Радио Слободна Македонија

Грчкиот Парламент доцна синоќа го усвои Буџетот на Грција за 2018 година, кој предвидува продолжување на мерките за штедење и по истекот на третата програма за ...
сите 7 | | | веќе видена

Забрана за доставување стока во периодот од 7:30 наутро до 18 часот од 1 декември до 31 март на потесното градско подрачје со цел намалување на загадувањето, ...
сите 31 | | | веќе видена

Жителите на шпанскиот автономен регион Каталонија утре гласаат на предвремени избори за членови на регионалниот Парламент во Барселона. Изборите беа распишани ...
сите 177 | | | веќе видена

На предлог на Министерство за транспорт и врски, Владата донесе одлука за изменување на Уредбата за висината на цената на градежното земјиште, сопственост на ...
сите 31 | | | веќе видена

Канада и Соединетите Американски Држави ќе организираат средба за кризата со Северна Кореја, на која ќе учествуваат повеќе држави сојузнички на Јужна Кореја. ...
сите 127 | | | веќе видена

Владите на Македонија и на Германија денеска ќе потпишат Спогодба за финансиска соработка, која опфаќа реализација на два клучни проекта. Како што соопшти ...
сите 21 | | | веќе видена

На протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда денеска пред граѓаните се обрати Дарко Костовски. Тој кажа дека да ги браниш македонските ...
сите 112 | | | веќе видена

Во Солун денеска треба да продолжи судењето за барањето за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски, откако минатата недела беше прекинато поради ...
сите 115 | | | веќе видена

Олимпискиот шампион со САД и доглогодишниот професионалец во НБА лигата, Карлос Бузер одлучи да ја заврши професионалната кариера, по две сезони минати во ...
сите 66 | | | веќе видена

Владата на вчерашната седница го разгледа и утврди Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и ...
сите 47 | | | веќе видена

Во Европската унија денеска стапуваат во сила новите антидампинг мерки, кои имаат за цел да ги заштитат производителите во ЕУ од евтиниот увоз од земји како ...
сите 3 | | | веќе видена

Едно лице е приведено во инцидент што се случил на граничниот премин Табановце за време на протестот на ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на МВР Тони Јаневски за МИА ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиште за случајот „Сопот” во кој десет лица се обвинети за тероризам. Овој случај е од 2003 години, кога двајца ...
сите 21 | | | веќе видена

Република Македонија е единствена земја во Европа, каде во 21 век има политички затвореници. Се конструираат обвиненија, се монтираат цели случаи, се со цел ...
сите 54 | | | веќе видена

next