Радио Слободна Македонија

За вечерва во 19 часот е закажан петтиот по ред Хуманитарен концерт на Здружението Цивитас и Општина Штип кој се одржува по повод патронот на градот Св. Никола . Концертот четири години по ред се одржува во соработка со општина Штип во мултимедијалниот центар на УГД Штип. Бидеки оваа година е јубилеен и секоја година е се попосетен од страна на штипската публика оваа година концертот ке биде во Домот на културата ”Ацо Шопов” во Штип . Ќе има богата програма од звучни имиња од македонската естрада.
сите 4 | | | веќе видена

Вечерва во МОБ со почеток во 20 часот , националниот ансамбл на народни игри и песни на Македонија „Танец”, ќе го одржи својот традиционален новогодишен концерт . „ Танец “ е симбол на македонскиот фолклор, традиција и култура веќе шест децении. Тој е културен амбасадор кој ја презентира и споделува богатата македонска традиција во земјата и во светот. Официјано е формиран во мај 1949 година со указ од тогашната влада. За успехот на „ Танец ” говорат бројните награди и признанија како што се „11 Октомври”, „Климент Охридски”, наградата од градот Скопје „13 Танец Ноември” како и орденот на заслуги доделен од претседателот на Република Македонија.
сите 9 | | | веќе видена

Протест на опозицијата, при кој имаше неуспешен обид за насилен упад во Парламентот, употреба на солзавец, повредени и приведени повеќе лица, судир меѓу пратениците и припадници на нацоналната гарда, која неколкупати интервенираше во собраниската сала, е приказот од тензична ситуација во и пред албанското Собрание, на чиј дневен ред е изборот на нов државен јавен обвинител. Освен судирите надвор од Парламентот, како што јави дописникот на МИА, инциденти имаше и во собранската сала, почнувајќи од непосреднот судир на поранешниот албански претседател и премиер и екс лидер на демократите Сали Бериша со гардистите, фрлениот солзавец од пратеникот Фљамур Нока кон премиерот Еди Рама, па до напад врз пратеничка од Социјалистичкото движење за интеграција, која при тоа беше повредена. Инцидентот во салата ескалираше кога лидерката на Социјалистичкото движење за интеграција и сопруга на актуелниот претседател на државата Илир Мета, имаше неуспешен обид да го погоди Рама со чизми.
сите 47 | | | веќе видена

Спроведениот експеримент врз 392 лица, при што 60 отсто од испитаниците(студенти) биле девојки покажал дека дека љубовта на прв поглед е лажна. Студентите разгледувале фотографии од лица кои никогаш не ги сретнале.Потоа научниците побарале од испитаниците да ги опишат моментните чувства и да ги оценат според длабочината. Потоа следеле неколку „брзи средби“ меѓу оние кои ги гледале сликите и оние на сликите. Во наредната фаза, оние првите биле прашани да објаснат дали запознавањето нешто променило во однос на таа личност. Бројките говорат дека кај 32 испитаници во 49 случаи се појавило чувството на „љубов на прв поглед“, но по брзите средби, таа не се покажала взаемна. Заклучокот е дека љубовта на прв поглед нема ништо со вистинската љубов. А, она што луѓето го опишуваат се само „наплив на страсти“.
сите 3 | | | веќе видена

Народната банка на Република Македонија останува на својата проекција за раст на економијата годинава од 0,5 проценти. Според гувернерот Димитар Богов, 2017 е една од најслабите години од аспект на економскиот раст во последните пет години, а проекцијата на НБРМ за раст за годинава останува околу 0,5 проценти. – Остануваме на проекцијата од 0,5 проценти за 2017 година. Третиот квартал потврди дека тука некаде ќе биде растот за 2017 година. Ќе бидеме доста близу до вистинскиот раст, но тоа ќе го дознаеме во март следната година кога ќе ги имаме податоците и за четвртиот кваратал од оваа година, изјави гувернерот на НБРМ Димитар Богов одговорајќи на новинарски прашања на Работилницата за финансиска едукација на новинари насловена „Правилно читање и толкување на извештаите на Народната банка и другите регулаторни институции“. Богов очекува наредната 2018 година да биде подобра на економски план. – Но, за да биде подобра, треба да се исполнат неколку услови. А тоа се да имаме постабилен политички амбиент, да ...
сите 18 | | | веќе видена

Разговорите за прашањето за името ќе продолжат во периодот по празниците, вели шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. – По подолга пауза од три години имавме прва средба на преговарачите со медијаторот Нимиц. Договорена е следната да биде по празниците во јануари така што не би требало да се очекува некакво посебно случување во периодот на празниците. Поставена е сцената, процесот е отпочнат, динамиката е воспоставена, меѓутоа нема ништо поново да се случи додека траат празниците, рече Димитров на новинарско прашање на заедничката прес-конференција со неговиот унгарски колега Петер Сијарто кој се наоѓа во посета на Македонија. Запрашан дали смета дека изјавата на бугарската потпретседателка Илијана Јотова дека е во духот на добрососедството за тоа дека 70.000 Македонци кои добиле бугарски пасоши се Бугари, Димитрoв вели дека го нема видено нејзиниот коментар, а како одговор ја посочи потребата од што поскора интеграција во ЕУ. – Вистинското решение како да се справиме со тоа што наши државјани ...
сите 68 | | | веќе видена

Вечерва во 19 часот во Во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, ќе биде отворена изложба на документи и фотографии „Русите во Македонија (1920-1940)“. Изложбата дава претстава за животот на руските имигранти во Македонија (посебно значење во овој контекст имаат материјалите од семејните архиви на потомците на руските емигранти) и за дејноста на руските научници, професори, архитекти, ликовни уметници, лекари, артисти. Изложбата ја организираат Државниот архив на Република Македонија (ДАРМ), Институтот за национална историја, Музејот на македонската борба за државност и самостојност, под покровителство на ректорот на УКИМ Никола Јанкуловски, со поддршка на Руската амбасада во Скопје. На отворањето најавени се обраќања на директорот на ДАРМ, Кирил Петров и на рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербак.
сите 12 | | | веќе видена

Новата австриска Влада, составена од Народната партија и Слободарската партија, и предводена од канцеларот Себастијан Курц, положи заклетва пред австрискиот претседател Александар ван дер Белен. Пред заклетвата, Виена беше парализирана од протести поради новата влада. На протести повикаа Здружението на студентите, Здружението на учениците како и левичарски организации. Демонстрантите извикуваа пароли против новата влада и предупредуваат дека со тоа се „враќа фашизмот“ во Австрија. 31-годишниот Курц е најмладиот канцелар на Австрија досега, и во моментов најмладиот актуелен шеф на една влада во светот.
сите 50 | | | веќе видена

Вечерва во камерната сала на Македонската филхармонија, врвниот македонски виолинист Олег Кондратенко ќе одржи рецитал во пијано придружба на Марија Ѓошевска, која освен на пијано ќе свири и на чембало. На програмата има дела од Георг Фридрих Хендл, Јоханес Брамс, Оливие Месијан и Рихард Штраус.
сите 51 | | | веќе видена

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека дојавата на САД за планираниот напад во Санкт Петербург помогнала да се спасат многу животи, како и дека Русија и САД треба да настојуваат на ист начин да соработуваат и во иднина. - Тоа не може да се нарече никако поинаку освен идеален пример за соработка во борбата против тероризмот. Ние треба да тежнееме кон такви стандарди, рече Песков. Американските разузнавачки агенции на време ја предупредиле Русија дека се планира голем терористички напад во Санкт Петербург, нешто што на Москва и овозможи да спречи напад во кој би можеле да загинат „голем број на луѓе“,соопшти синоќа Белата куќа, нагласувајќи го како „добар пример за соработка меѓу двете земји“. - Рускиот претседател Владимир Путин вчера му се јави на претседателот Доналд Трамп за да му се заблагодари за навременото предупредување кое американските разузнавачки служби и го пренеле на Русија, а кое се однесува на планиран голем терористички напад во Санкт Петербург, се вели во соопштението на ...
сите 19 | | | веќе видена

Во вторник и среда во Македонија , времето ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и студено време. Утринските температури од -9 до 0 односно од -11 до -2 степени,а максималните дневни ќе се движат од -4 до 6 односно од -6 до 4 степени. Ниските утрински температури ќе продолжат и во четврток и петок ќе се спуштат од -12 до -3 односно од -9 до 0 степени. Во текот на денот ќе биде умерено облачно време со повремени сончеви периоди и малку потопло време со благ пораст на дневните температури кои што ќе се движат од -5 до 5 односно од -3 до 7 степени.
сите 278 | | | веќе видена

Суд во Белгија реши да го одложи почетокот на судењето против исламистот Салах Абдеслам, кој е обвинет како еден од организаторите на терористичките напади во Париз во 2015 година. Следното рочиште на судењето треба да се одржи на 5 февруари. Абдеслам, француски државјанин со мароканско потекло, беше уапсен во март 2016 година во белгискиот главен град Брисел, од каде што раководел со својата исламистичка ќелија. Пред да биде уапсен, Абдеслам неколку дена се криеше од полицијата во станови во населбата Моленбек во Брисел, а во престрелка при апсењето беше убиен еден од неговите следбеници. Неколку дена по апсењето, припадниците на неговата исламистичка ќелија извршија серија напади во Брисел врз аеродромот и метро станицата.
сите 8 | | | веќе видена

Во Струмица денеска е пуштена во употреба Пречистителната станица за третман на отпадни води. Според премиерот Зоран Заев, кој присуствуваше на свеченоста, со ова Струмица, како најголем регион на раноградинарско производство, ќе биде на мапата на квалитетно и здраво еколошко производство на земјоделски производи. Проектот Пречистителна станица е финансиран со средства од Европската Унија, преку Оперативната програма за регионален развој. Премиерот истакна дека првично беше димензионирана на 10, а се завршува со шест и пол милиони евра. Евроамбасадорот Самуел Жбогар истакна дека Унијата ја поддржува Македонија и во реализацијата на реформите во секторот вода.
сите 18 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози,а во западнитот дел од државата наместа со остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонијапат. Снег со слаб интензитет кој не претставува проблем за сообраќајот префрла кај Страцин, Гостивар, Стража, Маврово, Битола, Крушево, Кичево, Буково и Кочани.Слаб дожд врне во Демир Капија. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.
сите 101 | | | веќе видена

За време на викендот во Хамбург заврши Светското првенство во ракомет во женска конкуренција, а во пресрет на финалето беше промовиран и домаќинот на следниот 24. Мундијал. Јапонија ќе го организира првенството во декември 2019 година, а интересно е што сите натпревари ќе се играат во еден град, во Кумамото. Ќе учествуваат 24 селекции, а квалификациите ќе започнат во текот на следната година. Директен пласман во Јапонија ќе обезбедат континенталните победници и светскиот првак Франција. Во меѓувреме во јануари 2018 година, Франција ќе биде домаќин на Европското првенство во женска конкуренција, само две години откако го организираа машкиот Мундијал.
сите 12 | | | веќе видена

Шпанскиот фудбалски клуб Барселона со 4:0 го победи Депортиво во Примера Дивизија и му побегна на Реал Мадрид 11 бода со натпревар повеќе.Дуелот на „Камп Ноу“ го одбележа и повредата на напаѓачот на Каталонците,Пако Алкасер, кој ќе мора да го пропушти и претстојното Ел Класико. Барса објави дека шпанскиот напаѓач заработил повреда на мускулот на левата нога и дека на тимот ќе се приклучи за три недели. Каталонците очекуваат дека би можел да заигра во натпреварот против Леванте, 7. јануари следната година.
сите 144 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека пред малку заврши увидот за сообраќајната незгода што се случи на мостот Гоце Делчев, во средната сообраќајна лента, во насока на движење од крстосницата со булевар ВМРО кон крстосницата со улица Филип Втори Македонски пред Стоковна куќа Мост, па сега сообраќајот на овој потег се одвива непречено и без застој.
сите 13 | | | веќе видена

Актуелниот шампион на Италија Јувентус бара квалитетен дефанзивец бидејќи и ќе се обиде во текот на зимскиот преоден рок ќе се обидат да го довеодат Давид Луиз. Се верува дека Челзи би се согласил да го продаде за 28 милиони евра, а во трката може да се вклучи и Манчестер Јунајтед, чиј тренер остана без Баи неколку месеци.
сите 30 | | | веќе видена

Сер Мохамед Фарах е именуван за спортист на годината според „Би-би-си“. Атлетичарот го победи супербајк шампионот, Џонатан Реј, кој собра 80.567 гласа, наспроти 83.524 гласа. Трет во изборот беше спринтерот Џони Пикок со 73.429 гласа.Седмобојката Џесика Енис-Хил доби награда за животно дело, а женската крикет репрезентација на Англија е најдобар тим за 2017 година. Роџер Федерер е најдобар странски спортист, што е четврто признание за легендарниот тенисер.
сите 60 | | | веќе видена

Македонија продолжува да биде транзитна земја, каде што во периодот од 2015-та до 2017-та година, само 35 лица аплицирале за азил и биле одбиени, додека просечното време на престој во Центарот за баратели на азил бил три и пол дена, покажува истражувањето „Позицијата на бегалците и мигрантите во Македонија“. Според истражувањето, во Република Македонија само пет лица добиле меѓународна заштита како бегалци, а 11 добиле супсидијарна заштита, односно поради кршење на нивните основни човекови права. Според Иван Јованов, национален коменаџер на проектот, потребно е зголемување на капацитетите на локалните власти, за овозможување на подобар процес на интеграција. Истражувањето идентификува неколку области во кои е потребно работа и препорачува дека е неопходна рана интеграција на барателите на азил, градење капацитети на локалните власти, вклучување на невладиниот сектор во носењето политики, како и заштита на ранливите групи.
сите 6 | | | веќе видена

next