Радио Слободна Македонија

Во текот на 2017 година беа убиени 50 новинари, седум блогери и осум лица вработени во медиуми или вкупно 65 медимски работници, соопшти организацијата Репортери без граници. Од вкупната бројка, 39 новинари биле убиени со намера, а 26 загинале во несреќни случаи при извршување на работните обврски. Се работи за најмала бројка на новинари убиени во текот на една година во изминатите 14 години, што, според Репортери без граници, се должи како на подобрата заштита при работа, така и на фактот дека новинарите избегнуваат да работат во најопасните светски жаришта. Сирија останува најопасна земја за новинарската професија, со 12 убиени новинари. Во Мексико биле убиени 11 новинари, во Авганистан 9, во Ирак 8, а четворица на Филипините. Најчесто на удар во 2017 година биле новинари кои известуваат од воените зони, како и тие што пишуваат за шверцот на дрога и за други видови организиран криминал. (МИА)
сите 18 | | | веќе видена

Фудбалската репрезентација на Србија ќе игра на Светското првенство во Русија, а голема е веројатноста нашиот северен сосед да игра пријателски дуел со селекцијата на Аргентина, тврдат медиумите од оваа земја. Фудбалската федерација на Србија активно работи на договарање на пријателски дуел со „гаучосите“ кој во јуни би бил последен тест пред Мундијалот. Прва опција е натпреварот да се игра во Белград, додека како втора алтернатива се споменува Виена.Дуел на Србите и Аргентинците едни против други може да биде од голема корист, затоа што Србија е во група со Бразил, додека Аргентина на Светското првенство ќе виде во групата со Хрватска.
сите 7 | | | веќе видена

Пред граѓаните собрани на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ пред истражниот затвор во Шуто Оризари се обрати Драган Данев. Тој кажа дека граѓаните скоро секој ден се собираат барајќи само едно, правда и човечност. -За седум дена нашите судии пак ќе одлучуваат за правдата, односно за слободата на нашите браќа и сестри кои сега се на другата страна од оваа ограда. Јас ги замолувам, од моето лично име и од името на сите нас, на сите чесни и искрени граѓани на Република Македонија, да судат човечно, да одлучуваат по правда, а не по политички инструирани одлуки донесени некаде надвор од судовите, изјави Данев. Тој кажа дека сме во предвечерието на големиот верски празник Свети Никола, празник кој го слават многу граѓани и семејства низ државата и многу Македонци и православни граѓани на оваа земја. -Ги молам сите во името на овој голем светец, да им даде многу здравје, да ги штити од секакви неволји и од овој прогон, нашите браќа и сестри што се од другата страна на оваа ограда. Правдата кога тогаш ќе победи, ...
сите 44 | | | веќе видена

Левиот бек на актуелниот европски ракометен шампион Вардар, Вуко Борозан го доби признанието за спортист на годината во Црна Гора во изборот на Олимпискиот комитет на оваа земја. Ова е одлука на жирито, а истата останува да биде уште потврдена и од страна на Управниот одбор на Олимпискиот комитет на Црна Гора со што истата награда ќе стане и официјална. Вуко Борозан имаше импресивни настапи во 2017 година. Со Вардар стигна до титулите во Лигата на шампионите и во СЕХА-лигата, а со Црна Гора се пласираше на Европското првенство во Хрватска.
сите 126 | | | веќе видена

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“. Каменос вчера при посетата на воениот камп Далипи во Солун, рекол дека остануваат на позицијата утврдена во 1992 година на средбата на партиските лидери под покровителство на тогашниот претседател Константин Караманлис дека терминот „Македонија“ во името на соседната држава не е прифатлива опција за Грција. За промена на таа позизиција, според него, ќе биде неопходен нов состанок со сегашниот претседател Прокопис Павлопулос, пренесува МИА. „Катимерини“ потсетува дека во 2007 година, Грција, сепак, се согласи зборот „Македонија“ да биде содржан, но во сложено име што би било за севкупна употреба. Весникот коментира дека ваквата позиција на лидерот на Независни Грција Панос ...
сите 115 | | | веќе видена

Лидерите од регионот ја гледаат 2018 година како клучна за голем исчекор на сите држави во пристапувањето кон ЕУ, но и за интензивирање на регионалната соработка со максимална поддршка на инструментите на ЕУ за оваа намена, беше нагласено на синоќешната средба на премиерите на земјите од Западен Балкан со високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини во Брисел. - Најважна новост за државите од Западен Балкан во 2017 година беше најавувањето на Стратегијата за проширување на ЕУ на претседателот на ЕК Жан Клод Јункер. Токму Стратегијата и нејзините клучни одредници беа главна тема на дискусија. На средбите беше констатирано дека сите држави од Западен Балкан треба да гледаат на оваа Стратегија како на јасен сигнал кон нив за нивната европска перспектива. Секоја од државите од Западен Балкан треба да напредува на патот кон ЕУ врз ос нова на напредокот кој го покажува во реформите во клучните области , напиша макеоднскиот премиер Зоран Заев на својот Фејсбук профил по ...
сите 27 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека притворот за уставобранителите мора да биде прекинат, а политички монтираното обвинение за тероризам да биде повлечено. Мора да престанат изживувањата во Истражниот затвор преку нехуманите услови во кои се држат притворените. -Не постои никаква правна основа, ниту какви било аргументи да се бара продолжување на притворот или продолжување на истрагата за измисленото обвинение со кое за терористи беа прогласени уметници, оперски пејачи, режисери, актери, архитекти, доктори, пратеници, полициски службеници и многумина други чиј единствен грев е љубовта кон Македонија, се наведува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека Јавното обвинителство наместо по закон работело по насоките на хунтата. -Целиот случај за наводен тероризам е монтиран за потребите на хунтата. Дејствијата кои ги превзема Јавното обвинителство се нелогични и неаргументирани. Не е исполнет ниту еден услов за да се бара и изрече мерката притвор. Неправедно притворените ниту се криеја, ниту се впуштија во ...
сите 265 | | | веќе видена

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 дкември. Денеска е Св. Николај Чудотворец архиепископ Мирликиски. Свети Никола се роди во Патара, во малоазиската област Ликија, во третиот век. Уште од малечок се одликуваше со посебна чистота на душата и предаденост на Бога. Подоцна, во зрелата возраст, посака да стане монах, но Бог самиот, во едно видение, го упати да се врати во светот и така да им служи на луѓето. На чудесен начин беше избран за архиепископ на главниот град на Ликија, Мира. За време на гонењето на христијаните при Диоклецијан, беше ставен во затвор. Подоцна учествуваше на Првиот вселенски собор, во 325 година. Блажено се упокои во 342 година, во длабока старост. Беше најблаг пастир, голем чудотворец и помошник во секакви неволји. Неговите нетлени мошти беа пренесени од Мира во Бари во единаесеттиот век. Таму се наоѓаат до денес. ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР Денеска е Св. Урбан Петти. Пред стапувањето на папскиот престол, бил припадник на бенедиктанците. Како ...
сите 13 | | | веќе видена

Фудбалерот на Барслелона, Лионел Меси изненадувачки ги освои двете најголеми признанија на традиционалното доделување на најдобрите во шпанската Примера за сезоната 2016/16. Аргентинецот беше прогласен за најдобар играч на првенството – награда „Алфредо ди Стефано“, а ја доби и наградата за најдобар стрелец за 37 гола со кои подоцна ја освои и наградата „Златна копачка“. Јаго Аспас од Селта е најдобар шпански стрелец во првенството со 19 гола, Андрес Иниеста е најдобар шпански фудбалер, а голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак е најдобар чувар на мрежата во сезоната.
сите 30 | | | веќе видена

Македонската машка ракометна репрезентација вчера го имаше првиот тренинг под водство на Роберто Гарсија Парондо, а националниот тим ќе биде комплетен по католичкиот Божиќ.„Црвено-жолтите“ тргнаа со четири имиња од списокот, плус голманот Кизиќ, кој е викнат дополнително до петок. В четврток ќе се приклучат во националниот тим репрезентативците од Металург, додека в петок и сабота доаѓаат Никола Митревски, Гоце Георгиевски и Никола Маркоски. На 25 декември од 16.30 часот е првиот собир во хотелот „Александар Палас“, по што ќе следи тренинг во СЦ „Борис Трајковски“, а последните репрезентативци од Германија и Турција, Немања Прибак, Филип Лазаров, Филип Миркуловски и Филип Талески ќе се приклучат на 26 декември.На 25 декември ќе пристигне и Раул Гонзалез, но не е познато дали ќе биде со националниот тим на вечерниот тренинг, или од наредниот ден Македонија ќе тргне под негово водство. foto:gol.mk
сите 48 | | | веќе видена

Фудбалската федерација на Италија ја смени казната за претседателот на Јувентус, Андреа Ањели во случајот со продажба на билети на „ултра“ навивачите на италијанскиот шампион. Првиот човек на „старата дама“ во септември доби една година суспензија од фудбалски настани, додека клубот мораше да исплати 300.000 евра казна. Сепак, апелацискиот суд на ФФИ реши да ја смени одлуката, наместо суспенција, Ањели сега ќе мора сам да плати казна од 100.000 евра, додека Јуве ќе мора да игра пред празна јужна трибина каде вообичаено се наоѓаат организираните навивачи, но при тоа нивната казна се зголеми за двојно, сега ќе мора да платат 600.000 евра.
сите 4 | | | веќе видена

Актуелниот светски првак на 100 метри, Џастин Гетлин, е вмешан во нов допинг-скандал откако неговите најблиски соработници се фатени на дела како нудат супстанци со кои се подобруваат резултатите на атлетските натпреварувања. Светската Атлетска Федерација најави дека ќе покрене официјална постапка против Американецот по новинарска сторија на британскиот весник „Телеграф“, чии новинари се претставувале за менаџери на актер кому му се потребни забранети супстанци и успеале да извлечат признание од членови на тимот на Гетлин. Тие откриле на кој начин се добиваат рецепти на лажни имиња во Европа, за потоа супстанците да се шверцуваат во САД. Според „Телеграф“, заинтересираните клиенти требале да платат 250.000 долари за целокупниот проект, во кој посредува доктор од Австрија. Според британскиот весник, постојат и докази дека Гетлин ги користел истите супстанци, што ќе треба да биде докажано или демантирано низ истрагата на Светската Атлетска Федерација. Американскиот атлетичар веднаш по обелоденувањето на ...
сите 18 | | | веќе видена

Напаѓачот на Ливерпул, Даниел Стариџ, веќе во јануарскиот преоден рок би можел да тимот од „Енфилд“. Според британските медиуми, Јирген Клоп го нема во своите планови Стариџ и за вториот дел од сезоната, па веројатноста за негово заминување е се поголема. Најзаинтересирани за неговите услуги се тимовите на Бетис и Валенсија, но проблем е неговата висока плата, која изнесува 200.000 фунти неделно. Неговиот договор со Ливерпул истекува во јуни 2019 година.
сите 15 | | | веќе видена

По серијата лоши игри и очајни резултати раководството на некогашниот шампион на Турција, Галатасарај, одлучи да се раздели со сега веќе поранешниот предводник на тимот, Игор Тудор. Турскиот гигант на последните пет меча во домашното првенство доживеа три порази, а по последниот од Малатија, Тудор доби отказно решение од шеф на стручниот штаб на тимот. 39-годишниот некогашен репрезентативец на Хрватска на кормилото на Галатасарај седна ова лето, а за овој раскин ќе добие 400.000 евра како оштета. Според најавите на тамошните медиуми најверојатно негов наследник ќе биде прочуениот турски стратег, Фатих Терим, кој пред извесен период одби да биде селектор на репрезентацијата на Босна и Херцеговина.
сите 34 | | | веќе видена

Спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Михаел Цорк откри дека Пјер-Емерик Обамејанг, најдобриот стрелец на екипата, го продолжи договорот до 2021 година. Соработката помеѓу бундеслигашот и 28-годишниот габонски напаѓач требаше да заврши во 2020 година, но истата беше продолжена за една година. Потписот на Габонецот беше ставен уште пред неколку месеци, се чекаше само евентуална висока понуда од големите европски екипи, кои долго време се интересираа за неговите услуги. Од неговото доаѓање во Бундеслигата во 2013 година од Сент-Етјен, Обамејанг постигна 98 погодоци, од кои 13 оваа сезона.
сите 13 | | | веќе видена

Бугарскиот тенисер, Григор Димитров е избран за најдобар спортист на Балканот во традиционалната анкета на Бугарската национална агенција (БТА), Стојанче Стоилов се најде на десетото место. Македонскиот репрезентативец и европски шампион со Вардар, Стојанче Стоилов се најде меѓу најдобрите десет спортисти на Балканот во изборот на БТА која го прави по 45. пат. За најдобар спортист е избран Григор Димитров кој имаше одлична сезона која ја круниса со трофејот на завршниот мастерс турнир во Лондон. Втора е романската тенисерка Симоне Халеп, после неа е Турчинот, Рамил Гулијев кој стана светски шампион на 200 метри, четврта е грчката Атлетичарка Катерина Стефаниди, петката ја комплетира Хрватката Сандра Перковиќ. Првиот фудбалер е дури на шестото место, Лука Модриќ кој со Реал Мадрид имаше фантастична сезона, тој се најде пред грчкиот гимнастичар Елефтериос Петрониас. Осмото место му припадна на српскиот кошаркар Богдан Бодановиќ, одбојкарката Тијана Бошковиќ е девета, а нашиот Стојанче Стоилов е на десетото ...
сите 3 | | | веќе видена

И 20 години по снимањето и првото прикажување, „Титаник“ воодушевува со својата приказна. Утре се одбележуваат 20 години откако гледачите за прв пат видоа како Роуз не успеа да го одржи ветувањето кое му го даде на Џек дека „никогаш нема да го пушти“. Годишнината ширум САД се одбележува во повторно прикажување на филмот, а гледачите се упте тагуваат за судбината на младите љубовници кои во филмот ги играат Леонардо ди Каприо и Кејт Винслет. -Приказната за Титаник има вонвременски квалитет. Изгледа дека живее над нашето секојдневие и тоа е фасцинантно, вели по повод годишнината, режисерот Џејмс Камерон. Титаник влезе во филмската историја освојувајќи 11 Оскари, вклучително за најдобар филм и режија. Со заработка од 2,2 милијарди долари беше најуспешен филм на сите времиња, додека во 2009-та година местото не го зазема Аватар, повторно во режија на Џејмс Камерон. Иако филмот трае 195 минути, доби брилијантни критики, а насловната песна „My heart will go on“ и донесе глобален успех на Селин Дион. Камерон (63) ...
сите 4 | | | веќе видена

Утрово во Стејпл Центарот, „Езерџиите" ги пензионираа дресовите со број 8 и 24 во чест на легендата Коби Брајнат, забавата на ЛА Лејкерс на крајот ја расипа Кевин Дурант со шут за два за победа на Голден Стејт во продолженија. Коби Брајант стана десетиот играч на кого 16 кратниот НБА шампион му го повлече дресот. „Езерџиите“ обично ги пензионираат дресовите на играчите кои имаат влезено во „Халата на славните“, Коби Брајант треба да ја добие оваа почест во 2021, но ЛА Лејкерс реши да не ја чека формалноста. Утрово на полувремето од дуелот со Голден Стејт, двата дреса кои ги носеше Коби Брајант во кариерата, бројот 8 и 24 се најдоа високо на ѕидот во Стејпл Центарот. Популарната „Црна мамба“ помина 20 години во дресот на „Езерџиите“ и одигра најмногу натпревари (1.346), постигна најмногу поени (33.643), реализраше најмногу тојки (1.827) и слободни фрлања (8.378) и забележа најмногу украдени топки (1.944) во франшизата на ЛА Лејкерс. „Не се работи за тоа што моите дресови ќе висат таму горе, се работи за ...
сите 18 | | | веќе видена

Во Кинотеката на Македонија вечер од 19.30 часот ќе биде отворена изложба од циклусот „Македонскиот Дон Кихот“ и премиера на истоимениот документарен филм на ЕФА Продукција за македонскиот сликар и професор Владимир Георгиевски (1942-2017) режиран од Константин Плевнеш. – Изложбата ќе ја отвори Климе Коробар од асоцијацијата „Икон“, а настанот ќе биде придружен и со изведба на композиции на Шуберт, еден од омилените композитори на Владимир Георгиевски, во изведба на Фјола Исмаили – виолончело и Дарко Мариновски – пијано, соопшти ЕФА Продукција. Изложбата посветена на четиридецениското истражување на темата Дон Кихот, инспирирана од Сервантес, во втората половина на 2018 година се очекува да биде презентирана заедно со документарниот филм во галерија во Мадрид. Документарниот филм ќе има уште една проекција во Кинотека, на 4 јануари 2018 година.
сите 15 | | | веќе видена

Деветтиот студиски албум „Revival“, кој доаѓа како продолжение на „Marshall Mathers LP2“ од 2013 година, сега е објавен, а го одбележаа бројните колаборации на Еминем со колегите. Меѓу нив, се издвојува соработката со Бијонсе на песните „Walk on water“ и „Untouchable“, која веќе се покажа како исклучителна, бидејќи и двете песни забележаа голем успех. Покрај со Бијонсе, на новиот албум Еминем соработуваше и со Ед Ширан, Алиша Киз, „X Ambasadors“, Скајлар Греј, Келани, Пинк и Фрешер.
сите 13 | | | веќе видена

next