Неодамнешните безбедносни закани го поттикнаа НАТО да го подигне нивото на подготвеност во Источна Европа, велат балканските експерти за безбедност. Mинистрите за одбрана на НАТО се согласија да отворат нови командни центри во Источна Европа, објави на 5-ти февруари во Брисел генералниот секретар Јенс Столтенберг. [AФП] Планот на НАТО да отвори шест нови командни центри во Источна Европа е поздравен од страна на балканските експерти како знак дека регионот не се игнорира. Министрите за одбрана на 28-те членки на воената алијанса на 5-ти февруари се согласија да отворат командни и контролни единици во Бугарија, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Романија. До овој потег дојде „поради променетата безбедносна клима на исток и југ од границите на Алијансата“, се вели во изјавата на НАТО. Новите центри „во шест наши источни сојузнички држави“ гарантираат дека „имаме вистински сили, на вистинско место, во вистинско време“, рече генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Нашите одлуки јасно даваат до ...
сите 8 | | | веќе видена

Лидерите на Ромите ја истакнуваат важноста на заштита на ранливите граѓани од обидите за регрутирање од страна на ИДИЛ и други радикални групи. Радикалните Исламисти сè повеќе се обидуваат да регрутираат Роми од Балканот поради нивната нестабилна социјална и економска состојба. [АФП] Во услови кога радикални исламистички групи сè повеќе регрутираат Роми-муслимани на Балканот поради нивната ранлива социо-економска состојба, лидерите на Ромите ја подигаат свесноста во врска со проблемот и работат на запирање на истиот. „Исламски фундаменталисти, како и нивните таканаречени ,хуманитарни организации‘, ги регрутираат нашите Роми и ги принудуваат да се посветат на радикалниот Ислам, да почнат да се облекуваат и да се однесуваат согласно правилата на радикалниот Ислам“, рече Дарко Трифуновиќ, српскиот претставник во Асоцијацијата за меѓународни стратешки студии, за SETimes . Тој рече дека пред 10 години не постоеле радикализирани Роми. Но во текот на изминатите неколку години, локалните Роми биле под притисок да ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Новите гранични безбедносни мерки и заложбите за економски иницијативи уследија по порастот на илегалната миграција од Косово. Млади луѓе од Косово пристигнуваат во српската полициска станица, откако беа уапсени во близина на унгарската граница на 9-ти февруари. [AФП] Косово се обидува да го искорени масовниот миграциски бран во ЕУ, откако илјадници граѓани трет месец по ред се обидоа илегално да стигнат до Унгарија преку Србија. Фронтекс, кој ги набљудува границите на ЕУ, во декември објави дека „Косовски државјани, за прв пат, беа најчесто забележувани како нелегално ја преминуваат надворешната граница на ЕУ/Шенген областа, сочинувајќи 40 отсто од вкупно откриените мигранти.“ Иако државите на ЕУ објавија дека нема да се издаваат дозволи за престој на нелегални имигранти, предупредувањата не влијаеја многу на оние решени да го напуштат Косово. Нелегалниот егзодус, исто така, ја зголемува загриженоста за организиран криминал и тероризам. Претходно овој месец српската полиција објави дека во текот на еден ...
сите 2 | | | веќе видена

Експертите ја посочуваат важноста на регионалната и меѓународната соработка меѓу обвинителствата во борбата против тероризмот и екстремизамот. Соработката меѓу органите за спроведување на законот во регионот е неопходен дел од борбата против организираниот криминал и тероризмот, велат експертите. [AФП] Втората фаза од прекуграничната соработка меѓу обвинителствата на земјите од Западен Балкан за борба против организираниот криминал, тероризмот и екстремизмот започна неодамна и ќе трае до октомври 2017 година. Канцеларијата на ОН за борба против дрогата и криминалот и Европската судска мрежа за криминални работи се партнери во проектот чија цел е да ги доближи обвинителствата од Западен Балкан до судските стандарди на ЕУ. „Тесната регионална и меѓународна соработка е [клучна] во борбата против организираниот криминал“, рече македонскиот министер за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. „Државите сѐ повеќе се загрижени за својата безбедност од феноменот на странски терористички борци. Несомнено справувањето со ...
сите 3 | | | веќе видена

Напорите да им се помогне на жртвите од неодамнешните поплави ја покажаа посветеноста на регионот на мирољубив соживот. Неодамнешните поплави во Македонија привлекоа помош од целиот регион. [Мики Трајковски/SETimes] Како што се виде од солидарноста и соработката за време на неодамнешните поплави во Македонија, населението на Балканот сака да негува пријателски врски. Граѓаните од сите етнички заедници собираа помош за настраданите региони, а помош пристигна и од соседните земји и од Турција. Преку оваа солидарност, народите од Балканот му покажаа на светот дека тие се против војни , насилство и поделби, и сакаат соработката меѓу државите. „Државите и лицата што им праќаат помош на своите соседи во Македонија, покажуваат дека солидарноста е сè уште присутна, иако регионот има поминато години на војна и конфликти. На овој начин покажуваме дека насилството е минато за нашиот регион“, рече Петар Аврамов, жител на Битола за SETimes . Зоран Стевоски, претседател на невладината организација „Младинска банка“ од ...
сите 3 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на ЕУ создадоа нов патоказ кој Босна и Херцеговина треба да го следи за да ја ревитализира својата кандидатура за членство во ЕУ. Германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер (втор од лево), и британскиот секретар за надворешни работи, Филип Хамонд (втор од десно) се фотографираат со членовите на трипартитното претседателство на Босна и Херцеговина, Драган Човиќ (лево), Младен Иваниќ (во средината) и Бакир Изетбеговиќ (десно), пред состанокот во Сараево на 16-ти јануари. [AФП] Во обид за заживување на стагнираните разговори за пристапување на Босна и Херцеговина во ЕУ, Советот за надворешни работи на ЕУ неодамна ја даде својата поддршка за британско-германската иницијатива која се фокусира на помошта БиХ да ги исполни условите за членство во блокот. Советот го повика политичкото раководство во земјата да се обврзе написмено дека ќе ги спроведе реформите во рамките на процесот на пристапување во ЕУ. Претходно овој месец членовите на претседателството на БиХ ...
| | веќе видена

Добрите односи во областа на одбраната се клучни за регионалната безбедност и стабилност, се согласија началниците на армиите на Србија и Црна Гора за време на разговорите во Белград. „Важно е да се разменуваат информации за безбедносните закани“, рече началникот на Генералштабoт на црногорската армија, вицеадмиралот Драган Самарџиќ. [Црногорско Министерство за одбрана] Началниците на генералштабовите на српската и црногорската армија се согласија дека домашната и регионалната безбедност ќе имаат полза од засилената соработка меѓу двете држави. „Воспоставувањето уште повисоко ниво на доверба ќе придонесе за осигурување на мирот и стабилноста во регионот“, рече српскиот генерал Љубиша Диковиќ на 16-ти декември, откако беше домаќин на билатералните разговори со неговиот црногорски колега, вицеадмиралот Драган Самараџиќ. Од 2006 година, кога Србија стана членка на програмата на НАТО Партнерство за мир, односите со Црна Гора се зајакнуваат. „Нема тема, ниту област каде што двете армии не можат да соработуваат, ...
| | веќе видена

Граѓаните и водачите ги повикаа двете држави да ја зајакнат соработката и да продолжат да работат заедно за стабилност во регионот, по пресудата на МСП. Министрите за правда, Орсад Миљениќ од Хрватска (лево) и Никола Селаковиќ од Србија (десно) ја слушаат пресудата на Меѓународниот суд на правдата на 3-ти февруари во Хаг. [AФП] Највисокиот суд на Обединетите Нации на 3-ти февруари одлучи дека ниту Србија, ниту Хрватска не извршиле геноцид едни врз други за време на војната во 90-тите години, кога повеќе од 20.000 луѓе ги изгубија животите. Пресудата на Меѓународниот суд на правдата (МСП) не задоволи ниту една од двете држави, но консензусот е дека пресудата не треба да влијае на односите меѓу Белград и Загреб и дека нивната соработка мора да продолжи. Хрватскиот министер за надворешни работи, Весна Пусиќ, рече дека луѓето кои ја водат Хрватска и Србија сега и во иднина имаат одговорност да осигурат дека нема можност повторно да се случи една таква војна. „Се надевам дека за генерациите што доаѓаат оваа ...
сите 2 | | | веќе видена

Целта на воената вежба, водена од страна на САД, е да им помогне на балканските земји да одговорат на катастрофи предизвикани од природата и од човекот. Хеликоптер од албанските воздухопловни сили на 1 февруари спасува човек заглавен на покривот на една зграда од поплавите. [Албански воздухопловни сили] На Јадранот е во тек првата заедничка воена вежба на балканските земји и САД. Целта на вежбата наречена „Заедничка реакција 2015“ е да ја зајакне соработката помеѓу Албанија, Хрватска, Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина (БиХ) во случај на цивилни вонредни состојби и природни катастрофи. Истата ќе се одвива до јули. Вежбата е прва од овој вид во 12-те години од воведувањето на Спогодбата САД-Јадран (А5), со намена да се зафати со заедничките безбедносни предизвици и да ја зајакне евроатлантската интеграција на регионот. „Ова ќе биде нешто навистина единствено во историјата на воените и цивилните подготовки“, рече амбасадорот на САД во Албанија, Доналд Лу, на 26 јануари, за време на церемонијата за ...
сите 3 | | | веќе видена

Експлозиите на бомби во албанскиот главен град се сметаат за обид да се поткопа агендата на земјата за борба против криминалот. Албанскиот премиер Еди Рама рече дека терористичките напади во вторникот не ја разнишаа решеноста на владата да се бори против криминалот. [АФП] Aлбанскиот главен град го потресоа во вторникот пред зори (10-ти февруари) две експлозии чија цел беа семејството на еден министер и еден висок полициски функционер. Првата експлозија ја уништи аптеката во сопственост на таткото на министерот за внатрешни работи Саимир Тахири, Башким. Набргу потоа беше детонирана уште една бомба во станот на полицискиот функционер. Припадниците на силите за безбедност подоцна деактивираа трета експлозивна направа на автобуска станица. Во експлозиите немаше жртви, но беше причинета значителна материјална штета и уште повеќе психолошка штета. „Тоа е тероризам ... особено бомбата на улица без јасна цел“, изјави за SETimes Фатос Кљоси, поранешен директор на албанското разузнавање. „Тероризам за да се создаде ...
сите 2 | | | веќе видена

Јакнењето на воените врски меѓу двете земји е од полза за нивните билатерални односи, соживотот и успехот на идната регионална соработка. Српските вооружени сили и оние во Босна и Херцеговина имаат полза од заедничката обука и соработка. [AФП] Воената соработка меѓу Босна и Херцеговина (БиХ) и Србија постојано се интензивира во последниве години и е од полза за подобрувањето на вооружените сили на двете земји, регионалната безбедност и стабилност и напорите за интеграција во ЕУ на двете земји. „Општата оценка е дека билатералната соработка во одбраната меѓу двете земји е многу интензивна и продуктивна и дека придонесува за развојот на севкупните добрососедски односи“, рече за SETimes Ума Синановиќ, шефица за односи со јавноста во Министерството за одбрана на БиХ. Таа додаде дека најдобрите резултати се постигнати во областа на едукацијата и обуката. „Во 2014 година 23 припадници на српските армиски сили учествуваа на 14 активности во БиХ, организирани од страна на сараевскиот Центар за операции на поддршка ...
сите 2 | | | веќе видена

Повторно е во игра кандидатурата за во ЕУ откако адвокатите се вратија на работа и повторно почна да функционира судскиот систем. Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан (лево) и Српскиот премиер, Александар Вучиќ зборуваат на ноемвриската прес-конференција во Белград. [АФП] По четири месеци, српскиот правосуден систем повторно функционира. Крајот на штрајкот на адвокатите исто така значи и дека напорите за интегрирање во ЕУ се воспоставени повторно. Штрајкот на српската Адвокатска комора што започна на 17 септември, околу проблемите околу оданочување и приходите, заврши на 21 јануари, кога парламентот го измени законот за нотари. По штрајкот, адвокатите ветија дека ќе работат со владата за да ги помогнат судските реформи и интегрирањето во Европа. Иако преговорите за членството на Србија во ЕУ официјално започнаа во јануари 2014, не се отворени нови поглавја за преговорите цела година. Долгиот штрајк на адвокатите го усложни проблемот, парализирајќи ги српските судови и оставајќи многу судски процеси ...
сите 4 | | | веќе видена

Mолдавските земјоделци ја поздравија помошта на ЕУ наспроти руското ембарго, како знак на солидарност и економска можност. Европскиот парламент гласаше да ѝ се дозволи на Молдавија да извезе 60.000 тони овошје без да плаќа даноци. [AФП] Одлуката на ЕУ да се спротивстави на руското ембарго дозволувајќи им на молдавските производители на овошје да извезуваат на заедничкиот пазар, е знак за солидарност, но и економска можност, велат земјоделците и официјалните претставници за SETimes . Во декември Европскиот парламент гласаше со големо мнозинство да ѝ се дозволи на Молдавија да извезе 40.000 тони јаболка, 10.000 тони грозје и 10.000 сливи без да плаќа даноци. Мерката треба да ѝ помогне на Молдавија да ги надомести загубите предизвикани со руското ембарго за молдавските извозници на овошје. Москва во јули одлучи да го забрани увозот на овошје и зеленчук од Молдавија, помалку од еден месец откако проевропската влада во Кишињев ја потпиша Спогодбата за асоцијација со ЕУ. Русија претходно предупреди дека ќе преземе ...
| | веќе видена

Србија и САД го зајакнуваат реформскиот процес во одбраната на земјата преку меѓународни обуки. Обуките со војници од САД за српските членови на службата нудат нови знаења и вештини. [Армија на САД] Мајорот Марко Марјановиќ е еден од осумте српски војници што учат во Центарот за комбинирано оружје на армијата на САД (ЦАЦ), во Форт Ливенворт, Канзас, како дел од Колеџот за команда и генералштаб, во рамките на Меѓународната програма за воено образование и обука/ИМЕТ. ИМЕТ претставува збирно место за војници од партнерските земји на САД, каде што тие се обучуваат и учат клучни вештини и информации, но и ја подобруват соработката со САД. Србија се приклучи кон ИМЕТ во 2006 година. Марјановиќ студираше со над 1.000 американски офицери, разменувајќи искуства со 70 колеги од 68 земји, при што учествувал во вежби за командни функции рамо до рамо со претставници од американски владини агенции. Обуките што ги опфаќа програмата се наменети да ги подобрат способностите на воените лидери за критичко и креативно ...
сите 75 | | | веќе видена

Британски експерти ќе ги обучуваат македонските полицајци и инспекторите во борбата против организираниот криминал. Британската национална агенција за борба против криминалот ќе ѝ помага на македонската полиција во борбата против организираниот криминал и терористичките закани. [НКА] Експерти од Британската национална агенција за борба против криминалот ќе им помагаат на своите македонски колеги во справувањето со организираниот криминал и развивањето на капацитетот за оперативни анализи во време кога светот и регионот се соочуваат со заканата од тероризам. Соработката ќе овозможи поефикасно работење на полициските служби со воведување серија иновации на полето на директните активности. Безбедносните реформи преку овој проект ќе бидат спроведувани во текот на една година и ќе овозможат надградба на моделот на разузнавање. Партнерството отвора нова можност македонската полиција да воведе нови квалитетни практики кои ќе ја зголемат нејзината оперативна функционалност, рече Митко Чавков, директор на Бирото за ...
сите 12 | | | веќе видена

Регионалната соработка во борбата против организираниот криминал, особено шверцот на дрога, се состои пред сѐ од правна помош меѓу државите. Осомничениот наркобос Насер Кељменди (десно) влегува во судот во Приштина, за неговото судење на 16-ти јануари. [AФП] Судската комисија во Основниот суд во Приштина го започна судскиот процес против Насер Кељменди, против кого косовското специјално обвинителство поднесе обвинение по четири точки во врска со меѓународен шверц на дрога и убиството на Рамиз Делалиќ, државјанин на Босна и Херцеговина (БиХ). Обвинителот поднесе обвинение против Кељменди - кој се смета за еден од најголемите наркобосови на Балканот - за неколку кривични дела, вклучително и за вмешаност во организиран криминал и водење групи на организиран криминал. На 6-ти мај 2013 година Кељменди беше уапсен од страна на косовската полиција по меѓународна потерница издадена од властите во БиХ. Оттогаш тој се наоѓаше во притвор во Косово. „ЕУЛЕКС може да потврди дека канцеларијата на СПРК [канцеларијата на ...
сите 2 | | | веќе видена

Ивана Јовановиќ за Southeast European Times во Белград -- 05.02.15 Србија беше една од петте земји-домаќини на седмата годишна вежба „Викинг 14“ - Командно-штабна вежба поддржана со компјутерска симулација, која се фокусираше на соработката за решавање кризи во конфликтни области. [Никола Барбутов/SETimes] За српската армија, 2014 беше година на интензивна работа за усовршување на капацитетите на сите свои делови - армијата, воздухопловните сили и специјалните единици - преку регионални и меѓународни вежби со голем број партнери. Според српското Министерство за одбрана, воените контингенти минатата година учествуваа во повеќе од 20 меѓународни вежби. „Меѓународните воени вежби се изведуваат со цел достигнување и унапредување на интероперабилноста, која ја претставува способноста на српската армија да изведува, со вооружените сили на другите земји, ефикасна обука, вежби и операции, во заедничките мисии и задачи“, изјави за SETimes мајор Јован Кривокапиќ, портпарол на српското Министерство за одбрана. Неколку ...
сите 46 | | | веќе видена

Експертите велат дека полициската операција спроведена во соработка со Германија го демонстрира капацитетот на Албанија да идентификува и води големи операции против организираните криминални групи. Албански полицајци спроведуваат претрес во лабораторија за дрога во селото Џибраке, во близина на Елбасан, на 15-ти јануари. [AФП] Албанските власти разбија мрежа на трговија со дрога која почнувала од Колумбија и завршувала во Албанија, и била задолжена за доставување дрога низ цела Европа. Лабораторијата, која преработувала кокаин и други дроги, се смета за најголема и најсовремена на Балканот и беше откриена во селото Џибраке, во Елбасан, град во близина на Тирана. Беа запленети најмалку 121 килограм дрога, а 11 лица беа приведени, вклучително и Ермал Хоџа, внукот на починатиот диктатор Енвер Хоџа, и двајца колумбиски државјани. Исто така, беше конфискувано оружје и големо количество пари. Криминалната група насочувала големи суми пари во градежни бизниси. Лабораторијата била изградена во поранешно складиште. ...
сите 2 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Алијансата ја зацврсти пораката за користите од воената соработка. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, врши смотра на почесната гарда за време на својата посета на Приштина. [КФОР] НАТО го уверува Косово дека е добредојдено да учествува во евроатланските структури и дека Алијансата ќе продолжи да помага во градењето на капацитетите на Косовските безбедносни сили во рамките на својот мандат. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, минатиот месец ја посети Приштина, зацврстувајќи ја пораката на соработка. „Нашата одлука да бидеме тука, да останеме тука, не се базира на календари, туку на услови, и сè додека сметаме дека е неопходно да придонесуваме за безбедноста и стабилноста, ќе останеме“, рече Столтенберг. Но, Столтенберг појасни дека НАТО не одлучува во кој правец ќе се развиваат безбедносните сили на Косово. „Она што ние го правиме е градење на капацитетите за Косовските безбедносни сили во рамките на нашиот сегашен мандат“, додаде тој. Столтенберг, исто така, ...
| | веќе видена

Турција и Унгарија изразуваат поддршка за побрза интеграција на регионот во НАТО, продолжувајќи со сеопфатни реформи во одбраната. Македонија ги задоволи сите услови за членство во НАТО, но ветото на Грција ја држи надвор од Алијансата. [АФП] Балканските официјални претставници и експертите за безбедност ги повикуваат НАТО и членките од регионот да ја интензивираат својата поддршка за пристапот на Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина (БиХ), Косово и Македонија во Алијансата. Официјалните претставници велат дека пристапувањето во НАТО сега е уште поважно, имајќи ги предвид новите безбедносни предизвици со кои се соочуваат аспирантите за членство од Балканот, а кои влијаат и на остатокот од Европа. „Милитантните исламистички џихадисти бараат плодна почва во Европа“, рече албанскиот министер за одбрана, Мими Кодели, осврнувајќи се на напорите за регрутација од страна на Исламската држава на Ирак и Левантот (ИДИЛ) во муслиманските заедници во Албанија, Косово и на други места во регионот. Безбедносната средина ...
сите 2 | | | веќе видена

next