се соочува со критики од меѓународните организации за обвинувањата дека официјалните претставници вршат цензура на медиуми за владиниот одговор на историските поплави минатиот месец. По неколку инциденти за наводна цензура, претставникот на ОБСЕ за медиумска слобода, Дуња Мијатовиќ, упати писмо до српскиот премиер, Александар Вучиќ, во кое ја изразува својата загриженост. „Длабоко ме загрижуваат тврдењата за блокирање на веблокации и онлајн-содржина. Ова е јасно прекршување на правото на слобода на изразување“, рече Мијатовиќ. Еден од инцидентите беше затворањето на веблокацијата „Телепромптер“ по објавувањето на критики за владата во врска со нејзината реакција на поплавите што ја зафатија земјата во мај. Блогот на новинарот Драган Тодоровиќ, кој сугерираше дека Вучиќ треба да поднесе оставка ...
сите 43 | | | веќе видена

Оптимизмот произлегува од неодамнешната препорака на Европската комисија за доделување кандидатски статус за членство. Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе (лево), и албанскиот премиер Еди Рама се состанаа во Тирана на 4-ти јуни. [AФП] Набљудувачите велат дека очекуваат Европскиот совет да ја следи препораката на Европската комисија (ЕК) Албанија да добие кандидатски статус за членство во ЕУ. ЕК објави извештај во кој вели дека Албанија постигна напредок, но препорача земјата да продолжи со тековните реформи, да ги подобри своите напори против организираниот криминал и да го негува политичкиот компромис. „Албанија е на вистинскиот пат“, рече комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе. „Ја потврдуваме без никакви услови или резервираност препораката земјите-членки да ѝ доделат кандидатски статус на Албанија.“ Mинатиот декември Европскиот совет не ѝ додели кандидатски статус на Албанија. „Овојпат земјите-членки недвосмислено потврдија дека Албанија ќе има многу јасна оценка заснована на извештајот за ...
сите 75 | | | веќе видена

Пласирањето на репрезентацијата на БиХ на Светскиот куп е постигнување што одекна во спортскиот свет и пошироко. Напаѓачот на БиХ Един Џеко (десно) шутира меѓу мексиканските одбранбени играчи Хектор Морено (лево) и Диего Рејес (во средината), за време на меѓународниот пријателски натпревар на 3-ти јуни во Чикаго. [AФП] „Змејови во срцето, змејови на теренот“ е слоганот што репрезентацијата на Босна и Херцеговина го усвои за настапот на Светското првенство во Бразил 2014. По неколку неуспешни обиди, пласманот на Светското првество за првпат претставува огромно постигнување за оваа мала нација. Сепак, Змејовите имаат уште поголеми планови. „Не одиме во Бразил како туристи или за да учиме. Сакаме да успееме и да одиме напред“, изјави за новинарите селекторот на БиХ, Сафет Сушиќ, за време на подготовките за турнирот. Повеќе од половина од екипата на БиХ што ќе игра во првото финале на земјата на Светското првенство се родени или израснати во странство, деца на оние милион граѓани кои избегаа од конфликтот во ...
сите 5 | | | веќе видена

БиХ е додадена на листата држави што инвеститорите треба да ги избегнуваат, бидејќи не ги усвои новите закони против перењето пари и финансирањето на тероризмот. Драган Човиќ, претседател на Домот на народите на БиХ, не закажа седница за усвојување на законите против перењето пари и финансирањето на тероризмот. Тој рече дека не е виновен за одложувањето. [AФП] Комитетот на експерти за проценка на борбата против перењето пари и финансирањето на тероризмот на Советот на Европа (СоЕ) ги предупреди своите членови да не вршат финансиски трансакции со лица и институции во Босна и Херцеговина (БиХ), бидејќи земјата нема усвоено легислатива против перењето пари и финансирањето на тероризмот. „Заради неусвојувањето на законот за перење пари, БиХ се наоѓа под силен политички и финансиски притисок од меѓународната заедница“, објави Партијата на дијаспората на БиХ. Други држави на црната листа на СоЕ се Северна Кореја и Иран. „Домот на народите на БиХ го усвои претходно предлогот на овој закон, како и предлогот за ...
сите 17 | | | веќе видена

Новиот проект ќе ѝ помогне на Босна и Херцеговина да се стекне со потребните инструменти за да стави крај на корупцијата, велат официјалните претставници на ЕУ. Холгер Шредер, вршител на должноста шеф на делегацијата на ЕУ во БиХ, рече дека ставањето крај на корупцијата бара посветеност од политичарите во земјата. [EУ] Проектот на ЕУ спроведен неодамна во Босна и Херцеговина (БиХ) ќе ѝ помогне на земјата да ги организира своите институции и влада за да стави крај на корупцијата, обезбедувајќи поголема поддршка за одговорноста, транспарентноста и подобрувањето на управувањето со јавните финансии и работата на граѓанското општество. Проектот ќе ѝ помогне на земјата во подготвувањето на нејзината стратегија и акцискиот план против корупцијата за периодот од 2015 до 2019 година. Досега напорите на ЕУ за ставање крај на корупцијата во БиХ вклучуваа помош за агенциите за спроведување на законот и правосудството. Според Холгер Шредер, вршител на должноста шеф на делегацијата на ЕУ во БиХ, проектот од 450.000 евра ...
сите 14 | | | веќе видена

Романија годинава очекува да ожнее 8,3 милиони тони пченица. Исто така во бизнис-вестите: Албанија летово очекува 3,5 милиони туристи. Жетвата се очекува да ја зацврсти Романија како петти најголем производител на пченица во ЕУ. [АФП] Земјоделците во Романија годинава очекуваат да ожнеат околу 8,3 милиони тони пченица, што ќе биде најголемото производство во земјата во последните 27 години. Извештај од локалниот трговец со жита „Тоепфер“ вели дека ова ќе ја консолидира положбата на Романија како петти најголем производител на пченица во ЕУ. Економистот Гикас Хардувелис стана новиот грчки министер за финансии. Професор и советник на претходната влада, тој доаѓа на местото на Јанис Стурнарас, при реконструкција на владата. Аналитичарите од него очекуваат продолжување на политиката за фискално штедење, но и притискање за раст преку намалување на даноците. Во тек е изградбата на третиот аеродром во Истанбул. Првата фаза на проектот, во вредност од 30 милијарди долари, се очекува да заврши во октомври, 2017 ...
| | веќе видена

Владата сака да воведе построги казни за кривичните дела од омраза. Грција го разгледува воведувањето закон со кој ќе се заострат санкциите за говорот на омраза и кривичните дела од омраза. [AФП] Грчката влада го врати предлог-законот кој предвидува поостри казни за расистичките кривични дела, вклучително и нападите врз имигрантите, велат официјалните претставници. Понуден и повлечен минатата година, законот сега повторно се разгледува, по фаталното прободување во септември на антифашистичкиот хип-хоп уметник Павлос Фисас, за кој беше обвинет член на неонацистичката партија Златна зора. Владата оттогаш ги уапси или затвори сите 18 пратеници на партијата, кои чекаат судење под обвинение дека воделе криминална банда. Златна зора беше треторангирана на изборите за парламентот на ЕУ минатиот месец, што предизвика загриженост за кривични дела од омраза. Законот воведува поостри кривични санкции за поттикнување омраза, дискриминација и насилство, за негирање геноцид, воени злосторства и злосторства против ...
сите 12 | | | веќе видена

Новата иницијатива ќе им ја раскаже приказната на Турција на идните водачи во балканските држави. Премиерот Ердоган се фотографира за „селфи“ со млади луѓе од Балканот, за време на нивната посета на Анкара во мај. [Канцеларија на премиерот за јавна дипломатија] Триесет и седум млади луѓе од целиот Балкан се собраа во Турција минатиот месец за да учествуваат на младинската конференција со цел поттикнување на интеракцијата меѓу Турција и балканските земји. Во рамките на новиот проект, организиран од Канцеларијата на премиерот за јавна дипломатија, беа поканети младите луѓе од Албанија, Босна и Херцеговина (БиХ), Бугарија, Косово и Македонија. Чемалетин Хасими, координатор на Канцеларијата за јавна дипломатија, вели дека проектот има за цел да создаде свест за регионалното и светското влијание на Турција, како и да обезбеди платформа за дискусии околу актуелната меѓународна агенда. „Со оглед на нашите историски и културни врски, балканската географија има посебно значење за Турција на сите нивоа и е приоритетно ...
| | веќе видена

Аналитичарите дебатираат за тоа што Европската унија може да направи за да ги вклучи гласачите од Балканот. Излезноста на гласачите на Балканот и во централно-источна Европа за изборите за европскиот парламент беше под просечната излезност од 43 отсто во остатокот од Унијата. [АФП] Откако статистиката покажа дека најголемиот дел од гласачите се одлучиле да не гласаат минатиот месец, аналитичарите велат дека излезноста на изборите за Европскиот парламент може да се зголеми преку подобра комуникација со граѓаните. Излезноста на гласачите на Балканот и во Централноисточна Европа за изборите за Европскиот парламент што се одржаа во периодот 22 - 25 мај изнесуваше 27 отсто, што е значително помалку од излезноста од 43 отсто на ниво на Унијата. Најниската стапка на излезност беше забележана во Словачка, каде што на изборите учествуваа 13 отсто од гласачите. Излезноста во новата членка Хрватска беше 25 отсто, во Бугарија - 36 отсто, а во Романија - 43 отсто. „Имаат погрешна порака, секогаш зборуваат за економијата, ...
| | веќе видена

По отсуството на Светскиот куп пред четири години, Хрватска се враќа и ќе го игра првиот натпревар на првенството против моќниот Бразил. Хрватската фудбалска репрезентација се фотографира пред пријателскиот натпревар на 31-ви мај против Мали во Осиек. [AФП] По еден месец подготовки на свеж планински воздух во Австрија, хрватската фудбалска репрезентација поминува неколку дена во бразилскoто одморалиште Праја до Форте, адаптирајќи се на топлата, влажна клима и подготвувајќи се за натпреварот кој ќе го отвори Светското првенство в четврток (12-ти јуни) против домаќинот Бразил. Хрватска влегува на ова Светско првенство со селектор кој до изминатата есен не беше во комбинација да ја води екипата. Нико Ковач беше назначен за тренер на тимот на помлади од 21 година во јануари 2013 година. Но, во октомври Хрватската фудбалска федерација - незадоволна од резултатите на сениорската репрезентација предводена од селекторот Игор Штимац - направи промена, го смени Штимац и го избра Ковач на негово место. ...
сите 4 | | | веќе видена

Експертите велат дека казната изречена за Турција би можела да ги поткопа напорите за помирување на островот. Министерот за надворешни работи, Ахмет Давутоглу, рече дека Анкара не ја смета пресудата на Европскиот суд за обврзувачка. [АФП] Додека Анкара ја критикуваше неодамнешната пресуда на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) дека Турција ги прекршила договорите за човекови права за време на конфликтот во Кипар во 1974 година, експертите велат дека официјалните претставници на двете страни треба да останат фокусирани на напорите за помирување. Судот ѝ нареди на Турција да им плати 30 милиони евра на живите роднини на близу 1.500 кипарски Грци што се водат за исчезнати од 1974 година и 60 милиони евра за штети на „заробените кипарски Грци на полуостровот Карпас“ во северен Кипар. Островот останува поделен и по четири децении. Турција одби да ја плати казната врз основа на тоа што не го смета грчкиот дел на Кипар за држава и за спротивставена страна. „Имајќи ги предвид основата на оваа пресуда, нејзиниот ...
сите 6 | | | веќе видена

Eкспертите и предвидувањата велат дека тимот може за првпат да продолжи понатаму по групната фаза. Одбранбениот играч Сократис Папастатопулос вели дека победата на отворањето на Светскиот куп против Колумбија ќе биде клучна за Грција. [Грчка фудбалска асоцијација] Забелешка на уредникот: Ова е една од серијата стории за Светскиот куп 2014 и тимовите од Грција, Хрватска и Босна и Херцеговина (БиХ). Десет години откако го запрепасти меѓународниот спортски естаблишмент со победата на Eвропското првенството во фудбал 2004 на УЕФА против Португалија и 20 години по своето лошо деби на Светскиот куп, Грција се враќа на најголемата светска фудбалска сцена. Откако беше поразена со резултат од 10 спрема 0 и ги загуби сите три натпревари на своето прво учество на Светскиот куп пред две децении, Грција не се пласираше на следните три светски купови. Во 2010 година Грција се врати и за првпат победи во натпревар на Светскиот куп, иако тимот ги изгуби другите два натпревари во групата и не напредуваше до елиминаторниот ...
сите 2 | | | веќе видена

Mинистерот вели дека условите се подобруваат додека Србија ги зголемува своите затворски капацитети и ги изменува законите. Според еден неодамнешен извештај на Советот на Европа, Србија води во Европа во однос на пренатрупаноста на затворите. [AФП] Српските власти ги подобруваат капацитетите на затворите во земјата, но пренатрупаноста и понатаму претставува проблем, велат експертите. Извештајот на Советот на Европа во април покажа дека Србија е на прво место во Европа во однос на пренатрупаноста на затворите. Извештајот, кој се потпира на податоци од 2012 година, покажа дека Србија има 11.070 затвореници, а затворски капацитет од 6.950, односно просечно 159 затвореници на 100 легла. Италија се рангираше на второто место со 145 затвореници на 100 затворски легла, додека Кипар имал 140 затвореници на 100 легла. Проблемот со пренатрупаноста е најакутен во Србија, Кипар, Унгарија и Белгија, според овој извештај, кој покажа дека просекот во Европа е 98 затвореници на 100 затворски легла. Капацитетот на затворите ...
сите 17 | | | веќе видена

next