Жителите на поделениот град Мостар велат дека ваквите напади не му помагаат на долгиот процес на помирување меѓу Хрватите и Бошњаците. Професорот на Мостарскиот универзитет Славо Кукиќ беше претепан заради тоа што го критикуваше херојскиот дочек на поранешниот водач на босанските Хрвати Дарио Кордиќ, кој беше ослободен од затвор. [klix.ba] Отворениот критичар на херојскиот дочек што му беше приреден на воениот злосторник Дарио Кордиќ вети дека нема да престане да говори против фашизмот и корупцијата, иако беше претепан и хоспитализиран. „Можат да ме претепаат, па дури и да ме убијат, но не можат да го убијат духот во човекот кој се противи на сè што е фашистичко“, рече за SETimes професорот на Мостарскиот универзитет Славо Кукиќ. „Не успеаја да ме исплашат. Ќе продолжам да предупредувам за фашизмот во оваа земја, за криминалот и корупцијата, за сите оние лоши појави кои ги мачат граѓаните на оваа земја. Фашистите и оние кои ги поддржуваат на крајот ќе бидат победени. Единствено важно е ние, како граѓани, ...
| | веќе видена

Нов извештај препорачува реформа на правосудниот систем заради борба со корупцијата во енергетските зделки. Истрагите за обидот за поткуп од страна на унгарската компанија за нафта и за гас „Мол груп“ во Хрватска резултираа со судење и затворање на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер. [АФП] Енергетскиот сектор е еден од клучните сектори што ги поттикнува економскиот развој и стабилноста, но балканските земји мора да се зафатат со решавање на корупцијата за да заштедат пари и да ги искористат можностите за развој, велат официјалните претставници на ЕУ. Експертите велат дека корупцијата во енергетскиот сектор мора итно да се елиминира преку реформи и подобрувања во судскиот систем. ЕУ треба да им помогне на балканските земји да го исправат негативното влијание од корупцијата, бидејќи на регионот итно му се потребни инвестиции во енергетскиот сектор, особено затоа што платите се под просекот на ЕУ, рече Јанез Копач, директор на Секретаријатот на енергетската заедница. „Сакаме да директивите на ЕУ за јавни ...
сите 5 | | | веќе видена

Отворените разговори за безбедносните прашања и директните контакти меѓу младите креатори на јавното мислење на трите ентитети сее клучни за напредокот на регионот, сметаат експертите и младите луѓе. Околу 30 активисти на невладини организации, новинари, универзитетски работници и државни службеници се состанаа во Улцињ, Црна Гора, како дел од програмата за зголемување на соработката меѓу Косово, Србија и Албанија. [БЦСП] Независни експертски групи во Белград, Приштина и Тирана го комплетираат тригодишниот проект на соработка кој се фокусираше на безбедносните прашања и подобрувањето на соработката меѓу Србија, Косово и Албанија. Проектот завршува во септември и го вклучува Белградскиот центар за безбедносна политика (БЦСП), Косовскиот центар за безбедносни студии (КЦСС) и Институтот за демократија и медијација (ИДМ) во Тирана. „Поради неодамнешните конфликти, безбедносните прашања и безбедносната соработка и понатаму се главни пречки за побрз напредок во насока на членството во ЕУ“, рече за SETimes Арјан ...
| | веќе видена

Акцискиот план на Алијансата ќе биде активиран веднаш штом ќе се реши прашањето на регистрирањето на воениот имот. Учесниците на конференцијата на НАТО во Бања Лука разговараа за прашањата што се однесуваат на членството на Босна и Херцеговина (БиХ) во Алијансата. [Mладен Драгојловиќ/SETimes] НАТО чека Босна и Херцеговина (БиХ) да постигне напредок во процесот на зачленување во НАТО и покрај политичкиот ќор-сокак во земјата кој го одложи активирањето на акцискиот план за членство (МАП), велат официјалните претставници. Конференцијата по повод 65-годишнината од основањето на НАТО се одржа минатиот месец во Бања Лука, за време на која локалните аналитичари, претставниците на НАТО и другите посетители разговараа за прашања што се однесуваат на членството во Алијансата. Експертите велат дека политичкиот ќор-сокак во БиХ мора да се надмине за да се избегне изолираност на земјата, додека другите земји од регионот постигнуваат напредок во процесот на интеграција. „Од војната БиХ постигна одреден напредок и има една ...
| | веќе видена

Напорите за црпење нафта и гас би можеле да ја стимулираат економијата и да привлечат странски инвестиции. Властите веруваат дека ќе бидат успешни во дупчењето за нафта и гас во Јадранското Море. [AФП] Хрватска и Црна Гора работат заедно на истражувањето за нафта во Јадранското Море, што ги прави двете земји поатрактивни за енергетските инвеститори и потенцијално ја поттикнува регионалната економија. „Ги фокусиравме разговорите на она што е најважно: истражувањето на нафта и гас во водите на Јадранот. Се договоривме да направиме сè за истражувањата да почнат што е можно поскоро и граничната линија да не ги попречува“, изјави за новинарите хрватскиот премиер Зоран Милановиќ по состанокот во јуни со црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ. Властите предвидоа дека границата нема да биде проблем и дека нема да влијае на истражувањето и откривањето нафта и гас. Соработката меѓу двете земји е резултат на размената на информации и искуства меѓу нив, велат властите. Хрватското Министерство за економија претходно оваа ...
сите 2 | | | веќе видена

„Игл хилс“ инвестира 4 милијарди долари во урбанистички проект на реката Сава. Во другите бизнис-вести: Украина, Грузија и Молдавија потпишаа договори за слободна трговија со ЕУ. Компанија од ОАЕ планира голем урбанистички проект во српскиот главен град. [Никола Барбутов/SETimes] Компанијата „Игл хилс“, со седиште во Обединетите Арапски Емирати, ќе инвестира 4 милијарди евра во Србија , за изградба на деловна, резиденцијална и комерцијална област на крајбрежјето во Белград, што ќе трансформира една уништена област покрај реката Сава. Проектот се очекува да започне во 2015 година. Поранешниот аеродром „Хелиникон“ во грчкиот главен град, Атина, ќе биде претворен во одморалиште од светска класа, како што објави конзорциумот од компании што го доби 99-годишниот закуп на објектот во март. Компаниите се обврзале да инвестираат 5,9 милијарди евра во текот на следните 15 години за изградба на паркови, како и на објекти за забава, за изложби и за концерти, хотели и луксузни домови на локалитетот. Украина , Грузија и ...
| | веќе видена

Владата објави дека е незадоволна од резултатите на борбата против организираниот криминал. Србија разреши петмина полициски началници по телевизиското обраќање на претседателот Томислав Николиќ за корупцијата во полицијата. [AФП] Високи владини претставници велат дека се надеваат оти драстичната промена во српското полициско раководство ќе ги подобри напорите за елиминирање на корупцијата и на крајот ќе води до апсење на најпознатите криминалци. Владата одлучи да смени петмина од седум полициски началници по драматичниот состанок претходно овој месец. Навестување за промените имаше уште минатиот месец кога премиерот Александар Вучиќ рече дека високи полициски службеници се обиделе да го уценуваат велејќи му дека неговиот 16-годишен син учествувал во инцидент. Откако се дозна дека не се случил никаков инцидент, Вучиќ побара истрага. Во исто време, осомничениот шверцер на кокаин Дарко Шариќ изјави пред судот во Белград дека случајот против него бил монтиран од страна на началникот на управата на ...
сите 2 | | | веќе видена

Лица од Косово се дел од радикални исламски групи што тероризираат во делови од Средниот Исток, велат безбедносните аналитичари. Државјаните на Косово се обвинети за поврзаност со терористички групи во Средниот Исток, вклучувајќи ја ИДИЛ. [АФП] Полицијата во Косово уапси три лица обвинети за теророизам, во притеснувањето на домашните екстремисти обвинети за приклучување во терористички групи во Средниот Исток, како и за регрутирање. Косовската полиција изјави за SETimes дека апсењата во четвртокот (26 јуни) се резултат на неколку месечна истрага на директоратот против тероризмот, под надзор на косовската канцеларија на посебниот обвинител. Осомничените се обвинети за учество во терористичка група, регрутирање за тероризам и за поттикнување на омраза, национална, расна, религиска или етничка нетолеранција. Полицијата не ги откри целосните имиња на осомничените, но рече дека двајцата се од Качаник, а третиот од Генерал Јанковиќ (Хани и Елезит). Властите ги пребараа нивните домови и ги одзедоа воените униформи, ...
| | веќе видена

Експертите и официјалните претставници се согласуваат дека соработката помеѓу вооружените сили се покажува како скапоцена во справувањето со природните непогоди. Спасувач држи в раце дете за време на евакуацијата на поплавена улица во северниот град Маглај во Босна и Херцеговина (БиХ) на 16 мај. [АФП] Вооружените сили во Западен Балкан имаат важна улога во надминувањето на итните состојби, како што се неодамнешните поплави во Босна и Херцеговина (БиХ), во Хрватска и во Србија, преку помош на тимовите за управување со кризи и на граѓаните во спасувањето луѓе, стока и имот. Според мајорот Јован Кривокапиќ, портпарол на српското Министерство за одбрана, членовите на српските вооружени сили биле вклучени во неколку кризни состојби во текот на 2014 година. Вооружените сили на Балканот одиграа клучна улога со тоа што им помагаа на Босна и Херцеговина (БиХ), на Хрватска и на Србија во спасувањето луѓе, стока и имот за време на неодамнешните поплави. [Никола Барбутов/SETimes] „Учествувавме во расчистувањето на ...
| | веќе видена

Се воспоставуваат нови иницијативи за да се забави приливот на нелегално оружје. Балканските земји бараат начини да го решат проблемот со трговијата и шверцот на оружје. [Tомислав Георгиев/SETimes] Балканските земји соработуваат за да го забават шверцот со оружје, додека регионот станува крајна дестинација за нелегалното оружје, покрај тоа што е транзитен правец за европскиот и другите пазари, велат експертите. Полициските претставници објавија дека оваа година ќе формираат регионална полициска мрежа со поддршка на ЕУ за борба против шверцот со нелегално оружје. „Идејата е мрежата да биде столбот на регионалната соработка и подоцна да се поврзе со [постојната] европска мрежа, и на тој начин да придонесе за понатамошна интеграција на нашиот регион во европските трендови“, рече Иван Звержановски, координатор на Клирингхаус за Југоисточна и Источна Европа за контрола на лесното вооружување. Експертите велат дека соработката е неопходна бидејќи нелегалната трговија на оружје ги потиснува способностите на земјите ...
| | веќе видена

Ретката мисија во Европа им дава можност на сојузниците да ги интегрираат воените тактики. Тешките бомбардери Б-52 ќе вршат летови за обука низ цела Европа. Ова е за првпат во последнава деценија во Европа да се распоредат бомбардери Б-52. [Пол Чикои/SETimes] Привременото распоредување на два Б-2 и три Б-52 стратешки бомбардери во воена база во западна Англија ја зголемува интеграцијата на САД и сојузничките сили во Европа, истовремено давајќи им поддршка на сојузниците и партнерите во регионот, велат командантите на Aмериканското воено воздухопловство. До крајот на јуни повеќенаменски тешки бомбардери ќе вршат летови за обука низ цела Европа, давајќи им можности на воздухопловните екипи да ги изострат вештините во неколку клучни оперативни групи и да се запознаат со воздухопловните бази и операции во регионот. Бомбардер Б-2 изложен на настанот за медиумите во РАФ Ферфорд. Поручник Јан Харт, офицер на Британските кралски воздухоловни сили, рече дека мисиите за обука се важни за регионот. [Пол Чикои/SETimes] ...
| | веќе видена

Со очекуваното уништување на последните 90 тони пријавено сириско хемиско оружје, „Кејп Реј“ ќе ја заврши својата сложена и чувствителна мисија. Бродот на данската морнарица ХДМС Есберн Снаре се гледа од јужниот кипарски крајбрежен град Ларнака. Истиот ја предводеше данско-норвешко-британската оперативна група вклучена во отстранувањето на сириското хемиско оружје во рамките на заедничката мисија на ОПЦВ. [AФП] Последната пратка сириско хемиско оружје - испратена од завојуваната земја во понеделникот (23-ти јуни) - ќе биде неутрализирана на истиот брод договорен со Американската морнарица кој успешно се справи со скоро 1.100 кубни метри отровен материјал предаден со договорот со кој посредуваа ОН. Мисијата од висок профил на „Кејп Реј“ привлече зголемено меѓународно внимание и анализа уште од самиот почеток, со оглед на тоа што неутрализира хемиски агенси - преку процесот познат како хидролиза - додека плови по меѓународните води на Медитеранот. „Значаен чекор во оваа мисија е направен денес [понеделник]. ...
| | веќе видена

Eкспертите велат дека потесните врски ќе го зголемат приливот на капитал на Балканот. Бугарската берза им се приклучи на македонската и хрватската берза во формирањето заедничко претпријатие со седиште во Скопје. [AФП] Одлуката на Македонија, Бугарија и Хрватска за поврзување на нивните берзи се очекува да ја направи нивната работа поефикасна и да привлече повеќе капитал во регионот. Трите берзи формираа заедничко претпријатие со седиште во Скопје, во надеж дека наскоро ќе им се приклучат и другите берзи од регионот. „Идејата e креирање на една заедничка платформа преку која ќе се овозможи пренасочување на налозите за тргување од брокерите на берзите во Загреб и Софија кон Македонската берза и обратно“, изјави за SETimes Иван Штериев, главен извршен директор на Македонската берза во Скопје. „Ние веруваме дека со ова ќе се зголеми атрактивноста на регионалните хартии од вредност и во рамките на регионот и надвор.“ Штериев рече дека повеќето домашни инвеститори досега тргуваа со акции, овозможувајќи ...
сите 28 | | | веќе видена

Властите велат дека поплавите оштетиле важни делови од инфраструктурата кои ќе треба да се поправат. Во другите бизнис-вести: Истражувачка група предупредува за корупција во бизнис секторот. Најмалку 12 лица се загинати во поплавите во Бугарија. [АФП] Поројните дождови што го погодија бугарскиот главен црноморски град, Варна, негативно влијаеја врз земјоделството и врз туризмот, рекоа властите, додавајќи дека погодената инфраструктура ќе треба да се поправи. Најмалку 12 лица се убиени и се` уште се утврдуваат штетите. Белград беше домаќин на 14. српски економски самит фокусиран на анализирање на последиците од неодамнешните поплави и можните начини како да ѝ се помогне на земјата. Оваа година настанот собра повеќе од 400 учесници. Кина и Грција потпишаа 19 деловни спогодби вредни 6,5 милијарди долари во текот на посетата на премиерот Ли Кеџијанг на Атина. Зделките се главно од областа на извозот и бродоградбата, но Кина исто така изрази интерес за купување железници и за изградба на аеродром во Крит. Светска ...
сите 30 | | | веќе видена

Со помош од Турција, во тек е реконструкција на историските и верските споменици во БиХ. Финансиските средства од Турската агенција за меѓународна соработка и развој им помагаат на властите во Босна и Херцеговина да го реновираат мостот на Мехмед Паша Соколовиќ на реката Дрина во Вишеград, кој бил завршен во 1577 година. [Дражен Ремиковиќ/SETimes] Со поставувањето на првите темели на 1-ви јуни, реконструкцијата на Алаџа џамија во Фоча, Босна и Херцеговина (БиХ) доби значење, како од симболичен аспект, така и од реален аспект. Изградена во 1564 година од страна на Отоманците, Алаџа беше најстарата џамија во БиХ и беше ставена на Списокот на светското наследство на УНЕСКО. Но, истата беше уништена за време на војната во 1992 година - една од многуте џамии кои доживеаја слични судбини за време на конфликтот. Со помош од партнерите во Турција и САД, властите во БиХ ја реконструираат. Градоначалникот на Фоча, Радислав Машиќ, рече дека Алаџа џамија е еден од најважните верски споменици и еден од најважните ...
сите 94 | | | веќе видена

Можноста за промена во владејачката коалиција во Косово нема да ја спречи интеграцијата на косовските Срби, велат експертите. Околу 43 отсто од косовските Срби гласаа на изборите на 8-ми јуни, како што објави косовската Централна изборна комисија. [Лаура Хасани/SETimes] Евентуалната промена во владата по изборите овој месец нема да го спречи процесот на интеграција на Србите во косовските институции, сметаат експертите, кои велат дека дијалогот останува најдобриот начин Косово да ги реши отворените прашања со Србија. Според Азем Власи, политичар и адвокат, учеството на косовските Срби на изборите на 8-ми јуни го покажува учеството на малцинството. „Тие имаат 10 места во собранието, загарантирани со уставот, и нивниот одѕив, кој беше скоро ист како оној на албанските гласачи во проценти, покажува дека тие гласале за свои претставници во косовското собрание“, рече Власи за SETimes. Според Милован Дрецун, претседател на српскиот парламентарен одбор за Косово, неодамнешните избори придонесоа за тековните ...
сите 64 | | | веќе видена

Заедничките програми ги зајакнуваат односите меѓу општините и помирувањето меѓу грчката и турската заедница. Парашос Аксиотис (лево), почесен претседател на Клубот на главни готвачи на Грција, се поздравува со Сејфи Али Ерсахин, претседател на Арегала Турција. [Парашос Аксиотис] Социјалните и културните размени низ целиот регион на Егејското Море ги премостуваат разликите меѓу Грција и Турција. Неодамнешниот проект на две групи фотографи беше најновата од неколкудецениските серии на културни соработки, за кои експертите велат дека се важни за да им дадат поттик на политичките водачи во надминувањето на разликите. На 31-ви мај изложбата на фотографии на Грци и Турци со мотото „Длабоки корени, заеднички корени“, се одржа во Митилене, Грција, покрај брегот на Ајвалик. Членовите на групите фотографи од Грција и Турција посадија маслиново дрво како симбол на мирот и пријателството на заедничката изложба на фотографии во Митилене, Грција. [Исмет Арикантурк] Проектот е резултат на соработката која започна во мај ...
| | веќе видена

Неодамнешната заплена на 250 килограми кокаин во Бар покажува дека земјата е сериозна во борбата против криминалот и корупцијата. Цариниците го откриле кокаинот во лажното дно на бродскиот контејнер. [Царинска управа на Црна Гора] Официјалните претставници ја нарекуваат полициската операција на пристаништето во Бар овој месец значајно дело против организираниот криминал и шверцот на наркотици во регионот. На 6 јуни цариници заплениле 250 килограми кокаин шверцуван под пратка банани. Пратката, којашто била испратена од „Вимткорп компани“ во Еквадор, била наменета за „Рапо компани“ во Албанија. „Цариниците примениле специјализирани алатки за детектирање наркотици и забележале дека подот на контејнерот бил засебна преграда полна со 223 пакувања кокаин. Полицијата спроведува дополнителни дејства во соработка со обвинителството“, рече Владан Јоковиќ, директор на Царинската управа на Црна Гора, за SETimes . Полицијата вели дека одредиштето на дрогата било Франција или Италија, а шверцерите планирале да ја остават ...
| | веќе видена

Мароканец штотуку вратен од борба во Сирија има порака за други млади мажи што бараат џихад во странство: не одете. „Бев во Сирија и се вратив каејќи се, сигурен во тоа дека избрав погрешно“, обвини мароканскиот џихадист Рашид Лемлихи. [Мохамед Саадуни/Магхаребија] Белешка на уредникот: Ова интервју првпат беше објавено на magharebia.com Рашид Лемлихи мислеше дека знае за Сирија од локациите со социјални мрежи и од сателитската телевизија. Кога конечно им се придружил на други млади луѓе од Магреб на странскиот фронт, сфатил колку погрешна претстава имал за реалноста. Избегал од дома, бил уапсен кога се вратил и сега седи во келија во марокански затвор и чека судење. На Лемлихи потенцијално му претстои петгодишна затворска казна заради терористички дејства. Бидејќи стотици лица од Балканот и од Турција патувале во Сирија за да се борат во тригодишниот конфликт, Лемлихи се согласи да даде интервју за Магхаребија за да ги предупреди другите за своето искуство во Сирија. Magharebia: Кажи ни за себеси. Рашид ...
| | веќе видена

Според новите закони, во БиХ ќе бидат воспоставени институции против корупцијата и криминалот. Официјални претставници во Брисел велат дека барањата од граѓанските протести во февруари се исти со барањата на ЕУ. [Бедрана Калетовиќ/SETimes] Експертите и граѓаните велат дека со сетот антикорупциски закони што парламентот на Федерацијата на Босна и Херцеговина (ФБиХ) ги усвои овој месец, властите ги зголемија напорите против корупцијата и организираниот криминал. Владата на ентитетот усвои пет закона, од кои два предвидуваат создавање на специјализирани единици против криминалот и корупцијата. Премиерот на ФБиХ, Нермин Никшиќ, рече дека новите тела ќе бидат слични на хрватското Биро за борба против корупцијата и организираниот криминал. „Промените претставуваат ново поглавје за земјата и за нејзините судски институции“, рече Никшиќ на 5. јуни, на прес-конференција во Сараево, по усвојувањето на законите. Антикорупциските единици ќе бидат формирани по октомвриските избори во БиХ. „Судството и обвинителството ...
сите 2 | | | веќе видена

next