Радио Слободна Македонија

Како што пишуваат медиумите во Англија и Холандија, Арсенал во јануари ќе тргне по 22-годишниот играч на ПСВ Ајндховен, Хирвинг Лозано. Мексиканскиот играч пристигна во холандскиот тим оваа лето дојде од Пачука и веќе се наметна како многу важен играч за холандскиот клуб. Младиот крилен фудбалер на 15 натпревари оваа сезона има постигнато вкупно 10 голови.За него интерес имаше и од Манчестер Јунајтед, но ПСВ беше побрз и прв го обезбеди неговиот потпис.Арсенал најверојатно за него ќе плати 40 милиони евра.
сите 41 | | | веќе видена

Претседателот на Ферари, Серхио Маркионе ја потврди информацијата дека новиот болид на овој Формула 1 тим за наредната сезона ќе биде претставен на 22 февруари во Маранело. За разлика од минатата година, болидот нема да биде тестиран истиот ден, туку наредната недела на патеката во Барселона, односно на 26 февруари. Маркионе верува во конкурентноста на неговиот тим за наредната година, а пропустот оваа сезона го гледа во трките одржани во Азија и несвојствените грешки на пилотите.
сите 19 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози,а во западнитот дел од државата наместа со остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонијапат. Снег со слаб интензитет префрла кај Крива Паланка и Страцин. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.
сите 97 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците на РМ, 25 декември (понеделник), првиот ден на Божик е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија им го честита празникот Божик.
сите 70 | | | веќе видена

Eгипетскиот кружен напаѓач, Мохамед Мамду е нов член на лидерот во францускиот шампионат, Монпеље. Искусниот Мамду за египетската репрезентација запиша 189 натпревари и постигна 522 гола. Монпеље го ангажира на местото на повредениот Фабрегас, кој поради повреда нема да игра до крајот на сезоната. За таа цел, Мамду потпиша верност на шест месеци, со можност за продолжување на соработката, ако двете страни бидат задоволни. Фабрегас поради истата причини нема да настапи на Европското првенство во Хрватска,
сите 2 | | | веќе видена

1915, родена е Француската најславна шансонерка со мало тело и силен глас која пеела за бедата на улиците и за магијата на љубовта, Édith Piaf . Љубота е единствената логика што ја знам“,велела таа. Французите ја викале „Врапче“ (Пјаф), зошто висока само 1,46 метри. Édith била ќерка на акробат, а детството го поминала во беда патувајќи со циркузот. На 15 години започнала да се занимава со музика како улична пејачка. Благодарејќи на нејзиниот специфичен, продорен глас таа станала „гласот на Франција“ во светот.Нејзини најпознати шансони се , 'La Vie en rose' (1946), 'Non, je ne regrette rien' (1960), „Milord“ (1959). По долгогодишните борби со пороците Piaf починала во 1963.
сите 5 | | | веќе видена

Непознат сторител извршил тешка кражба во куќа во Прилеп при што одзел евра, австралиски и американски долари, швајцарски франци и фунти, во вредност од 2.160.000 денари, како и разновиден златен накит во вредност од околу 2.200.000 денари. Сторителот, синоќа во период од 19 до 22:30 часот со употреба на погоден алат влегол во куќата сопственост на М.Г. (47) во подрумот пронашол и отворил метален сеф од каде ги одзел парите и заминал во непознат правец. Извршен е увид на место на настанот, се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 195 | | | веќе видена

Сојузот на спортови на град Скопје немаше многу дилеми за тоа кои беа најдобрите спортисти во годината која изминува. Во традиционалниот избор кој се прави на крајот од сезона година, капитенот на РК Вардар, Стојанче Стоилов е избран за најдобар спортист, пред Дејан георгиевски (Теквондо) и Евгениј Поп Ацев (маратонско пливање). За најдобар млад спортист е избран Петар Заборски од карате клубот „Макпетрол“, пред Мартин Томовски (ракомет, Металург) и Хамза Јашари (џудо). За најдобар странски спортист е прогласен голманот на Вардар, Арпад Штербик, додека Раул Гонзалез е најдобар тренер. Очекувано, РК Вардар е најдобар клуб во машка конкуренција, додека девојките на ЖРК Вардар се закитија со признанието во женска конкуренција.
сите 39 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед по се изгледа остана без Антоан Гризман, кој започна преговори со Барселона, па „Ѓаволите“ се насочуваат кон други мети во преодниот рок. Како што јавува „Манчестер Ивнинг Њуз“, тренерот на Јунајтед, Жозе Мурињо, сега како главни пикови ги означил Герет Бејл и Месут Озил. „Црвените ѓаволи“ веќе подолго време покажуваат интерес за Бејл кој во претходниот период имаше доста проблеми со повредите. Бејл со Реал има договор до летото 2022. година, а Мадриѓаните веројатно би го пуштиле ако добијат добра понуда,додека договорот на Озил истекува оваа лето.
сите 85 | | | веќе видена

Италијанскиот фудбалски клуб Рома започна преговори со младата ѕвезда на Динамо Загреб, Анте Чориќ. Спортскиот директор Мончи ја стави хрватската надеж како една од главните транферни цели на „римската волчица“ за следното лето, но поголемиот дел од работата сака да ја заврши во јануари. 20-годишниот хрватски репрезентативец веќе долго време е мета на големите европски клубови Јувентус, Манчестер Сити, Реал Мадрид, Ливерпул, но Рома е таа што го прави првиот потег за ангажман. Чориќ во дресот на Динамо Загреб досега настапи во 128 наврати во сите натпреварувања со постигнати 22 погодоци и исто толку асистенции, додека за репрезентацијата на Хрватска забележа три настапи и се уште го чека својот првенец.
сите 10 | | | веќе видена

Холандскиот град Леуварден и Валета, главниот град на Малта, ќе ја делат титулата „Европска престолнина на културата“ во 2018 година. Ја преземаат од данскиот Орхус и кипарскиот град Пафос. Организаторите на програмата за 2018-та во Леуварден најавија отворање на целогодишната манифестација на 26-ти и 27 јануари кога сите плоштади на градот ќе бидат поврзани со настани со танц, театар, музика и песна. Идејата им е да го покажат нивниот „iepen mienskip“ односно отворено општество. Леуварден е административен центар на покраината Фризија во северна Холандија која е најголема доколку се бројат и водните површини и е единствена покраина во Холандија со свој јазик (западнофризиски). Има неколку острови кои со копното се поврзани со траектен сообраќај и четири национални паркови. Во пресрет на преземањето на титулата, Музејот на Фризија на 15 октомври отвори изложба по повод сто години од смртта на Маргарета Зеле позната под псевдонимот Мата Хари, која била родена во Леуварден во 1876 година. „Мата Хари - ...
сите 17 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп објави денеска нова национална стратегија за безбедност со порака дека САД ќе следат доктрина со која „Америка е на првото место“. Трамп оцени дека Кина и Русија се ревизионистички сили и конкуренти кои настојуваат да ја оспорат моќта на САД и да ја поткопаат американската безбедност и просперитет. - Тие (Русија и Кина) се одлучни во тоа економиите да ги направат помалку слободни ипомалку праведни, да им јакнат армиите, како и да контролираат информации и податоци за да извршат репресија над нивните општества и да шират влијание, нагласи американскиот претседател. – Америка е во игра и Америка ќе победи, рече Трамп. Стратегијата на Трам се фокусира на заштита на државата вклучувајќи изградба на ѕид на јужната граница и преземање други чекори по прашањата за имиграцијата. Тој повика на промовирање на просперитетот на САД, мирот и ширење на влјанието на САД. Потенцираше дека САД ќе соработуваат со сите држави „на начин што ќе ги штити нашите национални интереси“. ...
сите 47 | | | веќе видена

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека имал пријателски разговор со европската претставничка Федерика Могерини на вчерашната средба со балканските премиери. - Косово ќе го добие тоа што го заслужува, напиша Харадинај на Фејсбук по вчерашната средба. За време на престојот во Брисел, Харадинај имаше средба со Могерини, со која разговарал за процесите низ кои поминува Косово, јави косовската телевизија РТК.
сите 27 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Москва ќе се сретне со неговиот српски колега Александар Вучиќ, при што, меѓу останатото, ќе разговараат за развојот на економската соработка, зајакнувањето на меѓусебните трговски односи, како и за статусот на српските работници во Русија. Вучиќ посочи дека на состанокот ќе бидат потпишани договор за гас, како и дека ќе се разговара за воено-теничката соработка, за Косово, односите во регионот, ситуацијата со Каталонија и за „се она што се случува во Европа и светот“. Кремљ соопшти дека двајцата претседатели ќе разговарат за понатамошното унпаредување на стратешкото партнерство и за соработката во политичката, економската и хуманитарната сфера.
сите 90 | | | веќе видена

Лидерот на украинското опозициско Движење на новите сили и поранешен грузиски претседател Михаил Саакашвили одлучи привремено да биде прекинато одржување митинзи на неговите приврзаници, по судирите во неделата во Киев пред Октомвриската палата. Ова синоќа го изјави член на украинскиот Совет за национална безбедност, Иван Лозовој - Опозицијата е многу важен дел од демократијата. Политика без опозиција, тоа е авторитаризам и диктатура. Но, ние знаеме дека Михаил Саакашвили објави дека засега е ставен целосен мораториум на понатамошни митинзи, со оглед на тоа што се случи во неделата, изјави Лозовој за украинската телевизија „Зик“. Во неделата во Киев се одржа трет протест со барање за импичмент на украинскиот претседател Петро Порошенко, организиран од партијата на Саакашвили, кој е и поранешен гувернер на Одеса. Откако Саакашвили назјави дека во Октомвриската палата ќе биде организиран координативен штаб, учесниците на митингот тргнаа кон зградата околу која веќе беше распореден кордон припадници на ...
сите 7 | | | веќе видена

Северна Кореја го одби предлогот на државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон за започнување на билатерални преговори за нејзината нуклеарна програма, пишува денеска весникот на севернокорејската владејачка Работничка партија на Кореја, „Нодон синмун“. - Предлагајќи ни преговори, САД на тој начин сакаат да ја префрлат на Пјонгјанг одговорноста за заострување на ситуацијата на Корејскиот Полуостров, посочува весникот. Според авторот на текстот, Вашингтон сака да го искористи одбивањето на преговори со цел во Советот за безбедност на ОН да создаде атмосфера за усвојување нова резолуција за санкции кон Северна Кореја. - Нашата позиција е непроменета - ние ќе продолжиме да го унапредуваме нашето нуклеарно оружје, истакнува весникот. Како што јави МИА, на 12 декември Тилерсон изјави дека САД се подготуваат да преговараат со Северна Кореја „без претходни услови“.
сите 133 | | | веќе видена

Турција изразува жалење поради ветото на Соединетите Американски Држави во Советот за безбедност на Обединетите Нации на резолуцијата за статусот на Ерусалим, соопшти турското Министерство за надворешни работи, оценувајќи дека тоа уште еднаш покажало оти Вашингтон „ја загубил својата објективност". Според Министерството, гласањето покажало дека одлуката на Вашингтон за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, е нефункционална во секој поглед и ќе се одрази врз регионалниот мир и стабилност. САД вчера во Советот за безбедност на Обединетите Нации ставија вето на нацрт-резолуцијата за Ерусалим, што на иницијатива на Турција ја предложи Египет, со која се оценува дека „одлуката за статусот на Ерусалим нема правно дејство и мора да биде отфрлена“.
сите 165 | | | веќе видена

Загреб е стар средноевропски град. Со векови се развивал како културен, научен и богат трговски град. Се наоѓа на важна раскрсница помеѓу јадранското крајбрежје и средна Европа. Во 1991 година станува главен град на Хрватска. Загреб е центар на политиката, бизнисот, културата и уметноста. Од Загреб потекнуваат и делуваат многу уметници, спортисти, музички композитори. На своите гости Загреб нуди барокно доживување, сликовити пазари на отворено и вкусна домашна кујна. Град на зелени паркови и шеталишта со бројни излетнички места во околината. И покрај брзиот развој ја зачувал посебната убавина и чувството на опуштеност, што го прави град по мерка за секој човек. Оваа година бранејќи ја титулата „најубав божиќен град“ Загреб својата празнична магија ја распосла по целиот град. Неизоставен дел од прошетката е новиот Адвент во Музејот на современа уметност, селото на Дедо Мраз, божиќните павилјони на загрепскиот велесаем, и секоја локација е специјално дизајнирана за сечиј вкус, да ве зароби, а во исто време и ...
| | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната средба со унгарскиот министер за надворешни работи Петар Сијарто се пожалил дека во Македонија се загрозени основните слободи и права и дека партиски членови и истакнати општествени личности кои не се истомисленици со актуелната власт, се мета на жесток политички притисок и прогон. Како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, Груевски истакнал дека невини луѓе се наоѓаат во притвор само зашто, според него, слободно размислуваат и си ја сакаат и почитуваат сопствената држава. Тоа, додал лидерот на опозициската партија, е редок пример за заробена држава во која наместо функционирање на правото и правната држава, се носат одлуки под политички диктат. СЈО и Основното јавно обвинителство, дополнил Груевски, функционираат како политички инструмент, целосно заобиколувајќи ги правните нормативи. - ВМРО-ДПМНЕ го поддржа зачленувањето во НАТО и ЕУ и беше подготвена да учествува во реформскиот процес се до моментот кога владата на СДС ги помина сите линии со почнувањето на политичкиот ...
сите 12 | | | веќе видена

Сајтот Еuropeanbestdestinations.com и оваа година го спроведе истражувањето поврзано со претпразничното украсување на градовите низ Европа. Се прашувате каква е пресудата? Загреб го има најубавиот божиќен базар во Европа, трета година по ред. Главниот град на Хрватска зад себе ги остави Колмар, Виена, Будимпешта и Стразбург, според гласањето. Оваа година тој започна на 2 декември, а ќе трае до 7 јануари, 2018 година. Висококвалитетни рачни изработки ги преплавуваат тезгите на божиќниот базар, а во комбинација со превкусната храна и вино и празничната пријателска атмосфера, Загреб е дестинација за креирање на најубавите спомени поврзани со новогодишните празници. Додадете многу блескави светилки и украси, лизгалиште, бројни музички настани, хорско пеење, насмеани лица, канделабри излезени како од најубавите сликовници и го добивате Загреб – уникатна и навидум неповторлива, магична празнична авантура. Сепак, изгледа дека магијата е повторлива, со оглед на третата награда по ред.
сите 2 | | | веќе видена

next