Сакам да кажам

До 17 часот на првиот круг претседателски избори гласале 35,13 отсто од запишани избирачи. Од Државната изборна комисија соопштија дека од обработени 79,73 ...
сите 297 | | | веќе видена

Седма и осма експлозија ја погодија Шри Ланка, откако утринава загинаа најмалку 138 лица, а над 560 се хоспитализирани во блиски симултани напади кои погодија ...
сите 524 | | | веќе видена

19.89 отсто е излезноста до 13 часот во првиот круг на претседателските избори, соопштија од Државната изборна комисија (ДИК). Од обработени 95,86 проценти од ...
сите 297 | | | веќе видена

Маловишта, единственото село во границите на Националниот парк Пелистер, е прогласено за заштитена рурална споменична целина, соопшти Викторија ...
сите 7 | | | веќе видена

Патеките што водат до прочуениот Филмски мост во Зовиќ, во заедничка еколошка акција од отпадоци ги исчистија ученици од Основното училиште „Тодор Ангелевски“ ...
сите 9 | | | веќе видена

Двајца полицајци, кои биле на службена должност ноќеска биле прегазени на патот Куманово-Свети Николе, по што едниот загинал, а другиот е пренесен со тешки ...
сите 132 | | | веќе видена

Денеска се одржува првиот круг од претседателските избори, а право на глас имаат 1.808.131 избирач. За победа во првиот круг е потребно мнозинство гласови од ...
сите 297 | | | веќе видена

Најмалку 137 лица загинаа, а стотици се повредени во експлозиите во цркви и хотели во Шри Ланка, соопштија официјални претставници од полицијата и болниците. ...
сите 524 | | | веќе видена

Излезноста на првиот круг од претседателските избори во странство, каде што се гласа ден претходно, изнесува 38,51 отсто, додека во затворите излезноста е 55 ...
сите 155 | | | веќе видена

На литургијата на Папата Фрањо на Плоштад Македонија на 7 мај се очекува да присуствуваат најмалку 15.000 граѓани кои ќе влезат со пропусници, кои бесплатно ги ...
сите 98 | | | веќе видена

Триесетина средношколци од Јане Сандански од Струмица го чистеа патот кон Цареви кули од ѓубре фрлен од несовесни граѓани и рекреативци кои пешачеле. Учениците ...
сите 23 | | | веќе видена

Кружниот тек во Кисела Вода три години од стартот на градежните работи сѐ уште не е готов, ниту пак на терен не се одвиваат некакви градежни работи. Кружниот ...
сите 14 | | | веќе видена

Енциклопедијата „Основоположниците на македонската современа уметност“ од писателката Елизабета Баковска, во издание на Центарот за визуелна комуникација ...
сите 3 | | | веќе видена

Во почетокот на 20. век, Тетово од мала турска касаба почнува да прераснува во трговски, занаетчиски и административен центар за поширокиот дел од ...
| | веќе видена

Еден од најстарите фудбалски клубови во земјава, „Преспа“, годинава слави еден век постоење, а пари за опстанок има сѐ помалку. Клубот сега се натпреварува во ...
сите 2 | | | веќе видена

Полицијата во Северна Ирска соопшти дека трага по повеќе осомничени лица, по убиството на новинарка за време на синоќешните немири во градот Лондондери. ...
сите 61 | | | веќе видена

Во продолжение на вкрстените прашања од обвинетиот ексдиректор на УБК Сашо Мијалков во случајот „Тврдина-Таргет“ за масовното прислушување на граѓани од 2009 ...
сите 51 | | | веќе видена

Сергеј Самсоненко објави дека по завршувањето на сезоната веќе нема да го спонзорира ракометниот клуб Вардар, со што целосно завршува неговиот ангажман во ...
сите 37 | | | веќе видена

next