Сакам да кажам

Со трипартитниот договор што го потпишаа Министерството за здравство, Фондот за иновации и технолошки развој и амбасадата на Израел ќе се реализира проект за ...
сите 10 | | | веќе видена

Во тек е оглас за вработување на 40 специјалисти и средномедицински кадар во Здравствен дом Скопје, е планиран е уште еден оглас за вработување на 40 доктори, ...
сите 11 | | | веќе видена

Седум години откако укина регрутација, Германија би можела да почне да прима странци во редовите на својата војска поради недостиг на кадар. Ова го најави ...
сите 19 | | | веќе видена

Од Министерството за труд и социјална политика најавуваат дека градинките на втори јануари ќе работат со дежурства, по одлуката овој ден да биде неработен ден ...
сите 100 | | | веќе видена

Макети на неуспешните споменици од проектот Скопје 2014 денес се преселуваа во катната гаража на ЈП „Паркинзи Општина Центар“. Макетите со камиони се носеа од ...
сите 27 | | | веќе видена

До Нова Година, ако одлучат надлежните судии во Апелациониот суд Скопје и во Основниот суд Скопје 1, етапно ќе бидат пуштани од притвор во Шутка Сашо Мијалков, ...
сите 187 | | | веќе видена

По вчерашнотo изгласувањето на потребата од донесување на измените на Kривичниот законик во Собранието по скратена пoстапка, за денес во 10 часот и 30 минути ...
сите 100 | | | веќе видена

Американскиот амбасадор Џес Бејли му пишал на претседателот на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев дека е разочаран од секојдневните информации што стигнувале до ...
сите 70 | | | веќе видена

Од денеска почна со работа Дневен центар за стари лица во населбата Извор во Општина Чашка. Во неа, на 50 квадратни метри, можат да се дружат и да го минуваат ...
сите 3 | | | веќе видена

Владата на вчерашната седница му одобри на Министерството за здравство да почне јавна набавка на мамографи во вредност од 85 милиони денари или 1,38 милиони ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопското јавно обвинителство ги отфрли кривичните пријави против новинарот Бранко Тричковски од претседателот на Македонија Ѓорге Иванов за Убиство на ...
сите 5 | | | веќе видена

Од 104.000 деца во Скопје 15.000 деца немаат примено вакцина против морбили, рубеола и паротит (МРП), покажала контрола на Институтот за јавно здравје и ...
сите 246 | | | веќе видена

Во Скопје ќе се гради трамвај, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК градоначалникот Петре Шилегов. Во соработка со збратимениот град Загреб од јануари годинава се работело ...
сите 15 | | | веќе видена

Ако напролет се организираат заедно со претседателските и предвремени парламентарни избори, Холандија, Данска и Франција може да побараат одложување на ...
сите 15 | | | веќе видена

Апелациониот суд Скопје ја укина пресудата од 9 години затвор за поранешниот помошник – министер во МВР Ѓоко Поповски за незаконска набавка на 300 возила за ...
сите 255 | | | веќе видена

Во Бања Лука и Сараево за денеска се најавени нови протести, откако вчера беа уапсени Давор Драгичевиќ и неговата бивша сопруга Сузана, родителите на студентот ...
сите 50 | | | веќе видена

Владата ќе предложи уставни измени со кои претседател на државата ќе се бира во Собранието, а не на непосредни избори во случај ако Христијан Мицкоски и ...
сите 12 | | | веќе видена

next