Сакам да кажам

Во рудниците на РЕК Битола се вложуваат натчовечки напори за да се санира настаната состојба со поплавите на откопните јагленови полиња предизвикани од ...
сите 328 | | | веќе видена

Во месноста Карпалак, на половина пат од Скопје кон Тетово, денеска се одбележа 19-годишнината од трагичниот настан кога во конфликтот 2001 од припадниците на ...
сите 103 | | | веќе видена

Уметниците од странство кои годинава се дел од јубилејното 60. издание на фестивалот Охридско лето, дојдоа без страв поради пандемијата на ковид-19, напротив, ...
сите 70 | | | веќе видена

Минаа шест дена без ниеден новозаболен од коронавирус во Ресен, градот каде пред еден месец вирусот се ширеше со брзо темпо. Градот се опоравува од болеста, па ...
сите 101 | | | веќе видена

Во вечерните часови пијани лица повраќаат во дворовите на црквите „Света Софија” и „Свети Јован Канео”, вели митрополитот на Дебарско-Кичевската епархија ...
сите 11 | | | веќе видена

Двајца починати и 155 нови случаи на ковд-19 од 1.845 тестирања, е билансот во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Починатите се од Скопје ...
сите 516 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи има основани сомневања кој е можниот градител на дивоградбата пред ТЦ „Мавровка“. Од МВР испратиле известување до Основното ...
сите 56 | | | веќе видена

Делови од Тетово, пред се населбите Блок 70 и Пржова Бавча, веќе трет ден се без вода за пиење поради големиот дефект кој настана на една од главните водоводни ...
сите 45 | | | веќе видена

Седумнаесет пациенти се позитивни на ковид-19 во Специјализираната болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ во Скопје, соопшти Болницата. ...
сите 625 | | | веќе видена

Градоначалникот Петре Шилегов испрати писмо до Министерството за внатрешни работи во кое бара полицијата да излезе на терен и да ги ослободат велосипедските ...
сите 17 | | | веќе видена

Единаесетгодишниот Илче од Охрид, кој беше оставен од родителите, по десетина дена лекување на Клиниката за детски болести денеска замина во мал групен дом. За ...
сите 99 | | | веќе видена

Дваесет и двегодишно лице од Скопје почина по компликации од ковид-19, а во последните 24 часа починати се уште 5 лица, соопшти Министерството за здравство. ...
сите 516 | | | веќе видена

Ниту после 16 дена не е пуштен во сообраќај патничкиот воз од и за Кочани. Откако на 22 јули утрото, патничкиот воз излета близу железничката станица Јане ...
сите 16 | | | веќе видена

Британска компанија соопшти дека често употребуван лек може да ги намали шансите заразените со коронавирус да развијат тешка форма на болеста, што е добра вест ...
сите 21 | | | веќе видена

Скоро 300.000 Американци би можеле да починат од ковид-19 до 1 декември, предвидуваат здравствените експерти од Универзитетот во Вашингтон, иако велат дека ...
сите 26 | | | веќе видена

Десетици демонстранти беа разбркани со солзавец од полицијата, на синоќешните антивладини протести во близина на парламентот во Бејрут. Демонстрантите се лути ...
сите 486 | | | веќе видена

Активисти во Преспа деновиве одржаа еко акции со расчистување на смет и обезбедија проодност на пешачки, велосипедски и мото патеки во овој крај. Тие ја ...
сите 3 | | | веќе видена

Позитивни на ковид-19 се двајца пациенти и тројца вработени во Специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ во Скопје, потврди ...
сите 625 | | | веќе видена

Над илјада тетовци попладнево се собраа на градскиот плоштад за да изразат протест поради поскапувањето на струјата. Протестот беше организиран од Иницијативен ...
сите 328 | | | веќе видена

next