Никос Мазиотис е „мозокот“ на Револуционерна борба, група активна меѓу 2003 и 2009 година и позната по испалувањето на ракетната граната на Американската амбасада и бомбашкиот напад на Атинската берза. Полицајците стојат до сериозно повредениот водечки член на непостоечката милитантна група Револуционерна борба, по пукањето во центарот на Атина, во областа Монастираки, на 17-ти јули. [AФП] Апсењето на озлогласениот терорист по престрелката на сред популарната туристичка област на Атина, е поздравено од властите - кои се сега во состојба на готовност против знаците дека групата може да се обиде да се одмазди. Никос Мазиотис, кој, со својата сопруга Панајота Рупа, беа ослободени од притвор пред две години и исчезнаа, беа вклучени во престрелка со полициската единица во трговската област Монастираки на 16-ти јули, додека туристите бегаа. Наградата за информации што би воделе до нивно апсење изнесуваше еден милион евра. Грчките власти беа нестрпливи да го затворат, особено откако друг терорист, Христодулос ...
сите 12 | | | веќе видена

Балканските експерти предвидуваат дека процесот на пристапување во ЕУ ќе продолжи со несмалено темпо. Крајно десничарските ЕУ-скептични партии во Европскиот парламент, како грчката Златна зора, се спротивставуваат на понатамошното проширување на ЕУ. [AФП] Eвропскиот парламент ќе ги охрабри балканските земји да го зајакнат процесот на интеграција во ЕУ, и покрај противењето на новите ЕУ-скептични партии, веласт експертите. Во новиот парламент, крајно десничарските политички партии што се противат на интеграцијата во ЕУ - како што е грчката Златна зора - освоија 141 место од вкупно 751 место. Прашањето е во кој правец ќе продолжи политиката на проширување на ЕУ, рече Ристо Никовски, поранешен македонски амбасадор во Велика Британија. „Влијанието на Европскиот парламент до сега беше минимално во однос на ЕУ. Но, со најновите промени во ЕУ, неговата улога е засилена, но сè уште не е доволна [за значително оддалечување]“, рече Никовски. Мандатот на Европскиот парламент треба да ја засили интеграцијата во ЕУ, а не ...
| | веќе видена

Помошта од меѓународната заедница ги подобрува билатералните односи, регионалната соработка и процесот на интеграција во ЕУ. Жена го турка својот велосипед покрај купишта остатоци од полавите во Обреновац, 32 километри западно од Белград, на 4-ти јуни. [AФП] Со цел да помогне во надминувањето на последиците од катастрофалните поплави во мај, Европската комисија собра 1,8 милијарди евра финансиска помош за Србија и Босна и Херцеговина (БиХ) за време на донаторската конференција организирана во Брисел. На настанот од 16-ти јули присуствуваа делегации од повеќе од 60 држави, претставници на граѓанското општество и приватниот сектор и 23 меѓународни организации. „Конференцијата уште еднаш ја покажа големата солидарност за Босна и Херцеговина и Србија и успеа да мобилизира донации во висина од вкупно 809,2 милиони евра за Босна и Херцеговина и 995,2 милиони евра за Србија“, се вели во изјавата на ЕУ. Според претседателот Томислав Николиќ, кој ја предводеше српската делегација на конференцијата, поплавите ...
| | веќе видена

Се очекува тужбите на работната група на ЕУ да бидат поднесени откако следната година ќе се формира посебен суд. Главниот обвинител Клинт Вилијамсон најави дека Посебната истражна работна група на ЕУ ќе ги гони врвните водачи на Ослободителната војска на Косово. [АФП] Косово вети дека ќе продолжи да работи со Посебната истражна работна група на ЕУ (ПИРГ) за да ги истражи воените злосторства и злоделата против човештвото направени по Косовска војна во 1999 година. Минатата седмица ПИРГ најави дека ќе поднесе тужби против старешините на Ослободителната војска на Косово (ОВК) за такви кривични дела. Главниот обвинител Клинт Вилијамсон рече дека поединечни водачи на ОВК носат одговорност за кампањата за прогонување против Србите, Ромите и други малцинства, како и косовските Албанци што беа нивни политички противници или сомневани српски соработници. Вилијамсон рече дека кампањата вклучувала страшни убивања, грабнувања, присилни исчезнувања, незаконско задржување во кампови на Косово и во Албанија, сексуално ...
сите 39 | | | веќе видена

Претседателот се залага за поголема институционална соработка за намалување на говорот на верска омраза и вандализмот. Умерените исламски стручњаци бараат заштита на верската толеранција во Косово. [AФП] Косовските власти се обидуваат да го поткопаат трендот на верска нетолеранција, кој влијае негативно на верската хармонија и работата на доминантната Исламска заедница (БИК), велат експертите. Косовскиот претседател Атифете Јахјага одржа заеднички состанок со премиерот во заминување, Хашим Тачи, и шефовите на владините агенции. Јахјага рече дека сите институции мора да ги координираат своите активности и вети дека Косово никогаш нема да стане засолниште за оние кои промовираат такви ставови. „[Институциите] мора да ги онеспособат активностите, организациите и секоја радикална и екстремистичка активност кои ги загрозуваат граѓаните“, се вели во изјавата за SETimes од кабинетот на претседателката. Извештајот на американскиот Стејт департмент за верските слободи во 2014 година дава детали за голем број проблеми ...
сите 27 | | | веќе видена

Врховниот генерал на НАТО рече дека земјите од алијансата соработуваат во борбата против екстремизмот. Генералот Филип М. Бридлав, врховен командант на сојузничките сили на НАТО во Европа, го посети Косово на 30 јули. [АФП] Заканата од исламистичкиот екстремизам и состојбата во Украина и понатаму предизвикуваат најголема загриженост за атлантската алијанса, рече генерал Филип М. Бридлав, врховен командант на сојузничките сили на НАТО во Европа, кој ги дискутираше двете прашања при неодамнешната посета на Приштина. Бридлав рече дека бројот на руски трупи по границата со Украина се зголемува, при што достигна над 12.000, вклучувајќи работни групи, баталјони, специјални и воздушни одбранбени единици, одреди за артилерија и друго. „Гледаме како се движат материјалите, од централниот воен регион на Русија кон областа на Росток, каде што се склопуваат, се пресретнуваат, се обучуваат, кон границата, и потоа ги гледаме како се распоредуваат преку границата во Украина. Секакви видови оружје, резерви, преносливо ...
сите 5 | | | веќе видена

Студија финансирана од ЕУ ја мапира состојбата на земјоделството во Албанија и сугерира во кои области се најпотребни стандардите на Унијата. Официјални претставници на ЕУ ја советуваат Албанија да ги спроведе земјоделските стандарди на Унијата. [AФП] Земјоделството сочинува една петтина од БДП на Албанија и во истото е вработено повеќе од половина од населението на земјата, но ЕУ неодамна предложи земјата да ги спроведе стандардите на ЕУ за подобрување на конкурентноста. Експертите велат дека спроведувањето на стандардите на ЕУ и поголемата соработка во земјоделството ќе го зголемат профитот и конкурентноста на секторот. „Одржувањето на јавните добра, како што е заштитата на животната средина, зачувувањето на биодиверзитетот, плодноста на почвата и квалитетот на водата, животинското и растителното здравје и димензијата на руралниот развој се основа на Европската заедничка земјоделска политика“, рече Ингве Енгстром, шеф на операциите во делегацијата на ЕУ во Албанија. Неодамнешната студија финансирана од ЕУ ...
| | веќе видена

Воените вежби ги донесоа на едно место сојузниците и партнерите за да ја продлабочат стратешката соработка. Литвански војник учествува во теренска обука во првата фаза на „Сејбер страјк 2014“ во воената база „Рукла“ во Литванија на 14 јуни. „Сејбер страјк“, вежба на НАТО што ќе се одвива на повеќе локации во Латвија, Литванија и во Естонија, вклучува персонал од околу 4700 лица од 10 земји. [АФП] Големите поморски и копнени вежби што летово се одржаа во балтичките земји се сметаа за успешни за зајакнувањето на воената интероперабилност и за промовирањето на меѓусебно разбирање, доверба и соработка помеѓу силите и помеѓу земјите-учеснички. Овие вежби беа кулминација на серија други вежби спроведени од страна на сојузниците во Источна Европа. „БАЛТОПС 2014“, којашто се одржува веќе 42 години, а се организира од страна на Европската команда на Соединетите Држави, вклучуваше трупи од Белгија, Данска, Естонија, Финска, Грузија, Германија, Латвија, Литванија, Холандија, Норвешка, Полска, Шведска, Велика Британија, ...
сите 4 | | | веќе видена

Законодавците велат дека се посветени на почитувањето на роковите на ЕУ за напредување во процесот на пристапување. Српскиот парламент размислува за закони за национални малцински совети, труд, стечајни постапки, приватизација и финансиска конторла. [АФП] Српскиот парламент ќе има работно лето, без паузи или одмори, и ќе ги разгледува новите закони потребни за почитување на роковите за забрзување на процесот на европска интеграција. „Ќе јадете, спиете и ќе си го миете лицето во парламентарниот дом. Усвојувањето на законите е припритет“, им соопшти премиерот Александат Вучиќ на пратениците. Генералниот секретар на парламентот Јана Љубичиќ изјави за SETimes дека парламентот сака да е во чекор со владата. „Владата ни кажа дека ќе има многу работа и дека треба да очекуваме разни нацрт-закони. Подготвени сме за тоа и ќе ја организираме нашата работа во соработка со владата, за да бидеме што поефикасни“, рече Љубичиќ. Пратениците ги разгледуваат предлог-законите за националните малцински совети, за труд, ...
| | веќе видена

Екологистите се спротивставуваат на новите мерки, наведувајќи ја потребата да се зачуваат плажите и правото на јавноста да има пристап до крајбрежјето. Грчката влада сака да овозможи развој на крајбрежјето на земјата. [AФП] Граѓанските групи се спротивставуваат на плановите на владата да овозможи развој на грчкото крајбрежје, велејќи дека е поважно да се заштити животната средина таму. Владата претстави предлог-закон кој ќе овозможи трајна изградба на плажите за комерцијални цели и истовремено ќе овозможи бизнисмените да платат казни за легализација на недозволеното градење. Законот, исто така, ги укинува рестрикциите во областите наменети за концесии на плажите - баровите, чадорите и лежалките за сончање - спречувајќи ја јавноста да има непречен пристап до брегот. Владата се обидува да привлече инвеститори во Грција и да искористи што е можно повеќе од јавниот имот за да обезбеди пари за буџетот, рече Антонис Клапсис, шеф за истражување на Институтот за демократија Констандинос Караманлис во Атина. „Нема ...
| | веќе видена

Б2 и Б52 имаат капацитет за одвраќање кој ги прави посигурни сојузниците, велат аналитичарите. Американските бомбардери се распоредени во базата во западна Англија. [Пол Чикои/SETimes] Привременото релоцирање на пет стратешки бомбардери, три Б-52 и два Б-2, за заеднички вежби во база во западна Англија, ја јакне солидарноста и воената подготвеност на сојузниците, велат аналитичарите за SETimes . Со нивните супериорни капацитети, авионите упатуваат цврста порака на единство, но и предупредување за евентуалните агресивни потези против земјите-членки на НАТО, додека траат превирањата во источна Европа. Стратофортрес Б-52 беше претставен пред повеќе од 60 години и оттогаш е столбот на Американските воздухопловни сили, учествувајќи во безброј воени операции, како што се мисиите за одвраќање за време на Студената војна, операцијата Пустинска бура и операцијата Трајна слобода. Но, бомбардерот беше модернизиран со текот на годините и се очекува да се користи сé до 2040-тите. „Иако е постар авион, го модернизираме и ...
сите 2 | | | веќе видена

Муслиманите сè повеќе ги доживуваат ИДИЛ и „Боко харам“ повеќе како криминални отколку религиски организации. Муслиманите се оддалечуваат од екстремистичките организации. [АФП] Многу муслимани се сè покритични во однос на Исламистичката држава, претходно позната како ИДИЛ, како и „Боко харам“ и други исламистички екстремистички групи, велат експертите. Муслиманите на Балканот таквите организации ги доживуваат како криминални, што ја користат религијата да ги прикријат своите брутални дејства, рече Дашамир Беџули, професор на универзитетот во Приштина во Косово. „Најприродната реакција на албанските муслимани во практиката е да се одалечат веднаш од овој пристап и да се идентификуваат со вистинскиот Ислам и со европските вредности“, изјави Берџули за SETimes . Преку исламската заедница, многумина реагираа откако екстремистите издадоа фатва минатата седмица, наредувајќи им на жените во регионот околу Мосул да бидат обрежани и истерувајќи ги христијаните, со одземање на нивните имоти. „Тие убиваат луѓе. Тоа е ...
| | веќе видена

Владите инвестираат во туристичкиот сектор, при што многумина веднаш ги почувствуваа резултатите. Туристи го посетуваат Скопје. Приходите од туризмот во Македонија изминатата година достигнаа 110 милиони евра. [Tомислав Георгиев/SETimes] Југоисточна Европа е поврзана со историски и традиционални врски. Но, денес туризмот е една од најтесните врски меѓу нив кои можат да ја поттикнат економската обнова на секоја од балканските земји, сметаат економистите. Туризмот е голем извор на приходи и секоја земја се обидува да привлече што е можно повеќе гости. За време на летната сезона најпривлечни дестинации за српските туристи се грчкиот, црногорскиот и турскиот брег, додека Белград е познат како град со одлична забава, при што неговиот ноќен живот привлекува бројни гости од поранешните југословенски републики. Според српскиот министер за туризам, Расим Љајиќ, минатата година Србија заработи една милијарда американски долари од туризмот. Тој додаде дека Србија не инвестира доволно пари во развојот на својот ...
сите 64 | | | веќе видена

Предложениот закон, што би бил поддржан со заем од Светска банка, е во собраниска процедура. Во другите бизнис-вести: расте оптимизмот за иднината на економијата во југоисточна Европа. Компанијата „Симпо“ во Врање работи со загуба, при што може да биде засегната од предложениот закон за приватизација, што е во собраниска постапка. [Никола Барбутов/SETimes] Владата на Србија усвои предлог-закон за приватизација, како и измени на тамошниот закон за стечај, во обид да ја забрза приватизацијата на загубарите во државна сопственост. Законот, што допрва треба да се усвои во парламентот, е дел од условите за ослободување на заем од Светска банка за поддршка на буџетот во вредност од 250 милиони американски долари. Во Турција беше пуштена брза железничка врска помеѓу Истанбул и Анкара. Проектот, со вредност од 4,1 милијарда американски долари, го намали времето на патување од едниот до другиот град на три и пол часа, а има капацитет од 409 патници. Според неодамнешна анкета на „Евробарометар“, за првпат по седум ...
| | веќе видена

Германија и Франција се согласија да формираат заеднички експертски групи со Албанија и Србија. Европската унија и балканските земји преземаат дополнителни мерки за поткопување на трговијата со луѓе. [AФП] ЕУ ги ангажира балканските земји за да го забави бранот трговија со луѓе од Блискиот Исток, Африка и Азија, обезбедувајќи дополнителна поддршка за бегалците кои легално пристигнуваат во државите на Унијата. ЕУ вели дека е подготвена да обезбеди и до 6.000 евра за секој бегалец што ќе биде примен во земјите-членки, рече Мишел Черконе, портпарол за домашни работи на Европската комисија. Черконе вели дека Европската комисија предложи земјите-членки да преместат дел од бегалците од бегалските кампови во трети земји преку проекти на ОН. Oколу 4.500 лица беа релоцирани во 11 земји-членки на ЕУ во 2012 година. „Има 17 земји кои можат да направат многу повеќе и нивните дејства може да спасат многу луѓе. Ако сите земји-членки ги здружат своите напори во програмите за релоцирање ... ќе можеме да релоцираме уште ...
сите 3 | | | веќе видена

Кампања за подигнување на свесноста во врска со говорот на омраза на интернет опфаќа 15 града во БиХ. „Мотус адулесценти“, организација во БиХ, планира конференција во септември, која ќе опфати десетици млади лидери. [„Мотус адулесценти“] Интернетот е моќна алатка, што овозможува невидени можности за комуницирање и за споделување информации со пријатели, познаници и со целосни странци. Но со ваквата моќ, доаѓа и можноста за злоупотреба. Една невладина организација во Босна и Херцеговина (БиХ) се обидува да го промени тоа. Асоцијацијата „Мотус адулесценти“ почна кампања против говорот на омраза на интернет, која ги таргетира тинејџерите и младите лица. „Статистички, 49 отсто од домаќинствата во земјата имаат директен пристап до интернет, а младите на возраст од 15 до 25 години ја сочинуваат најголемата група корисници. Тоа значи дека тие се изложени на говор на омраза во виртуелниот простор, но тие и го создаваат овој проблем. Тие растат со интернет и со социјални мрежи, при што границата помеѓу виртуелниот и ...
сите 3 | | | веќе видена

Eкспертите дискутираат за пристапите во борбата против радикализацијата на потенцијалните терористи. ОБСЕ и експертите од Балканот бараат нови начини за намалување на заканата по безбедноста од враќањето на исламските екстремисти што се борат на Блискиот Исток. [AФП] ОБСЕ и балканските земји работат на решавање на политичките и социо-економските фактори што водат до радикализација и регрутирање на терористите, велат официјалните претставници. ОБСЕ организираше семинар во Скопје на кој присуствуваа 50 експерти за безбедност, владини претставници и претставници на граѓанското општество. Неодамнешните состаноци беа дел од серијата семинари во изминатите две години организирани од одделот за транснационални закани на ОБСЕ. Во Скопје учесниците дискутираа за поширокиот контекст на заканите од насилен екстремизам што води до тероризам и како јавно-приватното партнерство, полициската работа во заедницата и регионалната полициска соработка можат да го спречат и да се спротивстават на тероризмот. Полициската ...
сите 2 | | | веќе видена

Турците повеќе сакаат решение за проблемот кој трае со децении што би се добило со целосно членство во ЕУ. Држејќи го бело-црвеното знаме на кипарските Турци, народот набљудува воена парада за обележување на 40-годишнината од турската воена инвазија на Кипар, на 20 јули во северната област на источномедитеранскиот остров што е под контрола на Турците. [АФП] Скорешна национална анкета за јавното мислење на Центарот за економија и студии за надворешна политика (ЕДАМ) покажа дека повеќето Турци претпочитаат решение на кипарскиот проблем кое се темели на членство во ЕУ. Трустот на мозоци со седиште во Истанбул ја изведе студијата во мај и во јуни. „Триесет и шест отсто од турските гласачи дадоа поддршка на решението што лежи во ЕУ. Овој резултат би требало да ги охрабри партиите што тековно се вклучени во преговорите спонзорирани од ОН да дадат решение за кипарскиот проблем“, забележа ЕДАМ во една изјава. Анкетата исто така откри дека 25 отсто од гласачите мислат дека проблемот трае предолго и дека мора да се ...
| | веќе видена

Ентитетот планира да усвои сопствен закон пред општите избори во октомври, иако слична таква легислатива е заглавена на ниво на државниот парламент. Претседателот на Република Српска Милорад Додик вели дека ентитетот на БиХ ќе усвои закон за живеалиштето. [AФП] И покрај предупредувањата на меѓународната заедница и здруженијата на жртвите, претседателот на Република Српска (РС) Милорад Додик рече дека ентитетот на Босна и Херцеговина (БиХ) ќе го усвои својот контроверзен закон за живеалиштето, иако Уставниот суд на БиХ го прогласи за неуставен. „Нема да успеат во тоа што го наумиле. И покрај оваа одлука, ќе усвоиме нов документ кој ќе се вика ,одлука’. Потоа ќе усвоиме уште еден кој ќе се вика ,правилник’. И сè така до бесконечност“, изјави Додик за новинарите по пресудата на Уставниот суд на 5-ти јули. Се работи за законското утврдување на местото на живеење пред општите избори во БиХ на 1-ви октомври. Организациите како што е коалицијата „Први март“, која вклучува повеќе од 30 здруженија на ветерани, жртви ...
| | веќе видена

Властите им помагаат на илјадници луѓе од Балканот кои работат во Ирак. Балканските влади се трудат да им помагаат на своите граѓани во Ирак, додека владините сили се борат со екстремистите на ИСИЛ. [AФП] Балканските земји соработуваат меѓу себе помагајќи им на своите граѓани кои работат во Ирак и справувајќи се со екстремистичките терористички закани што доаѓаат од таа земја, велат експертите. Србија ѝ помогна на Македонија да им помогне на своите граѓани преку Српската амбасада во Багдад, а потоа побара помош од Турција кога Белград одлучи да ја евакуира својата амбасада на крајот од јуни. „Имавме договорено со Српската амбасада во Багдад да им помогне на нашите граѓани во случај да им затреба помош. Со Турција, исто така, имаме разговори бидејќи тие имаат повеќе конзулати во Ирак“, рече Габриел Атанасов, портпарол на македонското Министерство за надворешни работи, за SETimes. Атанасов рече дека постои солидарност меѓу сите на терен во Ирак и дека Турција покажа подготвеност да пружи помош. „Секој вид ...
сите 6 | | | веќе видена

next