Радио Слободна Македонија

Најмалку 14 лица, меѓу кои и едно дете, се повредени денеска во австралискиот град Мелбурн, кога џип удри во голема група пешаци. Полицијата информираше дека возачот намерно удрил во пешаците и оти неговиот мотив дополнително ќе се утврдува. Неименуван полициски претставник изјави дека најверојатно станува збор за „терористички инцидент“, но таквите оценки засега не се официјално потврдени. Инцидентот се случил на улицата Флиндерс во центарот на градот, во време кога многу граѓани излегуваат на пауза од работа и купуваат божиќни подароци. Полицијата ги уапси возачот на џипот, како и уште едно лице кое се наоѓало во возилото.
сите 32 | | | веќе видена

Македонските кошаркарски репрезентации до 15 и до 16 години претстојниот јануари ќе заминат за Белград, каде се договорени неколку пријателски натпревари. Подготовките за овој турнир ќе започнат на 3 јануари, 2018 година во Скопје. Тренинзите ќе се одржуваат во малата сала на „Кале“ и ќе траат до 9 јануари, кога ќе се замине за Белград. Нашите млади репрезентативни кошаркари ќе одиграат по четири натпревари со младински клубови од Србија, а потоа ќе заминат за Истанбул, каде ќе продолжат со истото темпо, одигрувајќи неколку пријателски натпревари со своите врсници. Во Србија кошаркарските надежи ќе се судат со соодветните генерации на Црвена Звезда, Земун, Партизан и Мега Лекс.
сите 4 | | | веќе видена

Веднаш по завршувањето на последните натпревари од четвртфиналето на англискиот Лига Куп, беше извршена ждрепката за полуфиналето, во кое ќе играат три премиерлигаши и еден член на Чемпионшип. Натпреварувањето ќе добие нов шампион поради елиминација на Манчестер Јунајтед. Лидерот во Премиер лигата, Сити на Гвардиола го доби Бристол Сити, додека второто полуфинале е лондонското дерби помеѓу Челзи и Арсенал. Полуфиналните натпревари на програмата се на 8 и 22 јануари 2018 година,
сите 91 | | | веќе видена

Фиренца е еден од оние градови за кој луѓето сонувале да го посетат уште пред стотици години. За време на ренесансата таа е главен центар на мислат...изразувањето и уметноста од сите видови. Голем број прекрасни цркви, раскошната палати и импресивни споменици биле изградени во текот на вековите, што ја прави Фиренца еден од најпосетените градови во Италија! Овој пазар е само еден од многуте настани во Фиренца во оваа сезона. И овде можете да учествувате во секакви работилници, и не заборавајте да се стоплите со греено вино и да купите некој дрвен украс за вашата елка. Пазарот е отворен од 28-ми ноември до 17-ти декември. Улиците и плоштадите во Фиренца се украсени со прекрасни светилки, машни и лампиони, па подгответе се да направите неверојатни фотографии. Во срцето на градот се поставува огромна елка која сигурно ќе сакате да ја видите.
сите 3 | | | веќе видена

Претседалот на Формула 1 тимот на Ферари, Серхио Маркионе, наговести дека тимот може наскоро да го замени својот втор возач Кими Раиконен. Финецот со 38 години е најстариот возач во Формула 1, а во Ферари се врати во 2014 година, од каде претходно освои и титула со тимот од Маранело. Фетел останува прворангиран возач на италијанската екипа, но во Ферари очигледно веќе немаат трпение со недоволно мотивираниот Кими Раиконен.
сите 9 | | | веќе видена

Уругвајскиот фудбалски репрезентативец Луис Суарез може да го оствари најсензационалниот трансфер оваа зима ако се остварат најавите на шпанскиот весник Дон Балон. Интересно звучи тоа што следна дестинација на Уругваецот би можел да биде лондонски Тотенхем. Причина за ваквата одлука на Барселона е да соберат што повеќе пари за купување на Антоан Гризман што во овој случај звучи тотално лудо.
сите 9 | | | веќе видена

Од „ЕВН Македонија“ АД е добиено известување дека, на ден 21.12.2017 година (четврток ), заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија ќе останат: од 09:00 до 12:00 часот, корисниците од дел од ул. Емил Зола, дел од ул. Иван Козаров, дел од ул. Борис Трајковски, дел од ул. Киро Крстевски, дел од ул.553 и дел од ул. Виктор Иго . (Општина Кисела Вода ) од 09:30 до 12:30 часот, корисниците од дел од ул. Дане Крапчев и дел од ул. Мајаковски. ( Општина Центар ) од 12:00 до 16:00 часот, корисниците од дел од ул. Балзакова и дел од ул. Дренак. ( Општина Кисела Вода )
сите 127 | | | веќе видена

Кошаркарот на Голден Стејт Стеф Кари, нема да се опорави на време од повредата на скочниот зглоб, што значи дека ќе го пропушти дербито против Кливленд закажано за католички Божиќ. Кари не е во составот на Голден стејт веќе пет натпревари, а според информациите ќе мора да одмори уште најмалку една недела. Плејмејкерот на „воините“ предвреме го напушти мечот против Њу Орлеанс, па сега екипата на Стив Кер е значително ослабена знаејќи дека ќе ги нема и повредените Грејмонд Грин, Заза Пачулија и Шон Ливингстон.
сите 43 | | | веќе видена

Иако пристигна како најголемо засилување во летниот преоден рок, Леонардо Бонучи би можел да го напушти Милан веќе во јануари. Поради тоа што Милан не игра врвен фудбал и „Росоњерите“ оваа сезона се далеку под очекуваното ниво, наводно Леонардо Бонучи одлучил веднаш да го напушти клубот. „Калчомеркато“ пренесува дека Бонучи веќе добил понуди од Манчестер Сити и Барселона, две екипи кои што веќе подолго време се мачат да најдат вистинско решение на стоперската позиција.
сите 22 | | | веќе видена

Бразилскиот фудбалски репрезентативец Давид Луиз ја изненади англиската фудбалска јавност откако одлучи кариерата да ја продолжи во Њукасл. Договорот е пред склучување, а не него инсистира менаџерот Рафа Бенитез кој во Луиз гледа решение за кризата во одбраната. Бразилецот не игра во Челси неколку недели поради конфликт со Антонио Конте кој има доверба во Андрес Кристенсен. Луиз мораше да прифати една од понудите бидејќи ако нема минутажа, може да го изгуби местото во бразилската репрезентација за Светското првенство.
сите 17 | | | веќе видена

„Централен Балкан помеѓу грчкиот и келтскиот свет, Кале-Кршевица 2001-2011“ е насловена изложбата која вечер во 19 часот ќе ја отвори Археолошкиот музеј на Македонија во соработка со Народниот музеј од Белград. Ќе биде презентиран дел од артефактите пронајдени за време на повеќегодишните систематски истражувања на локалитетот Кале кај селото Кршевица во близина на Врање во Србија. Се работи за богат движен материјал, како керамички садови, накит, разни бронзени и железни предмети, монети од времето на Филип Втори, Александар Македонски и неговите наследници. Археолошкиот музеј соопшти дека сите артефакти сведочат за значењето и големината на населбата формирана во почетокот на IV век пред наша ера, која постоела се до првите децении на III век п. н.е. Изложбата е збогатена и со голем број фотографии од урбаниот комплекс, античкиот град, како и од бројни објекти откриени за време на истражувањата, меѓу кои и систем за водоснабдување кој е единствен и досега непознат на останатите европски локалитети. ...
сите 7 | | | веќе видена

За неколку денови започнува зимата а на тој ден денот е најкраток а ноќта најдолга, ноќта тогаш трае 15, 16 часа, а сонцето тешко доаѓа до земјата, но браќа и сестри најтемно е пред зората, а темно е затоа што доаѓа зората и ќе излезе новото сонце на слободата, тоа е македонската химна ќе изгрее ново сонце на слободата, ова на вечерашниот протест пред Истражниот затвор во Шутка го истакна Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ. -Нашиот народ поминал многу зими, нашиот народ поминал многу ноќи и ноќта не 15 часови да трае, таа може да трае и шест месеци како поларните ноќи, но не може темнината да ја победи светлината, светлината ја победува темнината, слободата го победува затворот, ќе дојде слободата браќа и сестри за оние што неправедно се внатре. Вчера беше уапсен човек и луѓе беа земени во полициска станица бидејќи нападнале полицаец, а ги спречуваа во протест, а тука се полицајците кои минатата и пред минатата година со недели и месеци беа каменувани и тепани, каде се кривичните пријави? Каде се обвинувањата од ...
сите 7 | | | веќе видена

Иако сите се подготвуваат за настап на ЕП во јануари, ЕХФ ги одреди и дебри средбите на следните три кола во машката лига на шампионите. Веќе во првото коло во новата 2018 година, инаку 11 во групната фаза Вардар гостува кај Барселона, и тоа ќе биде првото дерби на ЛШ. Средбата е закажана за 10 февруари во Барселона, а домаќинот сѐ уште го нема објавено часот на одигрување на средбата. До крајот на групната фаза од ЛШ остануваат да се одиграат уште четири кола, а Вардар е единствена екипа без пораз и со 18 бода од 10 натпревари. Во 2017 година Вардар победи на сите натпревари во пролетниот дел од сезоната во ЛШ, а во новата 2017/2018 имаше само два нерешени натпревари. „Црвено-црните" се на добар пат да бидат повторно во Келн и да се обидат да станат првиот тим што ја одбранил европската титула. На првиот меч со Барселона во Скопје победивме ние со 27-24, иако можеше таа разлика да биде и повисока. Вардар по 10-те кола во ЛШ ја има најдобрата одбрана, примивме само 224 гола, што е далеку најдобро во однос на ...
сите 37 | | | веќе видена

Контролата врз Законодавниот дом на американската сојузна држава Вирџинија ќе се реши со жрепка, откако во неизвесната трка за пратеник од крајбрежниот град Њупорт Њуз заврши со изедначен резултат. Републиканскиот пратеник Дејвид Јанси и демократската кандидатка Шели Симондс освоија по 11.608 гласа. Изборната комисија реши местото да и се додели на Симондс, која имаше еден глас повеќе, но Јанси го обжали резултатот и по повторно броење на гласовите, двајцата кандидати ист број на гласови. Изборниот законик на Вирџинија предвидува во ваков случај пратеничкото место да се додели со жрепка, но се уште не е донесена конечна одлука дали и како да се организира извлекувањето. Односот на силите е крајно поделен и во самиот Законодавен дом. Доколку Јанси биде посреќниот кандидат во жрепката, Републиканската партија ќе има тесно мнозинство, но доколку победи Симондс, тогаш двете партии ќе имаат по точно 50 пратеници.
сите 5 | | | веќе видена

Под мотото „Сите сме дел од истата туристичка приказна“ денеска во Скопје ќе се одржи Втората македонска туристичка берза што ја организира Националната асоцијација за дојдовен туризам. Втората македонска туристичка берза треба да овозможи директен контакт со агенциите кои работат со дојдовен туризам во Македонија, а на настанот се очекува да учествуваат претставници на хотелите, рестораните, винариите, туристички и планиниски водичи и превозници.
сите 18 | | | веќе видена

МИА Речиси четири години Крсте Стефанов, електроинженер од Кочани, живее и работи во германскиот град Хоф. Дипломирал во 2009 година на ФЕИТ и пред да ја напушти Македонија работел во компанија за изведба на фотоволтаични системи во Скопје. Неговата сопруга и сограѓанка Симона Тодоровска-Стефанов, доктор по општа медицина, му се придружила во 2015 година, една година по дипломирањето на Медицинскиот факултет во Штип. Двајцата работат во своите професии откако го исполниле предусловот - потребното ниво на познавање на германскиот јазик. - Работев по струка во Скопје. Нормална плата за тоа време, но, сепак, гледавме подобра иднина за нас во Германија, поголеми можности, и затоа се одлучив да ја напуштам Македонија. Искуството од Македонија ми помогна и овде да продолжам да работам на проектирање соларни системи. Работам и на проекти од автоматиката. Сопругата работи, исто така, во струката, докторка е веќе една и пол година. Задоволни сме од животот во Германија. Начинот на живот е различен, викендите претежно ...
сите 11 | | | веќе видена

Во Хаг денеска ќе се одржи церемонија за затворање на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, познат и како Хашки трибунал, кој официјално ќе престабе да постои по десет дена. На церемонијата ќе присуствуваат официјални претставници од неколку поранешни југословенски републики, чии државјани во текот на изминатите 24 години се процесуирани во Судот. Судот беше основан на 25 мај 1993 година од страна на Советот за безбедност на Обединетите нации со цел да ги гони сторителите на воени злосторства на територијата на поранешна Југославија. За време на 24-годишната работа Трибуналот процесуираше 161 обвинети, од кои повеќе од половината беа дела од воениот и политичкиот врв на Србија и Република Српска.
сите 29 | | | веќе видена

Воено медицинскиот центар на АРМ денеска со воена свеченост ќе го одбележи денот на единицата. Свеченоста, која е во рамките на активностите за 25 години од формирањето на Армијата на Република Македонија, согласно со воениот протокол, ќе се одбележи со постројување на единицата, пригодни говори и доделување на стимулативни мерки. На свеченоста се очекува да присуствуваат претставници од генералштабот на АРМ, здружено оперативната команда, како и команди и единици на Генералштабот на АРМ.
сите 6 | | | веќе видена

Со промоција на е-зборникот „Премин“ и поетско читање, вечер од 20 часот во кафе-книжарницата „Магор“ ќе биде одбележан Интернационалниот ден на Светската унија на поети. Настанот го организира Здружението за развој на култура и заштита на културно наследство „Контекст-Струмица“ и школата за поезија – Делегација Македонија. Во зборникот „Премин“ се застапени 25 автори со своја поезија, како и поезијата на двајца поети, гости од Филипини и Тајван.
сите 9 | | | веќе видена

Портпаролот на грчката Влада Димитрис Цанакопулос ги отфрли шпекулациите дека премиерот Алексис Ципрас планира предвремени избори и изјави оти изборите ќе бидат одржани во редовниот термин во 2019-та година. Ваквиот одговор Цанакопулос го даде на прашањето дали потегот на Владата да подели божиќни бонуси на социјално ранлчиците семејства, значи дека се подготвува за предвремени избори. Грчките медиуми потенцираат дека партијата СИРИЗА на Ципрас заостанува во анкетите зад конзервативната Нова Демократија, поради што социјалните мерки ги гледаат како обид да си го подобри рејтингот пред избори.
сите 25 | | | веќе видена

next