Сакам да кажам

Вакцинацијата против сезонски грип почнува од понеделник, а годинава се обезбедени 41.000 дози нови четривалентни вакцини. Од нив 28.000 дози, кои ги набави ...
сите 97 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев кажа дека поднеле жалба на одлуката на Основниот суд Скопје 1 да го замрзне целокупниот партиски имот на барање ...
сите 105 | | | веќе видена

Една недела откако Град Скопје заврши со реконструкција на улицата Огњан Прица во населбата Кисела Вода, таа на неколку места пак се прекопува. Делови од ...
сите 6 | | | веќе видена

Се намалува бројот на напади на кучиња врз велешани, велат од локалната власт, а со тоа и на доставени пријави за барање надомест. „Изминатите два месеци, ...
сите 63 | | | веќе видена

Премиерот најави, а тоа е став што треба да се поддржува, дека амнестија за насилствата во Собранието на 27 април лани, не смее да има, рече министерката за ...
сите 61 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието ќе дејствува со една пратеничка група, одлучил Извршниот комитет на партијата. Другите пратенички групи ќе се расформираат. Детали од ...
сите 59 | | | веќе видена

Холивудски ѕвезди како Џејн Фонда, Ејми Шумер и Џулија Луис-Дрејфус ќе земат учество во онлајн телетон в понеделник, кој ќе има за цел да ги охрабрува младите ...
| | веќе видена

Одлуката по барањето за одлагање на извршување на затворската казна на правосилно осудениот поранешен премиер Никола Груевски за предметот на СЈО „Тенк“, кој ...
сите 279 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ од понеделник повторно ќе биде светски рекет број еден, откако Рафаел Надал се повлече од Мастерс турнирот во Париз. Организаторите на турнирот ...
сите 82 | | | веќе видена

За нов клинички центар владата разгледува три локации: Општина Ѓорче Петров, населбата Бардовци и општината Петровец. „Секоја идеја и предлог се добредојдени. ...
сите 20 | | | веќе видена

Уставниот суд денеска ги одби претставките поднесени против Деталниот урбанистички план И10, со кој се предвидува изградбата на зградата кај Мајчин дом, ...
сите 90 | | | веќе видена

„Алкалоид“ во периодот од јануари до септември ја зголемил единечната нето добивка за осум отсто во споредба со истиот период лани, консолидирани продажби ги ...
сите 59 | | | веќе видена

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов синоќа преку комични и сатирични оценки за неговата работа даде отчет за сработено во првата година од неговиот мандат. ...
сите 17 | | | веќе видена

Пожарот во затворот „Идризово“ кој се случи во понеделникот го предизвикале затвореници, за да не им бидат земени мобилните телефони од затворската полиција, ...
сите 8 | | | веќе видена

Националната галерија на Македонија (НГМ) за објектот Чифте амам доби грант од 91.000 долари од Амбасадорскиот фонд на САД за заштита на културата за 2018, ...
сите 15 | | | веќе видена

Градскиот Совет на Охрид на последната седица донесе одлука за обештетување на правните и физичките лица кои претрпеа штети од поплавите во градот и околината ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Лука Кржаловски даде неотповиклива оставка од функцијата. Тој оставката ја образложи на Фејсбук. „Покрај ...
сите 99 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ќе распише оглас за избор на ново раководство на Унијата на жени, по оставката на претседателката Даниела Рангелова. Оставки поднесоа и ...
сите 114 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје покрена предистражна постапка за проверување на наводите во две анонимни кривични пријава против претседателот Ѓорге ...
сите 9 | | | веќе видена

next