Радио Слободна Македонија

Ева Лонгорија ќе стане мајка. 42-годишната ѕвезда од „Очајни домаќинки“ е во четвртиот месец од бременоста. Претставник за јавноста на славната актерка потврди дека таа носи момче. Ова ќе биде прво дете на Ева со Хозе Антонио Пепе Бастон. Парот започна да се состанува во 2013 година, се вери во Дубаи пред две години и стапи во брак во мај минатата година.
сите 19 | | | веќе видена

Венеција – главен град на регионот Венето и провинцијата Венеција во североисточна Италија. Изградена е на 118 мали острови во устието на реката Бренте во венецијанскиот залив. Позната е и како „град на каналите“. Повеќе од илјада години Венеција била главен град на Венецијанската Република. Градот бил основан во 569 година. Венеција има над 170 канали по кои пловат гондоли, чамци, мали параброди и моторни бродови. Најголем е Големиот канал на кој се наоѓа познатиот мост „Ријалто“, а околу 380 помали и поголеми мостови служат за премин преку каналот. Венеција има многу познати архитектонски и уметнички споменици: Дуждова палата, црквата Свети Марко и деведесет други цркви, богати музеи, уметнички галерии, познатата академија на уметностите, опсерваторија и други научни и културни установи. Во неа се одржуваат и познатиот Венецијански филмски фестивал, Биеналето, Тетарскиот фестивал. Позната е и по изработката на предмети од стакло (потекнува од островот Мурано), чипка, сребро, злато, кожа. Во предградијата ...
сите 2 | | | веќе видена

Словенечкиот ракометар и поранешен член на Вардар, Матјаж Брумен повеќе не е играч на Горење Велење откако заработи спогодбен отказ од клубот. Тренерот Жељко Бабиќ најави ремонт, а првото име на кое не смета е токму Брумен. 34-годишното крило пред да дојде во Вардар, настапуваше за Пруле, Целје Пивоварна Лашко и Копер, а за словенечката репрезентација запиша 131 настап. Овој одличен ракометар, може да биде атрактивна можност за многу амбициозни клубови во Европа. Брумен не е дел од словенечката репрезентација за Европското првенство во Хрватска.
| | веќе видена

Вицешампионот во НБА лигата доживеа пораз на гостувањето кај Милвоки, домаќините во драматична и возбудлива завршница славеа над „Коњаницата" со 119-116. Не помогнаа ниту 39 поени на Леброн Џејмс. „Коњаницата“ имаше катастрофална втора четвртина која ја загуби со 39-24. Вицешампионот успеа да се врати со серија од 2-24 и потоа следеше драматична и возбудлива завршница во која се менуваше водството и двата тима реализираа неколку тешки тројки. На крајот Антетокумпо беше поумешен во еден дуел со Леброн Џејмс, освои една загубена топка и погоди под прекршок за 118-113 на пет секунди до крајот со што практично го реши натпреварот. Антетокумпо беше прв стрелец на Милвоки со 27 поени, а забележа и 14 скокови и 8 асистенции. Одличен натпревар имаше и Бледсо, кој реализираше 26 поени. НБА резултати: Филаделфија - Сакраменто 95:101 Вашингтон - Њу Орлеанс 116:106 Милвоки Бакс - Кливленд 119:116
сите 67 | | | веќе видена

Српскиот фудбалски стратег Славиша Јокановиќ се наоѓа на чекор до потпис со шпанскиот фудбалски тим Еспањол. Челниците на каталонскиот клуб размисливаат за отказ за тренерот Кике Санчез Флорес, кој водејќи ги „сино-белите“ на 16 натпревари целосно потфрли и тимот се наоѓа моментално на 16. место. Јаконовиќ како фудбалер настапуваше во Шпанија за Овиедо, Тенерифе, Ла Коруња и Мурсија, а како тренер дебитираше на клупата на Херкулес од Аликанте. Во Англија, Јокановиќ направи големи работи со Ватфорд, а одлично се снаоѓа и на клупата на Фулам во Чемпионшип дивизијата.
сите 8 | | | веќе видена

Полициите на Словенија и на Хрватска во соработка со „Европол“ разбија меѓународна криминална група што била вмешана во корупција во спортот и илегално обложување. Нејзините членови се сомничат дека учествувале во лажирање на натпревари во фудбалските првенства во Македонија, во Србија и во Чешка. Покрај ова, во соопштението на „Европол“ се наведува дека е извршен претрес на 13 куќи и 15 возила на различни локации во Хрватска и во Словенија притоа се уапсени 11 лица. Во акциите се запленети два автомобила, 35 електронски направи, 32 мобилни телефона, 19,650 евра и 38,500 фалсификувани евро-банкноти. „Мрежата создала илегална интернет платформа со цел да трансферираат големи облози на најголемите обложувалници во Азија“, истакнуваат од европската полиција. „Европол“ посочува дека истрагата е започната во март оваа година кога во словенечката полиција сфатиле дека организираната криминална група стартувала различни страници во рамки на илегална интернет платформа наменета за обложување на спортски настани во ...
сите 5 | | | веќе видена

Во пресрет на Новогодишните празници нашата поп-ѕвезда Каролина Гочева ја објави песната „Ѕвона“ - нов сингл од претстојниот албум, кој треба да излезе кон средината на февруари 2018-та година. Музиката и аранжманот се на Никола Мицевски, текстот е на Весна Малинова, додека спотот е во режија на Огнен Шапковски - Мелем Продукција. - Се надевам дека ќе уживате во нашава топла приказна, прва од новиот албум што за Вас со огромна љубов го подготвуваме, вели Каролина. [embed]https://www.youtube.com/watch?v=3yI_WqJJrnM[/embed]
сите 15 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика на Република Македонија информира дека следниот понеделник (25-ти декември 2017-та година) – првиот ден на Божиќ е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија. Во исто време, Министерството на граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија им го честите празникот Божиќ.
сите 43 | | | веќе видена

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и студено со слаб до умерен северозападен ветер. Максималните дневни температури ќе се движат од -6 до 5 Целзиусови степени. Во Скопје дневната температура ќе биде 3 степени, Крива Паланка 0, Маврово -6, Битола 0, Охрид 1, Берово -1, Кавадарци 3, Дојран 5... И утре и задутре времето ќе биде сончево и студено со дневни температури од -1 до 7. Временската прогноза за в сабота е променливо облачно и ветровито, со повремени врнежи претежно од снег, особено на северот и западот од земјава, прогнозира УХМР Македонија.
сите 314 | | | веќе видена

Поради закажани технички зафати, во периодот од 9 до 10 часот без електрична енергија ќе останат корисниците од улицата Максим Горки бр. 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 18, улицата Наум Наумовски Борче бр. 27 и бр. 29, како и булеварот Климент Охридски бр. 8, 10, 12, 43. 45 на потегот од „Матица“ кон Соборниот храм. Во периодот од 10 до 15 часот без струја ќе останат и корисниците од улицата 6 во с. Бардовци, како и дел од с. Бардовци. Без електрична енергија во општина Аеродром во периодот од 8 до 13 часот ќе бидат корисниците од дел од улицата Блажо Орландиќ (од бр. 34 до 44). И во општина Гази Баба во периодот од 9 до 14 часот без струја ќе бидат корисниците од улицата Ташко Караџа бр. 20.
сите 68 | | | веќе видена

Владата на Шведска со цел да го зголеми уделот и на двајцата родители во подигнувањето на децата, одлучи татковците да добиваат пет месеци платено породилно отсуство. Доколку не сакаат , мажите имаат право и да не го користат породилното . Според актуелниот закон, за секое дете мајката добива 480 дена платено породилно отсуство , што може родителите да го делат , доколку сакаат . Од овие денови , 390 дека се платени во износ од 80 проценти од платата што ја земале . Најамлку три месеци од породилното може да го користи и другиот родител . Владата препорачува најдолгиот период да биде пет месеци , за да се зголеми рамноправноста на половите во чувањето на децата . Шведска е една од земјите во Европа со најлиберална политика за родителство со тоа што уште во 1971 година им овозможи и на мажите да користат породилно отсуство .
сите 4 | | | веќе видена

Емотивна, весела, дискаџиска претстава која ќе ве расположи и од која ќе си заминете со многу ендрофин, рече на прес-конференција режисерката на мјузиклот „Мама миа!“ Наташа Поплавска пет дена пред премиерата в недела, 24 декември, во Македонскиот народен театар. Претставата, која интензивно се подготвуваше изминатите два месеца, е копродукција помеѓу МНТ и словенечката компанија „Проспот“ која ги има ексклузивните права за мјузиклот „Мама миа!“ во земјите од регионот. Приказната е позната и прикажана на филм – тинејџерка во потрага по својот вистински татко на еден грчки остров, раскажана преку хитовите на АББА (музика на Бени Андерсон и Бјорн Улвеус) по текст на Кетрин Џонсон. Актерите во мјузиклот ги пеат на македонски песните на шведската група од 1970-1980-тите, освен евровизиската „Ватерло“ која е во оригинал и за крај на претставата. Препевот е на Тина Трпкоска. Поплавска, која пред две години во МНТ го постави и бродвејскиот мјузикл „Чикаго“, и овојпат соработува со кореографката Олга Панго и со ...
сите 22 | | | веќе видена

Со Александра Спасевска од СОС Детско Село зборуваме за најновата кампања „Место со срце“. Кампањата трае од 27-29.12.2017 и има за цел подигнување на свеста на пошироката јавност за потребата од поддршка од заедницата, приватниот сектор и граѓаните на ранливите категории како деца без родители и децата кои живеат во социјални загрозени семејства со големи ризици да бидат напуштени од своите родители. СОС Детско Село е посветено на мисијата ТОПОЛ ДОМ И ГРИЖА ЗА СЕКОЕ ДЕТЕ и секоја поддршка и помош ќе им помогне да згриат повеќе деца и да обезбедат НИЕДНО ДЕТЕ ДА НЕ РАСТЕ САМО И НАПУШТЕНО. Главната идеја е организирање на тродневна активност во месец декември (среда 27 до петок 29.12.2017), во пресрет на Новогодишните празници. Во акцијата ќе се вклучат угостителски објекти од Скопје кои на овие датуми ќе бидат одбележани како Место со срце и на тој начин ќе ја поддржат оваа кампања.
сите 41 | | | веќе видена

Модно хармонизирани во бебешко сина боја,британското кралско семејство позираше прд Божиќ. Фотографијата официјално е објавена неколку дена пред Божик, а семејниот портрет ги има Принцот Вилијам, Војвотката Кејт и малите Џорџ и Шарлот.
сите 60 | | | веќе видена

Утре во Македонија ќе преовладува сончево време со слаб до умерен ветер од северен правец. По леденото утро со температури од -13 до -3 ,во текот на денот температурата ќе се движи над нулата и ќе го достигне 5 тиот степен.Исклучок се Маврово и Берово , каде максималните температури ќе изнесуваат -8 и -1 степен. Утре во Скопје ,променливо облачно време со сончви периоди .Ќе дува умрен северен ветер .Утринската температура ќе се спушти до -5 , а максималната дневна ќе се искачи до 3 степени.
сите 345 | | | веќе видена

Поради протест затворена за сообраќај е крстосницата помеѓу булеварите Партизански одреди и Свети Климент Охридски во близина на Соборниот храм во Скопје.Сообраќај не се одвива од крстосницата со улица Френклин Рузвелт кај Сипмо до крстосницата со булевар ВМРО кај поранешно Тифани, во двете насоки на движење. Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека поголем број возила во овој период од денот има, долж булеварот Александар Македонски во двете насоки на движење, долж булеварот Кузман Јосифовски Питу во двете насоки на движење по целата должина, долж булеварот Македонија кон крстосницата со улица 11 октомври, долж булеварот Кочо Рацин во двете насоки на движење, долж булеварот Борис Трајковски во насока на движење од Кисела Вода кон населба Драчево, долж булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов во двете насоки на движење, долж улицата Свети Кирил и Методиј и булеварот Свети Климент Охридски кон булевар Мајка Тереза, долж улицата Димитрије ...
сите 12 | | | веќе видена

Во Библиотеката „Гоце Делчев“ во Штип,отворена е изложба на 25 факсимили од стари книги. Изложбата е организирана во соработка со Филилошкиот факултет на универзитетот „Гоце Делчев“-Штип. Најстарата книга на денешната изложба е „Устанак Дахија“ од 1804 година. – На изложбата има и еден ракопис кој датира од 18 век, а останатите се од 19-ти и 20 век. Ракописот од 18 век е Молитви на Мајка Пресвета Богородица. Меѓу старопечатените книги би ја издвоила книгата „Бели мугри“ печатена во 1945 година во печатница во Штип. Имаме и еден превод од француски јазик на книгата „Богородичната црква во Париз“ од 1831 година, рече Милена Ристова-Михајловска, директор на Нациналната универзитетска установа-Библиотека „Гоце Делчев“-Штип.
сите 13 | | | веќе видена

Во среда и четврток продолжуваат невообичаено ледени утра со утрински температури кои што ќе останат од -12 до -2 односно од -13 до -4 степени. Во текот на денот ќе биде претежно сончево време со појава на локална облачност и студено време со дневни температури кои што ќе достигнат од -6 до 4 степени. Во петок и сабота умерено облачно време со сончеви периоди и потопло време со дневни температури кои што ќе бидат во пораст и ќе се движат од -3 до 7 односно од -2 до 8 степени, а утринските температури и понатаму ќе бидат под повеќегодишниот просек за овој период од годината и ќе се движат од -13 до -4 односно од -9 до 0 степени.
сите 341 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека поради протест во овие моменти за сообраќај затворен е дел од булевар Гоце Делчев, на потегот од крстосницата со улица Филип Вори Македонски до крстосницата со улица Беласица кај Скопски Саем во двете насоки на движење, но сообраќај не се одвива ниту по булеварот Крсте Мисирков во двете насоки на движење од крстосницата со булевар Кочо Рацин и булевар Кузман Јосифовски Питу кај Веро Џамбо кон Бит Пазар и обратно, па учесниците во сообраќајот се пренасочуваат по околните алтернативни траси. Оттука ЦУКС апелира до сите возачи да бидат внимателни ако се приближуваат кон овој потег, прилагодувајќи ја својата брзина на движење според условите на патот. Поради протест затворена за сообраќај е и крстосницата помеѓу булеварите Партизански одреди и Свети Климент Охридски во близина на Соборниот храм во Скопје.
сите 10 | | | веќе видена

Пред зградата на Федералниот парламент во Сараево денеска се оджува протест на вработени во полицијата од Сараевскиот кантон, кои не се согласуваат со предлогот за новиот закон за пензионирање, според кој нивните пензии би се пресметувале по пониска скала во однос на актуелната. Тие вчера протестираа пред зградата на Владата, но бидејќи не беа примени од ниту еден влади претставник, три протестот го продолжија денеска пред Парламентот. - Не можам да одговорам на прашањето дали тој закон денеска ќе биде на седница на Парламентот, колку што сум известен, нема да биде. Тоа е работа на раководството на Парламентот и на самата процедура во Парламентот на Федерацијата Босна и Херцеговина. Мислам дека законот денеска нема да се најде на заседание на Претставничкиот дом на ПФБиХ. Што се однесува на законот, ние разговаравме и преговаравме со Синдикатот, со многу синдикати на полицијата, рече министерот за внатрешни работи на Федерацијата БиХ Аљоша Чампара. Полициските синдикати бараат посебен статус, што не го ...
сите 17 | | | веќе видена

next