Сакам да кажам

Над 88 илјади активни корисници биле најавени вчера на Националната платформа за учење на далечина, кога започна тестирањето, кое ќе продолжи и денес, соопшти ...
сите 252 | | | веќе видена

Жителите на Темишвар, третиот најголем град во Романија, на неделните локални избори избраа германски државјанин за свој градоначалник во наредните четири ...
сите 26 | | | веќе видена

Холандија воведува нови мерки за да го стави под контрола вториот бран на ширењето на коронавирусот, при што на голем број жители за првпат ќе им биде ...
сите 294 | | | веќе видена

Сиромашните, социјално-ранливите, луѓето со попреченост, ЛГБТИ-популацијата, Ромите, жените, работничките, уште малку ќе бидат без законска заштита од ...
сите 14 | | | веќе видена

Бројот на луѓето кои починаа од ковид-19 надмина еден милион, според универзитетот Џонс Хопкинс, без назнаки дека глобалната стапка на смртност забавува, а ...
сите 104 | | | веќе видена

Жителите на едно романско гратче убедливо му доверија уште еден мандат на својот досегашен градоначалник, иако тој почина пред две недели од ковид-19, велејќи ...
сите 26 | | | веќе видена

Жените на возраст од 45 до 54 години и мажите на возраст од 18 до 34 најмногу ги изгубиле работните места во коронакризата во земјава, стои во истражувањето за ...
сите 44 | | | веќе видена

Властите на с епаратистичкиот регион Нагорно-Карабах, кој е под контрола на етничките Ерменци, објави ја дека досега загинале 59 негови војници во борбите со ...
сите 285 | | | веќе видена

Туристичкото место Кападокија во Турција, познато по лет со балони на топол воздух, е најбарана дестинацијата во туристички агенции за празникот 11 Октомври. ...
сите 58 | | | веќе видена

Националниот штаб на цивилна заштита ќе побара од угостителските објекти да ја намалат музиката во рамките на новите мерки за борба против ширењето на ...
сите 15 | | | веќе видена

Во болнички услови по компликации од ковид-19 починаа 4 пациенти од Скопје (73 и 62), Куманово (69) и Тетово (72), а во последните 24 часа се направени 387 ...
сите 412 | | | веќе видена

Новиот заменик-министер за здравство Илир Хасани денеска на Фејсбук се пофали дека наскоро ќе може да се оди на кафе во Приштина без ПЦР тест за коронавирус. ...
сите 58 | | | веќе видена

Ангела Меркел им кажала на лидерите на својата партија ЦДУ дека бројот на нови случаи на коронавирус во Германија би можел да достигне до 19.200 на ден, ако ...
сите 34 | | | веќе видена

Порта Македонија и споменикот на Мајка Тереза се поставени среде улица, го попречуваат слободниот пристап на граѓаните и не постои друго решение освен да се ...
сите 35 | | | веќе видена

13 деца на претшколска возраст и една негувателка од градинката „Коца Василева“ во Битола се во изолација, откако е потврдено дека воспитувачката од таа група ...
сите 167 | | | веќе видена

Агенцијата за храна и ветеринарство ја испитува смртта на 60-ина овци, кои минатата седмица му угинаа на сточарот Тодор Јованчев од велешкото село Раштани. Во ...
сите 14 | | | веќе видена

Оригинални македонски носии со фасцинантни декорации на везови и бои, кошули, свилени марами, накит и над 200 предмети се изложени во Дубровачки музеи – ...
сите 7 | | | веќе видена

Доналд Трамп платил само 750 долари данок на доход во 2016, кога победи на изборите и во 2017 година, објави „Њујорк тајмс“. Весникот дојде во посед на ...
сите 103 | | | веќе видена

Храната и пијалоците кои се служат во ресторани и кафулиња ќе се даночат по нова повластена стапка. Како што најави денеска премиерот Зоран Заев, наместо ...
сите 519 | | | веќе видена

Историските комисии треба да изнајдат заеднички решенија прифатливи за двете страни, заклучиле премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов, во ...
сите 471 | | | веќе видена

next