Сакам да кажам

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека не знае за случајот од пред неколку дена кога Основното јавно обвинителство за организиран криминал поведе ...
сите 53 | | | веќе видена

Скандирајќи „Правда за животните“, „Дајте го Вардариште“ и „Не за еутаназија на уличните кучиња“, денеска граѓани и активисти за заштита на животните маршираа ...
сите 31 | | | веќе видена

Во 14 центри за јавно здравје низ целата земја утре почнува вакцинацијата против сезонски грип. Бесплатните 28.000 дози од новата четиривалентна вакцина што ја ...
сите 74 | | | веќе видена

Повеќе градови во Источна Македонија, како Берово, Делчево, Пехчево, но и поголемите Кочани и Штип, остануваат без лекари, но и без професори, кои заминале или ...
сите 2 | | | веќе видена

Сјајот и бедата на Преспа, вака преспанци ја коментираат моменталната состојба во овоштарниците каде има повеќе паднати јаболка на земјата отколку по гранките. ...
сите 37 | | | веќе видена

Вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор Хазби Лика за угостителски услуги во рамки на државните институции и за ресторани и кафеани надвор од ...
сите 15 | | | веќе видена

Придонесот за пензиско и здравствено осигурување ќе се зголеми за 0,5 отсто, ќе се воведе државна социјална пензија и на 28.000 граѓани ќе им се овозможи од ...
сите 21 | | | веќе видена

Министерот за култура Асаф Адеми на својот профил на Фејсбук се пофали дека не потрошол ништо за кафиња, ручеци, за хотелско сместување и за превоз. Адеми ...
сите 46 | | | веќе видена

Прагот за прогресивниот данок на доход што сака да го воведе Владата ќе биде 90.000 денари месечна нето плата, кажа министерот за финансии Драган Тевдовски. ...
сите 60 | | | веќе видена

Твитер избришал повеќе од 10.000 профили кои објавувале пораки во кои гласачите биле повикувани да ги бојкотираат претстојните избори за американскиот Конгрес. ...
сите 12 | | | веќе видена

Владата го усвои текстот на нацрт-амандманите на Уставот на Република Македонија согласно Договорот од Преспа и заклучоците на македонското Собрание. Ова е ...
сите 273 | | | веќе видена

Средношколци и професори од струмичката гимназија бараат спонзорства по фирмите од југоистокот за да учествуваат на светскиот натпревар по англиски, кој ...
сите 3 | | | веќе видена

Турските власти веруваат дека телото на саудискиот новинар и критичар Џамал Кашоги било растопено во киселина, откако било исечено на парчиња по убиството во ...
сите 80 | | | веќе видена

Изградбата на автопатот Кичево-Охрид ќе чини дополнителни 187 милиони евра. Владата на вчерашната седница го усвои новиот трет анекс на договорот со ...
сите 83 | | | веќе видена

Судија за извршување санкции при Основниот Суд Скопје 1 ја одби молбата на Никола Груевски за одложување на затворската казна, соопшти Основниот суд Скопје 1. ...
сите 194 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев кажа дека со вториот уставен амандман одлуките на АСНОМ се заменуваат со прогласот од првото заседание на АСНОМ и се додава Охридскиот ...
сите 286 | | | веќе видена

„Крадци“ на јапонскиот автор Хироказу Коре-Еда го отвора вечера 59-то издание на Солунскиот филмски фестивал, специфичен по тоа што во селекцијата за награди ...
сите 6 | | | веќе видена

Од собранискиот хол Длаборез, пред кабинетот на тогашниот претседавачот Трајко Вељаноски, дел од обвинетите за организираниот напад во Собранието на 27 април ...
сите 73 | | | веќе видена

Тепачка помеѓу патничка и возачот е причината за падот на автобусот во река во југозападна Кина изминатиот викенд, кога загинаа 15 луѓе, објавија властите по ...
сите 26 | | | веќе видена

next