Радио Слободна Македонија

Извештај за постапувањето на полицијата за време на локалните избори во Република Македонија во 2017 ќе биде презентиран денеска во Скопје од Форумот за истражување на безбедносни политики „Секуритас“ Битола. Истражувањето е направено врз основа на спроведена секундарна анализа на податоци, преку анализа на веќе објавени и јавно достапни извештаи и соопштенија за локалните избори од страна на неколку релевантни органи, институции и организации, како МВР, ДИК, ОБСЕ/ОДИХР, Граѓанската асоцијација МОСТ, ЦИВИЛ – Центар за Слобода, Хелсиншкиот комитет за човекови за права и други. Спроведени се и интервјуа со претставници од органи, институции и организации, како и политички партии кои изразиле подготвеност да бидат вклучени во истражувањето, информираат од „Секуритас“ Битола. Истражувањето на полициското постапување за време на локалните избори, како што информираат организаторите, е прво од ваков тип реализиран од страна на истражувачки тим во организација на граѓанскиот сектор. (МИА)
сите 5 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржа протест пред истражниот затвор во Шуто Оризари, поради притворот на пратеници и уметници за настаните во Собранието од 27-ми април. На протестот се обрати лидерот во оставка Никола Груевски, кој рече дека ги поддржува лицата кои се, како што посочи, неправедно притворени заради тоа што се патриоти и изразувале патриотски чувства. - Преку вас и преку многу други чекори, очигледно е дека се сака да се скрши и ослабне ВМРО-ДПМНЕ, а преку тоа се сака да се ослабне и духот на Македонецот и патриотскиот дух на секој еден кој ја сака Македонија таква каква што е, со целото срце и душа, рече Груевски. Освен во Скопје, попладнето протести се одржаа и во некои градови низ државата.
сите 21 | | | веќе видена

Илија Димовски синоќа пред одржувањето на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека не планира да се кандидира за претседател на партијата дури и да се одложи конгресот. - Не планирам да поднесам кандидатура дури и да се одложи конгресот затоа што мојот став не е базиран на персонални прашања. Мојот став е базиран на концептуални прашања. Мислам дека ВМРО-ДПМНЕ мора да смогне сили да покаже поголема зрелост од СДСМ. Мора да покаже концепт којшто ќе значи широка транспаретност, голема демократија, отвореност, изјави Димовски. Според Антонио Милошоски, кој е еден од потписниците на отвореното писмо, на партијата и е потребен кредибилен конгрес за легитимен избор на претседател. - Новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ без разлика кој и да биде, не треба да ја има хипотеката на претседател марионета. Затоа сметаме дека сите можни недостатоци и сомненија треба да се отстранат пред да се одржи конгрес на кој поширокото членство би дало еден суверен избор, изјави Милошоски пред седницата на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Во врска ...
сите 524 | | | веќе видена

Турските власти нема да дозволат новогодишна прослава на истанбулскиот плоштад Таксим од безбедносни причини. Полицискиот началник на истанбулската општина Бејоглу, Исмаил Килиќ изјави дека безбедносните мерки се зајакнати годинава по низата напади во Турција во изминативе две години. - Мерките за Нова Година ќе бидат на највисоко ниво, изјави Килиќ. Турција се соочи со серија терористички напади, што им се припишуваа на курдските милитанти и на групата Исламска држава, вклучувајќи го и инцидентот во популарниот ноќен клуб Реина во Истанбул за време на ланската новогодишна прослава, при што загинаа 39 лица. - Ние ќе ги засилиме мерките бидејќи минатата година напаѓачот од Реина ја смени својата цел поради преземените контроли на Таксим, нагласи Килиќ. Напаѓачот од Реина, Абдулгазир Машарипов, по апсењето признал дека требало да изврши напад на Таксим, но од лидерите на Исламската држава му било наредено да пронајде нова цел, бидејќи на плоштадот немало услови за акција. Осомничениот потоа тргнал со такси ...
сите 24 | | | веќе видена

Во петок ледено утро со утрински температури од -13 до -4 степени. Во текот на денот ќе биде претежно сончево со појава на локална облачност, ветровито и малку потопло време со дневни температури кои што ќе достигнат до -2 односно до 8 степени. Во сабота умерено облачно време со повремени сончеви периоди и малку потопло време со благ пораст на температурите. Минималните од -8 до 1 степени, додека пак максималните од -3 до 7 степени. Во недела и понеделник претежно сончево време со појава на локална облачност и студено време. Температурите ќе бидат во пораст но и понатаму ќе останат под повеќегодишниот просек за овој период од годината. Утринските температури од -10 до -1 односно од -8 до 1 степени, додека пак максималните дневни ќе достигнат од -4 до 6 односно од 2 до 12 степени.
сите 321 | | | веќе видена

Форум со академската заедница за можностите за намалување на загадувањето на воздухот, предизвикано од греењето во домаќинствата, ќе биде одржано денеска на Универзиттот „Гоце Делчев“ во Штип. Форумот има за цел низ разговор со експерти да се разбијат митовите околу загадувањето на воздухот предизвикано од греење во домаќинствата, да се објасни улогата на науката во предложените акции во Патоказот за намалување на загадувањето од греењето и активно да се вклучи академската заедница во справување со проблемот со загадувањето на воздухот.
сите 23 | | | веќе видена

Шпанскиот репрезентативец Алваро Мората ќе го пропушти саботниот натпревар против Евертон откако синоќа на дуелот со Борнемут доби жолт картон по прославата на голот. За него тоа е петти жолт картон сезонава, но причината поради која го доби е навистина бизарна. Неговата сопруга Алис Кампељо минатата недела соопшти дека е бремена, а ова беше прв гол на Мората по објавата. Поради тоа го прослави на традиционален начин за вакви прилики – ја стави топката под дресот и палецот в уста. Тоа не му се допадна на судијата Ли Мејсон кој му покажа картон и му го расипа славјето.
сите 4 | | | веќе видена

Во шопинг-центарот во Нотингем е поставен првиот автомат со бесплатна храна и други продукти што им се неопходни на бездомните лица. Автоматот содржи основни продукти наменети за луѓето што живеат на улица, а се верува дека е првиот во светот. Пронаоѓачот се надева дека барем по еден ваков автомат наскоро ќе биде поставен во секој град во Велика Британија што има поголем број на бездомници. Од автоматот може да се набави свежо овошје, енергетски табли, чипс, чоколада, сендвичи, но и чорапи, крпи, антибактериски лосиони, четки и пасти за заби, како и книги. Поголемиот дел од свежата храна ја донираат организации кои сакаат да го намалат количеството храна што се фрла, истакнуваат од хуманитарната организација „Екшн хангер“, додека остатокот се купува од паричните донации. Право да го користат овој автомат имаат бездомни лица кои добиле картичка за користење од страна на „Екшн хангер“. Картичките се програмирани така што дневно можат да се набават најмногу до три ставки. Пронаоѓачот Хузаифах Калед вели дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Според информациите на црногорскиот ракометен портал, „Handball.me“, ракометарот на Вардар, Вуко Борозан доживеал сообраќајна незгодна и излетал од замрзнатиот пат, управувајќи го својот автомобил. Борозан е надвор од животна опасност, имал полесни повреди на телото, но се стекнал со повреда на мускулот на задната ложа на десната нога и неофицијално мора да мирува два-три месеци. Повеќе информации се очекуваат деновиве, кога ќе биде извршена магнетна резонанца на повредената нога. Црна Гора, чиј главен адут е Борозан, се наоѓа во група со македонската репрезентација, Словенија и Германија во група во Загреб.
сите 41 | | | веќе видена

Младата и атрактивна пејачка Теа Трајковска има многу причини за да ја смета изминатава година за успешна… Две од нив се „Рушевини“ и „Пекол“, песни кои се едни од најслушаните за 2017. година, а потврда на тоа е и наградата на радискиот фестивал МАРС која ја доби за темата „Рушевини“. За да ја заокружи 2017 година во буквална смисла на зброт, младата пејачка за своите обожаватели подготви новогодишна фотосесија, во која најмногу ќе уживаат нејзините машки фанови. Фото сесијата ја изработи тимот на „Frozen Time Drops".
сите 2 | | | веќе видена

В петок премиера во Драмски театар, „Лет над кукавичјото гнездо“ во режија на Ристо Алексовски. Главните улоги ги толкуваат Сашо Тасевски, Емилија Мицевска, Соња Стамболиска, Благоја Чоревски. Приказната се одвива во душевна болница, со што за актерите оваа претстава е огромен предизвик...
сите 4 | | | веќе видена

Во Македонија денес е едно невообичаено студено утро за овој период од годината со утрински температури кои што ќе се движат во интервал од -13 до -3 степени. Во текот на денот ќе биде претежно сончево време со појава на локална облачност, ветровито и студено време. Ќе дува доумерен северозападен и североисточен ветер. Како утринските, така и максималните дневни температури ќе останат под повеќегодишниот просек за овој период од месец декември и ќе достигнат до -6 односно до 4 степени. СКОПЈЕ - Во Скопје денес во утринските часови ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди, во текот на денот намалување на облачноста и се повеќе сончеви периоди. Ќе дува доумерен слаб северозападен ветер. Утринската температура од -3 степени, додека пак дневната ќе достигне до 1 степен.
сите 333 | | | веќе видена

ВРЕМЕНА ИЗМЕНА НА СООБРАЌАЈ: На магистралниот пат А2 патен правец Кичево – Охрид ( Пресека – Песочан ) од 3+300 км до 5+600 км од утре четврток 21.12.2017 се воведува времена измена на сообраќај со девијации (преминување од една коловозна лента во друга) за што е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март 2018 година. Повеќе детали за зимската опрема ќе најдете тука . ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните ...
сите 121 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека дежурен јавен обвинител заедно со увидна екипа на Министерството за внатрешни работи врши увид на местото каде денеска околу 18 часот беше застрелано 24-годишно момче. - Пукањето се случило во непосредна близина на местото на живеење на сега починатото лице, на улица „Џон Кенеди“ спроти средното училиште „Цветан Димов“ во скопската населба Чаир. Првичните сознанија се дека пукањето следело по вербална расправија меѓу сега починатиот и сторителот, по што сторителот посегнал по огнено оружје и го застрелал 24-годишното момче. Од здобиените повреди кај жртвата настапила смрт. Сторителот се дал во бегство, информираат од Основното јавно обвинителство. По наредба на јавен обвинител се подигаат траги од лице место кои ќе бидат предмет на обработка. Издадена е и наредба за обдукција на починатото лице. Основното јавно обвинителство Скопје работи на утврдување на фактите во кривично правниот настан за што јавноста ќе биде дополнително информирана, стои во ...
сите 111 | | | веќе видена

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на својот Фејбук профил во врска со последните случувања во партијата и отвореното писмо од група членови на ВМРО-ДПМНЕ со кое се бара одложување на конгресот и зголемување на бројот на делегати, истакнува дека само на седница на Централниот комитет може да се одлучува за било какви забелешки и евентуални предлози за промена на веќе донесената одлука. - За се во врска со било какви забелешки и за евентуални предлози за промени на веќе изгласаната одлука може да се одлучува само на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, кој же има седница пред одрќување на конгресот. На истата седница на ЦК, секој ќе може да изнесе свои аргументи и предлози токму пред партиското тело кое ги носи најважните одлуки од овој тип, вели Груевски. Додава дека одлуката за одржување на конгрес се носи со најмалку две третини од бројот на членовите на ЦК и оти евентуалната промена на одлуката може да се носи само со двотретинско мнозинство. Напоменува дека одлуките за одржување на вонредниот конгрес и за ...
сите 491 | | | веќе видена

Утре во Македонија времето ќе биде претежно сончево ,суво и студено со умерен ветер претежно од северен правец. Утринските температури ќе бидат ниски и ќе се движат од -13 до -3 ,а дневните ќе бидат во интервал од -4 до 5 степени. Утре во Скопје умерено облачно време со сончеви периоди и умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до -6 , а максимланата дневна ќе се искачи до 3 степени.
сите 332 | | | веќе видена

На седмото издание на меѓународниот филмски фестивал за анимиран филм Анимакс Скопје Фест ќе биде прикажан 51 анимиран филм во официјалната програма, од кои 10 се наменети за детската публика. Настанот ќе се одржува од 21 до 24 декември под мотото „Исцеди уметност“ во Кинотека на Македонија. Во четирите фестивалски денови на Анимакс Скопје Фест ќе бидат прикажани 41 краткометражни филмови и 10 филмови за деца во официјална конкуренција. Тие се избрани од пријавените рекордни 3.156 анимации од 88 земји во светот, меѓу кои најголем број од САД, Англија и Франција, но и од Германија, Индија, Иран, Шпанија, Русија, Бразил и други.
сите 10 | | | веќе видена

Гостиварскато јавно претпријатие „Комуналец“ за утре најавува прекин во снабдувањето со вода за пиење преку градскиот водовод. Како причина се наведува санација на дефект на главниот цевковод ф-500 во близина на селото селото Здуње. „Стручните служби утре ќе изведуваат работи за отстранување на дефектот, а поради тоа водоснабдувањето во сите делови на градот и околните села приклучени во градскиот водовод, ќе имаат привремено привремен прекин во снабдувањето. Очекуваме да наидеме на разбирање и трпеливост од граѓаните“, стои во соопштението од службата за информирање. Од гостиварски „Комуналец“ нагласуваат дека работите за отстранување на дефектот ќе започнат во 9 часот, но поради природата на дефектот, не може да прецизираат колку време ќе биде потребно санацијата и кога водоснабдувањето ќе биде нормализирано.
сите 123 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека поради протест затворена за сообраќај е крстосницата помеѓу булеварите Свети Климент Охридски и Мајка Тереза во близина на поранешна НИП Нова Македонија .Сообраќај не се одвива од крстосницата со улица Димитрије Чупоски до крстосницата со улиците Јордан Мијалков и Васил Ѓоргов, во двете насоки на движење, како и долж улицата Свети Кирил и Методиј од крстосницата со улицата Павел Шатев до Цветен Пазар. Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека поголем број возила во овој период од денот има, долж булеварот Александар Македонски во двете насоки на движење, долж булеварот Кузман Јосифовски Питу во двете насоки на движење по целата должина, долж булеварот Македонија кон крстосницата со улица 11 октомври, долж булеварот Кочо Рацин во двете насоки на движење, долж булеварот Борис Трајковски во насока на движење од Кисела Вода кон ...
сите 8 | | | веќе видена

Зимската краткодневица ќе биде најтемниот ден во оваа година. Како овој месец веќе да не е доволно луд, па и зимската краткодневица ќе биде вистински пекол благодарение на еден космички инцидент кој последен пат се случил пред 350 години. Според зборовите на астролозите, 21 декември ќе биде најлошиот ден во 2017 година. Овогодинешната краткодневица ќе се разликува од преостанатите затоа што по прв пат од 1664 година Сонцето ќе влезе во домот на Јарецот само неколку часа откако Сатурн ќе ја направи истата промена.Доведува до израмнување на Сонцето и Сатурн што носи многу негативни последици. Извор:Кумановскимуабети.мк
сите 9 | | | веќе видена

next