Унапредувањето на положбата на националните малцинства е една од клучните точки во процесот на европска интеграција на Србија. Ромско семејство ја празнува својата слава Св. Архангел Mихаил во една од дивите населби за малцинските групи во Белград. [Никола Барбутов/SETimes] Србија очекува оваа година официјално да го започне процесот на преговори со ЕУ, при што првите поглавја за кои ќе дискутираат претставниците на српските и европските институции се однесуваат на човековите права и слободи. Сузана Пауновиќ, директор на владината Канцеларија за човекови и малцински права, истакна дека малцинските заедници во Србија имаат права загарантирани со уставот, кои им овозможуваат да водат квалитетен живот. Но, таа рече дека има уште работа која треба да се заврши за дополнително унапредување на нивната положба. „Србија направи многу за унапредување на човековите и малцинските права. Во таа област се усвоени европските стандарди и прописи, и ние внимателно го следиме секој чекор во реализацијата на тие стандарди, ...
| | веќе видена

Србија се надева дека ќе придонесе за смирување на кризата во Украина и подобри односи во Југоисточна Европа за време на својата година на претседавање со ОБСЕ. Српскиот министер за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ, Ивица Дачиќ, говори на состанокот на ОБСЕ во Конгресниот центар Хофбург во Виена на 15-ти јануари. [AФП] Србија, која го презеде едногодишното претседавање со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) на 15-ти јануари, објави дека нејзини приоритети ќе бидат мирното решение за украинската криза, како и подобрувањето на односите во Југоисточна Европа. „Принципите по кои ќе се раководи Србија во текот на своето претседавање со ОБСЕ се мирно решавање на споровите, јакнење на довербата, солидарност, одговорност и соработка. Тоа ќе бидат главните точки по кои ќе се раководиме во решавањето на предизвиците со кои сме соочени“, рече за SETimes српскиот министер за надворешни работи и претседавач на ОБСЕ, Ивица Дачиќ. Дачиќ ја посети Украина, која ќе биде главен предизвик за време ...
сите 2 | | | веќе видена

Официјалните лица и експертите нагласуваат дека соработката и споделувањето информации ќе помогнат во намалувањето на шверцот со оружје во регионот. Вооружени лица се соочуваат со полицајци во близина на канцелариите на францускиот сатиричен весник Шарли Ебдо на 7. јануари во Париз. Куршумите пронајдени на местото на настанот од страна на истражните органи биле произведени во БиХ. [АФП] Француската полиција откри дека куршумите што биле пронајдени на местото на терористичкиот напад на сатиричното списание Шарли Ебдо на 7. јануари во Париз биле произведени во Босна (БиХ). Експертите велат дека уште од распадот на Југославија црниот пазар е преплавен со оружје и муниција украдени од арсеналите на поранешните југословенски држави. Живо Маријанац, заменик-министер за одбрана на БиХ, потврди дека муницијата била произведена во фабриката „Игман“ во Коњиќ. Тој рече дека оружјето што било произведено во југословенските фабрики сега е распространето насекаде, но тоа не мора да значи дека оружјето што било користено ...
| | веќе видена

Италијанските власти велат дека е важно Албанија и Косово да се вклучат во борбата против тероризмот. Роберто Дела Рока, заменик-директор во италијанската полиција (лево). [Албанско Министерство за внатрешни работи] По терористичките напади во Париз, експертите велат дека балканските земји ја засилуваат полициската и воената соработка со земјите-членки на ЕУ. На почетокот на месецов Албанија формираше заедничка работна група за тероризам со Италија и ќе обучува експерти и полицајци, ќе разменува информации во реално време и ќе креира антитерористичка база на податоци. Официјалните лице велат дека работната група претставува билатерална соработка помеѓу полициските сили на двете земји, но е отворена за соработка и со други земји. Во работата на работната група ќе учествуваат безбедносни и други експерти, полицајци и официјални претставници. По терористичките напади во Париз овој месец, соработката меѓу Албанија, регионот и ЕУ стана приоритет во насока на зголемување на ефикасноста на борбата против ...
сите 7 | | | веќе видена

По неколкумесечен прекин, разговорите меѓу Белград и Приштина ќе продолжат на највисоко ниво. „Продолжувањето на европската интеграција зависи од почитувањето и примената на Бриселскиот договор“, изјави за SETimes Тања Мишчевиќ, шеф на српскиот преговарачки тим во пристапните разговори со ЕУ. [Блиц] Премиерите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Иса Мустафа, ќе се состанат во Брисел на 9-ти февруари за да ги продолжат преговорите меѓу двете земји по прекинот во разговорите кој траеше неколку месеци. Конкретните теми на разговорите се сè уште непознати, но учесниците сигурно ќе ја покријат примената на Бриселскиот договор и неговото влијание врз двете земји. Продолжението на разговорите со Приштина е особено важно за Белград, бидејќи дијалогот е клучна точка во продолжувањето на интеграцијата во ЕУ на Србија. Србија очекува по продолжувањето на преговорите со Приштина, официјалните претставници на ЕУ да ѝ дозволат на земјата официјално да ги отвори поглавјата на преговорите. „Продолжувањето на европската ...
сите 2 | | | веќе видена

Полицијата ја продолжува потрагата по радикалните исламисти кои го нападнаа имамот од БиХ Селведин Бегановиќ. Радикалните исламисти регрутираат луѓе од Балканот да им се приклучат во нивните борби во Ирак и Сирија. [AФП] Полицијата во Босна и Херцеговина (БиХ) се обидува да ги пронајде радикалните исламисти кои го нападнаа имамот Селведин Бегановиќ, муслимански проповедник во Трново, северна БиХ, овој месец. Бегановиќ се најде во фокусот на вниманието на јавноста пред три месеци, откако отворено се спротивстави на заминувањето на граѓаните на БиХ во Сирија, за да се борат за Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ). Во отворено писмо Бегановиќ го повика Билал Босник, кој е осомничен дека е духовен водач на групата што регрутира државјани на БиХ да се борат на страната на исламските милитанти во Сирија, да ги прекине своите практики. Бегановиќ беше нападнат неколку пати во изминатите три месеци. Во последниот напад, пред неговата џамија, Бегановиќ беше прободен три пати со нож, при што се здоби со помали ...
сите 14 | | | веќе видена

Групите на граѓанското општество во Албанија бараат референдум за ревидирање на новата територијална реорганизација на земјата со цел да се смират етничките тензии. Претставниците на македонското малцинство во Албанија се состанаа во општина Пустец. [Добиено со љубезна согласност на Општина Пустец] Албанското граѓанско општество ги повика властите да ги смират тензиите и да ги заштитат малцинствата од дискриминација и потенцијално насилство како резултат на одлуката за намалување на бројот на постојните општини и создавање нова територијална администрација. Владата ги намали единиците на локалната власт од 384 на 65, со што всушност се создадоа општини со целосно албанско мнозинство. Претставниците на грчкото, македонското и другите малцинства велат дека овој потег на владата претставува кршење на нивните права и меѓународните норми. „Територијалната реформа е спротивна на духот на Конвенцијата за заштита на националните малцинства и претставува флагрантно кршење на прифатените европски стандарди“, рече за ...
сите 2 | | | веќе видена

Граѓаните и активистите силно ги осудуваат терористичките дела што создаваат страв од муслиманите во регионот. Маскирани вооружени лица упаднаа во париските канцеларии на „Шарли Ебдо“, списание за сатира познато по исмевањето на радикалниот Ислам, при што убија 12 лица. [АФП] Граѓаните и активистите за човекови права во регионот пожестоко го осудија тероризмот по појавата на Исламската држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ), но овој месец гневот дополнително се зголеми по нападите во Париз и масакрот на Боко Харам во Нигерија. „Тероризмот е лицето на сето тоа. Тоа е оружје за страв. Но тероризмот не е религија. Не постои исламски тероризам. Постојат само луѓе кои сметаат дека можат да постигнат некоја предност преку терор. За жал, оваа заблуда брзо се шири“, рече Лола Крмпотиќ, музички уредник од Белград, за SETimes . Таа вели дека толеранцијата, добрата волја, разбирањето и трпението можат сè да променат. Радован Ненадиќ, неодамна дипломиран правник од Белград, вели дека борбата против тероризмот и екстремизмот ...
сите 3 | | | веќе видена

Неколку земји во регионот ги засилија своите мерки за безбедност и се подготвени за справување со терористички чинови, велат официјалните претставници. Безбедносните мерки во регионот се засилени по терористичките напади во Париз. [AFP] Веднаш по првите вести за неодамнешните терористички напади во Париз, во кои загинаа 12, а беа ранети 11 лица, обвинителството на Босна и Херцеговина (БиХ) и Агенцијата за разузнавање и безбедност ги засилија мерките за безбедност во земјата. Имајќи ја предвид значителната загриженост во врска со регрутирањето државјани на БиХ од страна на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) и другите терористички групи, внимателно се следат информациите за глобалните терористички напади. Државната агенција за истраги и заштита (СИПА) објави дека следењето на пораките на Интернет и социјалните мрежи е засилено по нападите во Париз, а обвинителството во земјата е подготвено да ги преземе сите неопходни мерки и дејства. Според Младен Иваниќ, претседавач на Претседателството на БиХ, нападите ...
сите 3 | | | веќе видена

Двете земји бараат нови закони и зголемена меѓународна соработка. Георге Мајор, на чело на романската разузнавачка служба (СРИ), рече дека новите закони за кои се дебатира во Романија се неопходни за подобро проценување на ризикот за националната безбедност. [АФП] Неодамнешните терористички напади во Париз повторно разгореа дебата во Романија во врска со потребата да се заостри законодавството за спречување криминал и тероризам од голем обем, додека Бугарија ги засилува безбедносните мерки за да го спречи протокот на Исламисти до и од воените зони. Романските официјални претставници од областа на безбедноста предупредија дека земјата треба да ги прошири механизмите за превенирање тероризам, само неколку месеци откако уставниот суд отфрли два закона што им овозможуваа на разузнавачките агенции подобро да ги набљудуваат електронските комуникации и да ги пронаоѓаат осомничените. Два нови закони, што се однесуваат на чување на податоците и задолжително регистрирање на корисниците на припејд мобилни телефони при ...
сите 5 | | | веќе видена

Напредокот во одбранбениот сектор и побрзата интеграција во ЕУ се главните бенефити од соработката на Србија со ЕАО, велат експертите и официјалните претставници. Извршниот директор на ЕАО, Клод-Франс Арно, на крајот од ноември ја посети Србија со цел да се определат параметрите на соработката. [EАО] Во обид за зајакнување на заедничката одбранбена и безбедносна политика на Европа, Србија презема чекори за зголемување на својата соработка со Европската агенција за одбрана (ЕАО). Според мајор Јован Кривокапиќ, портпарол на српското Министерство за одбрана, ќе се интензивира соработката во борбата против импровизираните експлозивни направи, прецизно воденото оружје, одбраната од сајбер нападите и копнените платформи без екипаж. Извршниот директор на ЕДА, Клод-Франс Арно, на крајот од ноември ја посети Србија со цел да се определат параметрите на соработката. Таа се состана со министерот за одбрана, Братислав Гашиќ, и тие се согласија дека активниот ангажман во концептот Заедничка безбедносна и одбранбена ...
сите 2 | | | веќе видена

Аналитичарите предупредуваат дека ако победи опозициската СИРИЗА, тоа може да ја промени политиката на штедење заради добивање меѓународна финансиска помош за земјата и да предизвика навалица во банките за повлекување на депозитите и излегување од Еврозоната. Грчката опозициска партија СИРИЗА води на анкетите со платформата за повторни преговори во врска со финансиската помош на ЕУ/ММФ/ЕЦБ или oткажување од преостанатиот дел на финансиската помош. [AФП] Грчките гласачи ќе излезат на гласање в недела (25-ти јануари), 18 месеци пред предвидениот рок, на клучните национални избори кои според анкетите најверојатно ќе донесат голема промена во политичката сила. Проевропската владејачка коалиција на премиерот Антонис Самарас заостанува зад главната опозициска Коалиција на радикалната левица (СИРИЗА) за 4 до 6,5 отсто, според голем број реномирани анкети. Водачот на СИРИЗА, Aлексис Ципрас, вети дека ако биде избран ќе бара повторни преговори за условите на финансиската помош од 240 милијарди евра со Тројката ...
сите 67 | | | веќе видена

Земјите на Балканот заедно со САД се борат против ИДИЛ и против други терористички групи. Босна и Херцеговина е дел од коалицијата за борба против ИДИЛ. [АФП] Според министерството за одбрана, Босна и Херцеговина (БиХ) планира да учествува во глобалната коалиција против Исламската држава на Ирак и на Левантот (ИДИЛ) По барање на амбасадата на САД во БиХ, министерството во ноември испрати предлог до претседателството на БиХ за донирање над 15 милиони парчиња муниција од разни калибри на владата на Ирак, рекоа од министерството. БиХ е дел од коалицијата и има иницирано неколку операции за апсење на осомничени терористи на нејзината територија. Минатиот ноември операцијата „Дамаск“ заврши со апсење на повеќе од дузина лица осомничени за терористички активности. „Го охрабруваме Јавното обвинителство жестоко да ги гони тие случаи, а институциите на владата на БиХ да продолжат со напорите против тероризмот и странските борци, во согласност со важечките закони и со меѓународните обврски“, рекоа од амбасадата на САД ...
сите 2 | | | веќе видена

Експертите велат дека Косово и Србија имаат потесна соработка со обновувањето на разговорите меѓу двете земји. Косово суспендираше четворица припадници на граничната полиција откако Слободан Гавриќ влезе во Косово со повеќе од 12 килограми експлозив. [Лаура Хасани/SETimes] Косовските власти апелираат на поголема будност поради терористичките закани пред продолжувањето на преговорите Приштина-Белград под покровителство на ЕУ овој месец. Минатиот месец Косово го уапси Слободан Гавриќ, државјанин на Србија, кој носеше повеќе од 12 килограми експлозив додека возеше во Приштина. Полицијата соопшти дека Гавриќ е притворен под сомневање за подготвување терористички напад и вклученост во неовластена продажба на оружје. Косовското специјално обвинителство кое го испитува случајот соопшти дека Гавриќ изјавил пред приштинскиот суд оти имал намера да го продаде експлозивот. Гавриќ влегол во Косово на граничниот премин Јариње, возејќи возило со белградска регистарска табличка. Министерството за внатрешни работи ...
| | веќе видена

Балканските земји очекуваат поголема помош и поддршка од ЕУ и НАТО во борбата против трговијата со луѓе. Полициец го гледа граничниот премин во Косово. Балканските земји соработуваат за поефикасна борба против трговијата со луѓе. [AФП] Трговијата со луѓе е еден од најпрофитабилните нелегални бизниси на терористичките организации како што е Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ), и тие го практикуваат истиот на Балканот за финансирање на своите активности, велат експертите. Нелегалната трговија со луѓе носи повеќе пари отколку трговијата со дрога или трговијата со оружје, според Иван Бабановски, професор на Факултетот за безбедност во Скопје. „Hа овој начин исламските екстремисти ги финансираат активностите во Ирак, Сирија, Сомалија, Еритреја и на сите други подрачја каде што се разгоруваат воени жаришта. На Балканот, покрај другите средства што ги добиваат нивните локални активисти, парите од трговијата со луѓе се користат за пропагирање радикален Ислам и привлекување и обука на борци“, рече Бабановски за ...
сите 2 | | | веќе видена

Медиумите во регионот се обединија, нарекувајќи го неодамнешниот тероризам во Париз напад врз слободата на изразувањето. Новинарите во регионот се обединија во осудата на неодамнешниот терористички напад на „Шарли Ебдо“. [AФП] Ново чувство на солидарност помеѓу медиумите на Балканот се појави по терористичкиот напад врз „Шарли Ебдо“ во Париз. Новинарите и медиумските здруженија од Југоисточна Европа одржаа митинзи и протести во знак на поддршка на персоналот на францускиот сатиричен весник, кој беше нападнат од страна на исламски милитанти на 7-ми јануари. Уредниците и новинарите рекоа дека обединувањето на новинарите е неопходно за да се одбрани професијата. „За жал, требаше да се случи вакво нешто за новинарите да се обединат. Во Босна и Херцеговина [БиХ] постои голем притисок врз новинарите, па затоа е присутна цензурата и автоцензурата. Но, нападите како оној врз „Шарли Ебдо“ се недозволиви. Нормално е сите новинари, без оглед од каде доаѓаат, и од која вера или нација се, да го осудат тој терористички ...
сите 35 | | | веќе видена

Невладините организации имаат експертиза да им помогнат на властите во борбата против корупцијата, велат аналитичарите. Романија пристапи во ЕУ во 2007 година, а сè уште e под лупа на Унијата за корупција. [АФП] Романија треба да обрне повеќе внимание на групите на цивилното општество и на граѓаните, што можат да понудат експертиза во борбата против корупцијата, велат експертите за SETimes по објавувањето на Светските индикатори за управување за 2013 година на Светската банка, извештај што го оценува квалитетот на управувањето во 200 земји. Податоците од 2013 година, кои се најсвежи, покажуваат дека Романија остварила напредок во пет од шесте индикатори, имено: политичка стабилност и ненасилство, ефикасност на управувањето, регулаторен квалитет и контрола на државата и на корупцијата, споредбено со остварувањата регистрирани во 2012 година. Сепак, извештајот нагласува дека Романија забележува назадување во застапеноста и одговорноста, индикатор што го претставува учеството на граѓаните во изборот на владата, ...
сите 2 | | | веќе видена

Двете земји се согласија на поефикасна размена на податоци помеѓу нивните агенции за безбедност. Турскиот премиер, Ахмет Давутоглу, и македонскиот премиер, Никола Груевски, даваат изјави за новинарите во Скопје на 23-ти декември. [Toмислав Георгиев/SETimes] Турција и Македонија ја интензивираат соработката во борбата против тероризмот, во услови кога двете земји и целиот балкански регион се погодени од оваа појава, велат официјалните претставници Македонскиот претседател Ѓорге Иванов и турскиот премиер Ахмет Давутоглу минатиот месец во Скопје се согласија да го унапредат процесот на размена на информации во врска со безбедносните предизвици поврзани со тероризмот. „Состанокот се одржа во согласност со резолуцијата 2178 на Советот за безбедност при Обединетите нации, која се однесува на заканата од странски терористички борци и предвидува зајакнување на меѓусебната соработка преку размена на податоци. Претседателот Иванов, исто така, постојано разговара со другите водачи од регионот, имајќи предвид дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Хрватските официјални претставници велат дека Загреб ќе ја блокира европската интеграција на Србија ако Белград не ги процесира воените злосторства извршени на хрватска територија во текот на 90-тите години. Ослободувањето на воениот злосторник Воислав Шешељ предизвика тензии помеѓу Хрватска и Србија. [AФП] Загреб сака Србија да ги гони лицата обвинети за воени злосторства во Хрватска во 90-тите години, прашање што може да се претвори во клучна точка за понатамошната европска интеграција на Белград. Официјалните претставници и експертите велат дека смирувањето на тензиите околу ова прашање е од витален интерес за двете нации. Хрватскиот министер за правда, Орсад Миљениќ, за SETimes изјави дека ако сака да „се соочи со проблемот на воените злосторства“, Србија мора да ги суди високите армиски офицери. Голем број поранешни команданти и водачи од српско потекло се или затворени или им се суди за воени злосторства во Хаг, но многу од обвинетите се сè уште во затвор. „Хрватска ќе ги примени, единствено и ...
сите 2 | | | веќе видена

Експертите велат дека модернизираните воени сили ќе бидат поподготвени да им се спротивстават на екстремистите, како што е Исламската држава на Ирак и Левант (ИДИЛ). Македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски, ја разгледува опремата донирана од страна на американската армија. [Министерство за одбрана на Македонија] САД им помагаат на балканските земји да ги опремат своите безбедносни сили, овозможувајќи им подобро да се справат со безбедносните закани од растечкиот екстремизам и да обезбедат стабилност во регионот, велат експертите. Минатиот месец американската влада донираше опрема и обука за македонската полиција во вредност од скоро еден милион американски долари, за зголемување на нејзиниот капацитет и вештините. Опремата вклучува уреди за ноќна сигнализација, штитови, опрема за контрола на толпи, пендреци и шилци за присилно стопирање возила. „Оваа донација е дел од широката и сеопфатна соработка во духот на стратешкото партнерство меѓу Македонија и САД“, рече македонскиот министер за одбрана, ...
сите 3 | | | веќе видена

next