Радио Слободна Македонија

Познатите личности во Македонија, деновиве интензивно се вклучуваат во т.н. работилници на радоста, со кои, како што велат, сакаат да им го разубават овој празничен период пред Божик и на оние, кои за жал, заради болест или друга несреќа, не можат да ја почувствуваат празничната еуфорија. Песна, прегратка, убав збор, малку шега и по некое подароче. Не треба многу за да усреќиш некого, велат тие. Во првата работилница на радост и милосрдие која беше наменета за детската болница Козле, учествуваа Ребека Јанковска Ристески, Елена Пандева, Викторија Лоба, Кире Ѓоревски и многу други членови од Здружението за возобновување на православните традиции во Македонија – „Бадникови поворки“. Ова Здружение е иницијатор на овие акции за изобилно дарување љубов, внимание и добри желби, во овој празничен период кога радост и среќа заслужуваме сите.
сите 17 | | | веќе видена

Во рамки на второто издание на настанот ALL YOU NEED IS LOVE, во петок во ВИП Арената „Борис Трајковски“ предновогодишниот концерт ќе одржи една од најуспешните светски атракции групата Џипси Кингс. Како прегрупи на концертот ќе настапат македонските групи Баклава и Чалгија Саунд Систем. Во Скопје ќе допатува актуелната формација на бендот, предводена од Пако и Микаел Балиардо, а ќе ги исполнат нивните најпознати хитови. Џипси Кингс станаа планетарно познати со мешање на традиционалниот фламенко стил со поп и латино ритам. Македонската публика, како што беше истакнато на денешната прес-конференција на Авалон продукција, ќе ужива во најголемите хитови како Volare, Bamboleo, Baila me и уште многу други хитови. Групата во изминатите три децении кариера имаше неколку светски турнеи и продадоа над 25 милиони албуми. Во 2014 година Џипси Кингс ја добија наградата Греми и тоа за најдобар албум „Savor flamenco“. На прес-конференција вокалистките на Баклава, Елена Христова и на Чалгија Саунд Систем, Добрила Грашеска, ...
сите 7 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека пред малку заврши увидот за сообраќајната незгода што се случи на булеварот Илинден, во крајната десна сообраќајна лента, во насока на движење од крстосницата со улица Френклин Рузвелт кон крстосницата со улицата Наум Наумовски Борче , во близина на Град Скопје, па сега сообраќајот на овој потег се одвива непречено и без застој.
сите 11 | | | веќе видена

Свети Никола е главна манастирска црква на Моклишкиот манастир.Се наоѓа во месноста Моклиште, на околу 5 километри јужно од кавадаречкото село Ваташа. Според написот од црковниот влез, таа е фрескоживописана од Кир Никола од Тимјаник со неговите три сина, а се смета дека исто така е изграден од Кир Никола. Црквата Свети Никола е еднокорабна градба, изградена еден дел од тесан и речен камен. Димензиите се 15 метри во должина и 5,3 метри во ширина. На источната страна, апсидалниот дел е издаден околу 1,4 метри. Влезната врата е од северната страна, додека на западниот дел има балкон во кој се влегува преку вратата од јужната страна. Балконот е изграден од камен и има димензии од 5 метри должина и исто толкава ширина. Во манастирската црква има живописод двата временски периоди и тоа од времето кога таа е подигната, односно од 16-от век и од 1879 година и е живописан на сите четири страни. На сводот се фреските живописани во 1879 година. Тука е изработена композицијата под наслов: Колежот на Витлеемските деца. ...
сите 6 | | | веќе видена

Џамбул Џигаури и Итало Хозе Оливеира Дос Сантос не се повеќе дел од Вардар. На двајцата сега веќе поранешни фудбалери на „црвено-црните“ им истекоа договорите по завршувањето на есенскиот дел, и Фудбалскиот клуб Вардар нема да ја продолжи соработката со нив. Џамбул Џигаури дојде меѓу „црвено-црните“ во минатиот зимски преоден рок, и по една година мината во нашиот тим и после 40 настапи во дресот на Вардар, ќе може да бара нов ангажман. Џигаури зад дресот на „црвено-црните“ редови запиша и пет голови, од кои четири во првенството, и еден во Лигата на Европа кога погоди против Фенербахче на натпреварот во Истанбул. Итало, пак, кон крајот на август се приклучи на Вардаровата екипа, и настапи сезонава на 17 меча во сите натпреварувања, постигнувајќи четири гола, три во првенството, и во Европа против Розенборг на домашен терен во „ремито“ 1:1. Фудбалскиот клуб Вардар им се заблагодарува на двајцата фудбалери за нивниот приоднес во „црвено-црниот“ дрес, и им посакува се најдобро во нивните понатамошни кариери.
сите 32 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека пред малку на булеварот Илинден, во крајната десна сообраќајна лента, во насока на движење од крстосницата со улица Френклин Рузвелт кон крстосницата со улицата Наум Наумовски Борче , во близина на Град Скопје, се случи сообраќајна незгода . Оттука ЦУКС апелира до сите возачи да бидат внимателни ако се приближуваат кон овој потег, прилагодувајќи ја својата брзина на движење според условите на патот.
сите 10 | | | веќе видена

Со бизнис клима ослободена од политика и поддршка на извозната ориентација на фирмите, но истовремено со политичка стабилност и владеење на правото, ќе се обезбеди развој на македонската економија, која моментно нема клучен мотор за придвижување, оценија учесниците на тркалезната маса „Растот на македонската економија - состојби, проблеми и перспективи“, во организација на Македонската академија на науките и уметностите. Претседателот на МАНУ, академик Таки Фити, истакна дека основно е Владата да направи добра пријателска, бизнис клима и полека да се пуштаат бизнисите да си ја вршат работата, бидејќи само на тој начин ќе се динамизира растот. Според Фити, треба да се отстранат проблемите со мешање на политиката во бизнисот, да се обезбеди квалитет во јавните набавки и да се реализираат јавни инвестиции. МАНУ ја организираше тркалезната маса по повод 90 години од раѓањето на академик Никола Кљусев.
сите 11 | | | веќе видена

Развојот на туризмот бележи нагорна линија во последните години, но за уште подобри резултати потребен е развој на туристичките зони, изградба на инфраструктура, зголемување на бројот на хотелски сместувачки капацитети, законски измени за намалување на нелојалната конкуренција, но и поголем фокус на домашните туристи. За сето ова потребно е донесување на Национална стратегија, која во моментов Македонија ја нема. Ова се дел од размислувањата на учесниците на конференцијата за развој на туризмот во Македонија, организирана од Министерството за економија. Државниот советник за туризам и угостителство Шовкет Хазари, вели дека Националната стратегија била изготвена во 2016-та година, но поради приликите во земјата не е донесена. Се надева дека до крајот на јануари и почетокот на февруари, таа ќе биде донесена и ќе почне да се имлементира.
сите 24 | | | веќе видена

Жена од Тенеси минатиот месец родила бебе од ембрион замрзнат 1992 година. 26 годишната Тина и 35 годишниот Бенџамин Гибсон на 25 ноември станаа родители на Ема Врен. Ема се родила тешка околу 2,9 килограми и висока околу 50 сантиметри. Таа го држи рекордот за најдолго замрзнат ембрион кој е покасно роден. Тина и нејзиниот сопруг одлучиле да побараат помош во Националниот центар за донација на сперма, во кои се наоѓаат ембриони кои нивните биолошки родители не ги искористиле. Ема како ембрион била смрзната во 1992 година, кога нејзината мајка имала само 18 месеци. Ембрионот е замрзнат оваа година и вметнат во матката два дена покасно. https://www.youtube.com/watch?v=txbwKDBsiEw Двојката Гибсон, кој не може да има деца, размислувал за посвојување пред се одлучат на овој чекор, кажа Бенџамин. “Ема е слатко чудо. Изгледа совршено “, кавели Бенџамин.“Можевме да бидеме најдобри пријателики“, изјави Тина. Извор:Курир.мк
сите 8 | | | веќе видена

Венко Филипче е потврден кандидат за министер за здравство, а се чекаат останатите коалициски партнери да ги достават нивните предлози за останатите испразнети места и сите во пакет, како предлог на претседателот на Владата, да се достават до Собранието. Ова го посочи портпаролот на Владата Миле Бошњаковски, нагласувајќи дека станува збор за технички момент, кога ќе се испратат имињата. Тој потврди дека е предвидено да има референдум доколку се најде заедничко прифатливо решение со Грција и додаде дека преговорите течат и оти во оваа фаза се уште нема видливо решение за проблемот што го има Грција со нашето уставно име.
сите 363 | | | веќе видена

Европскиот суд на правдата реши дека „Убер“ мора да се третира како транспортна, а не како комуникациска компанија, иако таа не оперира со професионални превозници. Со ова, Судот најави построго регулирање на услугите на популарната глобална компанија, која нуди евтини такси услуги, што може во иднина да опфати и други компании кои работат на слични принципи. Тоа значи дека поврзувањето на луѓето со непрофесионални возачи преку интернет апликации е дел од транспортниот систем. Аргументот на „Убер“, дека нивните услуги се „целосно дигитални“, беше отфрлен. Одлуката не може да се обжали.
сите 9 | | | веќе видена

Европската комисија денеска ги усвои насоките на Европскиот совет за продолжување на преговорите по излезот на Велика Британија од ЕУ. Главниот европски преговарач Мишел Барние соопшти дека се предвидува договарање на преоден период, кој ќе заврши на 31 декември 2020 година. Дотогаш, Велика Британија ќе мора да го спроведува законодавството на ЕУ без да учествува во негово донесување. Барние истакна дека според насоките на Европскиот совет, ЕУ е отворенa идните односи со Лондон, освен трговијата и економијата, да опфаќаат и борба против тероризмот и меѓународниот криминал, како и безбедност, одбрана и надворешна политика. Тој нагласи дека поголем дел од идните договори ќе бидат предмет на ратификација од страна на националните парламенти во ЕУ. Според него, економијата ќе биде „само поглавје“ во идниот договор. Главниот европски преговарач не ја отфрли можноста Велика Британија да преговара за билатералните договори и во преодниот период. Барние изрази очекување дека разговорите за идните односи меѓу Велика ...
сите 58 | | | веќе видена

На паркинг-просторот пред Зоолошката градина во Скопје беше промовиран едниот од повеќето полначи за електрични возила во Скопје. Овој настан е резултат на плодната соработка меѓу ЕВН Македонија, Град Скопје и Јавното претпријатие „Градски паркинг“. Полначите за електричните возила се инсталирани во разни места во Скопје каде што има голема фреквенција на луѓе. Сопствениците на електричните возила имаат можност во 2018 година бесплатно да ги полнат своите возила на неколку локации низ Скопје, кај плоштадот Македонија, Зоолошката градина, Градското собрание, „Рамстор“ во Центар и „Капитол мол“.
сите 32 | | | веќе видена

Власта продолжува да се кити со туѓи перја. Безидејноста на власта предводена од СДСМ, како централна така и локална, се покажува со неисполнувањето на дадените ветувања пред граѓаните, кои почнуваат да го добиваат сосем обратното од она кое што им беше најавувано. Во недостигот на лични проекти, градоначалниците и членовите на Владата од СДСМ промовираат проекти направени во времето на ВМРО-ДПМНЕ. Денеска градоначалниците на Скопје и Ѓорче Петров, во друштво со министерот за внатрешни работи ќе присуствуваат на отворањето новоизградената полициска станица во општината Ѓорче Петров. Ова е само уште од проектите со кои новата власт се кити, а е направен од власта на ВМРО-ДПМНЕ. Имено, овој проект беше најавен уште во 2014 година од тогашната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, а со изградба започна во 2015 година. Инаку, ова не е прв, а сигурно нема да биде ниту последен проект кој СДСМ го презентира како свој, а е направен во времето на ВМРО-ДПМНЕ. Последен проект кој СДСМ го претстави како ...
сите 13 | | | веќе видена

Среда вечер е Шведска филмска вечер во Кинотека! Во 20 часот ќе биде прикажан долгометражниот "Вечното лето" (Odödliga).Ова е филм полн со соништа, љубов, погрешни чекори и беззаконие, за наоѓање дека некој ќе ти биде Универзум. Сценариото вели вака : Исак и Ема се сретнуваат за прв пат една летна ноќ во Стокхолм. Тие оставаат сè зад себе за да тргнат на патување низ Северна Шведска. Но, она што започнува како безгрижна авантура наскоро се претвора во паника. "Вечното лето" е дело на шведскиот режисер Андреас Охман, кој го режираше "Симон Симон", официјалниот шведски кандидат за најдобар странски филм на Оскарите во 2010та. Преводот е на на англиски и македонски јазик. . Резервирајте седишта на 02 30 65 968 или 02 30 71 814.
сите 2 | | | веќе видена

Вечерва со почеток во 19:00 часот во НУЦК „Марко Цепенков“ Прилеп, графичката струка при СОУ „Ристе Ристески - Ричко“ организира прва изложба на фотографии. Изложбата за посетителите е достапа до 22 декември 2017.
сите 33 | | | веќе видена

Вечерва во 19 часот во Центарот за иновации и дизајн „Јавна соба“, ќе биде отворена втората самостојна изложба на дизајнерката Јованка Јанкоска „Класје“. Ова е уште една филигранска приказна на дизајнерката Јанкоска, за елеганција на надградените класични мотиви на сребрениот рачно изработен накит. Креациите на „Класје“ филигранот го прават впечатлив и посакуван, нагласувајќи ја константната убавина на сребрената нишка низ времето и просторот, соопшти организаторот на изложбата која е продажна и ќе трае до 22 декември.
сите 34 | | | веќе видена

Самостојната изложба на архитект Мишко Ралев ќе биде отворена оваа среда во 20 часот во Мала станица. Архитект Мишко Ралев, повеќе од 30 години е присутен на македонската архитектонска и дизајнерска сцена, оставајќи зад себе голем број на проекти и реализации со висок степен на артистичка вредност. Изложбата на дел од творештвото на архитектот МишкоРалев насловена како „Комуникација: архитектура и дизајн“ е прва од ваков вид во програмата на Министерството за култура. На неа ќе бидат изложени скици, цртежи, проекти, дизајни, и реализации на одредени дела од богатото творештво на авторот. Со оваа изложба архитект Ралев има за цел да ја популаризира својата и професијата на своите колеги архитекти и дизајнери, во насока на потрага по вистинските вредности на ваквиот вид творештво кое е потиснато на маргините на нашиот општествениот и културен живот. Архитект Мишко Ралев дипломира на Архитектонскиот факултет во Скопје кај проф. Петар Муличковски, со кого и соработува на почетокот на својта прфесионална кариера. ...
сите 17 | | | веќе видена

Спортските редакции во медиумите, тренерите, судиите и клубовите во Република Mакедонија ги дадоа своите гласови и ги избраа најдобрите во кошарката за изминатата 2017 година. На свечената церемонија в понеделник ќе им бидат доделени и благодарници на спонзорите кои и оваа година беа поддржувачи на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) како и на Специјалната Олимпијада на Македонија која продолжува да промовира развој на кошарката кај лицата со попреченост. За најдобар кошаркар е прогласен членот на белградска Црвеа Звезда Перо Антиќ кој пред да направи трансфер во српскиот шампион мината година ја освои кошаркарската Евролига со турски Фенербахче. ЛИСТА НА ДОБИТНИЦИ: Најдобар кошаркар Перо Антиќ (Фенербахче/ Црвена Звезда) Најдобра кошаркарка Јелена Антиќ (Лулеа/ Висла Кенпак) Најдобра машка екипа (сениори) МЗТ Скопје Аеродром Најдобра женска екипа (сениорки) Бадел 1862 Најдобра машка екипа (младински) Вардар Најдобра женска екипа (младински) Бадел 1862 Тренер на женска екипа (младински) Анета Глигорова ...
сите 62 | | | веќе видена

Отворањето на изложбата „Мал формат“ на Друштвото на ликовни уметници на Македонија во соработка со Културно Информативниот Центар - КИЦ, од Скопје, ќе се случи на 21.12.2017 година (четврток) во Галерискиот простор на КИЦ, со почеток во 19:30 часот. На изложбата ќе се претстават автори-членови на ДЛУМ од цела Македонија. "Малиот формат како творечки предизвик претставува честа дневна практика на сликарите и скулпторите во ситната пластика. Магијата на „малиот квадрат“ во површина 25х25, сеуште претставува искушение и за најголемите мајстори на четката и бојата. Гледајќи низ историјата, Пикасо, Дали, Матис, Лотрек, Ван Гог, Гоген, сликари од сите школи и правци го чувствувале внатрешниот порив да го совладаат малиот квадрат, и на концизен, лапидарен, понекогаш метафоричен и езоповски начин да го транспонираат собитието и мотивот од големото платно во помалата мерка. Кај нас, малиот формат или поточно „Македонско ликовно творештво во мал формат“ се ползува веќе од децениски опит, етаблиран во скелетот на ...
сите 35 | | | веќе видена

next