Радио Слободна Македонија

Грчкиот Парламент доцна синоќа го усвои Буџетот на Грција за 2018 година, кој предвидува продолжување на мерките за штедење и по истекот на третата програма за спас во август идната година. „За“ новиот Буџет се изјаснија сите 153 пратеници од владејачката коалиција, додека „против“ гласаа 144 народни избраници од редовите на опозициските партии. Буџетот предвидува продолжување на мерките за штедење и намалување на државните трошоци. Со Буџетот е предвиден сифицит од 3,82 отсто и економски раст за 2018 година од 2,5 проценти, додека државниот долг би требало да остане на ниво од речиси 180 отсто од бруто домашниот производ. Владиниот план за спроведување на Буџетот опфаќа зголемување на даноците и намалување на пензиите во следните две години. Во обраќањето до пратниците пред усвојувањето на Буџетот, грчкиот премиер Алексис Ципрас вети дека Грција без потреси ќе излезе од осумгодишната криза, која резултираше со пад на економијата за околу 25 проценти и со рекордно ниво на невработеност.
сите 7 | | | веќе видена

Забрана за доставување стока во периодот од 7:30 наутро до 18 часот од 1 декември до 31 март на потесното градско подрачје со цел намалување на загадувањето, донесе вчера Советот на град Скопје. Од Град Скопје информираат дека согласно Одлуката за организирање и дефинирање на условите, доставување на стока ќе се врши во периодот од 18 до 7:30 часот, со запирање и паркирање не подолго од 15 минути. Одлука е предвидена и со „Препораките на Интервентната акциска група за итните мерки против загадувањето на воздухот“ од 15.12.2017 од страна на Владата на Република Македонија. Град Скопје ги информира сите засегнати страни дека Секторот за сообраќај ќе изврши усогласување на издадените одобренија – повлекување и издавање на нови одобренија во согласност со одредбите од одлуката. Одлука влегува во сила од денот на објавувањето во „Службен гласник на Град Скопје“.
сите 31 | | | веќе видена

Двата шпански гиганти Барселона и Атлетико Мадрид влегоа во конфликт. Тимот на Атлетико реши да ја тужи Барселона и тоа кај Светската фудбалска федерација (ФИФА). Од Атлетико се сомневаат дека челници на каталонскиот гигант незаконски контактираат и го „врбуваат“ нивниот напаѓач, Антоан Гризман. Шпанските медиуми шпекулираат дека родителите на Гризман имале контакт со првиот човек на Барселона и дека е договорен трансфер вреден 100 милиони евра. Францускиот голгетер неодамна го продолжи договорот со Атлетико Мадрид до 2022 година.
сите 26 | | | веќе видена

Жителите на шпанскиот автономен регион Каталонија утре гласаат на предвремени избори за членови на регионалниот Парламент во Барселона. Изборите беа распишани на почетокот на октомври, откако централната Влада во Мадрид го активираше членот 50 од Уставот на Шпанија, со што ја укина автономијата на Каталонија и воведе директна управа над регионот, како одговор на одлуката на властите во Барселона за еднострано прогласување независност. Со укинувањето на автономијата, Мадрид ги распушти каталонската Влада и Парламент и распиша предвремни регионални избори. Шпанскиот премиер Маријано Рахој се надеваше дека на тој начин ќе добие на време за да се смират страстите по прогласената независност на Каталонија и одлуката за апсење на дел од каталонските регионлани лидери под обвинение за антидржавни активности, бунт, организирање бунт и злоупотреба на државни средства. Дел од сепаратистичките лидери беа притоворени, а дел, предводени од претседателот на разрешената каталонска регионална Влада, Карлес Пуџдемон, заминаа ...
сите 177 | | | веќе видена

На предлог на Министерство за транспорт и врски, Владата донесе одлука за изменување на Уредбата за висината на цената на градежното земјиште, сопственост на Република Македонија, и висината на посебните трошоци за спроведување на постапките за отуѓување и давање под закуп. Целта на ова намалување на цената на градежно земјиште, во сопственост на Република Македонија, е да се стимулира изградбата на објекти за групно домување, со социјална компонента како што се домови за пензионери, градинки, ученички и студентски домови.
сите 31 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕиас во интервју за грчката државна телевизија изјави дека спорот за името мора да се реши со компромис. Коѕиас одбива да сподели детали за прашањата кои се елементи на преговорите и оценува дека е добро што ниту Нимиц, ниту раководство во Скопје, немаат ставено свој предлог на маса. Воедно, шефот на грчката дипломатија останува на ставот дека не е можен влез на земјава во НАТО под привремената референца. Прашан за изјавата на лидерот на Независни Грци, Каменос, дека нема да се согласи на име во кое е содржан зборот Македонија и дали тоа ќе се одрази на преговорите, Коѕиас одговара дека секој има право на свое мислење, но верува дека во грчкиот парламент е потребно и постои мнозинство пратеници, а не мнозинство партии за евентуалниот договор за името.
сите 89 | | | веќе видена

Еден Азар е фудбалерот чиј трансфер ќе биде приоритет на Реал Мадрид по завршувањето на сезонава, но самото споменување на белгиската суперѕвезда предизвика бран на незадоволство во сегашниот табор на „кралевите“. Марко Асенсио е најзасегнат во целата ситуација, свесен дека ангажманот на врвен крилен офанзивец уште повеќе ќе му ги намали шансите за стандарден првотимски статус, па младиот ас веќе и гласно им се заканил на членовите на управата дека сериозно ќе ги разгледа сите понуди од клубовите кои се подготвени да му гарантираат далеку поголема минутажа. Асенсио пред неколку месеци потпиша нов долгогодишен договор со Реал, „кралевите“ сигурно нема да сакаат да го продадат така лесно шпанскиот „бисер“, но ситуацијата би можела да се промени со понуда од околу 100 милиони евра. Тие пари потоа би биле искористени за ангажманот на Азар, фудбалерот кој се наоѓа на врвот на листата со желби на тренерот Зинедин Зидан.
сите 22 | | | веќе видена

Канада и Соединетите Американски Држави ќе организираат средба за кризата со Северна Кореја, на која ќе учествуваат повеќе држави сојузнички на Јужна Кореја. Средбата е предвидена за средината на јануари во канадскиот град Ванкувер. На средбата ќе бидат поканети државите кои им се придружија на САД во Корејската војна во борбата против комунистичките сили помогнати од Кина и Советскиот Сојуз. Целта на средбата е да се продолжи притисокот врз Северна Кореја да се откаже од нуклеарното оружје, соопштија шефовите на дипломатиите на САД и Канада, Рекс Тилерсон и Кристија Фриленд, по нивната синоќешна средба во канадскиот главен град Отава.
сите 127 | | | веќе видена

Владите на Македонија и на Германија денеска ќе потпишат Спогодба за финансиска соработка, која опфаќа реализација на два клучни проекта. Како што соопшти владината прес-служба, станува збор за Програмата за наводнување на јужната долина на реката Вардар - фаза 2 и Програмата за водовод и канализација - фаза 2, чии договори за финансирање исто така ќе бидат потпишани денеска. Со потпишување на спогодбата, германската Влада доделува девет милиони евра неповратни средства за реализација на двете значајни развојни програми за Македонија.
сите 21 | | | веќе видена

Министерството за економија денеска организира конференција за развој на туризмот во Македонија. На конференцијата ќе се разговара за дополнување на Стратегијата за развој на туризмот за периодот од 2016 до 2021 година, и за потребата од измена на Законот за туристичка и угостителска дејност. Ќе биде презентирана и студија за обезбедување на податоци од областа на туризмот и подготовка на модел за проекција на идни показатели.
сите 29 | | | веќе видена

На протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда денеска пред граѓаните се обрати Дарко Костовски. Тој кажа дека да ги браниш македонските национални интереси е света должности и кажа дека токму за тоа ВМРО-ДПМНЕ постои. -Денеска видовме како СЈО, кое што нема никаков легитимитет, меѓутоа нема ниту никаква правна основа да постои, особено да не поднесува нови монтирани случаи кои што ги делегира директно СДСМ, денеска повторно измонтираа неколку случаи. Се со една цел, максимално да ја дефокусираат јавноста за да ја затскријат целата неспособност на оваа т.н. Влада или полициска хунта, која што по сите основи не дава никаков резултат, изјави Костовски. Тој потенцираше дека лично смета дека во овој период има најголема криза во историјата на Македонија, во однос на националните и државни интереси, што според него се случува поради оваа власт, но порача дека народот тоа го гледа и дека наскоро ќе даде одговори за се тоа. -Јавното обвинителство е целосно под диктат на СДСМ и тоа го покажува ...
сите 112 | | | веќе видена

Во Солун денеска треба да продолжи судењето за барањето за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски, откако минатата недела беше прекинато поради истекот на временскиот период предвиден за рочиштето. - На судењето ќе бидат доставени документи од одбраната во поглед на тоа дека барањето за екстрадиција е неосновано, а дали ќе бидат сослушани уште сведоци не знам, изјави за МИА адвокатот на обвинетите, Петар Василев. Додаде дека денеска треба да биде донесена и одлуката и според грчките закони таа се објавува веднаш, а најдоцна во рок од 24 часа. Василев додаде дека очекуваат судот да го одбие барањето за екстрадиција. Грујевски и Бошковски, се обвинети од Специјалното јавно обвинителство за предметот „Тврдина и Таргет“.
сите 115 | | | веќе видена

Олимпискиот шампион со САД и доглогодишниот професионалец во НБА лигата, Карлос Бузер одлучи да ја заврши професионалната кариера, по две сезони минати во Кина. 37-годишниот Бузер во најсилната лига на светот последен пат играше во дресот на Јута Џез во сезоната 2014/15. Покрај за „џезерите“, Бузер го носеше дресот на Кливленд, Чикаго и Лос Анџелес Лејкерс во времето на Коби Брајант. Кариерата ја заврши со НБА просек од 16,2 поени, 9,5 скока и 2,2 асистенции по натпревар. Кинескиот Гундонг во последните две сезони беше неговиот последен кошаркарски дом, а потоа се одлучи да замине во пензија.
сите 66 | | | веќе видена

Владата на вчерашната седница го разгледа и утврди Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. Како што информира владината прес-служба, Предлог-законот ќе биде доставен до Собранието. Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји го потпишаа премиерите на двете земји Зоран Заев и Бојко Борисов на 1-ви август годинава во Скопје. Договорот ќе стапи во сила откако ќе биде ратификуван во парламентите на двете земји.
сите 47 | | | веќе видена

Во Европската унија денеска стапуваат во сила новите антидампинг мерки, кои имаат за цел да ги заштитат производителите во ЕУ од евтиниот увоз од земји како Кина. Кина е најголемиот снабдувач со стоки во ЕУ, но Унијата смета дека некои од увезените производи од азиската земја незаконски им конкурираат на европските цени. За да се справи со овој проблем, Брисел воведе антидампинг давачки за разни кинески производи, вклучително и во секторот за челик.
сите 3 | | | веќе видена

Едно лице е приведено во инцидент што се случил на граничниот премин Табановце за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на МВР Тони Јаневски за МИА кажа само дека во инцидентот е приведено едно лице затоа што нападнало полициски службеник. Дел од медиумите јавуваат дека дошло до буткање меѓу членовите на ВМРО-ДПМНЕ и полицијата и дека еден од демонстрантите е повреден, а еден приведен. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека станува збор за уште една злоупотреба на институциите во политички цели и обид насилно да се спречат протестите против политичкиот прогон од страна на хунтата на Зоран Заев, кој изминатиов период незаконски притвораше уметници, режисери, оперски пејачи, пратеници и.т.н прогласувајќи ги без аргументи за терористи. ВМРО-ДПМНЕ најави дека денеска од 17 до 18 часот ќе го блокира граничиот премин Табановце кај Куманово. Партијата вечерва одржа протест и во Скопје пред Министерството за правда.
сите 65 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиште за случајот „Сопот” во кој десет лица се обвинети за тероризам. Овој случај е од 2003 години, кога двајца полски војници и еден македонски државјанин загинаа, откако теренско возило на НАТО нагази на мина. Во овој случај десет лица се осудени за тероризам. Тие се товарат дека подметнале експлозивна направа на локалниот пат Сушево – Сопот. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во јули годинава му го предаде предметот „Сопот“ на СЈО, откако во јавноста беа објавени разговори на владини функционери поврзани со овој случај. (МИА)
сите 21 | | | веќе видена

Република Македонија е единствена земја во Европа, каде во 21 век има политички затвореници. Се конструираат обвиненија, се монтираат цели случаи, се со цел влевање на страв кај секој еден кој не се согласува со политиките на хунтата, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Обвинението кое им се става на товар во целост е апсурдно. Кривичното дело тероризам за кое се товарат е политички производ и служи за дефокус на јавноста од антидржавните политики, економскиот колапс и корупцијата на криминогената банда на чело со Заев. Притворите кои ги побара Јавното обвинителство се неосновани. Не е исполнет ниту еден од законски предвидените услови за изрекување на истите. Неправедно притворените ниту се криеја, ниту се впуштија во бегство. Тие 8 месеци твореа и ги извршуваа своите секојдневни активности. Сите тие се жртва на една полициска хунта која сака во целост да управува со нашите животи, преку втерување страв во секој еден кој ќе се дрзне да размислува поразлично од нив. Нападот од страна на полицијата под контрола на ...
сите 54 | | | веќе видена

Поранешната шампионка на Вимблдон, Мерион Бартоли, објави дека ќе се врати на тенисот на своја 33 годишна возраст. Французинката замина во пензија во 2013 година, но повторно реши да му се врати на „белиот спорт“. Бартоли во кариерата има скор 117-82, а на Грен слем турнирите најголемиот успех го има остварено на Вимблдон во 2013 година. Професионалната кариера Бартоли ја започна во 2000 година, а кам-бекот е најавен во март, 2018 година, на турнирот во Мајами.
сите 4 | | | веќе видена

Шпанскиот кошаркар на Реал Мадрид, Руди Фернандез го повреди бутниот мускул и две недели ќе биде надвор од кошаркарските терени. Пред натпреварите против Валенсија, Бросе баскет и Фенербахче, тренерот на „кралевите“ Пабло Ласо се соочува со многу повредени кошаркари. Љуљ, Кузмиќ, Ајон, Рендолф и Кампацо нема да настапт на следните натпревари, па Ласо ќе приклули двајца кошаркари од младинската екипа на Реал Мадрид Руди сезонава игра промениво и бележи 8,5 поени, 2,1 скок и 1,3 асистенции по натпревар во Ендеса лигата и 7,7 поени и 2,2 асистенции во Евролигата.
сите 3 | | | веќе видена

next