Сакам да кажам

Иако во одделенијата има од пет до 12 ученици, училишта во Велес побарале да има онлајн настава, соопшти локалната власт за тоа каква настава ќе има во ...
сите 10 | | | веќе видена

На две недели пред почетокот на новата учебна година, Министерството за образование и наука (МОН) објави јавен повик за избор на идејно решение за лого, ...
сите 184 | | | веќе видена

Билатералните спорови треба да се решаваат билатерално и не ѝ припаѓаат на преговарачката рамка на ЕУ, вели германската амбасадорка во Скопје Анке Холштајн, во ...
сите 351 | | | веќе видена

Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција заедно со Одделот за организиран криминал во МВР влегле утринава во неколку фирми кои основале ...
сите 75 | | | веќе видена

Додека во останатите европски земји ширењето на коронавирусот повторно се зголемува, Шведска, чиј лесен пристап кон пандемијата привлече меѓународно внимание, ...
сите 38 | | | веќе видена

Целата ирска влада ќе оди во самоизолација откако министерот за здравство Стивен Донели имал позитивен тест за коронавирус. Од исти причини, и ирскиот ...
сите 6 | | | веќе видена

Бесмислено е родителите на деца до 6 години да седат дома кога градинките се отворени, рече министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска. Таа кажа ...
сите 595 | | | веќе видена

Водостојот на Преспанското Езеро изнесува 512 сантиметри или повеќе од 5 метри под нулата, соопштија за САКАМДАКАЖАМ.МК од Секторот за животна средина во ...
сите 54 | | | веќе видена

Дваесет и тригодишната пациентка од Скопје која почина на Инфективната клиника по компликации од ковид-19 имала коморбидитети, опериран тумор на хипофиза и ...
сите 111 | | | веќе видена

Дваесет и тригодишно лице од Скопје и 29-годишно од Струмица се меѓу починатите 9-мина во последното деноноќие по компликации од ковид-19. Во извештајот на ...
сите 488 | | | веќе видена

Попис на населението и домаќинствата ќе има во април 2021 година по точно 19 години, решени се цврсто владејачките СДСМ и ДУИ. Министерот за правда Бојан ...
сите 57 | | | веќе видена

Шеесетина вработени во РЕ „Комунална хигиена“ при ЈКП Тетово денеска не излегоа да го собираат сметот бидејќи шест месеци не им е извршена уплата за ...
сите 26 | | | веќе видена

Град Скопје денеска почна со реконструкција на булеварот 8 Септември, на потегот од булеварот Илинден до улицата Скупи. Во текот на градежните работи ќе се ...
сите 27 | | | веќе видена

Кратење на бенефициите на функционерите и проверка на потеклото на нивниот имот, најави денеска на својата прва прес-конференција вицепремиерот за борба против ...
сите 78 | | | веќе видена

„Дајмлер“ и „Мерцедес-Бенц“ се согласија да им исплатат 1,5 милијарди долари на американската влада и на властите на Калифорнија откако се спогодиле за ...
сите 6 | | | веќе видена

Момчило Краишник, еден од лидерите на босанските Срби во времето на војната во БиХ и осуден воен злосторник, почина во Бања Лука на 75 години од последиците на ...
сите 37 | | | веќе видена

Ширењето на коронавирусот го сопре и уназади развојот на светското здравство за повеќе од 20 години и изложи десетици милиони луѓе на болести и сиромаштија, се ...
сите 232 | | | веќе видена

next