Радио Слободна Македонија

о Камерната сала на Македонската филхармонија, на 20 декември, среда, во 20 часот, ќе се одржи рецитал на македонскиот истакнат пијанист Дино Имери. Концертот е поделен во два дела, од кои во првиот ќе биде изведена Сонатата во h-moll од Франц Лист, додека во вториот дел Сонатата бр. 2 во b-moll од Сергеј Рахмањинов. Дино Имери (1990) се смета за еден од најреномираните македонски пијанисти на новата генерација класични музичари. Своето образование го стекнува работејќи со проф. Људмила Романова и проф. Борис Романов (во чија класа и дипломира на Факултетот за музичка уметност во Скопје со Cum Laude ), како и со проф. Симон Трпчески , во чија класа магистрира на само 22-годишна возраст со просек 10 и со почести Cum Laude . Во својата досегашна дејност, Имери имал многубројни настапи во Македонија, но и во странство: во Загреб, со Стразбуршкиот филхармониски оркестар, со Софискиот филхармониски оркестар, на фестивали во Франција, Приштина, Австрија... Дино Имери се вбројува меѓу десетте најдобри европски ...
сите 56 | | | веќе видена

Поранешната тенисерка Ана Курникова (36) и музичката суперѕвезда Енрике Инглесиас (42) добиле близнаци. Познатиот пар ја криел бременоста на Курникова од јавноста, а таа се породила вечерва во Мајами, јавува ТМЗ. Новопечените родители се во врска од 2001, се запознале на снимањето на спотот на песната „Ескејп“, на Инглесиас. За својата врска познатиот пар не говори во јавноста, а заедно не се видине скоро една година. Минатата година Курникава почна да носи прстен., иако нивниот брак го немаат официјализирано.
сите 22 | | | веќе видена

Највисоката дневна температура ќе достигне до шест степени. Во наредните денови следува период на сончево суво и студено време... На места повремено ќе провејува слаб снег. Ќе дува и умерен, а долж Повардарието повремено засилен северен ветер.
сите 315 | | | веќе видена

Облачно време без снег и температури околу нулата прогнозираат светските метреолошки сервиси за најлудата ноќ. Според прогнозата објавена на веб страната accuweather.com за последниот ден од оваа година не очекува облачно време со дневни температури до 4 степени и утрински температури околу -4 степени. Првите денови од новата година не очекуваат ниските утрински температури кои ќе се спуштат до -6 степени и високи дневни температури кои ќе искачат до 7 степени. Првиот снег ќе падне за Божиќ.
сите 348 | | | веќе видена

Првиот снег е на прагот, а ако и годинава зимата потрае како лани, голема е веројатноста едно утро да си го најдеме автомобилот затрупан во снег. Сепак, постои брзо решение за најголемиот кошмар на секој возач. Најважно е да не паничите без разлика во какво невреме се наоѓате. Останете присебни и следете ги овие упатства. Немојте да ги вртите тркалата и не давајте голем гас. Така можете уште повеќе да го закопате во снег. Наместо тоа, менувачот ставете го во најниската брзина и обидете се полека да се движите напред-назад додека не ги поминете снежните пречки околу себе. Ако не ви успее, посипете малку сол по гумите и околу нив. Добро е зимно време да си носите кутија сол во колата. Средствата за одмрзнување или за миење на стаклото исто така може да ви помогнат за да се стопи снегот околу гумите, но тоа се советува дури ако не ви успее ништо друго. Повикајте служба за итни интервенции ако се работи за итна ситуација или ако не се чуствувате безбедно. Тие ќе ве поврзат со служба која ќе ви помогне или ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози,а во западнитот дел од државата наместа со остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонијапат. Снег со слаб интензитет префрла кај Крива Паланка,Страцин и Делчево. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март 2018 година. Повеќе детали за зимската опрема ќе најдете тука . ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - ...
сите 106 | | | веќе видена

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, ќе има повремено провејување на снег, особено во североисточните делови на земјата. Ќе дува умерен до засилен северен ветер кој вдолж Повардарието повремено ќе се засилува. Дневните температури во Македонија ќе достигнат од -5 до 5 Целзиусови степени: Скопје 3, Крива Паланка 0, Маврово -5, Охрид и Битола 1, Кавадарци 3, Берово -1, Дојран 5... За наредните три дена временската прогноза е сончево и студено време со слаб до умерен северен ветер и дневни температури од -2 до 6 степени.
сите 356 | | | веќе видена

Ако сте меѓу оние кои не сакаат вистинска елка во домот или немаат место за неа, одлична идеа e еден од главните трендови годинава-Божиќен ананас. Оваа сезона големите елки не се во мода, туку слатките празнични ананаси кои полека но сигурно го освојуваат светот, но и домовите.Може да го украсите со класични новогодишни украси со кои ќе изгледа елегантно и празнично.
сите 7 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека поради протест во овие моменти за сообраќај затворен е дел од улица 11 октомври , на потегот од крстосницата со улицата Даме Груев до крстосницата со улица Пролет кај Стара рампа во двете насоки на движење, но сообраќај не се одвива ниту по булеварот Кочо Рацин во насока на движење од крстосницата со булевар Кузман Јосифовски Питу кај Веро Џамбо до улицата Свети Кирил и Методиј , но и обратно, па учесниците во сообраќајот се пренасочуваат по околните алтернативни траси. Оттука ЦУКС апелира до сите возачи да бидат внимателни ако се приближуваат кон овој потег, прилагодувајќи ја својата брзина на движење според условите на патот. Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека поради протест во овие моменти за сообраќај затворен е дел од булевар Гоце Делчев, на потегот од крстосницата со улица Филип Вори Македонски до крстосницата со ...
сите 122 | | | веќе видена

Спомен-куќата на Мајка Тереза во Скопје од денеска до крајот на 2017-та е домаќин на изложбата „Животното дело на Тоше“ организирана од Спомен-куќата на Тодор Проески од Крушево. Претставените фотографии од Тоше, некои досега и непознати во јавноста, како и цртежи кои на одбележувањето 10 години од неговата трагична смрт, на 16 октомври годинава во Спомен-куќата Крушево ги насликаа студенти од Штипскиот универзитет. Покрај изложба на портрети од Тоше, во амфитеатарот на Спомен-куќата на Мајка Тереза се прикажува и видео од најзначајните моменти од животот и кариерата на Тоше, врачувањето на наградата „Мајка Тереза“, како и снимки од Спомен-куќата во Крушево.
сите 6 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека поради протест во овие моменти за сообраќај затворен е дел од улица 11 октомври , на потегот од крстосницата со улицата Даме Груев до крстосницата со улица Пролет кај Стара рампа во двете насоки на движење, но сообраќај не се одвива ниту по булеварот Кочо Рацин во насока на движење од крстосницата со булевар Кузман Јосифовски Питу кај Веро Џамбо кон Бит Пазар до улицата Свети Кирил и Методиј , но и обратно, па учесниците во сообраќајот се пренасочуваат по околните алтернативни траси. Оттука ЦУКС апелира до сите возачи да бидат внимателни ако се приближуваат кон овој потег, прилагодувајќи ја својата брзина на движење според условите на патот.
сите 46 | | | веќе видена

Свети Никола слави скоро секое второ македонско семејство . Ова е посна слава , затоа што е во времето на Божикните пости. Култот на св. Никола е познат од VI век, а најстарото житие за него потекнува од IX век. Важел за заштитник на целото население и од целиот свет, поради што високо го ценат не само православните туку и католиците. Од истите причини на овие простори во минатото го почитувале и Турците, коишто како што стои во некои записи го викале „Адрбаба“, што значи јадар татко или голем татко. Се верува дека луѓето ги штител од секакви неприлики, но сепак, во народното предание најмногу е запаметен како господар на водите, на морињата, а со тоа и заштитник на корабите и на патниците што патувале со нив. Затоа, пред него се молат особено оние што тргнуваат на пат по вода. Во македонските народни преданија се раскажува дека еднаш кога патувал по вода бродот потонал, а тој шест недели поминал на една штица. За цело време се молел на Бога да го спаси, а Господ не само што го спасил, туку затоа што бил ...
сите 27 | | | веќе видена

Во Националната галерија на Македонија, објект Даут пашин амам,утре( 19-ти декември 2017) во 12:30 часот, ќе се отвори Годишната изложба на основни училишта со наслов „Мазев и јас“. Веќе два месеци наназад Даут пашиниот амам е центар на интерес на љубителите на ликовната уметност со тековната изложба „Петар Мазев, 90 години од раѓање“. Овој проект кој го презентира делото на бардот на македонската модера и постмодерна беше вклучен во едукативната програма на Националната галерија на Македонија. Беа одржани работилници во кои учество земаа ученици од основните училишта од Скопје. Младите креативци најнапред имаа можност да ја разгледаат изложба на Петар Мазев, а на ликовните работилници, црпејќи инспирација од неговото творештво, создаваа уметност совладувајки ги првите чекори на сликарските техники. Создадоа необични и оригинални творби кои носат заеднички потпис „,Мазев и јас“. Националната галерија на Македонија покрај димензијата на општествено одговорна институција од областа на музејско-галеријска ...
сите 41 | | | веќе видена

Свети Никола е главна селска црква во горнореканското село Бродец. Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото, градена во 19 тиот век. Градбата на црквата има правоаголна основа, со полукружна апсида на источната страна. Од средишниот дел на покривот се издига осумаголна купола, којашто содржи по еден затворен правоаголен прозорец на јужната, северната, западната и источната страна. Влезната врата се наоѓа на јужната страна, а над неа има ниша со фреска на којашто е претставен Свети Никола. Внатрешноста на црквата е живописана, а фрескописот и иконостасот биле изработени од членови на мијачката зографска школа. Дворот на црквата е ограден со бетонска ограда. Камбанаријата е сместена непосредно до западниот ѕид на црквата. Таа се состои од два дела, од кои првиот е изграден од камен и содржи залачени отвори на јужната и северната страна, додека вториот претставува шестаголна метална конструкција со пирамидален дрвен кров.
сите 6 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во врска со претстојниот партиски конгрес денеска изјави дека во моментот има внатрепартиска кампања и, како што рече, кога има внатрепартиска кампања има се и сешто. – Јас слушнав дел од тие забелешки и затоа се произнесов на мојата Фејсбук страна. Испратив одредени пораки, после кои што се надевам дека работите се малку потсредени, рече Груевски. Посочи дека кога има повеќе заинтересирани, секогаш има и по некој незадоволен. – Важно е да се почитуваат, бидејќи после 23 декември ќе треба да соработуваат и да бидат на иста страна, да не ги поведат емоциите, туку разумот. На 23 декември да имаме избор што ќе биде без никаква дамка и од 24 декември натаму со здружени сили партијата да продолжи и што е можно побрзо да се врати на власт, изјави Груевски пред Кривичниот суд по одложувањето на рочиштата за предметите „Траекторија“ и „Насилство во Центар“, во кои тој е еден од обвинетите.
сите 647 | | | веќе видена

На судењето за „Траекторија“ имаше еден фрапантен момент каде што самата обвинителка кажа дека разговорите има можност да бидат манипулирани и контаминирани, осносно дека може во нив да се уфрлат делови, изјави идерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски пред Кривичниот суд, коментирајќи ги наводите на обвинителката Лиле Стефанова од СЈО на денешното рочиште за овој случај. Посочи дека тоа е интересен детал, кој ги потврдува сомнежите за прислушуваните разговори од претходно. – Согласно член 12, став 2 од Законот за кривична постапка тие креирани материјали не може да бидат доказ во судска постапка. Но, под притисок на власта Апелацискиот суд во август донесе спротивна одлука, истите да се користат како докази, рече Груевски. И покрај тоа, како што посочи, нашите бранители побараа да ги имаат и добија одговор дека не може од причина што ако ги добијат можат да се контаминираат. – Ако Обвинителството ги има примено од Зоран Заев, претпоставувате за што станува збор, односно дека е во прашање политички прогон за да ...
сите 139 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд денеска почна судењето за обид за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Љупчо Стојановски, дедото на малата Тамара која почина пред две години чекајќи Фондот да и одобри средства за операција во странство, на 1 јуни годинава пред Министерството за здравство со гасен пиштол пукаше во Тодоров, кој не беше повреден. Стојановски се товари за „обид за убиство“ и „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. Судот му определи притвор на Стојановски, поради постоење опасност од бегство и опасност од извршување на истото кривично дело. Адвокатката на Стојановски, Павлина Зефиќ на почетокот на судењето побара да биде изземена судијката Софија Лаличиќ, бидејќи ја има во прислушуваните разговори што ги објави СДСМ.
сите 7 | | | веќе видена

Вечерва во 19 часот, на Плоштад Македонија ќе светне големата новогодишна елка која ќе ја донесе радоста за претстојните празници. Осветлувањето на новогодишната елка ќе биде придружено со ангелските гласови на хоровите од средните училишта во град Скопје, а под диригентска палка на Јасмина Беличанец. Учество ќе земат следните училишта: Средно медицинско уличиште „Д-р Панче Караѓозов”, СУГС Гимназија „Јосип Броз – Тито”, СУГС Гимназија „Раде Јовчевски - Корчагин”, СУГС Гимназија „Орце Николов”, СУГС Гимназија „Никола Карев”, СУГС Гимназија „Марија Кири Склодовска”, СЕПУГС „Васил Антевски - Дрен”, СЕТУ „Михајло Пупин”.
сите 13 | | | веќе видена

Ана Вела Рубио од Шпанија,најстарата личност во Европа, почина во дом за старци во Барселона, на возраст 116 години и 47 денови.“Почина мирно , во својот кревет , во сон“ , изјавил гласноговорникот на домот за стри лица . Во истиот дом, заедно со неа живееше и нејзината 90-годишна ќерка. Ана Вела Рубио е родена на 29 октомври 1901 година во мало гратче во близина на Кордоба. Сега, најстарата личност на светот е Јапонката Наби Таџима која има 117 година и 134 денови.
сите 2 | | | веќе видена

Во Соколана - Куманово , вечерва во 18 часот ,во организација на Црвен Крст на град Куманово во соработка со The Yard Lounge Bar , ќе се случи хуманитаран настан за Јована која боледува од церебрална парализа и за чие лекување се потребни повеќе од 20 000 евра. Организаторите велат :“Уште еднаш да ја покажеме хуманоста на дело. Затоа што сакаме, затоа што можеме. ОД СРЦЕ ЗА ЈОВАНА.“
сите 2 | | | веќе видена

next