Сакам да кажам

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот Суводол на РЕК Битола, соопштија од ЕСМ. Ископот и ...
сите 333 | | | веќе видена

По три пати на ден се чистат улиците и јавните површини низ Охрид оти туристите зад себе оставаат големи количини отпад. Од ЈП „Охридски комуналец“ велат дека ...
сите 3 | | | веќе видена

Германија соопшти дека од сабота, 8 август, ќе спроведува задолжителни тестови за патниците кои доаѓаат од земји со висок ризик од ширење на ковид-19, во ...
сите 75 | | | веќе видена

По речиси 12 часови непрекината работа, вработените од ЈКП Тетово го отстранија дефектот на водоводната мрежа кој вчера изби на улица Цветан Димов во ...
сите 47 | | | веќе видена

Улиците и паркинзите во Клиничкиот центар се поплавени по врнежите на дожд изминативе два дена. Паркингот кај Клиниката за стоматологија е целиот под вода и ...
сите 4 | | | веќе видена

Општина Штип ќе ги ослободи граѓаните кои врз основа на склучен договор со градинките требаше да платат паушал за одржување на овие установи за време летниот ...
сите 49 | | | веќе видена

Граѓани опремени со штрафцигери се обидуваат да ги украдат полначите за телефони кои ги има во новите автобуси на гас на ЈСП „Скопје“. Откако 33 автобуси беа ...
сите 6 | | | веќе видена

Пациент од Штип со ковид-19, кој по лекувањето во Клиничката болница и негативните тестови бил пуштен дома, сега пак е позитивен на вирусот. Од Клиничката ...
сите 21 | | | веќе видена

Научниците ширум светот развиваат повеќе од 165 вакцини против коронавирусот и 27 од нив веќе се тестираат на луѓе. За вакцините да стигнат во фаза на ...
сите 247 | | | веќе видена

Либанските спасувачки тимови сѐ уште бараат тела и исчезнати лица под урнататините од експлозијата на пристаништето во Бејрут, која уби најмалку 135 луѓе. ...
сите 153 | | | веќе видена

Фејсбук избриша објава од претседателот Доналд Трамп поради кршење на правилата против ширење дезинформации за коронавирусот. Во објавата имало линк до видео ...
сите 18 | | | веќе видена

Преживеаните од нападот со првата атомска бомба во светот се собраа во мал број во близина на легендарниот споменик во Хирошима, во чест на 75-годишнината од ...
сите 56 | | | веќе видена

Пукната водоводна цевка го остави поголемиот дел од Тетово без вода за пиење. Дефектот се случил на улица Цветан Димов, каде пукнала една од главните водоводни ...
сите 47 | | | веќе видена

Истражителите почнаа со потрага низ урнатините на пристаништетто во Бејрут, барајќи докази што ја причинило масивната експлозија што го стресе либанскиот ...
сите 153 | | | веќе видена

Општина Чаир лани избрала фирма за уривање на дивоградби и договорот со неа истекува утре. Но, како што објаснуваат од Општината за САКАМДАКАЖАМ.МК, не можела ...
сите 57 | | | веќе видена

Од денес во Археолошкиот музеј на Северна Македонија се поставени десет тактилни слики со Брајово писмо за слепи лица и лица со оштетен вид. Секоја тактилна ...
сите 11 | | | веќе видена

Клиничката болница во Штип го стави во употреба новиот респиратор, кој ќе биде во Одделението за анестезиологија, а ќе наменува за сите пациенти кои ќе имаат ...
сите 21 | | | веќе видена

Радијодната терапија по прекинот, повторно е редовно достапна за пациенти со тироиден карцином и хипертироидизам започнувајќи со испораката во јули, велат од ...
| | веќе видена

Германската амбасадорка Анке Холштајн ги претстави приоритетите на германското претседателство со Советот на Европската Унија до крајот на 2020 година на ...
сите 38 | | | веќе видена

Никој нема надлежност врз дејноста за издавање на педалинки. Лицата кои изнајмуваат педалинки на туристичките локации во земјава треба само да имаат ...
сите 49 | | | веќе видена

next