Граѓаните и експертите ги повикуваат државите да преземат решителни дејства против ИСИЛ и неговата пропаганда. Муслиманки потпишуваат транспарент за време на демонстрациите против насилниот бунт на џихадистичката група на Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ), во центарот на Хаг на 29-ти јуни. [AФП] Злосторствата извршени од страна на Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ) вклучуваат и регрутирање жени да служат како секс-робинки за борците. Терористичката организација, која регрутира Муслиманки во Турција и Европа, формираше центри кои го организираат испраќањето на жените во Ирак и Сирија. Т.н. „Биро за брак“ се наоѓа во Алепо и ги повикува „немажените жени и вдовиците да ги дадат своите имиња и адреси“ и да му се приклучат на ИСИЛ. Али Семин, аналитичар за Блискиот Исток во Центарот за стратешки студии Мудри луѓе во Турција, рече дека едно од главните прашања во врска со ИСИЛ е како ги третира жените и девојчињата. „Тие имаат ,фатва’ за тоа прашање, која гласи дека е ,халал’ да се има односи со ...
сите 11 | | | веќе видена

По уривањето на борбениот авион МиГ-17, Хрватска дебатира дали треба да влезе во партнерство со друга земја како дел од програмата на НАТО Паметна одбрана или треба да реинвестира во својата армија. Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ (десно) се поздравува со генерал Филип Бридлав, врховен командант на сојузничките сили на НАТО во Европа, во Загреб на 18-ти март. [AФП] Хрватска ги разгледува можностите за своите воздухопловни сили (ХРЗ), земајќи ги предвид финансиските ограничувања, потребата за современа опрема и најдобрата можна заштита на својот воздушен простор. Откако еден од петте моментно оперативни борбени авиони МиГ-21 на ХРЗ се урна на 5-ти август во областа на Велика Горица, 16 километри јужно од Загреб, дебатата околу иднината на застарената флота на земјата беше повторно отворена. Прашањето е дали да се купат нови борбени авиони, да се влезе во соработка за заедничка одбрана на воздушниот простор заедно со партнерските земји или да се остави сојузник да обезбеди целосна заштита на хрватското ...
сите 8 | | | веќе видена

Официјалните претставници велат дека во Романија се користат 13 милиони припејд-картички кои, покрај за тероризам, може да се злоупотребат за широк дијапазон нелегални активности. Некои во Романија велат дека новиот закон за регистрирање на припејд СИМ-картичките го загрозува правото на приватност. [АФП] Романскиот парламент во јуни усвои нов закон, кој предвидува задолжителна регистрација на сите припејд СИМ-картички, но потегот што беше обмислен да ги попречи терористите, поттикна дебата за тоа дали мерката го загрозува правото на приватност на граѓаните. Романските власти велат дека законот е неопходен за борбата против тероризмот, а нацртот бил составен веднаш по терористичките напади во Бургас, Бугарија, во 2012 година, кога терористите употребиле такви припејд-картички. Врховниот совет за одбрана, државното тело што ги носи сите национални одлуки поврзани со безбедноста, го одобри законот, велејќи дека СИМ-картичките претставуваат сериозна безбедносна закана. Помеѓу земјите од регионот, Бугарија, ...
сите 4 | | | веќе видена

Муслиманите се изјаснуваат против Исламската држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ) во однос на уништувањето на џамиите и црквите. Исламската држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ) (ISIL) напаѓа религиски градби. [АФП] Балканските муслимани се изјаснуваат против уништувањето на религиските храмови и градби од страна на Исламската држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ). Во јуни, ИДИЛ уништи џамија стара 600 години во Мосул, седмиот прифатен религиски храм, и зазеде или уништи храмови на сиријската православна црква. За балканските муслимани е неприфатливо уништувањето на религиските храмови во Ирак и во Сирија од страна на ИДИЛ, рече Хиси Фејза, жител на Приштина. „Таквите чинови не ѝ доликуваат на исламската религија. Нашите баби и дедовци нè учеа дека исламот е мир, толеранција и дека ги почитува другите религии. Неодамнешните настани се тажни [потсетници] дека светите храмови се уништени, независно дали се џамии или цркви, и дека се убиени невини луѓе“, рече Фејза. SETimes . Тоа што го прави ИДИЛ е злодело што никако не ...
сите 67 | | | веќе видена

Немирите во Крим и источна Украина се причина многумина да одат на одмор во Црна Гора. Туризмот бележи пораст од 5 отсто оваа година во Црна Гора, при што голем дел од порастот се припишува на посетителите од Украина. [AФП] Црна Гора доби неочекуван резултат од руското нелегално припојување на Крим - процентот на украински туристи што ги посетија живописните места на Црна Гора од март е зголемен, бидејќи луѓето што одат на одмор бараат алтернатива за Крим. Oколу 100.000 туристи ја посетија Црна Гора во изминатите пет месеци, што е за 5 отсто повеќе од претходната година, но најголемото изненадување во бројки е поврзано со украинските туристи. Според државната агенција за статистика, бројот на украински туристи се зголеми за 124 отсто во споредба со минатата година. Богдана Ориненко (37), професор по уметност во Киев, го поминува летниот одмор во крајбрежниот град Будва. „Мојата ќерка и сопругот се тука со мене, но целото мое семејство е во Украина, во различни делови од земјата. Се плашам за нивните животи. ...
сите 4 | | | веќе видена

Земјите од регионот се обидуваат да избегнат конфузија поради обидот на Русија да создаде нов регион на летови, кој го вклучува Крим и делови од Украина. Прописите на НАТО за воздушниот сообраќај на Балканот честопати се менуваат заради максималнa безбедност во воздушниот простор. [AФП] Балканските авијациски власти повнимателно ги следат прописите за воздушниот сообраќај на НАТО и ЕУ откако летот 17 на „Малезија ерлајнс“ беше соборен во истична Украина, велат официјалните претставници. Прописите на НАТО го регулираат воздушниот простор над Босна и Херцеговина (БиХ), Македонија, Црна Гора, Србија и Косово. Балканските цивилни авијациски власти велат дека секојдневно комуницираат со НАТО. „Сè што се презема е со единствена цел да се подобри безбедноста, а главниот фокус е ставен на одговорноста на државите да обезбедуваат извештаи за потенцијалните ризици во некои од конфликтните области“, рече за SETimes Дејан Мојсовски, директор на македонската Агенција за цивилно воздухопловство. Американската Федерална ...
сите 8 | | | веќе видена

Сараевскиот филмски фестивал слави 20 години успешна работа. Сараевскиот филмски фестивал, кој одбележува 20 години од своето постоење, завршува на 23-ти август. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Сараевскиот филмски фестивал започна на крајот од речиси четиригодишната опсада со снајпери и артилерија од страна на босанските Срби кои зазедоа позиции на ридовите околу градот. Кон крајот на опсадата на Сараево, со желба да помогнат во обновата на граѓанското општество и одржувањето на космополитскиот дух на градот, организаторите го покренаа Сараевскиот филмски фестивал (СФФ) во 1995 година. Како феникс, фестивалот се создаде од пепел и сега прославува 20 години од своето постоење. „Оваа година е 20-годишнина од СФФ и тоа ќе биде завршница на она што го работевме во изминатите години. Ние имаме планови, цели и визии, исто како што ги имавме и во 1995 година“, рече директорот на фестивалот Мирсад Пуриватра. Фестивалот е потврда за силата на уметноста и помирувањето, рече Пуриватра. Настанот не е вообичаен фестивал уште ...
сите 4 | | | веќе видена

Алијансата обезбедува пари и опрема за децата и возрасните со посебни потреби. Опрема за вежбање, донација на НАТО, е поставена за користење во салата на Мобилност, здружение на лица со инвалидитет во Битола. [Здружение на лица со физички инвалидитет Мобилност] НАТО обезбедува донации во вид на пари и опрема за хуманитарните организации на Балканот, за проширување на нивните активности, велат официјалните претставници. Напорите на Алијасата се дел од нејзината програма Добротворен базар, која постои уште од 1968 година. Програмата ја водат сопругите на воените аташеа на земјите-членки на НАТО и претставници на Партнерството за мир, кои собираат средства и објавуваат јавни повици на кои се конкурира за истите. НАТО донираше опрема за вежбање за Мобилност, здружение на лица со телесен инвалидитет во Битола. Истата вклучуваше справи за кревање тежина, како и друга статичка и подвижна опрема со цел да им се овозможи на лицата со телесен инвалидитет да прават специфични вежби. „Аплициравме и ја добивме донацијата ...
сите 34 | | | веќе видена

„Ако имате намера да истребите и да добиете право да убиете човечко суштество кое не е верник, тогаш морате да го измените овој дел од Коранот“, рече исламски експерт за SETimes. Човек го чита Коранот во Сината џамија во Истанбул. Муслиманите од југоисточна Европа и Турција се спротивставија на напорите на ИСИЛ да го измени Коранот за да одговара на филозофиите на терористичките групи. [AФП] Исламските експерти и Муслиманите во југоисточна Европа и Турција ги отфрлаат измените на Коранот кои Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ) се обидува да ги направи отстранувајќи ги, како што ги нарекува, „искривените“ делови. Eкспертите во регионот се лути поради измените, кои велат дека претставуваат обид на ИСИЛ да го измени Коранот за да ѝ служи на неговата екстремистичка агенда. „Во време кога се вели дека Коранот дошол од гласникот на Алах ... кои се тие што имаат право да ги изменат стиховите на Коранот ... Тие чии раце се извалкани со крвта на невини луѓе. Нивните изјави се навистина многу, многу понижувачки ...
сите 7 | | | веќе видена

Експертите предупредуваат дека еболата е голема закана за регионот и дека терористите може да ја користат како оружје. На македонскиот аеродром „Александар Велики“ има простории за карантин за патници изложени на ебола и на други заразни болести. [АФП] Здравствените и аеродромските власти на Балканот преземаат мерки за спречување на ширењето на вирусот ебола од Африка, каде што тој одзеде над 1.000 животи. Аеродромите во Скопје, Белград, Сараево и во Загреб подготвија планови за карантин за патници што потенцијално биле изложени на смртоносниот вирус. Аеродромот во Скопје има засебна просторија за карантин што е секогаш достапна, како и други соодветни големи простории што може по потреба да се стават во функција. „Имајќи предвид дека филтрирањето или прегледувањето на пациентите започнува на првото место на поаѓање, како и на првата точка на пристигнување, скопскиот аеродром нема директна врска со ниедна локација во Западна Африка каде што се појави вирусот. Сепак, заради претпазливост, важно е да се ...
сите 4 | | | веќе видена

Видео-снимките на деца кои учат да пукаат со реплики на „Калашников“ во планински камп на непризнаена православна црква предизвикаа дебата во Србија за злоупотребата и заштитата на најмладите. Камперите поминаа 10 дена на планина за време на кампот на Српската вистинска православна црква, кој вклучува обуки за преживување и часови за ракување со оружје. [YouTube] Верскиот младински камп во планински регион на Србија го привлече вниманието на полицијата и политичарите откако се појавија видео-снимки на кои се гледа како младите ракуваат со ножеви и реплики на „Калашников“. Кампот го води т.н. Српска вистинска православна црква, чии припадници се сметаат себеси за чувари на Православието и ја напуштиле Српската православна црква. На десетдневниот камп децата, некои помлади и од 10 години, живеат во шатори и учат вештини за преживување под надзор на инструктори. „Полицијата ќе го испита целиот случај и дали имало злоупотреба на деца“, рече директорот на српската полиција Милорад Вељовиќ за SETimes. Но, за некои ...
сите 2 | | | веќе видена

Меѓународната и регионалната соработка се потребни за помош и заштита од поплави, велат официјалните претставници и експертите. Надојдените води од поплавите беснееја низ Бања Лука овој месец. [Mладен Драгојловиќ/SETimes] Поплавите, поројните дождови и уништувачкиот град во југоисточна Европа ова лето им отворија работа на организациите за помош и доброволците, додека регионот работи заеднички на надминување на серијата уништувачки временски настани. Во новите поплави овој месец загинаа најмалку две лица, беа оштетени стотици домови, беа блокирани бројни патишта и беа уништени посевите низ целиот регион. Меѓу жртвите беше и Милош Ѓуриќ, кој се удави во подрумот на својот дом во Бања Ковиљача, близу српскиот град Лозница и на неколку километри од границата со Босна и Херцеговина (БиХ). Исто така, имаше два извештаи за поплави кои носеа автомобили во регионот на Бања Лука во Република Српска во БиХ, при што едно лице загина. Две лица се исчезнати. Многу патишта во кантонот Зеница-Добој во БиХ беа оштетени од ...
сите 10 | | | веќе видена

Повеќе од 40 луѓе беа уапсени во големата операција во Косово за регрутирање борци за ИСИЛ и Ал Нусра. Косовски полицајци придружуваат маж во судот во Приштина во вторникот (12-ти август), под сомневање дека се борел во Сирија и Ирак со екстремистите. [Лаура Хасани/SETimes] Косовски официјален претставник вели дека полициската операција во земјата против исламските екстремисти ќе продолжи, со активни истраги против имамите кои се осомничени за регрутирање луѓе да се борат заедно со терористичките групи во Ирак и Сирија. Главниот обвинител на специјалното обвинителство, Севдије Морина, потврди дека некои имами се, исто така, под истрага. „Се води истрага и за други случаи“, рече Морина за SETimes . „Има и имами и луѓе од други профили.“ Полицијата во понеделникот (11-ти август) уапси 40 луѓе под сомневање дека регрутирале лица да се борат во Сирија и Ирак за Ал Нусра и Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ). Апсењата вклучуваат осомничени од Призрен, Приштина, Урошевац, Гњилане, Пеќ и Митровица. Властите ...
сите 3 | | | веќе видена

Српското обвинителство за воени злосторства нареди истрага на воениот генерал Драган Живановиќ, прв генерал осомничен од страна на српското законодавство за командна одговорност за воените злосторства во Косово. Заменикот обвинител за воени злосторства, Бруно Векариќ, рече дека испитувањата на наводните воени злосторства на офицерите на југословенската армија се многу важни за Србија. [АФП] Истрагата на воени злосторства на српскиот генерал Драган Живановиќ за ѕверствата извршени во Косово во 1999 година, го обележува почетокот на истражувањата против постарите полициски и воени офицери на кои не им било судено во Хаг, рече еден официјален претставник. „Тешко е да се каже кој ќе биде гонет затоа што тоа зависи од доказите. Сепак, тие истраги се важни за Србија зашто некој мора да одговара за злосторствата“, изјави заменикот обвинител за воени злосторства Бруно Векариќ за SETimes . Државниот обвинител за воени злосторства нареди истрага против Живановиќ, поранешен командант на 125. моторизирана бригада на ...
сите 34 | | | веќе видена

Застапниците велат дека предлогот ќе ја заслабне слободата на медиумите во земјата. Новинарите во Хрватска велат дека со измената во кривичниот закон од 2012 година ќе им биде потешко да ја вршат својата работа. [AФП] Предложениот закон во Хрватска кој го дефинира посрамотувањето, или „срамотењето“ како кривично дело е критикуван од новинарите и застапниците за слободата на медиумите. Предложената измена на кривичниот закон од 2012 година предвидува значителни парични казни за „изнесување или ширење фактичко тврдење кое може да ѝ наштети на нечија чест и углед“ преку печат, радио, телевизија или Интернет. Новинарите велат дека измената на законот ќе го усложни кривичниот закон и ќе им го отежни вршењето на работата. „Овој термин постои во законот уште од 2011 година, но е потполно нејасно определен“, рече за SETimes. Борис Павелиќ, новинар во дневниот весник Нови лист. „Сега владата се обидува да го разјасни, но безуспешно. Тоа сега значи дека судијата ќе одлучува што е јавен интерес. Верувам дека овој став ...
сите 4 | | | веќе видена

Албанија ја најави првата посета на Србија на претседателот на владата по повеќе од половина век. Албанскиот премиер Еди Рама ќе ја посети Србија на есен. [AФП] Планираната посета на албанскиот премиер Еди Рама оваа есен на Србија, каде што ќе се состане со премиерот Александар Вучиќ, ќе биде прва посета на високо ниво од страна на еден претседател на албанската влада на Србија по 68 години. „Ја поздравивме иницијативата на премиерот Рама да се состане со својот српски колега. Оваа посета претставува нешто повеќе од симболичен гест. Во регионот сега има мир, но она што му треба е консолидација на демократијата и владеење на правото“, рече Жозе Мануел Баросо, претседател на Европската комисија. Последна ваква посета имаше во 1946 година, кога Енвер Хоџа го посети Белград. Друг знак за затоплување на односите беше состанокот меѓу албанскиот претседател Бујар Нишани и српскиот претседател Томислав Николиќ за време на регионалниот состанок во Хрватска минатиот месец. Односите се стабилни, но со послаб ...
сите 2 | | | веќе видена

Барањето дојде откако банката објави дека нејзини вработени украле милиони во период од четири години. Гувернерот на централната банка на Албанија, Ардијан Фулани, објави дека се украдени повеќе од 7 милиони американски долари од страна на вработени во банката. [AФП] Граѓанското општество во Албанија го повика гувернерот на Банката на Албанија да поднесе оставка откако беше откриено дека вработени во банката украле повеќе од 7 милиони американски долари во период од четири години, Комисијата на банката за промет на пари и инвентар ја откри кражбата и го информираше државното обвинителство на крајот од јули. Полицијата досега уапси 10 службеници од банката, вклучително и еден директор на оддел, и спроведува истрага. Банката веднаш ги смени шефовите во одделот за емисија на пари и двајца контролори во одделот за безбедност и заштита. Истата објави и дека назначила нов директор. Но, граѓанското општество организираше протести пред канцелариите на Банката на Албанија во Тирана, барајќи оставка од гувернерот на ...
| | веќе видена

Армиите во регионот ја унапредуваат соработката преку заеднички воено-медицински активности. МЕДЦЕУР, годишна заедничка и комбинирана медицинска вежба фокусирана на одговор на големи непогоди и на ситуации со масовни жртви, изминатата деценија беше одржувана во Босна и Херцеговина (БиХ), во Хрватска, во Србија и во Црна Гора. [АФП] Според претставниците на армиите од регионот и експертите, воената медицина е одлична можност за подобрување на билатералните и на мултинационалните односи на вооружените сили на Балканот, истовремено подобрувајќи ги безбедноста и стабилноста во регионот. „Универзалноста на мисијата и на задачата на секоја служба за воена медицина што се заснова на принципите на помагање на повредените и на болните, е главната причина зошто медицината е најдоброто поле за воена соработка“, изјавија од хрватското Министерство за одбрана за SETimes. Хрватска учествува во неколку регионални и меѓународни заеднички иницијативи за развивање на мултинационалната соработка и интероперабилноста на ...
сите 2 | | | веќе видена

Таквите слики не се во склад со човечките чувства на луѓето, со исклучок на екстремистите, рече еден косовски аналитичар. Лавдрим Мухаџери (десно) се бори за ИДИЛ во Ирак и во Сирија. Чинот на обезглавувањето на младото шиитско момче што го изврши тој, предизвика бес во муслиманската заедница. [info.ks.net] Муслиманите во целиот регион ги осудуваат постапките на еден косовски екстремист што ѝ се приклучил на Исламската Држава Ирак и Левант (ИДИЛ) и закачил фотографии на „Фејсбук“ на кои обезглавува младо шиитско момче. Фотографиите земени од сметка на „Фејсбук“ на Лавридим Мухаџери од Качаник, мал град на границата на Косово со Македонија, се најдоа на насловните страници на локалните медиуми и предизвикаа силни реакции кај граѓаните, политичарите и имамите. Шефкет Красниќи, имам од големата џамија во Приштина, изјави за Politiko.net, со седиште во Косово, дека тој бил ужаснат кога ги видел сликите. „Бог да нè чува од такви луѓе“, рече тој. Друг имам, Зухди Хајзери, рече дека страшните постапки на Мухаџери ...
сите 14 | | | веќе видена

Двете земји продолжуваат со реформите во судството и другите клучни области за пристапување во ЕУ. Албанија и Македонија ги јакнат напорите за унапредување на реформите поврзани со пристапувањето во ЕУ. [AФП] Албанија и Македонија ги реформираат судствата и другите клучни области за пристапување во ЕУ, одржувајќи го правецот за приближување до членство во Унијата, велат експертите. Условите за процесот на интеграција во ЕУ растат со текот на годините и се однесуваат на правила што важат и за земјите-членки на Унијата, рече Мајкл Давенпорт, шеф на делегацијата на ЕУ во Србија. „Разликата е во тоа што членките истите ги исполнуваат како обврски што произлегуваат од членството, додека земјите-кандидатки како обврска да станат членки“, рече Давенпорт. Властите велат дека Македонија оваа година ќе искористи дополнителни 15 отсто финансиски средства од доделените 730 милиони евра за спроведување на стратешките приоритети на владата и проектите за развој кои ги вклучуваат реформите поврзани со ЕУ во судството и ...
| | веќе видена

next