Сакам да кажам

Уредена е „Првата плажа“ на езерото Младост кај Велес, на површина од 5.000 квадратни метри. Таа може да ги прими првите гости уште овој продолжен празничен ...
сите 5 | | | веќе видена

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски кажа дека електричната енергија за сите потрошувачи од идниот месец поскапува за 7,4 ...
сите 338 | | | веќе видена

Владата за својата веб страна го објави списокот на фирми кои примиле финансиска поддршка од државата, а не ја исполниле обврската за исплата на плати. Од ...
сите 63 | | | веќе видена

На местото на куќите на улицата Јордан Мијалков (Железничка) зад ТЦ „Рамстор“ ќе се гради трговски центар. Ова се предвидува со новиот Детален урбанистички ...
сите 4 | | | веќе видена

Виетнам го пријави првиот смртен случај од ковид-19 досега, откако со месеци спроведуваше ефективна политика во справувањето со епидемијата. Државните медиуми ...
сите 79 | | | веќе видена

Кинотеката одлучи нивното летно кино, кое поради пандемијата и запазување на протокол за заштита е поставено во дворот, да се вика „Мирно лето“ во чест на ...
сите 7 | | | веќе видена

Утрово на Клиниката за урологија беа експлантирани два бубрега од 46-годишен пациент кај кој вчера беше потврдена мозочна смрт, соопшти Министерството за ...
сите 62 | | | веќе видена

Високи републикански функционери го отфрлија предлогот на Доналд Трамп за одложување на ноемвриските претседателски избори поради грижите дека би можело да има ...
сите 71 | | | веќе видена

Бројките на новозаболени и починати од коронавирус нема да се намалуваат сè додека не се почитуваат мерките и сè додека не почне сериозно да се казнува, вели ...
сите 44 | | | веќе видена

Низа забелешки се поднесени на јавната анкета за Деталниот урбанистички план за Мал Ринг од Работната група за справување со проектот „Скопје 2014“ која беше ...
сите 8 | | | веќе видена

Угледната меѓународна организација Репортери без граници (РСФ) ги осуди заканите за кривични пријави против редакциите САКАМДАКАЖАМ.МК, РАДИОМОФ.МК и МКД.МК од ...
сите 7 | | | веќе видена

Ни жешкото време не ги запре реконструктивните зафати врз античкиот локалитет Хераклеја Линкестис во Битола. Проектот за адаптација и унапредување на ...
сите 13 | | | веќе видена

За 4 отсто е зголемена детската сиромаштија, зачестена е појава на дебелина кај децата и фрустрација поради седење дома, несоодветно подготвен наставен ...
сите 26 | | | веќе видена

Годинашното јубилејно издание на најголемата сценско-музичка маинфестација во земјава Охридско лето, почнува на 4 август во знакот на основоположникот ...
сите 55 | | | веќе видена

Денеска се регистрирани 119 нови случаи на ковид-19 од направени 1.325 тестирања. Во последните 24 часа починале 4 лица. Денес има помалку тестови и помалку ...
сите 628 | | | веќе видена

JП „Комунална хигиена“ во скопските општини каде што масовно се празнува верскиот празник Курбан Бајрам, ќе постави посебни контејнери за фрлање на органскиот ...
сите 50 | | | веќе видена

Кризниот штаб на Општина Охрид најави дека почнале со активности за зголемување на капацитетите на Општата болница во Охрид, при евентуален поголем прилив на ...
сите 49 | | | веќе видена

Поставен е новиот монтажен објект – амбулантско-поликлинички оддел на Клиниката за пулмологија и алергологија, лоциран на просторот меѓу Институтот за ...
сите 37 | | | веќе видена

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) најавува дека под влијание на многу топла воздушна маса до петок времето во земјава ќе биде сончево и многу топло. ...
сите 33 | | | веќе видена

next