Радио Слободна Македонија

Од 1 јануари следната година во грчките ресторани ќе биде забрането да се служи наливно масло, а прекршителите ќе добијат административна казна од 500 евра. Европската комисија пред четири години се обиде да ја забрани употребата на наливно масло во јавните угостителски објекти, бидејќи измамите се огромни. Одлуката беше поддржана од 15 од 27-те земји членки на ЕУ, вклучувајќи ја и Грција, но поради големо противење, забраната не беше усвоена. Сега оваа забрана на грчкото Министерство за финансии му ја предложиле дилери на пазарот за да се обезбеди квалитет на понудениот производ и да се заштитат потрошувачите. Регулативата предвидува во рестораните да се употребува масло во запечатени шишиња за еднократна употреба. На етикетите мора јасно да е напишано каков е квалитетот на производот внатре. Откако ќе се потроши маслото, шишињата треба да се фрлат, а не повторно да се користат.
сите 8 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо е одлучен во своите редови да го има белгискиот репрезентативец Еден Азар. Како што пренесоа дел од англиските медиуми, Манчестер подготвува 90 милиони фунти за ангажман на напаѓачот на Челзи. Интересот на Мурињо за Азар се оценува како сензационален со оглед на влошените нивни односи пред португалскиот тренер да добие отказ во Челзи. За Азар голем интерес покажува и Реал Мадрид и веќе се појавија шпекулации дека по Мундијалот во Русија тој ќе биде дел од „Кралевите“.
сите 98 | | | веќе видена

Темата Косово е сериозно обработена за време на руско-српските разговори, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков за можноста за проширување на форматот на преговорите Белград - Приштина, јави денеска руската новинска агенција ТАСС. Како што јави МИА, рускиот претседател Владимир Путин вчера по средбата со рускиот колега Александар Вучиќ истакна дека разговарале за „моменталната ситуација на Балканот“ и дека на српскиот претседател му пренел дека Москва и понатаму ќе ја поддржува Србија во зачувувањето на суверенитетот и територијалната целост. - Што се однесува до Косово, поаѓаме од тоа дека ситуацијата мора да биде регулирана по политички пат врз основа на дијалог на двете страни во согласност со резолуцијата 1.244 на Советот за безбедност на Обединети нации. Ќе го поддржиме секое взаемно прифатливо решение кое ќе дојде од Белград и Приштина, посочи Путин. Претходно, Вучиќ изјави дека од неговиот руски колега Путин добил потврда оти Русија е подготвена да се вклучи во дијалогот меѓу Белград и Приштина ...
сите 51 | | | веќе видена

Владата на Сојузна Република Германија и додели грант од девет милиони евра на македонската Влада преку Ка-Еф-Ве банката, од кои четири милиони евра се наменети за проектот Програма за наводнување на јужната долина на реката Вардар, а пет милиони евра за подобрување на водоснабдувањето во општините Гевгелија и Кавадарци. За таа намена, во Владата беше потпишана Спогодба за финансиска поддршка меѓу владите на двете држави и два договора за грант. Министерот за финансии Драган Тевдовски, по потпишувањето на договорите, посочи дека досега, со германска помош преку Програмата за водовод и канализација, се обезбеди одржливо водоснабдување на околу 400 илјади жители од општините Битола, Гостивар, Гевгелија, Кавадарци, Неготино, Радовиш, Кочани и Тетово. Како што беше наведено, грантот од четири милиони евра за Програмата за наводнување на јужната долина на Вардар е од витално значење за македонското земјоделство.
сите 12 | | | веќе видена

Продолжува нечовечкиот однос за политички и неправедно притворените обвинети за тероризам за настаните од 27 април. Светски признатиот оперски пејач Игор Дурловски, доајенот на македонското актерство Владо Јовановски, уметникот Богдан Илиевски, народни избраници и уште многу граѓани, скоро цел ден се оставени во без греење. Информациите до кои дојдовме е дека притворените од 27 април, како и сите други притворени во истражниот имаат греење само два часа дневно, додека директорот на затворот таа што за обвинетите е привилегија само краток период од денот, го има во целиот ден. Одредени коментари се дека условите во истражниот затвор во Шуто Оризари се како во нацистички логор, а не притвор во 21 век. Во јавноста се вели и дека ова повеќе не е ниту политички прогон, туку нечовечка одмазда од политички мотиви, одмазда која е опасна по животот и здравјето на луѓето. Покрај тоа што немаат греење нашите информации велат дека на обвинетите за настаните од 27 април не им се дозволува ниту внесување на волнени капи и ...
сите 63 | | | веќе видена

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за време на владеењето на Костас Караманлис, кој беше премиер на Грција од 2004 до 2009 година, два пати прифати сложено име со географска одредница за спорот за името, објави на својот налог на Твитер, поранешната грчка министерка за надворешни работи Дора Бакојани. Каменос, како што пренесе вчера МИА, коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“. Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас, пак, вчера во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ изјави дека спорот за името мора да се реши со компромис, а прашан за изјавата на Каменос, Коѕиас одговара дека секој има право на свое мислење, но верува дека во грчкиот Парламент е потребно и постои мнозинство пратеници, а не мнозинство партии за евентуалниот договор за ...
сите 77 | | | веќе видена

Нова музичка средба со еден од нашите најреномирани пијанисти, Дино Имери. "Вечер на Рахмањинов и Лист" ексклузивно во Камерната Сала на Македонската Филхармонија вечерва во 20 часот. По спектакуларниот концерт по повод отворањето на новата концертна сезона на Македонската Филхармонија, стручната критика се изјасни: "..изведбата на Имери беше генијална.." или пак "младиот пијанист воодушеви со својата изведба и покажа дека повеќе не треба да го сврстуваме во надежните туку во зрели и веќе оформени уметници.." Концертот се реализира со поддршка на Македонската Филхармонија и Министерството за Култура на Република Македонија. По овој концерт, во 2018 г. младиот пијанист ќе настапи во Келн, Загреб и Софија, а рецитално во Скопје ќе го одбележи својот 10-годишен јубилеј од професионална концертна дејност.
сите 11 | | | веќе видена

Времена измена на сообраќај со девијации – преминување од една коловозна лента во друга ќе биде воведена од утре на магистралниот пат А2 патен правец Кичево – Охрид (Пресека – Песочан). Како што соопштија од „Македонија пат“, за воведувањето на измената веќе е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Овој режим на сообраќај ќе трае до завршување на градежните работи.
сите 43 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково. Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март 2018 година.
сите 104 | | | веќе видена

Советот на град Скопје на вчерашната седница ја усови одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за организирање и дефинирање на условите за доставување на стока на потесното градско подрачје. Согласно оваа одлука, се забранува доставувањето на стока во периодот од 7:30 наутро до 18 часот од 1 декември до 31 март односно истата ќе се врши во периодот од 18 до 7:30 часот, со запирање и паркирање не подолго од 15 минути. Оваа одлука е со цел намалување на загадувањето на подрачјето на Град Скопје, што е предвидено и со „Препораките на Интервентната акциска група за итните мерки против загадувањето на воздухот“ од 15.12.2017 од страна на Владата на Република Македонија. Намалувањето на движењето на возилата кои вршат доставување на стока ќе придонесе и за намалување на загаденоста на воздухот. Град Скопје ги информира сите засегнати страни дека Секторот за сообраќај ќе изврши усогласување на издадените одобренија – повлекување и издавање на нови одобренија во согласност со одредбите од одлуката. Оваа ...
сите 24 | | | веќе видена

Американскиот град Солт Лејк Сити размислува да се пријави за организатор на Зимските олимписки игри во 2030 година. Трошоците за организација на Олимпијадата се проценуваат на нешто над 1,5 милијарди долари. Износот вклучува реконструкција на спортски локации кои веќе беа користени на ЗОИ во 2002 година. Шансите главниот град на Јута да го добие домаќинство може да се намалени поради Летните олимписките игри во 2028 година во Лос Анџелес.
сите 23 | | | веќе видена

Сопственикот на македонскиот спортски бренд Вардар, Сергеј Самсоненко и официјално стави крај на сите шпекулации дека ќе си замине од земјата. Тој потврди дека Македонија е негов дом и дека наредната година ќе ги финансира трите секции на македонскиот клуб. Тоа го потврди Ратко Капушевски, проект-менаџер на Сергеј Самсоненко за Македонија. „Сергеј Самсоненко е сопственик на три македонски клуба што носат гордост во оваа држава, а Зоран Заев е претседател на Влада и секако дека премиерот се гордее со успесите на Вардар, исто како што се радуваше и поранешниот и веројатно секој нареден доколку го задржиме ова ниво на квалитет. Што се однесува до некакви заладени или затоплени односи со премиерот - нема такво нешто, ние сме приватна компанија, интернационален холдинг, кој работи согласно регулативите и законските прописи во Република Македонија. Самсоненко останува во Вардар и во Македонија, изјавите што ги даде дека си заминува беа дадени од емотивни причини и потоа повлечени“ , рече Капушевски. Иако, во ...
сите 16 | | | веќе видена

Ракометарките на ЖРК Вардар последните подготовки за главната групна фаза од ЛШ ќе ги имаат на третиот турнир на регионалната ВРХЛ-лига, што ќе се одржи од 19 до 21 јануари во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје. Според договорениот план на 19 јануари во 17 часот ќе играат Вардар и Будуќност. Следниот ден, на 20 јануари се среќаваат Будуќност и Крим, а на 21 јануари ќе се сретнат Крим и Вардар. Сите натпревари се играат во 17 часот. На претходните два турнири одржани во Подгорица и во Љубљана, „вардарки“ победија на сите четири одиграни натпревари. Овие натпревари за нашите девојки ќе бидат последна контрола пред продолжувањето на натпреварите од ЕХФ лигата на шампионите. На 27 јануари во ЕХФ лигата на шампионите „црвено-црните“ ќе го пречекаат тимот на Мец.
сите 19 | | | веќе видена

Адис Јаховиќ е избран за најдобар спортист во Измир, во изборот на спортските новинари. Некогашниот македонски репрезентативец игра во одлична форма во тимот на Гезтепе. Во првиот дел од годината, Јаховиќ го предводеше тимот до влез во Првата турска лига и беше најдобар стрелец. Тоа што го почна во Втората лига, Јаховиќ го продолжи и со стартот во Прва лига. По 16 одиграни мечеви, Адис е втор стрелец во првенството со 13 погодоци и една асистенција. Пред него е само Гомис од Галатасарај со 16 голови. Освен Јаховиќ, награда доби и тимот на Гезтепе. Екипата на Јаховиќ, заедно со тимот на Алтај, ја поделија наградата за најдобар тим во градот.
сите 14 | | | веќе видена

Хрватскиот фудбалски стратег Славен Билиќ би можел да биде новиот тренер на турскиот гигант Галатасарај. Тој влезе во преговори со раководството на овој клуб, а ќе го замени неговиот сонародник Игор Тудор, кој си замина откако тимот го изгуби првото место на табелата во шампионатот на оваа земја. Според турските медиуми, директорот на Галатасарај, Ченк Ергин, веќе три пати имал средби со Билиќ и му ги образложил големите планови на клубот. Тој доби отказ од Вест хем поради лошите резултати на почетокот на оваа сезона, а покрај него во комбинација се уште и Лорен Блан, Томас Тухел, Роналд Куман и Мишел Прудом.
сите 6 | | | веќе видена

Културниот центар „Бран“ и ревијата за книжевност „Бранувања“ од Струга го распишаа осмиот конкурс за наградите „Крсте Чачански“ – за необјавена збирка на кратки раскази и „Јован Котески“ – за необјавена поетска збирка. Расказите односно песните не треба да се претходно објавени. Секој расказ да не биде подолг од 100 реда (три страници новинарски проред) и да има наративна форма. Поетската збирка треба да содржи најмногу 50 песни, а секоја песна да не биде подолга од 30 стихови. Ракописите треба да се праќаат по електронски пат, со назнака за наградата „Крсте Чачански“ односно „Јован Котески“, најдоцна до 20 април 2018 година на електронските адреси: raskazchachanski@hotmail.com и zbirkakoteski@hotmail.com.
сите 2 | | | веќе видена

Светскиот рекет број два, Роџер Федерер официјално објави дека новата година ќе ја започне со настап на Хопман Купот во Перт. Таму, Швајцарецот ќе игра во друштво со Белинда Бенчиќ, како загревање за првиот Грен слем турнир, Австралија опен. Минатата година победник на ова натпреварување беше репрезентацијата на Франција, составена од Ришар Гаске и Кристина Младеновиќ. Тие во финалето ја победија американската двојка, Џек Сок и Коко Вандевеге. Французите нема да настапат на овогодишниот турнир, но затоа на нивно место ќе игра репрезентацијата на Германија предводена од Александар Зверев и Анжелик Кербер.
сите 27 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Сектор за внатрешни работи Скопје се случиле шест сообраќајни незгоди од кои две со телесни повреди и четири со материјална штета. При сообраќајните незгоди четири лица се здобиле со лесни телесни повреди. Од преземените мерки и активности констатирано е дека 10 возачи го управувале возилото со брзина поголема од дозволената. Осум возачи се исклучени од сообраќајот бидејќи двајца го управувале своето возило без да се стекнат со право за управување на моторно возило додека шест лица биле возачи почетници.Поради нерегистрирани возила од сообраќај се исклучени седум возила. Во текот на изминатиот ден издадени се 67 мандатни платни налози, додека 73 возила се подигнати со "пајак", соопшти МВР
сите 79 | | | веќе видена

Генералното собрание на Обединетите нации усвои резолуција со која Русија е прогласена за „окупаторска сила“ на Крим и се осудува кршењето на човековите права на полуостровот. За Резолуцијата, што ја предложи Украина, гласаа 70 држави, 26 беа против, а 76 се воздржаа од гласање. Со резолуцијата се осудува „привремената руска окупација на украинската територија Крим“. Генералното собрание на ОН слична резолуција усвои и во декември 2016 година. Како што пренесува МИА, Македонија, САД и повеќето европски држави гласаа за Резолуцијата, додека меѓу оние кои се изјаснија против документот беа и Русија, Кина, Индија, Белорусија, Иран и Србија.
сите 22 | | | веќе видена

Европската комисија денеска би можела да започне процес за одземање на правото на глас на Полска во рамки на институциите на ЕУ, соопшти неименуван извор од седиштето на Унијата во Брисел. Најавата за одземање на полското право на глас во ЕУ доаѓа во време на кулминација на повеќемесечните тензии меѓу Брисел и Варшава, во врска со измените на законите за судскиот систем што ги спроведува конзервативната популистичка Влада на Полска. ЕУ оценува дека со законските измени, полската Влада ја поткопува независноста на судството и се обидува да го стави по своја контрола судскиот систем во земјата. Според најавите од Брисел, Европската комисија денеска би можела да го активира членот 7 од Лисабонскиот договор, со што би ја санкционирала Полска под обвинение за кршење на човековите права и демократските вредности. - Доколку полската Влада не ги одложи реформите во судството, ние ќе немаме друг избор освен да го активираме членот 7, изјави неименуваниот извор од Европската комисија. Новиот полски премиер Матеуш ...
сите 54 | | | веќе видена

next