Радио Слободна Македонија

Во ова време се испишува најцрната страница во историјата на македонскиот народ и на македонската држава. Ова е време во кое се врши терор и насилие врз ...
сите 112 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Москва се сретна со рускиот вицепремиер Дмитриј Рогозин, до кого разговараше за стратешкото партнерство на ...
сите 83 | | | веќе видена

Македонскиот фудбалски напаѓач Мирко Ивановски со два гола директно му помогна на својот Славен Белупо во победата над Локомотива од Загреб. Спортскиот весник ...
сите 3 | | | веќе видена

Потребно е да се изгради национален консензус за името, а многу од тие елементи на национален консензус во моментов не се јасни, порача денеска шефот на ...
сите 25 | | | веќе видена

Советот на Град Скопје на денешната трета седница го усвои Предлог-Буџетот за 2018 година, што е за десет проценти помал во однос на 2017 година и ќе изнесува ...
сите 70 | | | веќе видена

На 22 декември во Галерија Остен со почеток во 19:30 часот , ќе биде отворена изложбата „ЧЕИЗ“ на врвната македонска уметница Јана Манева Чупоска . Изложбата ...
сите 37 | | | веќе видена

Новата стратегија за национална безбедност, што синоќа ја промовираше американскиот претседател Доналд Трамп, е главната тема на денешните изданија на ...
сите 40 | | | веќе видена

Во просториите на Управата за водење матични книги, граѓаните на едно место ќе добиваат повеќе од 40 услуги од државни институции како што се Министерството за ...
сите 31 | | | веќе видена

Жителите на саудискиот главен град Ријад денеска слушнале силна експлозија, која, според првичните информации, била предизвикана од пресретнувањето на ракета ...
сите 33 | | | веќе видена

Во македонските народни песни св. Никола е опеан како „стар свети Никола“ кој може да го одмрзне и замрзнатото море, но и кој гради цркви и манастири: „Цркви ...
сите 13 | | | веќе видена

next