Сакам да кажам

За нов клинички центар владата разгледува три локации: Општина Ѓорче Петров, населбата Бардовци и општината Петровец. „Секоја идеја и предлог се добредојдени. ...
сите 20 | | | веќе видена

Уставниот суд денеска ги одби претставките поднесени против Деталниот урбанистички план И10, со кој се предвидува изградбата на зградата кај Мајчин дом, ...
сите 90 | | | веќе видена

„Алкалоид“ во периодот од јануари до септември ја зголемил единечната нето добивка за осум отсто во споредба со истиот период лани, консолидирани продажби ги ...
сите 59 | | | веќе видена

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов синоќа преку комични и сатирични оценки за неговата работа даде отчет за сработено во првата година од неговиот мандат. ...
сите 17 | | | веќе видена

Пожарот во затворот „Идризово“ кој се случи во понеделникот го предизвикале затвореници, за да не им бидат земени мобилните телефони од затворската полиција, ...
сите 8 | | | веќе видена

Националната галерија на Македонија (НГМ) за објектот Чифте амам доби грант од 91.000 долари од Амбасадорскиот фонд на САД за заштита на културата за 2018, ...
сите 15 | | | веќе видена

Градскиот Совет на Охрид на последната седица донесе одлука за обештетување на правните и физичките лица кои претрпеа штети од поплавите во градот и околината ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Лука Кржаловски даде неотповиклива оставка од функцијата. Тој оставката ја образложи на Фејсбук. „Покрај ...
сите 99 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ќе распише оглас за избор на ново раководство на Унијата на жени, по оставката на претседателката Даниела Рангелова. Оставки поднесоа и ...
сите 114 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје покрена предистражна постапка за проверување на наводите во две анонимни кривични пријава против претседателот Ѓорге ...
сите 9 | | | веќе видена

Владата вчера ги усвои измените на Законот за здравствена заштита, со кои треба да се укине плаќањето по учинок на докторите и да се избрише временската рамка ...
сите 61 | | | веќе видена

Бугарската министерка за правда Цецка Цачева кажа дека на над 750 лица им е откажано издавањето уверение за бугарско потекло во последните година дена, ...
сите 60 | | | веќе видена

Во топла атмосфера со доајени на македонската култура, филмски работници, со приказни и анегдоти помеѓу витрините со архивски материјали од снимањето на филмот ...
сите 4 | | | веќе видена

Дванаесет студенти од Фармацевтскиот факултет и 28 студенти од Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ годинава ќе добијат стипендии од ...
сите 10 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев не очекува дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира понатамошната постапка на утврдување на нацрт амандманите и очекува целата постапка за промена ан ...
сите 280 | | | веќе видена

Јанко Бачев, претседател на партијата Единствена Македонија, попладнево е задржан на информативен разговор во полициска станица, потврдуваат од Министерството ...
сите 18 | | | веќе видена

Покрај Даниела Рангелова, која поднесе оставка од претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, оставка од генерален секретар поднесе и пратеничката Лилјана ...
сите 144 | | | веќе видена

Снимките од безбедносните камери во Собранието на денешното судење во Основниот суд Скопје 1 открија дека кабинетот на претседавачот Трајко Вељаноски не само ...
сите 137 | | | веќе видена

Поранешен медицински брат од Германија го призна убиството на повеќе од 100 пациенти на првиот ден од судењето во Олденбург, што го прави најголем сериски ...
сите 19 | | | веќе видена

next