Откако Русија објави дека ќе ја запре изградбата на гасоводот Јужен тек, земјите во регионот дебатираат за енергетската стабилност. Гасоводот Јужен тек требаше да носи руски гас во јужна Европа. [Toмислав Георгиев/SETimes] Веста дека Русија ја напушта изградбата на гасоводот Јужен тек, кој требаше да носи руски гас во јужна Европа, предизвика дискусија меѓу балканските земји во врска со енергетската безбедност на регионот. Рускиот претседател Владимир Путин на 1-ви декември во Анкара рече дека Русија не може да ја реализира изградбата на гасоводот поради противењето на Европската унија. Јужен тек требаше да влегува во европските земји преку Бугарија, земја-членка на ЕУ, и беше планирано да носи гас до италијанскиот град Тревизо. „Со оглед на тоа што сѐ уште не сме добиле дозвола од Бугарија, Русија не може да продолжи со спроведувањето на проектот во оваа ситуација“, изјави Путин за новинарите во врска со судбината на гасоводот вреден 16 милиони евра. Бугарската влада го демантираше тврдењето и рече дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Полициите од регионот работат со глобалните организации на искоренување на практиките на регрутирање на терористичките групи. Полицијата во Босна и Херцеговина работи со меѓународните организации на апсење на осомничените терористи на ИСИЛ. [AФП] Aвстриската полиција уапси 13 луѓе, вклучително и неколку од Босна и Херцеговина (БиХ) и Србија, во рациите против осомничените терористи поврзани со т.н. Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ). Осомничените беа уапсени на 29-ти ноември во полициската операција под кодираното име Палмира, насочена против осомничените терористи и регрутери на борци во странските конфликти, како што е оној во Сирија. Околу 900 полицајци и други службеници беа вклучени во операцијата, која австриските власти ја опишаа како најголема „во историјата на австриската државна безбедност“. Државното обвинителство на БиХ соопшти дека им помогна на австриските власти во операцијата. „Беше спроведена соработка со партнерските институции од неколку земји, насочена кон откривање, спречување и ...
сите 16 | | | веќе видена

Вмешаноста на функционери во организираниот криминал го покренува прашањето на прекуграничната безбедност. Maкедонската полиција уапси 14 припадници на организирана група осомничена за злоупотреба на средства од буџетот на општина Охрид и други кривични дела. [AФП] Македонската и хрватската полиција продолжуваат со соработката со цел да се изведат пред лицето на правдата актуелните и поранешните високи функционери осомничени за корупција, вклучително и прекугранична измама, велат експертите. Македонската полиција го уапси поранешниот градоначалник на Охрид Александар Петрески и група од 15 соработници, меѓу кои и поранешни службеници во локалната власт, под сомневање за злоупотреба на позициите на јавна доверба и јавните средства во периодот меѓу 2005 и 2013 година. Обвиненијата, исто така, вклучуваат перење пари, уништување и фалсификување официјални документи, вклучително и деловни книги и примање мито. Општина Охрид има акумулиран долг од 50 милиони евра и е најзадолжена општина на Балканот по глава на ...
сите 3 | | | веќе видена

Земјите од регионот ја поддржуваат зголемената соработка и антитерористичките мерки против Исламската држава Ирак и Левант. Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ говореше за време на состанокот на коалицијата од 62 члена против Исламската држава Ирак и Левант, на 3-ти декември во Брисел. [Српско Министерство за надворешни работи] Балканските земји продолжуваат со интензивирањето на соработката и преземаат дополнителни мерки за потиснување на терористичките закани, особено оние кои произлегуваат од Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ). На 3-ти декември балканските земји учествуваа на првиот министерски состанок во Брисел на коалицијата од 62 земји против тероризмот, предводена од САД и НАТО. Земјите од регионот се согласија да ги зајакнат постојните механизми за ослабување на ИСИЛ преку намалување на уделот на исламски борци и средства од Балканот, и исто така дискутираа за воведување нови мерки. Коалицијата ќе се состанува на секои шест месеци и ќе создаде база на податоци фокусирајќи се на ...
сите 19 | | | веќе видена

Според официјалните лица и експертите, соработката со НАТО на Србија ќе ѝ донесе подобрување на одбранбениот систем, како и реформи во безбедносниот систем. Земјите во регионот ја интензивираат соработката со НАТО. [АФП] Од 2006 година, кога Србија стана член на програмата на НАТО „Партнерство за мир“, земјата учествува во бројни активности во рамките на Алијансата, при што соработката постојано се подобрува. Додека Србија останува воено-неутрална, не приклонувајќи се ниту кон НАТО ниту кон Русија, официјалните лица од Белград велат дека соработката со Алијансата има значајна улога во реформите на војската. Програмата „Партнерство за мир“ (ПЗМ) беше воспоставена во 1994 година, за да им овозможи на земјите што не се членки на НАТО да градат односи со алијансата преку самостојно определување приоритети за соработка. „Има многу механизми за соработка во рамките на ПФП, што ни дава огромен простор за конкретни проекти на соработка и за зголемување на меѓусебната доверба“, рекоа од српското Министерство за ...
сите 3 | | | веќе видена

Алијансата ги поддржува Косовските безбедносни сили на стратешко и на оперативно ниво. Членови на Косовските безбедносни сили се обучуваат во Обилиќ. [АФП] НАТО продолжува да соработува со членките и земји кои не се членки и да ги проширува активностите за да го поддржи развојот на Косовските безбедносни сили (КБС), велат експертите. Тимот на НАТО за врски и за советување (НЛАТ) на 29. октомври организираше форум за помош на безбедносните сили за да осигура дека поддршката за КБС е координирана и ефективна. „Досега постигнавме голем напредок помагајќи го развојот на КСФ во областа на отстранувањето на експлозивна артилерија, одѕивот за отстранувањето на еколошки и опасни материи, како и потрагата и спасувањето - нивните главни задачи. КБС е многу важен елемент за луѓето на Косово“, рече генерал-мајорот Франческо Паоло Фиљуоло од КФОР, предводен од НАТО. Косовските сили станаа оперативни во 2013 година, а Алијансата ги поддржува преку НЛАТ, и надвор од целосна оперативна способност, рече Мајорот Салвадоре ...
сите 3 | | | веќе видена

Србија, Македонија и Црна Гора се приклучија на иницијативата на ОБСЕ која има за цел да ги зголеми способностите на земјите за борба против криминалот и тероризмот. Полициите во Србија, Македонија и Црна Гора ќе го зголемат нивното ниво на антитерористичка соработка во рамките на новиот проект на ОБСЕ. [AФП] Во обид за развој на полициските капацитети за проценка на заканите од организираниот криминал и тероризмот во согласност со стандардите на ЕУРОПОЛ, Србија, Македонија и Црна Гора се приклучија на новата иницијатива за формирање меѓународна организација за поддршка на полициската комуникација и соработка. Проектот е раководен од страна на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) и е насловен како „Јакнење на капацитетите за стратешка анализа и стратешка проценка во Управите за криминалистичка истрага на српското, црногорското и македонското министерство за внатрешни работи“. Швајцарската регионална програма за соработка на полициите на Западен Балкан и швајцарската Агенција за развој и ...
сите 4 | | | веќе видена

Новите проекти во регионот ќе помогнат да се заштитат човековите права на легалните мигранти. Двајца мигранти ручаат до плински греач во привременото засолниште во српскиот град Палиќ, 200 километри од Белград. [АФП] Балканските нации се соочуваат со зголемен број мигранти од Блискиот Исток, од Средниот Исток и од Африка што минуваат низ регионот за да стигнат до ЕУ. Започнати се проекти за згрижување на сè поголемиот број мигранти и за заштита на нивните човекови права. Напорите се важни, велат официјалните претставници, затоа што мигрантите се лесна цел за експлоатација од криминални групи вклучени во трговија со луѓе. Дополнително, властите се свесни дека на некои локални граѓани не им е пријатно да гледаат мигранти во нивните заедници, што претставува потенцијал за етничко насилство. Повеќето мигранти избираат патишта преку Турција, Македонија, Албанија и Црна Гора до Србија, затоа што сакаат да стигнат до првата шенген граница, преминот меѓу Србија и Унгарија. „До крајот на оваа година, очекуваме во ...
сите 2 | | | веќе видена

Oфицијалните претставници се согласуваат за важноста на континуираното присуство на ЕУФОР во Босна и Херцеговина. EУФОР е неопходен за безбедноста и стабилноста на БиХ, велат официјалните претставници. [AФП] Во услови кога присуството на војниците на ЕУФОР АЛТЕА е сѐ уште важен и видлив дел од напорите на ЕУ за поттикнување на европскиот пат на Босна и Херцеговина, Советот за безбедност на ОН презема чекори за продолжување на мисијата за уште една година. Mултинационалните сили за стабилизација ЕУФОР АЛТЕА вклучуваат 600 војници и ги поддржуваат властите во БиХ во нивните напори за одржување на безбедноста и реформи на армиските сили преку градење на капацитетите и обука. Барањето за продолжување на мандатот беше предложено од страна на високиот претставник во БиХ Валентин Инцко, кој рече дека Управниот одбор на Советот за спроведување на мирот смета оти ситуацијата во БиХ не е сосема стабилизирана и дека мисијата останува клучна за осигурување на успехот на Канцеларијата на високиот претставник и другите ...
сите 7 | | | веќе видена

Албанија учествуваше со Србија и со Црна Гора во воената вежба на 18 земји на НАТО во Германија. Албанските и американските војници вежбаат за време на вежбата на НАТО „Заедничкo решение“. [Американско Министерство за одбрана] Албанија ја користи можноста за продлабочување на воената соработка со НАТО, подобрување на меѓусебната операбилност и осигурување на подготвеноста во заштитата на заедничката безбедност со учество во заедничките воени вежби на НАТО, велат експертите. Албанските војници беа меѓу 4.000 учесници од 18 земји во „Заедничко решение“, двогодишна вежба на НАТО на воениот полигон на Американската армија во југоисточна Германија. Српските и црногорските војници, исто така, учествуваа на заедничката вежба. Вежбите ги зајакнуваат меѓуармиските и личните контакти во услови на мултинационална бригада за обука, според Герон Камбери, истражувач во Албанскиот институт за меѓународни студии во Тирана. „Ваквите вежби се важни за консолидирање на духот на воената соработка во регионот и пошироко“, рече ...
сите 2 | | | веќе видена

Новите критериуми за енергија и климатски промени важат и за земјите-членки од Балканот, како и за земјите-аспиранти за членство. Согласно Рамката за клима и за енергија за 2030 година на ЕУ, земјите-аспиранти за членство во ЕУ од Балканот ќе мора да ја намалат емисијата на стакленички гасови за 40 отсто од нивоата во 1990 година. [Никола Барбутов/SETimes] Минатиот месец, ЕУ го потпиша новиот договор за клима и за енергија за 2030 година, со што донесе сет критериуми за намалување на емисијата на стакленички гасови и за значително зголемување на изворите на обновлива енергија, што се однесува како за земјите-членки, така и за аспирантите за членство. „Со кризата во Украина и превирањата во Средниот Исток, стана јасно колку итно е потребно да се намали енергетската зависност на Европа и да се изгради вистинска енергетска унија“, рече поранешниот претседател на Европската комисија, Жозе Емануел Баросо. Договорот предвидува дека земјите мора да ја намалат емисијата на стакленички гасови за 40 отсто од нивните ...
сите 2 | | | веќе видена

Воислав Шешељ ја потресе политичката сцена во Србија и ги вознемири жртвите на воените злосторства во регионот. Српскиот националистички политичар Воислав Шешељ им се обрати на поддржувачите за време на антивладиниот митинг во Белград на 15-ти ноември, по неговото привремено ослободување од МКТЈ. [Никола Барбутов/SETimes] Неодамнешната резолуција на Европскиот парламент ги осуди активностите на обвинетиот за воени злосторства Воислав Шешељ, кој минатиот месец беше привремено ослободен од Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија. Овој потег беше критикуван и од страна на хрватскиот парламент и семејствата на жртвите на воените злосторства, кои се лути поради напорите на Шешељ да шири националистичка реторика. Но, српските политичари велат дека пораките на Шешељ ќе имаат мало влијание во нацијата која помина низ многу промени откако тој му се предаде на МКТЈ во 2003 година. Од неговото враќање во Србија, Шешељ ја шири пораката дека неговата Српска радикална партија сѐ уште верува во идејата за ...
сите 4 | | | веќе видена

Објавувањето на резултатите од пописот ќе ја зајакне политичката транспарентност и ќе ја подобри кревката економија на БиХ. Владата ги охрабри граѓаните да учествуваат на пописот во БиХ во 2013 година како „чекор напред кон иднината“. [AФП] Eкспертите ја повикаа владата на Босна и Херцеговина (БиХ) да ги објави резултатите од минатогодишниот попис што е можно поскоро со цел да ја унапреди транспарентноста и да го намали потенцијалот за етнички тензии и насилство меѓу Србите, Хрватите и Бошњаците. Долгоочекуваниот попис - прв во земјата по конфликтот во периодот 1992-1995 година - беше спроведен во октомври 2013 година, и на истиот се собираа податоци за големината на домаќинствата, социјалниот статус на граѓаните и приходите, како и разни други информации. Делумни и прелиминарни резултати беа објавени пред неколку месеци. Според плановите на владата, податоците ќе бидат објавувани постепено и нема да бидат објавени во целост до 2016 година, но експертите набљудувачи велат дека навременото објавување на ...
| | веќе видена

Тековниот штрајк на правниците го блокира српскиот правосуден сектор веќе подолго од два месеца, исфрлувајќи од колосек поле што е клучно за интегрирањето на земјата во Европа. Адвокатите во Србија штрајкуваат од средината на септември. [Никола Барбутов/SETimes] Десетнеделниот застој во српското судство поради штрајкот на правниците во земјата може да го загрози напредувањето на земјата во процесот на интеграција во ЕУ, велат аналитичарите. Српската адвокатска комора почна да штрајкува на 17 септември, тврдејќи дека парламентот усвоил неуставни закони за нотарите што на адвокатите им одземаат голем дел од нивното работење со граѓаните, и со тоа, голем дел од приходите. Адвокатите исто така поднесоа и барање да се намалат нивните даноци, што беа зголемени неколкупати оваа година. Уставниот суд допрва треба да издаде процена на законите што го предизвикаа штрајкот на адвокатската комора. Во текот на протестите во траење подолго од два месеца, државниот правосуден систем беше буквално парализиран бидејќи само ...
сите 2 | | | веќе видена

Балканските борци за ИСИЛ, регрутирани преку Интернет, стануваат терористичка закана за регионот. Интернетот и социјалните медиуми служат како инструмент за регрутирање за терористичките групи. [AФП] Интернет социјалните мрежи се главниот канал за радикалните исламисти да пренесуваат пораки и ситуации во реално време од боиштата во Сирија и Ирак, и главната цел на нивните тековни напори е да привлечат Муслимани да се борат за џихад. Експертите за безбедност предупредуваат дека водачите како на национално, така и на локално ниво мора да останат претпазливи, бидејќи радикалните групи, како што е Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ), постојано го користат Интернетот за да им се обратат на младите и ранливите граѓани. „Обидете се да замислите млад човек опашан со бомби и подготвен да ги активира во секој момент. Секој Муслиман кој е индоктриниран со џихад и обучен да се бори за тоа е опасен“, рече за SETimes Дарко Трифуновиќ, српскиот претставник во Меѓународната асоцијација за стратешки студии. Tој рече дека ...
сите 4 | | | веќе видена

Експертите за безбедност велат дека законските санкции и ефиканската размена на информации за осомничените имаат влијание врз напорите за регрутирање џихадистички борци. Полицијата во Босна и Херцеговина уапси маж осомничен за регрутирање исламски борци за учество во конфликтот во Сирија и Ирак. [AФП] Балканските државјани кои ѝ се приклучија на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) во Сирија и Ирак почнуваат да се враќаат дома како резултат на законските мерки и зголемената соработка меѓу агенциите за безбедност во регионот во идентификувањето на мрежите за регрутација на ИСИЛ. „Има поголемо враќање на лицата кои беа на фронтовите поради сѐ поинтензивната кампања против [ИСИЛ]“, изјави за SETimes Тони Јакимовски, национален координатор на Македонија за борба против тероризмот. Нашата цел е да се намали интензитетот на нивното приклучување на конфликтите. Радикализацијата е многу важен елемент. Ако успееме да ја намалиме, ќе го намалиме и тој тренд.“ За време на посетата на Балканот во октомври, Роберт ...
сите 6 | | | веќе видена

Србија оствари неколку реформи и е на пат кон членство во ЕУ, додека БиХ сè уште стагнира во политички ќор-сокак. Според извештајот, Србија треба да спроведе реформи за владеење на правото. [АФП] Во најновиот извештај за напредокот на земјите од западен Балкан што стремат кон членство во ЕУ, Европската комисија (ЕК) вели дека проширувањето е во најдобар интерес и за безбедноста на Унијата. „Србија, која очекува отворање нови поглавја од преговорите со ЕУ до крајот на годинава, доби и пофалби и критики од Брисел. Според Комисијата, Србија презела значајни чекори во насока на реформирање на правниот систем, но владата „допрва треба да постигне опипливи резултати во потиснувањето на корупцијата и организираниот криминал“. „Има неколку тековни истраги за случаи на корупција на највисоко ниво“, се вели во извештајот, каде што, исто така, се истакнува дека „корупцијата преовладува во многу области“. Во извештајот се вели дека во Србија сè уште е неопходно да се спроведат реформи и уставни измени во насока на ...
сите 12 | | | веќе видена

ЕУ ја пофали посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград како пресвртница во односите меѓу двете земји. Aлбанскиот премиер Еди Рама (лево) стана првиот албански шеф на владата што ја посети Србија во последниве 68 години. [Никола Барбутов/SETimes] Состанокот на премиерите на Албанија и Србија, Еди Рама и Александар Вучиќ, во Белград на 10-ти ноември беше најпрво обележан со тензија, но резултираше со согласност дека двете страни треба да го остават минатото зад себе и да соработуваат во иднина, велат експертите. Рама е првиот албански премиер што ја посети Србија во последниве 68 години. Двата шефови на владите се обидоа да ја истакнат взаемната соработка како долготраен интерес за нивните земји, по вжештената вербална препирка на заедничката прес-конференција. Препирката започна кога Рама рече дека независноста на Косово е реалност која Србија треба да ја прифати, додека Вучиќ одговори дека Косово е дел од Србија. Но, по вербалната препирка двата премиери се обидоа да осигурат намалување на тензиите ...
сите 56 | | | веќе видена

Надворешни сили сакаат да ја поткопаат внатрешната безбедност на државата, предупредуваат властите. „Молдавската полиција има стручност, обука и соодветна опрема за да обезбеди јавен ред пред и по изборите“, рече молдавскиот министер за внатрешни работи, Дорин Речеан. [AФП] Проевропската влада во Кишињев презема мерки за запирање на пропагандата поддржана однадвор и предизборните провокации кои имаат за цел да ја дестабилизираат Молдавија пред парламентарните избори в недела (30-ти ноември), предупредувајќи ги граѓаните да бидат внимателни и да ги игнорираат субверзивните пораки. Во понеделникот претседателот Николае Тимофти го свика Врховниот совет за безбедност на државата со цел да се дискутира околу мерките за борба против интензивираната активност на екстремистичките сили. „Република Молдавија оваа година ќе организира избори во тензична атмосфера, како политички, така и воено“, изјави за SETimes молдавскиот министер за внатрешни работи, Дорин Речеан. „Надворешните сили влијаеја и ќе се обидат да ...
сите 2 | | | веќе видена

Регионалниот центар ќе помогне да се координираат разузнавачките и антитерористичките активности на безбедносните служби. Српската Специјална антитерористичка единица (САЈ) вообичаено тренира во добро опремениот образовен центар во Батајница, во близина на Белград. [AФП] Балканските земји ја разгледуваат можноста за создавање регионален центар за борба против тероризмот со цел поефикасно справување со терористичките закани создадени со регрутирањето и радикализацијата на џихадистичките борци кои се приклучуваат на борбите во Ирак, Сирија и другите невралгични точки, велат експертите. Македонскиот претседател Ѓорге Иванов предложи создавање еден таков центар за време на своето обраќање во Советот за безбедност на ОН минатиот месец. Иванов рече дека е потребен центар за координирање на разузнавачките податоци за терористичките групи - нивните мрежи, локации, капацитети и цели - и координирање на работата на полицијата и безбедносните служби. „Неопходно е да ги зацврстиме институциите во сите држави од Западен ...
сите 3 | | | веќе видена

next