Радио Слободна Македонија

На 3 километри од магистралниот пат што води од Куманово до Крива Паланка, високо над самото село Псача, во живописната дабова и багремова шума на подножјето на Осогово сместена е црквата посветена на Свети Никола Чудотворец. До црквата води афалтиран пат, кој се одвојува десно од магистралниот пат веднаш после мостот на Крива Река на влезот на селото Псача. Пред манастирот има убава ливада со неколку доста стари дабови дрвја . Во дворот на црквата се наоѓаат стари селски гробишта. Историските податоци се оскудни, но се смета дека е изградена во 1354 година. Црквата, како и нејзиниот ктитор властелинот Влатко со неговиот татко кнезот Пасхач се спомнуваат во една повелба издадена на 25 март 1358 година со која им било одобрено црквата да ја приложат на светогорскиот манастир Хиландар. Врз основа на оваа повелба како зачуваните портрети на фрескоживописот на јужниот ѕид во црквата може да се заклучи дека севастократорот Влатко и неговиот татко кнезот Паскач се ктитори на црквата. Најверојатно, од името на ...
сите 6 | | | веќе видена

Во ова време се испишува најцрната страница во историјата на македонскиот народ и на македонската држава. Ова е време во кое се врши терор и насилие врз граѓаните и врз институциите, заплашување, закани, притисоци и уцени од големи размери, бркање од работа и повреда на елементарните човекови права, истакна денес советникот во Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ Михајло Маневски. Маневски нагласи дека ова е време во кое се врши велепредавство и загрозување на темелните основи на Уставниот поредок во Македонија, време на реваншизам и политичка хајка што го врши СДСМ и Зоран Заев. -Владејачката хунта на Зоран Заев монтира монструозен случај на политички прогон на 36 лица за најтешко кривично дело ПРОТИВ ДРЖАВАТА Терористичко загрозување на Уставниот поредок. Брутално се претресувани, приведени и притворени врвни актери, режисери, музички уметници, пратеници, поранешен министер, полицајци бранители и државни службеници. Определен е притвор на 6 пратеници, народни избраници, почитувани и чесни граѓани, доктори и ...
сите 112 | | | веќе видена

„По патот“ е насловен првиот албум на браќата „Нуне“ кој ќе биде промовиран утре во Скопје. Овој албум е прв солистички и авторски албум на браќата, а во него се појавуваат и соработници и гости како Светолик Нуневски, Милан Завков, Милан Кацарски, Николче Мицевски, Златко Миладиновски, Војче Петрушев, Никола Митровиќ, Али Латифов, Далибор Ефтимовски, Дејвид Демир и Горан Гешовски, кој е воедно и продуцент на овој албум. На албумот е работено повеќе од една година и на него се наоѓаат 11 композиции. „Браќата Нуне“ имаа и одлична соработка со кралицата на ромската музика Есма Реџепова и ја пратеа на сите нејзини настапи ширум светот. Заедно го започнаа проектот „Next Level“, но за жал Есма испеа само две песни, непосредно пред да почине, а тие се и воедно двете последни нејзини песни. И овој проект е во завршна фаза и се чека наскоро промоција.
сите 9 | | | веќе видена

Мјузиклот „Мама Миа“ премиерно ќе биде изведен во Македонскиот народен театар на 24 декември со почеток во 20 часот.Mузиката и текстот се на Бени Андерсон, Бјорн Улвеус и Кетрин Џонсон, по приказната на Џуди Крејмер.Претставата е во режија на Наташа Поплавска. Преку хитовите на АББА се раскажува смешната приказна за тинејџерка која е во потрага по нејзиниот вистински татко на еден грчки островски рај. Фактот што над 54 милиони луѓе ширум светот се вљубени во ликовите, приказната и музика ја чини MAMMA MIA! претстава за врвно уживање! Мајка. Ќерка. Тројца потенцијални татковци. И патување низ просторот кое нема никогаш да го заборавите! Авторката, Кетрин Џонсон, го развива дејството на оваа весела и интересна приказна на прекрасниот грчки остров. Во пресрет на свадбата, желбата на ќерката да го открие идентитетот на татко ѝ враќа назад на островот тројца мажи од минатото на мајка ѝ коишто за последен пат го посетиле пред 20 години. Раскажувачката магија на безвременските песни на АББА претставува двигател на ...
сите 29 | | | веќе видена

Утре од 09:00 до 10:00 часот, без електрична енергија ќе останат корисниците од ул. Максим Горки бр. 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 18, ул. Наум Наумовски Борче бр. 27 и бр. 29 како и Бул. Климент Охридски бр. 8, 10, 12, 43. 45 на потегот од Матица кон Соборен Храм. Од 10:00 до 15:00 часот, без струја ќе бидат корисниците од ул. 6 во с. Бардовци, како и дел од с. Бардовци. Без електрична енергија од 08:30 до 13:00 часот, ќе бидат корисниците од дел од ул. Блажо Орландиќ (од бр.34 до 44) во општина Аеродром. )д 09:00 до 14:00 часот, без струја ќе бидат корисниците од ул. Ташко Караџа бр. 20, општина Гази Баба.
сите 120 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Москва се сретна со рускиот вицепремиер Дмитриј Рогозин, до кого разговараше за стратешкото партнерство на двете земји, енергетиката, поддршката на Русија во однос на прашањето за Косово, ситуацијата во регионот, како и за економската соработка. - Сакаме постоечката соработка во енергетиката, земјоделството, телекомункацииите и другите области да ја унапредиме и зајакнеме, истакна Вучиќ. Српскиот претседател исто така, се заблагодари и за цврстата поддршка од страна на Русија за територијалниот интегритет и суверенитет на Србија, наведувајќи дека Белград е цврсто опредлен за понатамошен развој на политичките односи со Русија врз темели на стратешко партнерство и подготвеност на двете страни за нивно продлабочување во сите области. Вучиќ укажа и дека Русија е еден од стратешките економски и надворешно-политички партнери на Србија. Тој изнесе податоци дека вкупната трговска размена во 2016 година достигнала 2,3 милијарди долари, додавајќи дека во наредниот ...
сите 83 | | | веќе видена

Специјалното јавно обвинителство објави почнување на седум нови постапки против вкупно 17 лица, кои се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување, измама во службата и други злоупотреби. „Странски служби“, Друмарина“, „Рентген“, „Продуцент“, „Лидери“, „Тарифа 2“ и „Транспортер 2“, се кодните имиња на нивите предмети кои ќе ги истражува правниот тим на СЈО. Во своето излагање, Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, најави дека предметите „Скопје 2014“, „Актор“ и „Космос“, од неодамна се во рацете на СЈО, односно овие предмети ги преземале од Обвинителството за организиран криминал. Обвинителката Јанева воедно побара да се донесат соодветни решенија, со цел обвинителството по истекот на мандатот во 2020-та година да функционира во рамките на Основното јавно обвинителство, за да гони корупција од висок профил.
сите 45 | | | веќе видена

Во Националната галерија на Македонија, објект Чифте амам, на 21 декември 2017 година (петок), во 19 часот ќе се отвори изложбата “ Икони XIV-XX век”. На изложбата ќе бидат презентирани околу четириесет икони, светогорски графики и копии од фрески од колекцијата на Националната галерија на Македонија и Музеј на Македонија. Изложбата на љубителите на уметноста им дава преглед на стилскиот и хронолошкиот развој на македонското иконописно творештво од XIV-XX. На свеченото отварање на Галеријата на Македонија во 1950 година, била отворена и првата поставка на ликовни дела: икони од XIV - XIX век, копии од најубавите примери на македонските фрески и ликовни дела од тогашната македонска и југословенска современа уметност. Овој податок зборува дека иконите хронолошки биле дел од поставката на галеријата од првите години од нејзиното постоење. Во текстот за каталогот издаден во 1950 година по повод отворањето на првата официјална поставка, меѓу другото стои: “ На Илинден 1950 година, македонските уметници по ...
сите 15 | | | веќе видена

Македонскиот фудбалски напаѓач Мирко Ивановски со два гола директно му помогна на својот Славен Белупо во победата над Локомотива од Загреб. Спортскиот весник „Спортске новости“ го вброи во идеалната екипа на полусезоната во Хрватското фудбалско Првенство на местото напаѓач. Ивановски постигна повеќе од половина од головите на својата екипа, а можеше да биде и уште поефикасен, ако не беше повредата, која го оддалечи од терените пред два месеци. Ивановски со осум гола е најдобар напаѓач во лигата според влијателниот спортски весник. Идеален тим на полусезоната во ХНЛ: Малиница (Осијек), Вешовиќ (Ријека), Есковал (Истра 1961), Катиќ (Славен Белупо), Бочкај (Осијек), Хамза (Хајдук), Моро (Динамо), Олмо (Динамо), Ерцег (Хајдук), Охандза (Хајдук) и Ивановски (Славен). Ивановски ја игра втората сезона во Славен Белупо, a и минатата беше еден од најдобрите поединци.
сите 3 | | | веќе видена

Потребно е да се изгради национален консензус за името, а многу од тие елементи на национален консензус во моментов не се јасни, порача денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. - Интензивно се работи на градење на консензусот, во кој треба да бидат вклучени, граѓаните, политичките фактори, инстутициите, сите. Процесот е отворен и трае. Важно е тој процес да заврши, бидејќи на тој начин позицијата на Македонија ќе биде посилна, порача Димитров. Тој ова го истакна на денешниот брифинг за европските и евроатлантските интеграции на Македонија, со професорот д-р Флоријан Бибер, директор на Центарот за студии за Југоисточна Европа во Универзитетот во Грац и член на советодавната група - Балкан во Европа (BiEPAG). Ова прашање, според Димитров, има таква природа, поради што не може да се реши без граѓаните. Коментираќи ја изјавата на претседателиот на Собранието Талат Џафери дека Парламентот има легитимитет да одлучи во насока на решавање, наместо прашањето да оди на референдум, рече дека ...
сите 25 | | | веќе видена

Советот на Град Скопје на денешната трета седница го усвои Предлог-Буџетот за 2018 година, што е за десет проценти помал во однос на 2017 година и ќе изнесува вкупно 6,2 милијарди денари. Градоначалникот Петре Шилегов, како што информираат од Град Скопје, на денешната седница рекол дека предложениот Буџет за 2018 година е еден сублимат од веќе започнатите проекти и нови поинакви проекти, што ќе значат здрава животна средина и подобри сервисни услуги за граѓаните, како и подобрување на инфраструктурата во градот. - За наредната 2018 година, вкупниот буџет на Град Скопје е проценет на 6,2 милијарди денари и е за 10 проценти помал од оној во 2017 година. Сепак, акцентот го ставивме на подобрување на животната средина, развивање на транспортната мрежа, дел за патната инфраструктура, комуналната инфрастуктура, изградба на системи за водоснабдување, односно за инвестиции што ќе придонесат за подобар економски раст и развој на нашиот град, рече Шилегов. Градоначалникот пред советниците најави неколку поголеми ...
сите 70 | | | веќе видена

Одбранбениот фудбалер на Барселона, Хавиер Маскерано во јануари ќе се пресели во Кина, а наредниот негов клуб е Хебеи Чајна. Претходно беше јасно дека Аргентинецот и Барселона ќе се разделат, но не беше познато дали фудбалерот ќе се врати во татковината или ќе продолжи во странство. Се чини дека 33-годишниот играч решил на залезот на кариерата да заигра во Кина, а Барселона како отштета ќе добие 10 милиони евра. Се очекува Маскерано да стане играч на Хебеи на 1 јануари, кога ќе почне зимскиот преоден рок, а се споменува дека тој ќе добива и годишна плата од 19 милиони евра. Инако во овој клуб моментално игра поранешниот фудбалер на Рома, Жервињо како и екс фудбалерот на ПСЖ и Наполи, Езекиел Лавеци.
сите 12 | | | веќе видена

На 22 декември во Галерија Остен со почеток во 19:30 часот , ќе биде отворена изложбата „ЧЕИЗ“ на врвната македонска уметница Јана Манева Чупоска . Изложбата со наслов „ЧЕИЗ“ претставува ликовно-дизајнерски обид за креирање на современ дизајн на текстил инспириран од орнементи и везови од женската народна носија од Скопско. Редизајнот се заснова на транспозиција помеѓу современ визуелен концепт и фолклор. Ваквите изложби се реткост на македонската ликовна и дизајнерска сцена и затоа претставуваат реаритет во овој контекст.Комбинации од орнаменти и везови од традиционалната женска носија од Скопскиот регион со карактеристична фолклорна геометризација до редизајн со акцентиран колористичен аспект и деконструкција во однос на самата композиција. Со крајно современ пристап на редизајн изложбата претставува современ концепт и визуелен израз на дизајн на текстил кој е наменет за текстилната индустрија за кој се очекува од нив да ја препознаат главната идеја на авторот да се создаде дизајн на текстил кој ќе ...
сите 37 | | | веќе видена

Вечерва со почеток во 19 часот во МultiКулти Малдински Културен Центар-Кумавово , волонтерите на МултиКулти и волонтери од Франција, Турција и Америка, како и гостите од Англија, Грција и Италија, ке подготвуват прекрасна интеркултурна вечер. Ке имате можност да пробате вкусни јадења и да ги запознаете нивните култури.
| | веќе видена

Досега се веруваше дека санката на Дедо Мраз, главното средство за неговата неверојатна планетарна дистрибуција на подароците за децата, ги влечат само мажјаци како Рудолф.Но тоа е погрешно верување, вели зоологот Ендрју Хебда од музејот Нова Шкотска и докажува дека станува збор за женки. И мажјаците и женките на северниот елен имаат рогови и се единствениот вид елен со ваква карактеристика. Мажјаците во текот на сезоната на парење со своите рогови се борат за женките и тие во текот на есента им отпаѓаат. „Женките, од друга страна, ги задржуваат роговите сѐ до котењето, што се случува некаде на пролет. Значи, единствени северни елени кои во овој период од годината имаат рогови се женките“, вели Хебда. Сега останува отворено прашањето , како ирвасите летаат ?!?
сите 33 | | | веќе видена

Новата стратегија за национална безбедност, што синоќа ја промовираше американскиот претседател Доналд Трамп, е главната тема на денешните изданија на водечките западни весници. Початот потенцира дека за разлика од неговите претходници, Трамп планира не само да го испрати документот во Конгресот, како став на неговата Администрација, туку и лично да го презентира пред конгресмените. „Њујорк тајмс“ нагласува дека уште на самиот почекот на долгиот говор, Трамп посочи дека неговиот избор за претседател на САД претставува пресвртница, која ставила крај на уништувачката политика што ја воделе неговите претходници, претставувајќи ја доктрината „Америка на прво место“, како организиран принцип за сите американски акции во светот. Американскиот весник го гледа фокусот на неговата стретгија како „принципиелен реализам и глобална конкуренција“. Според весникот, тоа било говор во стилот на неговата предизборна кампања, во која Трамп тврдеше дека досега САД биле измамувани и искористувани во светот, а интересите на ...
сите 40 | | | веќе видена

Во просториите на Управата за водење матични книги, граѓаните на едно место ќе добиваат повеќе од 40 услуги од државни институции како што се Министерството за внатрешни работи, Агенцијата за вработување, Централниот регистар, Фондот на пензиско и инвалидско осигурување, Фондот за здравствено осигурување и Катастарот. Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски смета дека со ова ќе се намали времето на чекање што им е потребно на граѓаните, за да ги добијат потребните услуги. За реализација на овој проект познат како „Една точка на услуги“ потпишан е Меморандум за соработка со УНДП, со чија помош ќе се прави хоризонталната анализа на органите на државната управа и на агенциите. На новинарско прашање, Манчевски дополни дека нема да има отпуштања во јавната администрација, а вработување ќе има согласно со потребите.
сите 31 | | | веќе видена

Жителите на саудискиот главен град Ријад денеска слушнале силна експлозија, која, според првичните информации, била предизвикана од пресретнувањето на ракета истрелана кон градот. Јеменското шиитско движење Хути соопшти дека истрелале балистичка ракета кон Ријад, а според првичните информации, проектилот бил пресретнат во воздух, пред да го погоди градот. Саудиската армија е опремена со американски противракетни системи „Патриот“ кои служат за пресретнување на балистички ракети. Иран и Саудиска Арабија се вмешани во граѓанската војна во Јемен, каде што Иранците ги помагаат шиитските Хути, додека Саудиска Арабија доставува оружје и воено интервенира на страна на сунитските Арапи и јеменската Влада.
сите 33 | | | веќе видена

Во македонските народни песни св. Никола е опеан како „стар свети Никола“ кој може да го одмрзне и замрзнатото море, но и кој гради цркви и манастири: „Цркви гради стар свети Никола, /градил ги е од злато и сребро“. На овој ден сите бродови каде и да се наоѓале ги спуштале сидрата и до следниот ден одморале, оддавајќи му почит на тој начин на овој светител.Во очи на празникот често бродовите застанувале додека морнарите да му се помолат на светителот и потоа продолжувале. Во таа смисла Марко Цепенков запишал дека „Свети Никола је на морињата – да варди луѓето од талазите на морето да не се удаат.“ С. Тановиќ, пак во записите на обичаи и верувања од Гевгелиско на едно место забележал дека овој ден се празнувал „поради дождови и поплави“, а на друго место дека го празнувале рибарите и морепловците, дека секогаш бил на вода и ги држел клучевите од седум извори за да не се удават луѓето, зашто кога би ја пуштил водата сите би се удавиле. На Дојранското Езеро, на овој ден рибарите не влегувале во чуновите, а и во ...
сите 13 | | | веќе видена

next