Сакам да кажам

Игор Стефановски, синот на големиот македонски драматург и еден од најзначајните личности во културата на земјава Горан Стефановски кој почина лани на 27 ...
сите 17 | | | веќе видена

Мерната станица за јонизирачко зрачење во Крива Паланка е расипана и високите отчитувања не се реални, соопштија од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). На ...
сите 21 | | | веќе видена

Битолчани се охрабрија и ги пријавуваат комшиите кои крадат вода. Граѓаните имаат можност на е-поштата на јавното претпријатие „Водовод“ да пријават ако се ...
сите 3 | | | веќе видена

Град Скопје денес распиша два јавни повици за субвенции за купување електрични тротинети и за велосипеди. Првиот повик се однесува на граѓаните кои од 1 ...
сите 57 | | | веќе видена

Во реката Вардар на влезот во Велес две недели има загадување. Секојдневно во попладневните часови, на испусниот канал близу управната зграда на ЈКП „Дервен“ ...
сите 2 | | | веќе видена

Активистите против изградба на рудникот Иловица-Штука ќе ги продолжат блокадите на планината Огражден и нема да дозволат било каков пристап до локациите каде ...
сите 19 | | | веќе видена

Најблиската соработничка на Меланија Трамп, Стефани Гришам, ќе биде новата портпаролка и директорка на комуникации на Белата куќа, објави првата дама на САД на ...
сите 20 | | | веќе видена

Село Бистрица на четири километри од Битола деновиве е без вода. На социјалните мрежи жители со иронија коментираат дека ова не е баш битолски проблем, ама ...
сите 3 | | | веќе видена

Правни лица шверцувале необработен тутун, а физички лица го обработувале и нелегално го продавале на пазарот, кажаа директорите на Финансиската полиција и ...
сите 58 | | | веќе видена

Министерството за здравство соопшти дека на денешната владина седница e одобрена програмата за специјализации и супспецијализации, кои ќе се реализираат во ...
сите 12 | | | веќе видена

На денешната седница, Владата донесе одлука да му додели еден милион денари на Бесир Алили за европската шампионска титула во борење. Дополнително, 300 илјади ...
сите 22 | | | веќе видена

Поранешниот светски првак во тешка категорија Владимир Кличко и неговото семејство биле спасени од шпанската крајбрежна стража откако се запалила нивната ...
сите 3 | | | веќе видена

Садула Дураки денеска поднесе оставка на позицијата министер за животна средина бидејќи е предложен за министер за политички систем, и во писмената оставка до ...
сите 192 | | | веќе видена

Министерството за култура ги почитува барањата од културната јавност и од Синдикатот на културата на Македонија (СКРМ) и заедно со институционалната култура, ...
сите 9 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби од ДУИ се повлече од селекцијата на кадрите од Агенцијата за национална безбедност. Тој на својот Фејсбук профил објави дека поради ...
сите 23 | | | веќе видена

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп повтори дека усвојувањето на Законот за Јавно обвинителство останува услов за Македонија да добие датум за почеток на ...
сите 15 | | | веќе видена

Унгарија е последната држава која го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. На седницата на којашто присуствуваше и претседателот на ...
сите 53 | | | веќе видена

Во селото Љуботен основна дејност на жителите е одгледување на тутун и бостан, не сум запознаен како градоначалник дека имало шверц, вели градоначалникот на ...
сите 95 | | | веќе видена

Агенција за млади и спорт ќе го награди новиот европски првак во борење Бесир Алили со еден милион денари. Ова беше соопштено денеска, на приемот што во чест ...
сите 39 | | | веќе видена

Верски објект никна на брегот на реката Кумановска во населбата Бавчи, спроти комплексот згради кај „Мај маркет“. Објектот почна да се гради пред околу еден ...
сите 11 | | | веќе видена

next